Kolejiště pro syna N 200x100

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště pro syna N 200x65

Příspěvekod HonzaM » čtv 21 lis, 2019 10:07 pm

Samotr9 píše:
HonzaM píše:
Samotr9 píše:Uvažoval jsem i o car systému,ale když jsem si o tom něco přečetl, není to v tomto měřítku dobrá volba.

Mohu potvrdit, na kolejišti ho mám a je prakticky neprovozovatelný. Na přání mohu prakticky přesvést.

Ahoj,
to snad ani nechci vidět, přečetl jsem si dost. Údajně šíleně poruchové, jsou to vyhozené peníze. Škoda, že to pořád někdo nabízí.

Měl jsem autobus, zpočátku jezdil dobře a spolehlivě, pak ale začal prokluzoval ve stoupání. A nový který jsem koupil ztrácí vodící drát a havaruje.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště pro syna N 200x65

Příspěvekod Samotr9 » sob 23 lis, 2019 12:27 pm

Samotr9 píše:
Trixt píše:Ahoj, osobně by se mi to více líbilo. Kolejiště by nepůsobilo tak úzce. Je ale otázka, zda by nebylo lepší ji posunout jen dozadu do středu, aby nebyly obě nádraží napravo. Tam bys mohl protáhnout spíše jen nějakou vlečku. Nevím ale, jak ti vyjdou výškové poměry za statkem, pokud ho zachováš na stejném místě.


Mám obavy ze stoupání, chci použít vše od Fleischmann s podložím, stejně jako u starého návrhu, ale synátor začíná mít požadavky,tak bych to mohl takhle vyřešit. To stoupání je největší problém.


Také mi to začíná připadat příliš úzké, čím víc na ten návrh koukám. I pán, od kterého mám dvě ozvučené lokomotivy k vánocům pro malého, mi psal, že 65 cm je strašně málo. Pořád nad tím uvažuji a hlodá mě myšlenka hodit to do šuplíku po postel. Jelikož vybíráme postel pro nejmladší dceru, mohu to vyřešit takto. Na druhou stranu, prostor v šuplíku je velmi omezen na výšce. Odhadem 40 cm, to mi přijde velmi málo.
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: Kolejiště pro syna N 200x65

Příspěvekod Trixt » sob 23 lis, 2019 7:03 pm

Osobně jsem omezen výškou 32 cm a navíc v TT a nejeví se mi to jako zásadní problém, takže 40 cm v eNku se mi zdá víc než dostatečné. Já se musím jen smířit s tím, že tam nebudu mít čtyřicetileté smrky. Tobě se tam vlezou. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště pro syna N 200x65

Příspěvekod Samotr9 » sob 23 lis, 2019 10:07 pm

Trixt píše:Osobně jsem omezen výškou 32 cm a navíc v TT a nejeví se mi to jako zásadní problém, takže 40 cm v eNku se mi zdá víc než dostatečné. Já se musím jen smířit s tím, že tam nebudu mít čtyřicetileté smrky. Tobě se tam vlezou. ;)


Psal jsi,že 40 cm je více než dostatečné, ale bavme se o tom,že bych řešil SN v tunelu, plus horní krajina (stromy, budovy, skály a kopce), nehledě na to, že podklad pod kolejištěm něco zabere, odhaduji cca. 10 cm. Problém je v tom,že na toto nemám odhad.

Dnes jsem strávil několik hodin nad postelí pro dceru a proměřováním pokoje. Je ještě možnost, koupit vyvýšenou postel a panel umístit pod postel, nebo možnost postavit panel samostatně na protější stěnu oproti postelím. Tím mi vznikne možnost prostor pro panel 200 x 100 cm. Délku neřeším, tam mi pár centimetrů nebude dělat problém, protože mám k dispozici cca 390 cm na délku. Délku panelu musím řešit, protože v případě stěhování, by nebyla šance panel vystěhovat z bytu, pokud bude mít délku větší než dejme tomu 220 cm. Potom už nemusím řešit tolik výšku.
Rozměry jsou navrženy tak, že nepočítám s bočnicemi stěn, takže rozměr kolejiště je 200 x 100. Ostatní prostor navíc je pro stěny a ovládací panel.
I když to bude v digitálu, tak mám představu, že výhybky budou řešeny přepínačem, ale tím bych se zatím nezaobíral.
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: Kolejiště pro syna N 200x65

Příspěvekod HonzaM » sob 23 lis, 2019 10:14 pm

Samotr9 píše:Také mi to začíná připadat příliš úzké, čím víc na ten návrh koukám. I pán, od kterého mám dvě ozvučené lokomotivy k vánocům pro malého, mi psal, že 65 cm je strašně málo. Pořád nad tím uvažuji a hlodá mě myšlenka hodit to do šuplíku po postel. Jelikož vybíráme postel pro nejmladší dceru, mohu to vyřešit takto. Na druhou stranu, prostor v šuplíku je velmi omezen na výšce. Odhadem 40 cm, to mi přijde velmi málo.

Já mám kolejiště široké 60 cm, syn ale má kolejiště v posteli, odklápěcí, přesně řečeno ve dvou postelích spojených dvoukolejkou. Umístění v posteli není špatné, rozhodně bych si ale rozmyslel skryťák. V posteli to je totiž obtížně dostupné a je nutné že počítat s tím, že je nutné koleje občas čistit a také může být nutné řešit vykolejení, může třeba v krytém úseku zůstat vykolejený vagon a jiný vlak do něj narazí, může být špatně výhybka. Do všech krytých úseků mám buď odnímatelný celý tunel, nebo alespoň tak velkou část, tak abych se všude dostal. Nevím jak u větších měřítek, ale v N jsem to už mnohokrát potřeboval.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště pro syna N 200x65

Příspěvekod HonzaM » sob 23 lis, 2019 10:20 pm

Panel 300 cm x 60 cm mám kvůli manipulaci rozdělený na dva díly.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště pro syna N 200x65

Příspěvekod Samotr9 » sob 23 lis, 2019 10:58 pm

HonzaM píše:Panel 300 cm x 60 cm mám kvůli manipulaci rozdělený na dva díly.


Závidím ti prostor, také se snad dostanu na úroveň, že budu mít třeba jen místnost pro moje modelaření. Bohužel, zatím jsem ve fázi "lítej s metrem a vymýšlej". Dělit to nechci, to už je na mě moc. Budu rád,když to dám tak, jakou mám představu. Jsem absolutní začátečník, takže veškeré rady jsou nad zlato. Milan F. mi navrhl super plán kolejiště v původních rozměrech, ale po běhání s metrem, kombinování a řešení jsem našel dalších 35 cm na šířku. Délka je strop, tudíž 200 cm pro kolejiště, plus boční strany. Rozdělovat to nechci a nebudu,plánuji jeden panel, a to z toho důvodu,že kdybych se stěhoval,tak to projde přes dveře, nebo to syna přestane bavit a můžu si ty dva metry přestěhovat do obýváku.
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: Kolejiště pro syna N 200x65

Příspěvekod HonzaM » ned 24 lis, 2019 4:19 am

První část kolejiště byla 2300 x 600 mm, ta je v celku. Psal jsi ale že máš 3900 mm na šířku, proto ta poznámka o dělení. Druhá část je položena na skříňku, proto děleni nepředstavuje problém. Ta první část je ale dosud v provozu, napojena na novou část. Pokud jak jsi psal že časem možná budeš mít větší prostor, je dobré s tím počítat při návrhu layoutu. Já jsem u té první části připojenu spirálu. Po které se vlaky vracely na základní panel.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště pro syna N 200x65

Příspěvekod Samotr9 » ned 22 pro, 2019 3:16 pm

Simon.jpg
Zdravím,
tak jsem si začal opět hrát s prostorem,který jsem v pokoji našel. Je to 200x100 cm. Záměrem je základní okruh se skrytým nádražím, které bude kompletně schované. Dále bude druhá trať, stoupající do dalšího nádraží, které bude pokračovat zpět do viditelného prvního nádraží. To je zatím základ a pokud to půjde, horní nádraží rozšířím o další doplňky (točna apod.) Inspiraci jsem nabral zde na fóru a hodně se mi to zamlouvá. Výhodu vidím v tom, že když postavím základní okruh, tak si může prcek zatím jezdit (sice jen dokola), ale jezdí. Mezi tím mohu stavět horní část panelu,aniž bych vyřadil spodní základní okruh.
Co teď řeším je, že jaký poloměr zatáček použít. Zakoupil jsem digitalizovanou parní mašinu, která má problém ve výhybkách, konkrétně u výhybek FL 9168. Ostatní lokomotivy s tím nemají sebemenší problém. Je možné, že je to tím, protože zatím jezdíme na stole a dochází ke kroucení kolejiště, sám nevím jestli se tento problém odstraní v momentě, kdy to přidělám napevno. Neustále sleduji stavbu OVEho a měl starosti s kroucením kolejí, vykolejováním souprav. Proto jsem základní okruh navrhl s větším poloměrem, aby nevznikl tento problém.
Je možné,že je to zbytečné a mohu klidně použít menší poloměry, a proto se obracím na Vás, jestli mi poradíte.
Naposledy upravil Samotr9 dne pon 23 pro, 2019 7:05 am, celkově upraveno 1
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: Kolejiště pro syna N 200x65

Příspěvekod jirkan » ned 22 pro, 2019 9:43 pm

Bylo by lepší dát úplné informace - co je to za lokomotivu? A je nová nebo již použitá?
Výhybka má poloměr R1, tj. cca 192 mm. Pokud je ta lokomotiva Fleischmann, tak by to měla zvládnout, cizí výrobky mohou mít problém. U každé lokomotivy by měl být uveden min. poloměr, který projedou.
Jinak já osobně jsem kdysi o Nko zavadil, a z bezpečnostních důvodů jsem si dal jako minimum R2, raději trochu více. Pokud jsem chtěl použít obloukové výhybky, raději jsem šel do Trixových R3-R4, popř. Peco.
Jinak bych překontroloval geometrii běhounů, zda rozkolí odpovídá normě.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště pro syna N 200x65

Příspěvekod HonzaM » pon 23 pro, 2019 7:35 am

jirkan píše:U každé lokomotivy by měl být uveden min. poloměr, který projedou.

Mám asi 40 N-kových hnacích vozidel a u žádného jsem nesetkal s tím že by to měli uvedeno v návodu. Je ale fakt že nemám žádnou páru. Na kolejišti mám na lokálce i menší rádius, konkrétně 185 mm, a pouze jeden vlak od firmy BEMO (předělaný na 840) s tím má problém. Na hlavni trati mám minimální rádius R2 a vždy schovaný v tunelu, aby nebylo vidět “lamajiciho se” vlak s rychlíkovými vozy. Maximální stoupání na hlavní trati mám 3,5 % a tam už má jedna lokomotiva problém to vyjet se sedmi rychlíkovými vozy (souprava RailJet), přitom druhá souprava téhož výrobce to vyjede bez problému. Z vlastní zkušenosti kluky baví jezdit s vlaky po okruhu, posun je vůbec nebaví. Ve věku kdy už by je posun mohl bavit už je vláčky už nezajímají, mají jiné zájmy (počítačové hry a podobně). Syn (modelář) má velké kolejiště a v provozu je prakticky jen když přijde na návštěvu pětiletý vnuk. Takže pokud jde o kolejiště opravdu pro děti, je potřeba při návrhu zvažovat jak layout řešit.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 23 pro, 2019 9:58 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště pro syna N 200x65

Příspěvekod Jarda H. » pon 23 pro, 2019 7:46 am

Samotr9 píše: ... Zakoupil jsem digitalizovanou parní mašinu, která má problém ve výhybkách, konkrétně u výhybek FL 9168. Ostatní lokomotivy s tím nemají sebemenší problém. .....


Kvůli problémům s výhybkami (?!) je máš na zhlaví položeny tak, jak jsou v plánku ? Zbytečně si tím krátíš délku staničních kolejí.
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Kolejiště pro syna N 200x65

Příspěvekod Trixt » pon 23 pro, 2019 11:54 am

Samotr9 píše:tak jsem si začal opět hrát s prostorem,který jsem v pokoji našel. Je to 200x100 cm


Popravdě se mi ten prostor zdá špatně využitý. Nejsem Nkař a nevím, jaké problémy tě mohou s N-kovým kolejivem potkat, ale tvůj prostor 200x100 cm je v TT 266x133 cm, což je již docela dost. K plánku mám dotaz. To spodní nádraží bude viditelné a to horní skryté nebo obě jsou skrytá? Osobně bych totiž koleje neumísťoval tak blízko kraje kolejiště, alespoň ve viditelné části ne.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště pro syna N 200x100

Příspěvekod Samotr9 » čtv 26 pro, 2019 3:38 pm

Lokomotiva je BR23 od Fleischmanna, lokomotiva je zánovní. Znovu jsme se synem zprovoznili základní okruh bez obloukových výhybek a problém téměř zmizel, po zkoušení a testování jsem došel k názoru,že problém nastává tím,že koleje nejsou pevně spojené s podložím. Díky tomu, že jsou koleje pouze položené na stole, dochází k vyklopení zatáčky směrem ven a s tím lokomotiva bojuje. Pokud to přitlačím ke stolu, tak je po problému.
Momentálně používám oblouky R1 45.
Prodloužení nádraží je možné použitím menšího poloměru obloukových kolejí, popřípadě zkusit znovu obloukové výhybky. Je možné, že problém zmizí v momentě,kdy budou pevně zafixované.
Ano, horní nádraží je kompletně skryté a spodní viditelné.

IMG_2316 (1024x756).jpg


Takto vypadá hrubý náčrt. Zvýrazněná část je stoupání do horního nádraží,které bude průjezdné zpět do hlavního dolního nádraží. Je to opravdu jen hrubý náčrt.
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: Kolejiště pro syna N 200x65

Příspěvekod Trixt » čtv 26 pro, 2019 7:00 pm

Co se týká poloměru na hlavní trati, je podle mě těch 430 mm moc na takovou malou plochu. Maximálně bych se na hlavní trati držel poloměru 396 mm. Prodloužit koleje v nádraží můžeš i tím, že použiješ rovné výhybky, jen je použiješ již v oblouku. Jen pro ilustraci jak to myslím:

nadrazi_n01.jpg

Takto je délka kolejí pro odstavení soupravy asi 1100 mm, 800 mm a dvou asi 600 mm. Zda je to v Nku moc nebo málo netuším. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků