Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod milan ferdián » pát 17 kvě, 2019 1:56 pm

lukasx píše:Milane, myslíš si že by šlo něco navrhnout na tyto rozměry ve dvou segmentech ? (považuji tě zde za nejzkušenějšího návrháře a rád si nechám poradit zda ta myšlenka je reálná nebo se ji snažit zapudit).

Lukáš F.

Myšlenka je reálná.Záleží na tobě,jak si na stavbu troufáš a jaké máš šikovné ruce.Mrknul jsem na to.Moji snahou bylo vyloučit co nejvíce kolejových spojů na spoji rámu/segmentů.Skryťák je navržen tak,že má jen jediný kolejový spoj.Vlaky zde mohou kroužit nebo jezdit dle GVD.Díval jsem se na tvoje spirály.Bylo vidět,že nejen ty,ale většina modelářů příliš na NEM prostě nedáte.Píšeš o stoupání 3% a přitom ve spirále máš 1:25/40 promile - 4%.Proto moje spirály jsou ve formě oválu,aby poměr stoupání byl aspoň 1:30/33 promile.Poloměr oblouku jsem upravil na R305.
Jako předlohu jsem si vzal stanici Laubenbachmühle.Různě jsem zkoušel polohy a to
1 - celá stanice s vratným levým obloukem v pravém dílu----------------žádný skolejový spoj
2 - celá stanice bez vratného levého oblouku (je na levém dílu)--------dva kolejové spoje
3 - výhybky na levém dílu-------------------------------------------------------sedm kolejových spojů
Sledoval jsem tebou požadované užitné délky kolejí ve stanici.3 splňuje tvoje požadavky.Vše při hloubce 1000 mm.
Horní trať (nezakreslena) má jen jeden kolejový spoj.Doporučuji druhou stanici buď Winterbach nebo Erlaufklause.
Viadukty,tady budeš muset zvolit výškový kompromis,protože jen Saugrabenviadukt má výšku 425 mm.Jak by stanice vypadala při hloubce 1200 mm jsem nezkoušel.

Užitné délky kolejí od nmz. po nmz.
Skryťák
1/11 - 758 mm
2/12 - 758 mm
3/13 - 1025 mm
4/14 - 361 mm
5/15 - 580 mm
Stanice
2 - 1188 mm
1 - 1297 mm
3 - 1055 mm
5 - 1067

Další trasování je už pro tebe maličkost.
Milan

edit:vyčerpaná kapacita příloh
Přílohy
Laubenbachmühle  DF.jpg
Mar skrytá DF.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod lukasx » pát 17 kvě, 2019 7:54 pm

Ahoj Milane, musím říci že žasnu nad tvojí fantazií. Líbí se mi to. dovedu si plně představit v levém horním rohu stanici Erlaufklause (možnost v GVD zavést nákladní vlak s možností odstavení dvou oplenů/plošiňáků na odstavné koleji na překladišti které tady bylo směrem na Mariazell. živě si představím jak lokomotiva řady ÖBB 2095 vjíždí do stanice Erlaufklause ve složení BD4ip/s + 2x SSm/s čeká na průjezd osobního vlaku poté odstaví dva vozy SSm/s a vrací se zpátky se služebním vozem)

co se týká viaduktů jsem si vědom že zde budu muset razantněji snižovat výšku mostů. Respektive pilíře nebudou tak vysoké.

Trochu se bojím do toho jakkoli zasahovat, abych to pak celé nepokazil.
pokud dobře rozumím tak u varianty 2 by celá stanice byla mírně natočena proti hodinovým ručičkám a posunuta do prava. Varianta s dvěma spoji by byla vhodnější než se 7 (lépe se budou řešit dva spoje elektrifikace než 7 ve stanici)

Klobouk dolů Milane.
lukasx
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned 18 led, 2015 3:57 pm

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod milan ferdián » sob 18 kvě, 2019 6:48 am

lukasx píše:Ahoj Milane, musím říci že žasnu nad tvojí fantazií. Líbí se mi to. dovedu si plně představit v levém horním rohu stanici Erlaufklause (možnost v GVD zavést nákladní vlak s možností odstavení dvou oplenů/plošiňáků na odstavné koleji na překladišti které tady bylo směrem na Mariazell. živě si představím jak lokomotiva řady ÖBB 2095 vjíždí do stanice Erlaufklause ve složení BD4ip/s + 2x SSm/s čeká na průjezd osobního vlaku poté odstaví dva vozy SSm/s a vrací se zpátky se služebním vozem)

Budu zvědav.

lukasx píše:co se týká viaduktů jsem si vědom že zde budu muset razantněji snižovat výšku mostů. Respektive pilíře nebudou tak vysoké.

Podle mne by se měli oba dva tvoje vytipované viadukty vejít,jen je šikovně zakomponovat.Razantněji ne,řekněme jak v té pohádce "..přiměřeně.."

lukasx píše:Trochu se bojím do toho jakkoli zasahovat, abych to pak celé nepokazil.
pokud dobře rozumím tak u varianty 2 by celá stanice byla mírně natočena proti hodinovým ručičkám a posunuta do prava. Varianta s dvěma spoji by byla vhodnější než se 7 (lépe se budou řešit dva spoje elektrifikace než 7 ve stanici)

Ve stanici 6 a na trati 1.U varianty 2 by se jen posunula napravo,ale tím se zkrátí užitná délka kolejí ve stanici.Jak už jsem psal,nezkoušel jsem stanici v hloubce rámu 1200 mm.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod lukasx » sob 18 kvě, 2019 9:27 pm

Ahoj Milane,
Dovolil jsem si nákres překreslit ve Scarmu a doplnit o staniční budovu a depo. (ty se dají i objednat jako lasercut stavebnice) Také jsem zkoušel experimentovat s polohou stanice a nedařilo se mi ji tam umístit, abych měl konec stanice před koncem segmentu. rozšíření segmentu z 100cm na 120cm problém taky moc nevyřešil. Asi se budu muset smířit se spojem ve stanici (zkracovat stanici se mi moc nechce rád bych provozoval soupravu o 5/6 vozech).
V1_Laubenbachmühle.png


Zkoušel jsem do levé části umístit stanici Erlaufklause (v zrcadleném a opačném směru) a zatím bez úspěchu. asi to bude chtít větší trpělivost. (nebo přehodnotit myšlenku a umístit tam stanici Winterbach. Tím pádem možná i přehodnotit myšlenky o viaduktech. Pokud by byly stanice Winterbach a Laubenbachmühle logicky by to chtělo místní viadukty. Weißwasserviadukt, který je nad stanicí Laubenbachmühle a Sturzgrabenviadukt, který je za stanicí Winterbach. Oba viadukty nejsou moc vysoké (další plus pro kolejiště).

Lukáš F.
lukasx
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned 18 led, 2015 3:57 pm

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod milan ferdián » ned 19 kvě, 2019 6:00 am

To je dobře,že plánek je ve scarmu.Jakou máš osovost kolejí ve stanici? Erlaufklause se nevejde ?Jaké poloměry jsi použil pro stanici E.Celá stanice je v úhlu 90°.
Výběr viaduktů nechávám na tobě.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod HonzaM » ned 19 kvě, 2019 8:01 am

lukasx píše: Asi se budu muset smířit se spojem ve stanici (zkracovat stanici se mi moc nechce rád bych provozoval soupravu o 5/6 vozech).
[/attachment]

Lukáš F.

Spojů ve stanici bych se nebál, na domácím kolejišti mám na spoji segmentů šestikolejnou stanici, také šikmo. Na klubovém modulu mám pětikolejnou stanici dělenou na čtyři segmenty, s pětikolejnou stanicí, tam ale jsou koleje kolmo k dělení. Žádné problémy s tím nemám, podmínkou jsou samozrejmě na spoji segmentů přesné kolíky definující polohu. Koleje jsem položil a přilepil (na spoji segmentů epoxydem a podložené kouskem překližky v tloušťce korkového podloží), koleje jsem pokládal při spojených segmentech a řízl je až po přilepení, což zaručuje jejich přesnou polohu, směrovou i výškovou.
Na skryté stanici bych raději udělal jen jednu delší stanici, jestliže chceš provozovat delší soupravy, tak by se ti na plánku podle Milana nevešly ani na nejdelší kolej, mohly by tedy zastavovat jen na tom hlavním nádraží. Skrytá stanice by pak postrádala smysl, tedy možnost tam soupravu odstavit a vyjet jinou. Také se mi jeví jako problém málo volné trati, ta je nejhezčí na stanici s viadukty. Na Milanových pláncích je zpravidla volné trati strašně málo. Záleží ovšem na přístupu, mně se na kolejišti líbí hlavně pozorovat vlak jedoucí krajinou, zvláště na dvojkolejce, kde se vlaky míjejí, posunování v nádraží mne nebaví.
Naposledy upravil HonzaM dne ned 19 kvě, 2019 8:10 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod JanoH0e » ned 19 kvě, 2019 8:10 am

HonzaM - zase ideš chudáka Milana vytáčať do "nepríčetná"? Toto je úzkorozchodné koľajisko H0e. To znamená lokálka. Aj keď na koľajach 9mm. Takže žiadne N.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod lukasx » ned 19 kvě, 2019 8:39 am

milan ferdián píše:To je dobře,že plánek je ve scarmu.Jakou máš osovost kolejí ve stanici? Erlaufklause se nevejde ?Jaké poloměry jsi použil pro stanici E.Celá stanice je v úhlu 90°.
Výběr viaduktů nechávám na tobě.
Milan

Osová vzdálenost je momentálně 50 mm (skutečná stanice po přepočtu má ca 47-48mm)
Erlaufklause jsem zkoušel dát přímo do leve části do oblouku
180°. Co jsem nezkoušel a teď mě napadá je umistit jedno záhlaví do levého horního rohu souběžně s hranou panelu a pak druhé záhlaví umístit do oblouku směrem dolů (90° oblouk). Polomer oblouku jsem zkoušel od R305 po 400.
Viadukty striktně nevyžadují nějaké konkrétní. Představa je minimálně jeden kamenný a jeden ocelový/kamenný tak aby se hodily do předlohy.
Děkuji Lukáš F.
lukasx
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned 18 led, 2015 3:57 pm

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod HonzaM » ned 19 kvě, 2019 8:48 am

JanoH0e píše:HonzaM - zase ideš chudáka Milana vytáčať do "nepríčetná"? Toto je úzkorozchodné koľajisko H0e. To znamená lokálka. Aj keď na koľajach 9mm. Takže žiadne N.

Nevím proč by ho to mělo jakkoli vytáčet, nepsal jsem že by tam měla být třeba dvojkolejka, pokud je ale o délku kolejí skryté stanice, je to myslím logické. S N to co jsem napsal nijak přímo nesouvisí, ovšem aby trať přimomínala skutečnost kde vine mezi kopci a přes viadukty, musí tam volná trať být.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod JanoH0e » ned 19 kvě, 2019 9:03 am

Lenža ona ta trať voľná je. Presne podľa predstáv "staviteľa". Tak neviem čo riešiš.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod HonzaM » ned 19 kvě, 2019 10:54 am

Já ji na tom plánku nevidím. Ale v mém příspěvku jsem psal hlavně o délce satni a jejich umístění na rozhraní segmentů.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod JanoH0e » ned 19 kvě, 2019 11:46 am

Pretože sa rieši skryťak. Viditeľná časť je na začiatku. Čo sa týka dĺžky stania, holt žiaden "medveď" nebude. :D
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod milan ferdián » ned 19 kvě, 2019 12:26 pm

Zkusil jsem napasovat stanici Erlaufklause v levém dolním rohu.Horní širá trať je vedena jen v základním tvaru a v rovině.
Zde máš možnost ještě trasování si upravit dle sebe.Sedmý spoj a osmý spoj horní širé tratě jsou viditelné.Tunel co je uprostřed kolejiště za stanici tam budeš muset ponechat.Stoupání jsem ponechal v poměru 1:30.Doplň si jen kolejové spojení napravo stanice - pravý skryťák.Mě vyšli tyto hodnoty.
začátek - +90
R305/90°
50 mm
R305/90°
194 mm
R305/90°
52,5 mm
R305/76° - +166
Poměr stoupání 1:30.Samozřejmě tobě se mohou trochu délkové údaje lišit .Umístění dalších tunelů a viaduktů,je ponecháno na tobě.

Můj návrh kolejiště není dogma.Vycházel jsem z těch údajů,co jsi nám dal k dispozici.
Milan
Obrázek
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod lukasx » ned 19 kvě, 2019 2:05 pm

milan ferdián píše:Zkusil jsem napasovat stanici Erlaufklause v levém dolním rohu.Horní širá trať je vedena jen v základním tvaru a v rovině.
.......
Můj návrh kolejiště není dogma.Vycházel jsem z těch údajů,co jsi nám dal k dispozici.
Milan


Milane všechna čest. mile si mě překvapil že se ti to tam podařilo vše narvat.

jen mám otázku ohledně trasování stanice Erlaufklause. šlo by napsat či doplnit údaje ke stanici ? Večer pokud najdu chvilku bych to zkusil překlopit do Scarmu.

Děkuji
Lukáš F.
lukasx
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned 18 led, 2015 3:57 pm

Re: Kolejiště Mariazellerbahn H0e 3900x1000

Příspěvekod lukasx » ned 19 kvě, 2019 2:20 pm

HonzaM píše:
lukasx píše: Asi se budu muset smířit se spojem ve stanici (zkracovat stanici se mi moc nechce rád bych provozoval soupravu o 5/6 vozech).
[/attachment]

Lukáš F.

Spojů ve stanici bych se nebál, na domácím kolejišti mám na spoji segmentů šestikolejnou stanici, také šikmo. Na klubovém modulu mám pětikolejnou stanici dělenou na čtyři segmenty, s pětikolejnou stanicí, tam ale jsou koleje kolmo k dělení. .......


Spojů jako takových se nebojím bojím se spojů na trakčním vedení.

Co se týká délky stanic tak ve skrytém nádraží vidím možnost protáhnout horní kolej rovně do dalšího nádraží v druhém segmentu tím se získá nejdelší kolej pro dlouhou soupravu. s tím že bych zde umístil nově dvě výhybky tak aby se dalo případně se soupravou odjet udělat kolečko a pak volitelně vycestovat ven na povrch. v tunelech a skrytém nádraží se trakční vedení řešit nebude a před vyjetím budu muset udělat nějaké náběhy na pantograf .

Lukáš F.
lukasx
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned 18 led, 2015 3:57 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků