Kolejiště H0 209x125 cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod jirkan » ned 25 srp, 2019 12:55 pm

To zadní nádraží by klidně mohlo být skryté. Jednak i takhle na něj moc neuvidíš, jednak při hloubce 125cm tam toho v případě maléru stejně moc nevylovíš a stejně budeš odsunovat celý stůl. Pak by bylo možné posunout koncovou stanici kousek dozadu a případně ji dát víc šikmo, aby se trochu prodloužily staniční koleje. Taky by pomohlo kousek doleva posunout tu dvojici výhybek, taky to přidá aspoň kousek dělky staničních kolejí.
A nemusíš se asi tak striktně držet plánu v té dolní stanici, pokud si pamatuji tak tam bylo použití některých kolejí a výhybek dáno tím, co už měl zadavatel nakoupeno. Ty máš v tomhle úplnou volnost.
A pokud bys byl ochoten risknout i nějakou tu flexi kolej, tak by stálo to celé trochu zjemnit.

Promiň za přikecávání, jsou zde jistě mnozí, kteří Ti pořadí lépe :D
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod hopeter » ned 25 srp, 2019 4:23 pm

Upravený Chrpov.jpg

Dovolil jsem si trochu upravit tvůj návrh. Původní kusé koleje nemají u sebe potřebné místo pro budovy nebo nákladové plochy. Vlevo bych uvažoval skládkovou kolej. Vpravo může být výtopna. Staniční budova bude uvnitř panelu a cesta k ní vlevo před tunely.
Držím palce k realizaci a budu sledovat. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Marthin » pon 26 srp, 2019 5:33 am

Ahoj,
možná by stálo, jak bylo výše uvedeno, zadní nádraží bych dal do skryťáku a umožnil bych k němu přístup zespodu pro případ vykolejení.
Oblouk trati ke koncovému nádraží bych uvedl do většího poloměru a nebo lehce posunul dozadu od stanici s konc.kolejemi, ať to není blízko.

Napadá mne pak kulisa, dovolil jsem ji načrtnout do tvého plánku čerchovanou křivkou.
Přílohy
kol.png
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod workous » pon 26 srp, 2019 8:31 am

Jěště bych upozornil na malý poloměr R1 360 málo mašin prodeje tento poloměr (mám to vyzkoušené Čmelák/Šestikoláky/Sergej atd dlouhé osobní vágony ti budou skákat ven z oblouku) než se do toho pustíš zvaž to, aby pak nebylo zklamání.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Ivan » pon 26 srp, 2019 9:45 am

Navíc menší poloměr bude umocněn klesáním. Takže to chce vyzkoušet a pečlivě pokládat koleje.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Brejla » pon 26 srp, 2019 10:00 am

workous píše:Jěště bych upozornil na malý poloměr R1 360 málo mašin prodeje tento poloměr (mám to vyzkoušené Čmelák/Šestikoláky/Sergej atd dlouhé osobní vágony ti budou skákat ven z oblouku) než se do toho pustíš zvaž to, aby pak nebylo zklamání.


Je reálné na takové lokálce uvažovat s provozem 6-ti nápravových těžkých lokomotiv nebo dlouhých vozů? Oni se na staniční koleje pomalu ani nevejdou. Spíš půjde o Hurvínky nebo Orchestriony a lehké manipulační lokomotivy, které by to při pečlivém uložení kolejí měly zvládnout.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod workous » pon 26 srp, 2019 10:09 am

Jak píše autor jde i o dětské kolejiště... těžko bude dítě posuzovat jakou loko tam pošle(jakmile se začne něco zakazovat přestane ho to bavit :))..., ale je to každého volba jen jsem napsal své zkušenosti s poloměrem 360.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Knapis » pon 26 srp, 2019 2:16 pm

Díky všem za rady a připomínky, zkouším ten návrh upravit dle vašich nápadů, ale nějak se mi nedaří to dát do kupy. S wintrackem a plánováním se teprve seznamuju a při jakékoliv změně od zveřejněného plánu mi nevychází geometrie. Tak snad se mi to podaří nějak vymyslet.
Knapis
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02 zář, 2013 6:02 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod zdeno » pon 26 srp, 2019 2:58 pm

Knapis píše: Tak snad se mi to podaří nějak vymyslet.

Zkus pouvazovat nad tim, vect tu lokalku do koncove stanicky vnejsim obloukem, teda pri stene.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod hopeter » pon 26 srp, 2019 5:50 pm

Drobné odchylky se dají dohnat i na kusovkách. Pokud ti to někde nevychází můžeš vložit kus flexikoleje. Hlavně pozor na plynulé přechody rovina/oblouk a vyvaruj se esíček bez kusu rovné koleje.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 26 srp, 2019 8:46 pm

Ahoj,
měl jsem to na papíře, ale než jsem se dostal k WT Zdeno byl s návrhem vedení po obvodu rychlejší.
Vycházím z původního návrhu stavitele, předpokládám, že tuší co by rád.
Tak aspoň popis.
Vedlejší spojovací trať vede podhůřím vrchoviny. Bohužel přes lety traséři museli přizpůsobit trasu náročnému terénu a díky tomu koleje minuly tehdy okresní město (sídlo soudního okresu) Želenov. Po dlouhém úsilí se podařilo napojit Želenov krátkou odbočnou tratí. Trať, která se vine po úbočích kopců vede téměř v jednotném klonu cca 30 %o. Kvůli nedostatku místa pro vybudování odbočné stanice byla zřízena odbočka ze širé trati - na modelu je v tunelu, ve skutečnosti za tunelem :) - a místo odbočné stanice byla rozšířena bývalá zastávka Vrbka.
Ani ve Vrbce nebylo příliš prostoru, takže zde byly pouze dvě dopravní koleje a jedna kolej manipulační s odbočnou kusou kolejí k volné skládce. Staniční budova byla umístěna u zhlaví vzdálenějšího od odbočky.
Zázemí pro lokomotivy odbočné trati bylo zřízeno v koncové stanici v Želenově. Železnice měla příznivý vliv i na rozvoj místního průmyslu. A z malé dílny se brzy stala prosperující továrna, která si dokonce zřídila vlastní vlečku.
Zatímco ve Vrbce už proběhla optimalizace, která znamenala kompletní přestavbu kolejiště a obou zhlaví. Z původní manipulační koleje se stala dopravní kolej a původně průjezdná dopravní kolej byla předělána na kusou kolej pro odstavení motorového či přívěsného vozu v době, aby bylo možné zbylé koleje využít pro křižování vlaků. Z původního uspořádání přežila pouze kusá kolej, kde dnes probíhá nakládka dřeva.
Oproti tomu ve Vrbce jako by se zastavil čas. kolejiště je v původním stavu a rozsahu. Funkční je nejen výtopna v péči spolku nadšenců, ale dokonce i vlečka do továrny a kusá kolej dodnes slouží uhelným skladům, případně stavebninám.

K návrhu:
- Použito kolejivo Piko A gleis
- min. poloměr R2 - 422mm
- max. stoupání je 30 promile = 1:33,3 = 3 cm/m
- Výšky SN =0 ; Vrbka = + 5 mm; Želenov = +155 mm
- SN má dvě průjezdné koleje a doplnil jsem kusou kolej (může jich být i víc, případně mohou být delší)

Samozřejmě se nabízí možnosti k úpravě
- vypuštěním kusé koleje ve Vrbce získáme více prostoru pro krajinu
- pokud oželíme v. budovu ve Vrbce, můžeme na jejím místě provést další kusé koleje

V případě zájmu pošlu WT soubor mailem.
Edit: Doplnění Kurzívou + stylistická úprava
Přílohy
Knapis01.png
Knapis02.png
Naposledy upravil Michal Šuhajda dne úte 27 srp, 2019 7:17 am, celkově upraveno 1
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2382
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Knapis » úte 27 srp, 2019 4:31 am

Ahoj Michale, vypadá to vážně dobře. Díky za tvůj čas, který jsi mi věnoval. Moc se mi to líbí, do SZ jsem ti poslal e-mail, pokud mi pošleš WT soubor, budu rád. Ještě jednou díky za pomoc.
Knapis
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02 zář, 2013 6:02 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Marthin » úte 27 srp, 2019 5:29 am

Ahoj,
já osobně bych v hlavní stanici zkrátil kusou kolej o jednu 55201 a dal bych tam staniční budovu (např. 16H).
Ve vedlejší stanici bych zrušil dvě kusé koleje a remízu bych přemístil na pravou stranu - ono, na můj vkus je toho moc - mojí omluvou je, že stále zapomínám, že se jedná o dětské kolejiště....
M.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod workous » úte 27 srp, 2019 7:05 am

Plocha 220*120 jen pro představu....jednoduché. SN je dvoukolejné...kolejivo není PIKO muselo by se upravit ...
Přílohy
Plán.jpg
Plán.jpg (66.29 KiB) Zobrazeno 3660 krát
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod workous » úte 27 srp, 2019 9:17 am

Přihlaš se na Pinterest tam najdeš tuny materiálu + krásné fotky
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků