Vysněné kolejiště v N-ku

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod HonzaM » pon 27 led, 2020 6:45 am

Lajbit: cestové návěstidlo tedy nikdy neukazuje stůj? Ani když by byl úsek mezi Lcx odejzdovým návěstidlem Lx?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod sidlo » pon 27 led, 2020 9:31 am

HonzaM píše:Lajbit: cestové návěstidlo tedy nikdy neukazuje stůj? Ani když by byl úsek mezi Lcx odejzdovým návěstidlem Lx?

Nic takového z lajblt-ova příspěvku nevyplývá.
Cestové návěstidlo v základní poloze ukazuje Stůj.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod lajblt » pon 27 led, 2020 9:37 am

Ano, potvrzuju. Základní návěstí hlavních návěstidel vjezdových, cestových a odjezdových je návěst "Stůj".
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod HonzaM » čtv 30 led, 2020 12:27 pm

Jak budou vypadat návěstní znaky vjezdového návěstidla v závislosti na stavu cestových a odjezdových návěstidel? Vazba vjezdového návěstidla bude jen na stavu následujícího cestového návěstidla, jehož návěstní znak pak závisí na stavu odjezdového návěstidla? Pozná strojvůdce podle vjezdového návěstidla zda následující návěstidlo bude cestové nebo odjezdové?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod sidlo » čtv 30 led, 2020 12:40 pm

  • Strojvedoucímu je jedno jaká návěstidla jdou za sebou.
  • V rychlostní návěstní soustavě je návěst návěstidla vždy předvěstí návěstidla následujícího.
  • U vjezdového návěstidla (a obecně u všech návěstidel) je jeho návěst závislá na návěsti nejbližšího následujícího návěstidla, a je jedno zdali to následující návěstidlo je cestové nebo odjezdové.
  • U cestového návěstidla (a obecně u všech návěstidel) je jeho návěst závislá na návěsti nejbližšího následujícího návěstidla, a je jedno zdali to následující návěstidlo je další cestové nebo odjezdové.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod HonzaM » čtv 30 led, 2020 2:58 pm

Díky za objasnění.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod lajblt » čtv 30 led, 2020 9:48 pm

2 sidlo: Ono záleží i na tom, jestli návěstidla stojí za sebou na zábrzdnou vzdálenost nebo na vzdálenost kratší. Budeme teď uvažovat jen případ diskutované stanice, kdy se předpokládá, že mezi návěstidlem vjezdovým a cestovým je nejméně zábrzdná vzdálenost. Mezi návěstidlem cestovým a odjezdovým je v této stanici naopak VŽDY nedostatečná zábrzdná vzdálenost.

Pokud je mezi návěstidly nedostatečná zábrzdná vzdálenost, předvěstí sice návěstidlo znak následujícího návěstidla, ale doplňuje ho bílým klidným světlem (kromě případu, kdy následující návěstidlo ukazuje návěst "Volno").

Pokud vlak obsadí celou staniční kolej (tj 1+1a, 2+2a, 4+2a), bude na příslušném cestovém návěstidle vždy "Stůj" bez ohledu na znak následujícího odjezdového návěstidla.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod HonzaM » pát 31 led, 2020 6:47 am

Závislost návěstních znaků vjezdového, cestového a odjezdového návěstidla bude řešit návěstní dekodér, nebo jejich volbu bude řešit program na počítači, tedy JMRI, TrainController nebo RocRail? Nepředpokládám že by příslušné návěstní znaky musel manuálně nastavovat "výpravčí".
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod sidlo » pát 31 led, 2020 6:55 am

Dalo by se říct jaké si to uděláš, takové to máš.
Tady výpravčí staví cestu tlačítky odkud kam ve stylu releovka AŽD-71. O vše ostatní, včetně nastavení správných návěstních znaků, se stará JMRI.
https://www.youtube.com/watch?v=2yM_s5HZbE8
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod HonzaM » pát 31 led, 2020 7:10 am

sidlo píše:Dalo by se říct jaké si to uděláš, takové to máš.
Tady výpravčí staví cestu tlačítky odkud kam ve stylu releovka AŽD-71. O vše ostatní, včetně nastavení správných návěstních znaků, se stará JMRI.
https://www.youtube.com/watch?v=2yM_s5HZbE8

Je to tedy obdobné jako to mám na modulech stání Sklené nás Oslavou a Filípkov, o stavění cesty se stará TrainController, návěstní znaky dodává ND4, znaky TrainController volí adresou znaku. U Čachnova je to jiné, tam návaznost řeší přímo návěstní dekodér, bez potřeby počítače, ovšem v současné podobě řeší jen závislost vjezdového návěstidla na odjezdovém, cestové návěstidlo řešit neumí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » ned 09 úno, 2020 8:36 pm

Tak jsem se snažil dostat návěstidla do Rocrailu, ale moc to nejde nejde. Respektive jde to, ale trochu na úkor návěstí. Rocrail umí jen 4 světla na návěst a tak by se 5 muselo rozsvěcovat v kombinaci s jiným. Ale i tak, padlo hodně hodin a nevypadá to, že by výsledek mohl vypadat podle mých představ a tak opouštím Rocrail a přecházím k JMRI. Už jsem si tam s návěstidly hrál a vypadá to o mnoho lépe. Omlouvám se těm, kteří do mě vkládali naděje ohledně zprovoznění plné návěstní soustavy ČSD/ČD. Možná existuje cesta, ale já zkusím jít jinudy.
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Jirkátor » ned 26 dub, 2020 12:08 pm

Jen drobný detail ohledně číslování kolejí, kolej 5b by měla být 5a a kolej 7b by měla být jen 7.
Můžu to i zkusit rozsáhleji vysvětlit, pokud budeš chtít.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1037
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » pon 18 kvě, 2020 8:51 am

Zdravím po delší odmlce. Chci ukázat co je u mě nového a co mě teď trápí. V první řadě mám udělaný funkční Laylout v JMRI. Přikládám obrázek. Funguje dektce obsazení, výhybky, návěstidla. U návěstidel se teď trápím jak je naprogramovat. Zatím výsledek rovnající se nule. Pokud by mi někdo byl schopen poradit, kde začít, případně mi pomohl naprogramovat aspoň jedno návěstidlo, aby jsem to pochopil budu velice vděčný.
Další věc, na kterou jsem nepřišel je jak donutit JMRI, aby po startu zjistila jak jsou nastavené výhybky. Stav výhybky zjstí až poté co jí přepnu.
A poslední věc jak pracovat v JRMI s RailCOM zatím všechny mé pokusy opět nula.
Děkuji
Přílohy
Obrázek 17.05.2020 v 23.50.jpeg
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod vfjr » stř 27 led, 2021 8:34 pm

Zdravím.
Máš to pěkné. Ten kamenný viadukt plánuju také koupit. Jak po něm projíždí vlaky??? Není ten rádius 193mm co píšou moc ostrý???
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod HonzaM » sob 07 srp, 2021 8:24 am

Dandy píše:Zdravím po delší odmlce. Chci ukázat co je u mě nového a co mě teď trápí. V první řadě mám udělaný funkční Laylout v JMRI. Přikládám obrázek. Funguje dektce obsazení, výhybky, návěstidla. U návěstidel se teď trápím jak je naprogramovat. Zatím výsledek rovnající se nule. Pokud by mi někdo byl schopen poradit, kde začít, případně mi pomohl naprogramovat aspoň jedno návěstidlo, aby jsem to pochopil budu velice vděčný.
Další věc, na kterou jsem nepřišel je jak donutit JMRI, aby po startu zjistila jak jsou nastavené výhybky. Stav výhybky zjstí až poté co jí přepnu.
A poslední věc jak pracovat v JRMI s RailCOM zatím všechny mé pokusy opět nula.
Děkuji

Něco nového? Jak pokračuješ?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků