Vysněné kolejiště v N-ku

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » sob 12 říj, 2019 3:12 pm

No a ještě pár fotek pro představu jak to na mém kolejišti vypadá :-)
Přílohy
image4.jpeg
image2.jpeg
image0.jpeg
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod hank » sob 12 říj, 2019 5:06 pm

Horní nádraží je jasné - lokálka, provoz podle D3, na vjezdu lichoběžníkové tabulky. Nebo nanejvýš jen vjezdová návěstidla (jednoramenné mechaniky nebo světelná dvousvětlová č-z) nezávislá na výhybkách a vjezdy vždy - i přímo - 40 km/h (s patřičným rychlostníkem na zhlaví), odjezdová návěstidla nejsou potřeba. Ale já bych ti radil D3.

Dole v té odbočné stanici by to chtělo doplnit určení kolejí - které jsou dopravní, které manipulační, kde bude nakládka a vykládka, kde (jestli vůbec) se budou odstavovat hnací vozidla a případně vozy.

Pořád jsi taky nenapsal, s čím tam chceš jezdit - aspoň jestli na lokálce budou jen sólo motory nebo i přívěsy - jestli je správně b), tak ty přívěsy musí být ve viditelné stanici taky kde odstavit; bude odbočná stanice jejich domovskou stanicí?

A budou motoráky na vedlejší trati odbočnou stanici projíždět nebo tam budou obracet nebo obojí? Měl by sis taky vymyslet, kolik fiktivních stanic s možností křižování máš na obou tratích, aby bylo podle čeho vymýšlet ten grafikon.

Z toho pak vyplyne i potřeba SZZ a osazení návěstidly.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » pon 28 říj, 2019 4:49 pm

Ahoj Hanku, musel jsem zase vše strávit :-D

Začal jsem skládat z leptů návěstidla a chtěl bych se posunout dál, aby jsem věděl kolik čeho a jaké návěsti budu potřebovat.

Zkusím teda podrobněji odpovědět na tvé dotazy a snad se podaří posunout dál...

hank píše:Dole v té odbočné stanici by to chtělo doplnit určení kolejí - které jsou dopravní, které manipulační, kde bude nakládka a vykládka, kde (jestli vůbec) se budou odstavovat hnací vozidla a případně vozy.


Vyznačil jsem to viz obrázek. PS: Mám udělán základ Rocrail pro ovládání kolejiště z PC

hank píše:Pořád jsi taky nenapsal, s čím tam chceš jezdit - aspoň jestli na lokálce budou jen sólo motory nebo i přívěsy - jestli je správně b), tak ty přívěsy musí být ve viditelné stanici taky kde odstavit; bude odbočná stanice jejich domovskou stanicí?


Motorák s přívěsem, ano stanice by měla být pro tyto motoráky domovskou, ale i průjezdnou. Byla by škoda nevyužit průjezdu a skrytého nádraží. Odstavená můžou být na první koleji nebo na odstavné (snad myslím) Fiktivních stanic by mohlo být tak 6-7 myslím.

Zatím tedy díky a těším se na odpověd ;-)
Přílohy
Schema kolejiste popis koleji.jpg
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod hank » pon 28 říj, 2019 6:00 pm

Na co potřebuješ tolik manipulačních kolejí? Když se ti sjedou ve stanici vlaky ze všech 4 možných směrů, kam je dáš? Ty modře označené koleje by měly být v každém případě dopravní. Obě. A pak by to bylo vcelku jednoduché - zjednodušená rychlostní soustava, odjezdová návěstidla u každé dopravní koleje pro každý směr. Ještě si prosím urči sudý a lichý směr a očísluj si koleje - jak na to, to se tu nedávno taky probíralo - a pak ti napíšu, kde by stačila odjezdová návěstidla 3světlová a kde budou potřeba 4světlová. Při tomto osazení mi (zatím bez velkého přemýšlení) vychází 6x 3světlové a 2x 4světlové. (Barvičky ti napíšu, až budu vědět čísla kolejí.) A na manipulační koleji (zelená) dvě samostatné ranžírky (modrá-bílá), které můžeš (třeba ve formě trpajzlíků) osadit po jednom kusu i na obě odstavné koleje (když se tedy budeš chtít až tak rozšoupnout).
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » pon 28 říj, 2019 6:50 pm

hank píše:Na co potřebuješ tolik manipulačních kolejí?


No ja nevim... hele pro me je toto něco čemu moc nerozumím. Snažím se, ale očividně to není můj šálek kávy. Proto jsem, ale nesmírně rád, že se mi někdo snaží pomoci.-

hank píše:Ty modře označené koleje by měly být v každém případě dopravní. Obě. A pak by to bylo vcelku jednoduché


OK, může být, nemám s tím problém ;-)

Dobrá fajn. Jen místo 4 světlové vjezdové bych použil 5 světlové jestli to není problém, nebo vlastně ty 5 sv. muzu změnit na 3sv. Mám už stavebnice z leptu koupené at.: 10x 2 světlové, 3x 3 světlové, 2x 4 světlové a 4x 5 světlové. Jedna se o sv. návěstidla AZD65.
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » pon 04 lis, 2019 7:50 pm

Pomalu stavím navestidla. Prvni bylo prvni, ale druhe, je na tom o mnoho lepe. Verim, ze s dalsima to bude jeste lepsi. V Nku je to, ale fakt huste. Hlavne protahovani dratku tou tenkou trubickou. 4 jdou. Ale 5 pro 5svetelne navestidlo... No nevim nevim...
Ciste nahodou, nevi nekdo jaky Rall je ta seda barva na sloupu navestidla?
A ještě bych potřeboval mít definitívně jasno v počtu navěstidel - jestli si vystačím s tím co mám doma, nebo budu muset dokupovat.
Přílohy
image.jpg
image (1).jpg
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 05 lis, 2019 4:10 am

Tak tomu se říká mravenčí práce. :D Máš to pěkný. :wink:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 05 lis, 2019 8:28 am

Ahoj, máš můj obdiv. Já se pachtil s podobným návěstidlem v H0 a dělat to v N je pro mě noční můra. :evil:
Vzpomínám si, že jsem u toho nadával jak špaček pokaždé, když jsem to moc prohřál a místo připojení dalšího dílu mi odpadl nějaký už hotový. :x
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 05 lis, 2019 9:34 am

:P :D :lol: :mrgreen:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod workous » úte 05 lis, 2019 5:24 pm

Také smekám v HO jsem se s tím mořil a pak to letělo místností nedávno našel vysavač :)
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » úte 05 lis, 2019 8:32 pm

Hahaha, tak to je přesné. Jako oprášil jsem můj celý sprosto slovník, ale nějak se to podalo. Taky se mi to pořád při pájení rozpadalo, pak jsem ale zreguloval teplotu a celkem to šlo. Jako víc jsem pak nadával při těch drátkách. ASi 5 světelné zavrhuji. Ale díval jsem se, že by AŽD 65 nemělo mít tu skříňku takto pod sloupem, ale připevněnou na sloupu. To by mohlo ulehčit trochu práci.
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » čtv 14 lis, 2019 9:06 pm

Tak jsem schematicky nakreslil jak by to mělo vypadat. Ale jelikož v tom pořád lítám. Tak poprosím o konstruktivní komentáře co změnit. Hlavně asi porosím Mr. Hanka, jestli by mohl to komentovat. Všem předem děkuji.
Stavba návěstidel probíhá myslím dobře, jen potřebuji upřesnit co kam přesně dát. ať vím kolik čeho ještě objednat a postavit.
Přílohy
Nadrazi schema.png
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod sidlo » pát 15 lis, 2019 7:16 am

Chybné číslování kolejí. Kolej 5. má mít číslo 6.
Návěstidla Lc2, Lc4 a Lc6 jsou cestová.
Lc2 -- žlutá - zelená - bílá - červená - žlutá -- 5 světlové
Lc4 -- žlutá - zelená - bílá - červená - žlutá -- 5 světlové
Lc6 -- žlutá - zelená - červená - bílá -- 4 světlové
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod lajblt » pát 15 lis, 2019 3:13 pm

Tak, jak jsou návěstidla nakreslena, je jich tam zbytečně moc. Pokud by byla skutečně použita cestová návěstidla, bylo by na nich nutné návěstit opakování návěsti a to je už dost velká komplikace. V první řadě je špatně číslování kolejí. Pokud je hlavní trať ta spodní, je číslování kolejí (shora) 7-5-3-1-2, tedy pokračování traťové koleje hlavní trati navazuje na kolej č. 1. Začátek tratí je vlevo, konec vpravo. Potom budou návěstidla L1, S1 a L5 třísvětlová (z-č-b), ostatní odjezdová čtyřsvětlová (z-č-b-ž), vjezdová návěstidla pětisvětlová (ž-z-č-b-ž). Ještě je důležité, že vjezdová návěstidla nikdy ve stanici nestojí u krajních výhybek, ale nejméně 100 m před ní (50 m posunovací obvod + 50 m ochrana). Pokud by mezi krajní výhybkou a případným tunelem nebyla potřebná vzdálenost, umístí se vjezdové návěstidlo až za tunel, protože (nevím jak teď, ale dříve ano) zastavení vlaku v tunelu nebylo z bezpečnostních důvodů dovoleno.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » pát 15 lis, 2019 8:39 pm

Takto nějak?
Přílohy
IMG_0988.jpg
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků

cron