H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod VladoH0 » čtv 07 úno, 2019 10:34 pm

igino píše:Tak sa potom pochváľ nejakými fotkami zo stavby. Snáď to až tak dlho zas nebude trvať. Som zvedavý na dielo v H0. :shock:


Rád sem potom dám nejaké foto zo stavby ...
VladoH0
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát 25 kvě, 2018 8:07 am

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod VladoH0 » čtv 07 úno, 2019 10:45 pm

milan ferdián píše:
JanoH0e píše:Hmmm ...... Milane, ty niečo pred nami tajíš! :D To som zvedavý, čím ešte prekvapíš. Vyzerá to veľmi tajomne. :mrgreen:

Kdyby jen to.Jak jsme tak s dívčinou (múza) seděli a klábosili,koukali na ten plánek,stále se nám nelíbil.Pak jsme oba na to kápli.Víme jedno,Vlado nás nebude mít dlouho,dlouho,dlouho rád a dlouho,dlouho,dlouho nebude s námi mluvit. :mrgreen: :wink:
Milan


Milan, tak toto znie ešte tajomnejšie ... :shock:
Nechám sa prekvapiť.
VladoH0
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát 25 kvě, 2018 8:07 am

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod milan ferdián » sob 09 úno, 2019 9:39 am

Prozradím pár drobností.Skryťák o pěti kolejích,délka vlakových souprav cca 1,0 m,což bohatě postačí pro provoz na vedlejších tratí.Poměr stoupání 1:30.Výškový rozdíl T.K. mezi stanici Slavošovce a skrytou Plešivec je + 180 mm.Pohodlný přístup rukou ke skryťáku.Kolejiště zhltlo deset výkresů. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod VladoH0 » ned 10 úno, 2019 1:04 pm

milan ferdián píše:Prozradím pár drobností.Skryťák o pěti kolejích,délka vlakových souprav cca 1,0 m,což bohatě postačí pro provoz na vedlejších tratí.Poměr stoupání 1:30.Výškový rozdíl T.K. mezi stanici Slavošovce a skrytou Plešivec je + 180 mm.Pohodlný přístup rukou ke skryťáku.Kolejiště zhltlo deset výkresů. :wink:


Tak - a teraz ja napätie ešte väčšie ...
Nemôžem sa dočkať vydania IV.dielu.
VladoH0
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát 25 kvě, 2018 8:07 am

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod milan ferdián » úte 12 úno, 2019 2:31 pm

Igor,když tě vidím,mám na tebe otázku.Jaké stroje jezdily do Slavošovců?Jak v nákladní vozbě,tak i osobní.Na foto,kterou jsi zveřejnil,vidím osobní motorák.Předem děkuji za odpověď.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod milan ferdián » úte 12 úno, 2019 4:13 pm

Domníval jsem,že o Slavošovcích vím skoro vše.O to větší překvapení bylo,když na mě vypadla tato fotografie stanice.Je jasná,že napojení do papíren muselo být jiné než je dnes a stanice má napravo za staniční budovou další kolej.Porovnejte s foto od igina.
Milan
Přílohy
orig00003098slavošovce.jpg
orig00003098slavošovce.jpg (108.69 KiB) Zobrazeno 4513 krát
slavosobec4.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod jafobe » úte 12 úno, 2019 6:32 pm

milan ferdián píše:Domníval jsem,že o Slavošovcích vím skoro vše.O to větší překvapení bylo,když na mě vypadla tato fotografie stanice.Je jasná,že napojení do papíren muselo být jiné než je dnes a stanice má napravo za staniční budovou další kolej.Porovnejte s foto od igina.
Milan

Z leteckého snímkování v 50 letech tam kolej vidět není, ale je otázkou jak moc by byla čitelná v dané kvalitě
slavosovce3.jpg
50 léta

Navíc obrázek je nejspíš kreslený, takže může být trochu nepřesný, kolej by musela vést někde v místech za silnicí co je za nádražím, otázkou je jestli to není jen nějaká úzká pro potřeby papírenm které tam stály už za Rakouska Uherska v době kdy ze Slavošovců tam je jen papírna ... a nejbližší koleje byli zakreslené až v Plešivci ...
slavosovce1.jpg
Rakousko Uhersko
slavosovce1.jpg (61.99 KiB) Zobrazeno 4442 krát

Ale 50 letech je vidět kudy měla vést trať k budovanému tunelu ...
slavosovce2.jpg
celkovy


Snínkování z 50 let na Slovensku. http://mapy.tuzvo.sk/hofm/default.aspx
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod igino » úte 12 úno, 2019 8:03 pm

milan ferdián píše:Domníval jsem,že o Slavošovcích vím skoro vše.O to větší překvapení bylo,když na mě vypadla tato fotografie stanice.Je jasná,že napojení do papíren muselo být jiné než je dnes a stanice má napravo za staniční budovou další kolej.Porovnejte s foto od igina.
Milan


Na maľbe vidieť pôvodnú úzkorozchodnú priemyselnú železnicu, ktorá viedla poza staničnú budovu do starého areálu papierní.
Přílohy
1.jpg
igino
 
Příspěvky: 187
Registrován: ned 02 led, 2011 3:07 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod milan ferdián » úte 12 úno, 2019 8:09 pm

A kdyby jen to.Našel jsem vyobrazení původních Slavošovských papíren a plán vlečky co je teď je oproti minulosti slabý odvar.
To co jsem si myslel,jak stojí topírna,že je sklad uhlí (foto igina nalevo) a k ní vedena kolej.Omyl je tu původní vlečková kolej do papíren.Sklady papíren naproti?Na obrázku je spoustu nákladních vagónů seřazených na kusých kolejí pilovitě uspořádaných.
Hlavní posun na vlečce,tj.řazení zátěže do a z vlečky se odehrával v popředí úplně nalevo.Dnes tam nic není.Dozvěděl jsem,že demolici původních budov papíren proběhla v roce 1988?? a místo nich byly postaveny nové provozní haly a sklady
papíren.Dokonce znám jméno člověka,který urputně bojoval za postavení tratě ze Slavošovců do Revúce (Gemerskéspojky)
a podařilo se mu aspoň zrealizovat tunely a dnes legendární betonový obloukový most.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod milan ferdián » úte 12 úno, 2019 8:15 pm

Igino mám v pdf stejný lepší a větší obrázek papíren.Chceš říct,že to co je v popředí je úzkorozchodná průmyslová drážka?Potom to vysvětluje křižování tratí na vlečce.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod milan ferdián » stř 13 úno, 2019 4:56 am

igino píše:Pri troche fantázie a veľmi pozvoľnom modelovaní predlohy by sa do stanice dala zakomponovať i už neexistujúca úzkorozchodná vlečková železnička vedúca do pôvodnej staršej časti papierní - do Masníkova. 8)

Tak a to mě zaujalo.Máš nějaké podklady?Zpracoval bych námět do publikaci v modelové velikosti TT/TTe - II.epocha/
modul protože jsi TT-ečkař .Já vím,že máš Igore Slavošovce již rozpracované,ale ty historické zobrazení jsou pro mne fascinující.Jestli máš tedy podklady pošli mi je,prosím tě,samozřejmě jestli se rozhodneš na email adresu fmodelzavináčcentrumtečkacz.
Potřeboval bych vědět parametry/vytyčovací schéma výhybek ouzkařů.Délka,poloměr,úhel.U klasiky výhybky TILLIG/12°.
Předem děkuji.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod igino » ned 17 úno, 2019 10:17 am

milan ferdián píše:
igino píše:Pri troche fantázie a veľmi pozvoľnom modelovaní predlohy by sa do stanice dala zakomponovať i už neexistujúca úzkorozchodná vlečková železnička vedúca do pôvodnej staršej časti papierní - do Masníkova. 8)

Tak a to mě zaujalo.Máš nějaké podklady?Zpracoval bych námět do publikaci v modelové velikosti TT/TTe - II.epocha/
modul protože jsi TT-ečkař .Já vím,že máš Igore Slavošovce již rozpracované,ale ty historické zobrazení jsou pro mne fascinující.Jestli máš tedy podklady pošli mi je,prosím tě,samozřejmě jestli se rozhodneš na email adresu fmodelzavináčcentrumtečkacz.
Potřeboval bych vědět parametry/vytyčovací schéma výhybek ouzkařů.Délka,poloměr,úhel.U klasiky výhybky TILLIG/12°.
Předem děkuji.
Milan


Cenné informácie k úzkorozchodnej papierenskej železnici mi pred časom poskytol Z. Maruna. Zacitujem niečo z jeho poznatkov k danej problematike:
Majitel: Továreň na papier úč. spol. Slavošovce
Rozchod: 600 mm
Délka: 1,070 km
Trať postavena a zkolaudována asi před 30 roky (psáno roku 1926)
Slouží dopravě dřeva mezi nádražím a továrnou.
Max sklon 25 promile
Min poloměr 50 m
Max rychlost 3 km/h
Kolejnice 8 kg/m, vysoké 50 mm, dlouhé 5 m
Pražce dubové profilu 10/12 cm x 110 cm, rozteč 50 cm
Vozový park: 8 vozů 'Muldenkippwagen', vše s brzdou, váha
vlastní/ložná 350 kg / 700 kg, nárazníky 300 mm nad kolejnicemi

Prikladám i niečo z jeho nákresov.
Přílohy
2.jpg
igino
 
Příspěvky: 187
Registrován: ned 02 led, 2011 3:07 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod milan ferdián » ned 17 úno, 2019 7:56 pm

Díky za plánek,pohledem jde vidět co bylo za kolej napravo za staniční budovou.Nenapadlo mne,že patří k drážce.U toho plánku papíren mi připadá nějak málo kolejí.U drážky bych tomu rozuměl,ale u vlečky?Jak dostávaly vozy z úvratí,když vozy se na vlečku sunuly.
Díky i za to.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků