Vysněné kolejiště v N-ku

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod sidlo » pát 15 lis, 2019 8:49 pm

Řekl bych, že lajblt to myslel takto:

Nadrazi_schema_2.png
Nadrazi_schema_2.png (124.69 KiB) Zobrazeno 6328 krát


Navíc bych dal za poslední výhybku trpaslíčí seřaďovací návěstidlo.

Ten původní návrh s cestovými návěstidly se mi moc líbil. Je s tím sice více programování, ale výsledek stojí za to.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » sob 16 lis, 2019 9:54 am

Díky, tak asi takto?
Sidlo - Vyrobil jsem si tve Arduino dekodery s programem NAV. Tak snad mě to nastavování pak nezabije :D
Přílohy
Schema nadrazi v3.jpg
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod sidlo » sob 16 lis, 2019 10:14 am

Doplnil jsem návěstidlo Se2.
Návěstidla S2 a L3 budou třísvětlová.
Návěstidla L1 a L2 budou čtyřsvětlová.
Hodně zábavy s dekodéry.

Schema_nadrazi_v4.png
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » sob 16 lis, 2019 10:27 pm

Diky Petře;)
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Malape » pon 18 lis, 2019 8:24 am

Nebylo by dobré ještě ta návěstidla v hlavní stanici zvážit? Byla tu zmíněna nějaká minimální vzdálenost vjezdových návěstidel od krajní výhybky stanice. U odjezdových návěstidel (pokud nejsou skupinová) je také určitá vzdálenost od námezníků, byť to je třeba jen do pár metrů. Tím se ale poměrně razantně sníží užitná délka staničních kolejí. Nešlo by tu spíše nějak šikovně rozestavit skupinová odjezdová návěstidla?
Malape
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 21 úno, 2019 10:50 am

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod jirkan » pon 18 lis, 2019 6:47 pm

Já se v tom moc nevyznám, takže jen hloupé poznámky.
Kolega výše doporučuje ta návěstidla ještě uvážit. Já jen doplním otázkou, která vyplývá ne z ukazovaných schémat, ale z foto: jaká bude skutečná vzdálenost mezi odjezdovými návěstidly na jednotlivých kolejích?
Dále mne napadá, to se odjezdová návěstidla dávají i k manipulačních kolejím, nebo už jsou dopravní všechny koleje?
A nakonec: jaká bude v reálu vzdálenost mezi vjezdovým a tím trpasličím návěstidlem?
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » pon 18 lis, 2019 7:00 pm

Díky za podněty v jednom mám jasno, jelikož nejde reálně v měřítku postavit celé nádraží, musím se tomu přizpůsobit a trošku vše udělat a vyvážit tak, aby vše bylo jako v reálu, ale zároveň vtěsnané do prostoru, který mám k dispozici. To nádraží je prostě malé a vše je takové,a by se mi to vlezlo na panel, který si můžu dovolit, nějak to vypadalo a fungovalo. Takže to zmiňované vjezdové návěstidlo tam vůbec nebude a za tunelem bude jen ten trpaslík. Jako, že je vjezdové před tunelem. 100m v reálu je nějakých 60cm na panelu, to tu ani nemám :-D ale vpravo mám nějakých 40 na lokálce (Tady by jsem mohl dát vjezdové návěstidlo někde k mostu, ale asi by to bylo divné, nebo ne...) A na levé straně mám asi 50cm, tak tam v pohodě.
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod sidlo » pon 18 lis, 2019 8:26 pm

Vymezenému prostoru se musíme přizpůsobit. To řešíme všichni bez ohledu na velikost dostupného místa. Fotka dává představu o možnostech:
Obrázek

1. varianta - pouze skupinová odjezdová návěstidla za poslední výhybkou u traťových kolejí, podle vzoru Kladno bez vložených návěstidel, 4× odjezdové návěstidlo zelená/červená, bez seřaďovacích návěstidel, trochu minimalistické ale modelové

2. varianta - 2× 5× odjezdové návěstidlo
Obrázek
včetně seřaďovacích návěstidel, provozně správně, bohužel to zkracuje délku dopravních koleji 1., 2. a 4.

3. varianta - použití cestových návěstidel
Obrázek
včetně seřaďovacích návěstidel, provozně správně, plně využívá délku dopravních kolejí, náročné na programování správných závislostí návěstidel
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » úte 19 lis, 2019 11:16 am

Děkuji Petře za shrnutí. Musím se přiznat, že se mi taky líbí nejvíc varianta 3, jen se trochu bojím toho naprogramování. Zejména i kvůli tomu, že zatím nemám uplnou představu jak co se týká signalizace takový provoz vypadá. Na druhou stranu, to se může časem změnit, když se daným tématem při realizování provozu budu zajímat. Možná je tam dám a pak se uvidí. Budu tam mít šachty a tak ty odjezdové prostě pak vytáhnu a nebudou je tam nedám.
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » ned 12 led, 2020 11:33 am

Zdravím přátele a přeji Vám, vše nejlepší do Nového roku, hlavně zdraví. Pak pevnou ruku a tolerantní přítelkyní/manželku :lol:
Stavba návěstidel pokročila do finále. Jako neskutečná piplanina a po druhé už by jsem do toho nešel...
Měl by jsem ještě dotaz, kde všude dát posunovací návěstidla, oproti poslednímu plánku výše. (v3) Myslím tím jestli se davají i za poslední výhybky do volné tratě. Případně tam jak mám seřazovací návěstidla a odjezdové.
Díky a brzy pošlu i fotky hotových návěstidel :)
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » ned 19 led, 2020 8:23 pm

Zdravím, tak mám téměř hotovo, ještě tabulka a můžu instalovat do kolejiště. No před tím to ješte zkusím připojit k dekoderu a vyzkouším jestli funguje tak jak očekávám. Jinak pokud, by víte, že Vás výroba takových návěstidel nebude bavit, tak se do toho ani nepouštějte.
Přílohy
image2 (1).jpeg
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Dandy » ned 19 led, 2020 11:18 pm

Detail
Přílohy
image2 (2).jpeg
image1 (4).jpeg
image0 (2).jpeg
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod HonzaM » pon 20 led, 2020 8:10 am

Dandy píše:Zdravím, tak mám téměř hotovo, ještě tabulka a můžu instalovat do kolejiště. No před tím to ješte zkusím připojit k dekoderu a vyzkouším jestli funguje tak jak očekávám. Jinak pokud, by víte, že Vás výroba takových návěstidel nebude bavit, tak se do toho ani nepouštějte.

Na tu zkoušku jsem zvědav, před několika lety jsem instaloval do modulu stanice ovládané TrainControlerem imitaci reléovky pomocí ND4 a pamatuji si co mi dalo práce naprogramovat závislost vjezdových návěstidel na odjezdových. S cestovymi to bude ještě složitější. Petr to má na svém modulu pokud vím realizováno, jenže to ovládá JMRI. Dandy to ale bude ovládat RocRailem. Na JMRI asi procházet nebude..Když to bude možné ovládat RocRailem, bylo by to pravděpodobně ovladatelné i TrainControlerem, což bych mohl využít na domácím kolejišti (tam mám zatím jen návěsti stůj - volno jak to poskytuje TC). Jde především o to jak zajistit aby se postavil správný návěstní znak v závislosti na postavené cestě, v automatickém i manuálním režimu. Na TC mi i ty jednoduché návěsti červená/zelená fungují jen při automatickém provozu, když stavím ručně cesty, návěsti to neovládá. To by sice asi v TC nebylo tak složité, ale zatím jsem neměl energii se do toho pustit. Pokud to umí Petrovy dekodéry s Arduinem s plnou návěstní soustavou ČD/ČSD, asi bych se do toho pustil. Nejdřív ale mám v plánu postavit nový segment domácího kolejiště, který bude postaven na MGP.
Obdivuju dandyho rychlost celé stavby, trpělivost - sestavit tak rychle takové množství návěstidel z leptů si vůbec nedovedu představit.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod lajblt » pon 20 led, 2020 2:08 pm

Ahoj,

návěstidla máš namodelována parádně, klobouk dolů. ALE: Opravdu hodláš v takovéto ministanici provozovat správně cestová návěstidla? Návěstidla Lc1, Lc2 a Lc4 nemají "normální" pořadí světel a jen s kombinací tří- a čtyřsvětlových tu rozhodně nevystačíš. Pokud budeš realizovat návěstní variantu 3, tedy cestová návěstidla na pravém zhlaví, pak je osazení návěstidly správně takto (označení návěstidel podle plánku var. 2):

levé zhlaví:
- S1 - 4 světla (Z, Č, B, Ž) - možnost nezávisle rozsvítit Z a Z+Ž (odjezd možný přímo i odbočkou)
- S3, S4, S5 - 4 světla (Z, Č, B, Ž) - vždy svítí Z+Ž (odjezd možný jen do odbočky)
- S2 - 3 světla (Z, Č, B) - odjezd možný jen přímým směrem

pravé zhlaví:
- L5 - 4 světla (Z, Č, B, Ž) - vždy svítí Z+Ž (odjezd možný jen do odbočky)
- L3 - 3 světla (Z, Č, B) - odjezd možný jen přímým směrem
- Lc1 (cestové) - 5 světel (Ž, Z, B, Č, Ž) - mnoho možných návěstí podle aktuální vlakové cesty:
a) odjezd možný přímo, pak Lc1 předvěstí návěst na návěstidle L1, tady jsou tři možnosti:
a1) odjezdové návěstidlo L1 ukazuje "Stůj"; potom Lc1 ukazuje návěst "Opakování návěsti Výstraha" - horní klidná žlutá, doplněná klidným bílým světlem
a2) odjezdové návěstidlo L1 ukazuje "Rychlost 40 km/h a volno" (Z+ spodní Ž), pak návěstidlo Lc1 ukazuje:
- pokud vlak vjíždí z hlavní tratě (tedy přímo zleva na kolej č. 1), pak svítí vždy horní kmitavá žlutá, doplněná bílým světlem ("Opakování návěsti očekávejte rychlost 40 km/h")
- pokud vlak vjíždí z vedlejší tratě (tedy zleva odbočkou na kolej č. 1), pak svítí vždy horní kmitavá žlutá a spodní klidná žlutá, doplněné bílým světlem
("Opakování návěsti rychlost 40 km/h, očekávejte 40 km/h"); pro tuto návěst má návěstidlo Lc1 prohozené pořadí světel, tedy namísto červené má bílou a naopak,
aby nesvítila dvě světla těsně pod sebou
b) odjezd do odbočky, pak je Lc1 pro vlak návěstidlem odjezdovým a návěstí "Rychlost 40 km/h a volno", tedy Z + spodní Ž

- Lc2 (cestové) - 5 světel (Ž, Z , B, Č, Ž), předvěstí vždy návěst návěstidla L2 a to takto:
a1) odjezdové návěstidlo L2 ukazuje "Stůj"; potom svítí horní i spodní klidná žlutá, doplněné bílým světlem ("Opakování návěsti rychlost 40 km/h a výstraha")
a2) odjezdové návěstidlo L2 ukazuje "Volno" (Z), pak na Lc2 svítí zelená a spodní klidná žlutá ("Rychlost 40 km/h a volno")

- Lc4 (cestové) - 4 světla (Ž, Z, Č, B), předvěstí vždy návěst návěstidla L2 a to takto:
a1) odjezdové návěstidlo L2 ukazuje "Stůj"; potom svítí horní klidná žlutá, doplněná bílým světlem ("Opakování návěsti výstraha")
a2) odjezdové návěstidlo L2 ukazuje "Volno"; potom svítí horní klidná zelená bez dalšího

Měj se, držím palce při další stavbě.
Naposledy upravil lajblt dne pon 20 led, 2020 2:40 pm, celkově upraveno 2
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Vysněné kolejiště v N-ku

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 20 led, 2020 2:31 pm

Ahoj Tomáši,
Na levém zhlaví asi budou návěstidla SX
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Tomáš10 a 16 návštevníků