Kolejiště H0 209x125 cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Jarda H. » ned 08 zář, 2019 10:28 am

chripkoj píše:Niečo pre inšpiráciu.


... připomíná mi to bohužel spíše autodráhu, ježdění kolem dokola ?! Nevidím tam myšlenku, ideu !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod milan ferdián » ned 08 zář, 2019 10:55 am

Jak jsem slíbil,chripkoj svůj návrh kolejiště vložil, plním svůj slib :wink: .

Jak už jsem psal v předchozích příspěvcích, návrh nic moc. Snažil jsem se vžít do pocitu dětí, dospělé jsem odsunul na vedlejší kolej :mrgreen: . Základní tvar ovál se stanici a výhybnu, která představuje skrytou stanici. Na ní je napojena přeložena osmička se zastávkou a jednou skrytou kusou kolejí. Není podmínkou, stačí vložit místo pseudoobloukové výhybky oblouko-
vou kolej R2/R422/30° a tunel buď ponechat nebo jej zrušit. Využil jsem plně kolejivo z koupeného setu 55320/"C" od fa PIKO . Děti mají absolutní přehled, kde se nachází jejich vlak.

Budovy. Drážní budovy jsem popsal. Umístění výpravní budovy do horního levého rohu má své opodstatnění. Dětí jsou při provozu svého vláčku někdy dost intenzivní vyjádřujíc svoji radost a kdyby byla budova umístěna nalevo v dolním rohu, dřív nebo později by došla k úhoně.
Most je dán v betonu protože jeho tvar je daleko lepší modelářský proveditelný. Uprostřed mostu vidít kroužek, je to betonová podpěra, která má své odůvodnění. Síla betonového sloupu se musí odvodit, tak aby nevznikly kolizní situace mezi sloupem a vlaky.

Hlavním prvkem krajiny jsou stromy. Vytvářejí oboustrannou kulisu mezi tratěmi, kde je potřeba. Nechtěl jsem do krajiny vkládat velké budovy, ale zvolil jsem dětský tábor s potokem a s rybníčkem, kde se děti chodí koupat. Dále vidíte jen drobná políčka, protože velký lán pole by jen krajinu znehodnotil.

Vlakové soupravy. Manipulák má zobrazenou maximální délku, aby se vešla ve výhybně na kolej číslo 1. Regiojet je třídílná souprava, která pro změnu využívá ve výhybně kolej číslo 2.

Popis a příběh znáte.

Milan

Poznámka:
Nevím, které si zvolíš kolejiště Knapisi, ale pamatuj, né aby si svévolně měnil kolejivo, protože to by se ti při stavbě vymstilo (viz.tvůj poslední plánek) :wink:
Přílohy
Na Mýnku.jpg
Na Mlýnku kolejivo.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Trixt » ned 08 zář, 2019 11:19 am

Ono to přímo s plánky zde uvedenými nesouvisí, ale mohu se modelářů H0 zeptat, jak je to se spojování vozů v zatáčkách? U TT s novými spřáhly Tillig je to velký problém, ale u H0 mám pocit, že to jde docela dobře. Chápu to správně?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod milan ferdián » ned 08 zář, 2019 11:35 am

S posunem nepočítám u dětí. Posun zbude určitě tatínkovi. Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Knapis » ned 08 zář, 2019 5:49 pm

Milane, moc děkuji za plánek, pro děti to bude asi pěkné poježdění.
Knapis
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02 zář, 2013 6:02 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod jirkan » pon 09 zář, 2019 12:08 am

Vím, že je to ode mne troufalost, ale trochu mi tam vadí ta manipulační kolej, která znemožňuje jednoduché kroužení po celé té trati. Myslím, že pro děti i pro unaveného tatínka by mohlo být zábavné, nechat vlak projíždět celou dlouhou trať bez přhazování výhybek. A tak mě napadlo, že PIKO má i obloukové výhybky s poloměrem R3. Kdyby se tyto použily na ty dvě vnější koleje, tak by šly komplet udělat z poloměru taky R3 (popř. v kombinaci s R4) a z manipulační by šla udělat taky dopravní o R2. A možná by se tam s použitím těch R2 obloukových výhybek dala dovnitř přidat i čtvrtá (manipulační) kolej. Nevýhodou by bylo to, že oba konce zhlaví by se posunuly kousek doprava a zatím by se zmenšil prostor pro stoupání, ale snad to zas není tak tragické.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod milan ferdián » pon 09 zář, 2019 4:17 am

Zkoušel jsem i tvůj návrh :wink: , ale řekl jsem si ne. Nedovoluje to geometrie kolejiva. O pseudoobloukových výhybkách o poloměru R3 vím. Píšeš přesně co se stane, zkrátí se dráha na stoupání, ale také dráha mezi stanici a výhybnou. Vznikne problém flexi kolej, tj řezání. Upravování kolejiva jsem se chtěl absolutně vyhnout.Protože Knapis neovládá wintrack, tuto přestavbu mu zatím nedoporučuji. Až budu mít trochu času mrknu na to.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Sandy » pon 09 zář, 2019 5:49 am

Trixt píše:Ono to přímo s plánky zde uvedenými nesouvisí, ale mohu se modelářů H0 zeptat, jak je to se spojování vozů v zatáčkách? U TT s novými spřáhly Tillig je to velký problém, ale u H0 mám pocit, že to jde docela dobře. Chápu to správně?

Na malých poloměrech nerealizovatelné ani v H0.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod workous » pon 09 zář, 2019 7:48 am

Trixt píše:Ono to přímo s plánky zde uvedenými nesouvisí, ale mohu se modelářů H0 zeptat, jak je to se spojování vozů v zatáčkách? U TT s novými spřáhly Tillig je to velký problém, ale u H0 mám pocit, že to jde docela dobře. Chápu to správně?


Ano mám také tuto zkušenost jde to špatně nebo vůbec...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod belgarat » čtv 12 zář, 2019 9:59 pm

Pred casem jsem sem psal o montaznich nohou:
belgarat píše:Pridam k tem noham (omlouvam se pokud jsem jak "kafemlejnek"): krome koleckovych nohou (mam) se mi take osvedcily docasne "montazni" nohy


Ted jsem se dostal k tomu ze jsem kolejiste preklopil (potrebuju neco upravovat zespoda):

https://photos.app.goo.gl/v2CrSraNXdzPYKG98
https://photos.app.goo.gl/QyS2wmNoJDEhqJYx5
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Knapis » pát 13 zář, 2019 10:54 am

Dneska jsem se konečně rozhoupal a objednal koleje a nakonec i centrálu DR5000 + dekodér, tak jsem na to celkem zvědavej. Takže jen počkat až to přijde a můžu se do toho pustit.
Knapis
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02 zář, 2013 6:02 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod milan ferdián » pát 13 zář, 2019 6:12 pm

Jestli mohu poradit, nejdříve kolejivo podle plánku poskládat na sucho. Tak hned poznáš, jestli jsem břídil nebo to fakt umím :D . Že jedna kolej bude přeložena přes druhou v místě mostu vůbec nevadí. Zapoměl jsem ti říct, k zadnímu pravému okraji kolejiště přilep nebo zafixuj milimetrový kartón s potiskem pozadí. Náhodou tam může stát vlak, když budeš odsouvat rám kolejiště od zdi.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Michal V. » ned 15 zář, 2019 9:28 am

Zdravím kolegové, musím říct že mě toto téma velice zaujalo a to zejména proto, že jsem dostal od manželky kout v rohu pokoje, kam jsem vměstnal rozměrově velice podobný panel 200x130 cm na kterém chci vybudovat zajímavé kolejiště v HO i když je mi jasné, že v těchto rozměrech se bez určitých kompromisů neobejdu. Buď mi chyběla remíza, nebo se mi nevešla souprava minimálně tří Y, nebo Bai, což jsem chtěl, zkoumal jsem mnoho plánků kolejišť, ale nikdy mi to na mé kolejivo nevyšlo ( Roco line). Nebo nudné tzv. vláčkodráhy které za chvíli omrzí. Nebo tunel přes polovin jízdy vlaku apod.Neměli tzv x factor. Postavil jsem od pana Ferdiána poslední plánek a musím říct že to v Roco kolejivu šlo, jen jsem musel dokoupit trojcestnou vyhybku. I patra Bramos projedou. Nejsem zkušený modelář, tak přemýšlím jak udělat docela složité nástupiště ( oblouk, rovina) ne jen sypané, rovněž pracuji max s igra modely, zmiňované KB jsou pro mě na stavbu opravdu těžké a zároveň chci zachovat ideu českého prostředí 80 let. Tak aby to zas sedělo rozměrově. Nápad s táborem je úplně super, dříve jsem o tom také přemýšlel. Plánek je úplně super, všechna čest pane Ferdián,nevím zda- li by se dalo vymyslet něco zajímavějšího, třeba s nádražím v rovině. Jdu přemýšlat jak nejlépe vvtvořit stoupání. Děkuji moc mi toto téma pomohlo. Vláčkům zdar!
Michal V.
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 14 zář, 2019 6:53 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod workous » ned 15 zář, 2019 11:50 am

Tak šup založit téma a prezentovat je to dobré pro další "stavitelé"... držím palce do stavby...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod milan ferdián » ned 15 zář, 2019 1:49 pm

Ahoj Michale,
děkuji ti za uznání. Plánek pro Knapise vyšel i z pohledu na umístění budoucího kolejiště v místnosti.. Kolejivo ROCO jsem nepoužil nikdy. V archívu mám kolejivo FLEISCHMANN (Mirkovo nejoblíbenější kolejivo :mrgreen: ), které bylo využito na plánek kolejiště 44."BRDY" /I.díl/str.92,93/ na přání zadavatele.
Píšeš "od manželky jsem dostal kout", to si považuj, ne všechny polovičky jsou nakloněny k našemu koníčku :wink: . Doufám, že aspoň dostala od tebe kytičku. :wink: .
K tvému kolejišti. Roh levý nebo pravý, rozměr známé 200,0 x 130,0, opět ty nešťastné "Y" :mrgreen: (já už to beru evergreen) :P,kolejivo ROCO. Musíš se rozhodnout mezi stanici nebo širou tratí. Je tu zde kolejiště v TT, kde kolega též snil o "Y". Kolejiště vyřešil tak, že má dvojkolejku s vratnými smyčkami, na dvojkolejku je napojena odbočka na lokálku s koncovou stanici.

Bylo by dobré, kdyby jsi tady založil své vlákno s umístěním rámu, který roh, přístup ke kolejišti. Dětské nebo pro tebe,rovina nebo patra atd. Mám ale pocit, dle tvého příspěvku, že kolejiště už buduješ :?:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků