H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod Vladimír_B » ned 03 úno, 2019 7:54 pm

Ahoj, tak tu mám další projekt, tentokráte s mnohem větší šancí na realizaci. Resp. bulďáky už začaly planýrovat. :D Plán je prostá protáhlá osma, se dvěma nádražími, vlečkami, skrytým nádražím, časem je možno rozšířit kolejiště o lokálku a vlečkoviště. Tratě mezi stanicemi mají 4 a 5 metrů, staniční koleje skoro dva metry (je to kolosální), námět je "hlavní trať druhého řádu", no prostě taková lepší lokálka s malým tranzitem... Protože než dělat obyč lokálku, tak skoro na stejně (rozumně) velkých stanicích můžu mít bohatší provoz. V neposlední řadě jsem chtěl i kus širé tratě, proto jsem nechtěl udělat takové to běžné řešení: u sebe hlavní nádraží, z toho vycházejí dva ostré oblouky na obou stranách do tunelu a hlavní trať je fuč a zbývá nám jen vinoucí se lokálka. A to je škoda. Skryťák jsem původně chtěl udělat vpravo dole na tom oblouku (příp. šuplík), ale moc se mi to tam nelíbilo a sotva vešlo, tak holt to lepší horší řešení zvítězilo. Problémem samozřejmě je nedosažitelnost na moc hlubokých částech (vlevo a vpravo). Dále jsem použil R500, výhybky hlavně Pilz/Tillig 15° (protože prostor) a Pilz oblouky, digitální analog :D PWM regulace a ovládání serv moc spojité není... (geometrie zhruba vychází :D )
kolej.jpg
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod milan ferdián » pon 04 úno, 2019 7:31 am

Vladimíre,teď jsi mne dostal do velkých rozpaků :oops: :wink: .Na co máš třeba ten triangl :?: Na kroužení,je součástí jedné vratné smyčky nebo aby se soupravy ukryly do skryťáku :?:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod milan ferdián » pon 04 úno, 2019 7:57 am

Vladimíre,pár drobných úprav :mrgreen: :wink: .Triangl jsem zrušil,přidal druhý skryťák kvůli kterému jsem směrově upravil širou trať,přidal odbočku,v prvním skryťáku přidal čtvrtou kolej,proč to jde vidět dle směrových šipek a taky proto,aby v prvním skryťáku mohly vyčkávat tři vlakové soupravy,čímž se neruší nezávislý provoz ve druhém skryťáku a ještě můžeš kroužit :D .
Milan
Přílohy
kolejvladimir II.verze.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod Vladimír_B » úte 05 úno, 2019 6:29 pm

Milane, triangl je ve zdejších vodách tabu? :D Geneze byla prostá, nejdříve byla osma a pak byl požadavek na skryťák a jinam jsem ho nenacpal. Triangl je tedy důsledek toho, že se nechci(me) připravit o různé možnosti jízdy. Triangl bych zachoval, akorát bych zatrubnil rameno nejbližší ku pravé stanici. To bude dobrá bočnost. :D Děkuji za konstruktivní připomínku, spojka se mi velmi líbí a zapracuji ji.
P.S.: bude se jmenovat šlajfka Milana Ferdiána. :wink:
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod milan ferdián » úte 05 úno, 2019 6:32 pm

Triangl tabu není,ale provozně?Na co ti je?Rádo se stalo :wink: .Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod Vladimír_B » úte 05 úno, 2019 6:42 pm

křižování, schovávání vlaků, abych mohl do skrytu z obou stran, provozní rozmanitost... A taky aby to byl pořádný vláčkodrom! :D
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod milan ferdián » úte 05 úno, 2019 6:57 pm

To píše ten,co nás tu neustále školí :D :D :D .Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod Vladimír_B » čtv 07 úno, 2019 7:32 pm

No, no, já se svých zásad držím. :D V daném prostoru a měřítku to bude vždy kompromis. Malý vývoj:
kolejvladimirIII.verze.jpg

Zrušil jsem můj skryťák, stejně byl špatně přístupný, přidal vlečku...leč problém vidím v levé části. Potřeboval bych prodloužit okoloskryťákovou trať, páč ji pořád zkracujeme a už je kratka. Ale jak? Či kam?
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod milan ferdián » čtv 07 úno, 2019 8:02 pm

Máš jeden problém.My z těch rozměrů,hlavně já,nejsem schopen přečíst základní data.To že jsi zrušil skryťák budiž,ale nechápu proč jsi zrušil i tu vratnou smyčku.Protože když jsi zrušil tu první smyčku,tak druhá nemá smysl.Takže zruš i tu druhou a máš po problému s trasou tratě.Výsledek je ta tvoje osmička :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod Vladimír_B » pát 08 úno, 2019 8:12 pm

Problémů mám více... :D Nevím proč by ta druhá smyčka bez první neměla smysl? Vlak se v tom otočit také dá... Stále se mohu ke dvěma smyčkám vrátit. Smysl tohoto trianglu, resp. toho přímého ramena jsem viděl v dlouhém viditelném traťovém úseku.
Akorát mi pořád nesedí ta levá strana. Moc prostoru tam na zakroucení není a přidávat další patro opravdu nechci, no popřemýšlím. Nebo bych mohl stanici a trať vzájemně prohodit a tím bych si vykroutil delší mezistaniční úsek... Pokračování zítra večer (snad)...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod Vladimír_B » pon 11 úno, 2019 6:56 pm

Tak tu máme další vývoj. Na starém plánku jsem doplnil míry (pod pravou stanicí jsou dva rámy 850*1950) a pak tu máme další variantu na osmičkové téma, tentokráte inverzní - co bylo dole, je teď nahoře a naopak. Vejít, se mi to tam vejde, oko vidí... :D Čímž se mi vlastně prodlouží mezistaniční úseky, v podstatě je to návrh číslo nula, resp. poloviční nula, protože od ní jsem utekl ve fázi bez levé strany, ale nebudu to tu více komplikovat a teď se k tomu vracím. Otázkou opět je umístění vratné smyčky a ta by mohla být v esíčku pod levou stanicí. A pravá stanice se bude muset samozřejmě zalomit, abych se vykroužil, vyhnul...
kolejvladimirII.verzerozm.jpg

kolejVladimirinverzni.jpg
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod milan ferdián » pon 11 úno, 2019 7:04 pm

Vláďo,esíčko ale musíš mít stále na T.K. +/-0 a to po celé trase.Až potom může vzadu u levého rohu začít trať stoupat do horní stanice :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod Vladimír_B » pon 11 úno, 2019 7:10 pm

Ano, s tím samozřejmě počítám. Rovná trať vlevo u zdi za nádražím a oblouk do stanice mají zhruba tři metry a při 3 cm na metr to asi vyjde...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod milan ferdián » pon 11 úno, 2019 7:13 pm

Vladimír_B píše:Ano, s tím samozřejmě počítám. Rovná trať vlevo u zdi za nádražím a oblouk do stanice mají zhruba tři metry a při 3 cm na metr to asi vyjde...

A tu horní stanici trochu vytočit doleva k tomu vystouplému rohu.Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 kolejiště do U 5 x 3 m

Příspěvekod Vladimír_B » pon 11 úno, 2019 7:14 pm

ok, díky moc
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků