Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod svata60 » úte 13 lis, 2018 5:45 pm

Zdravím místní kolegy.
Musím říci, že jsem pořád začínající modelář. První vláček v TT jsem dostal už někdy v roce 1969. Těch zájmů a pak povinností bylo tolik, že k vláčkům jsem se vracel mnohokrát, ale až někdy v roce 1999 jsem začal stavět kolejiště 1600x2400, bohužel pořád dokončované.
Ale plánek Ronova od Milana mě dokonale nadchl, s tím že se do něj pustím. Bude ve II. epoše 1918-1930. Je překreslený do TT na ploše 1000x1200 mm. Rozhodl jsem se pro rám svařovaný z Al profilů s vloženou překližkou tl. 9 mm. Tímto se chci s Vámi podělit se stavbou. Nebude to tak rychlé, ale snad to půjde.

Pár fotek:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
svata60
 
Příspěvky: 95
Registrován: sob 10 lis, 2018 9:42 pm
Bydliště: Boršice u Buchlovic

Re: Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod jardaficz » úte 13 lis, 2018 5:53 pm

pěkné, já třeba stále v práci nepřišel na to, jak správně ten hliník svařit. Na co jsou ty vybrání na desce? Jinak jako další maatér bych ale možná poradil udělat v analogu pouze příslušenství a trakci v digitálu, je to daleko komfortnější a jednodušší na konstrukci.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod svata60 » úte 13 lis, 2018 6:06 pm

jardaficz píše:pěkné, já třeba stále v práci nepřišel na to, jak správně ten hliník svařit. Na co jsou ty vybrání na desce? Jinak jako další maatér bych ale možná poradil udělat v analogu pouze příslušenství a trakci v digitálu, je to daleko komfortnější a jednodušší na konstrukci.


Vybrání na desce jsou pro kabeláž.
Uživatelský avatar
svata60
 
Příspěvky: 95
Registrován: sob 10 lis, 2018 9:42 pm
Bydliště: Boršice u Buchlovic

Re: Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod svata60 » úte 13 lis, 2018 7:06 pm

jardaficz píše:pěkné, já třeba stále v práci nepřišel na to, jak správně ten hliník svařit. Na co jsou ty vybrání na desce? Jinak jako další maatér bych ale možná poradil udělat v analogu pouze příslušenství a trakci v digitálu, je to daleko komfortnější a jednodušší na konstrukci.


Jestli myslíš kroucení rámu při svařování, tak rohy jsou svařeny čelně a shora a zespodu. Výztuhy jsou přivařeny shora a zespodu. Vnitřní sváry v rozích nejsou. Pak se to kroutit nebude.
Co se týká DCC řízení, tak to jde nějak mimo mě. Provozované vozidla v této epoše musím postavit a zdigitalizovat je neumím. Pouze s přivřenýma očima provozovanou 312 páru jsem již zakoupil v analogu.
Ale jinak díky.
Uživatelský avatar
svata60
 
Příspěvky: 95
Registrován: sob 10 lis, 2018 9:42 pm
Bydliště: Boršice u Buchlovic

Re: Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod jardaficz » úte 13 lis, 2018 7:19 pm

já myslel celkově svařování hliníku, vím, že wigem, ale jak na to? nerez a ocel se vaří normálně argonem a ostrou jehlou, ale hliník vaří směsí argonu a hliníku, ale místo jehly mají nějakou kuličku. Zkoušel jsem to, ale buď mi probíjela ruka, nebo se mi nepovedlo udělat lázeň, kam bych přidal drát, jen jednou se mi povedla udělat hezká housenka.
Jinak DCC se neboj, já s ním také začínám a polovinu času strávím hraním jen se světly u loko, navíc ti odpadá izolovat úseky a tahat k nim samostatné dráty. Analog jsem měl první kolejiště, metr na metr, dva samostatně okruhy pro dva pulsní reguáltory, takže jsem mohl nezávisle ovládat dvě loko. Ale to zapojování a při tom rozkreslování, kam který drát vede, málem jsem umřel. Pokud bys měl možnost vyzkoušet si digitál i jen na jednoduchém okruhu, hned do toho. A když vidím, jak je rám svařený a jak je pěkně připravená a narýsovaná deska, už se těším na sledování další stavby.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod Ivan » úte 13 lis, 2018 9:08 pm

Zdravím dalšího kolegu v mini, budu držet palce a sledovat. Rám se mi líbí, jaká je tuhost? Předpokládám, že slušná.
Stavím dost podobný rozměr, ale nějak to teď vazne kvůli času a materiálu (hlavně IBW s kovovou srdcovkou stále ne a ne vyrobit...)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod svata60 » úte 13 lis, 2018 9:45 pm

Ivan píše:Zdravím dalšího kolegu v mini, budu držet palce a sledovat. Rám se mi líbí, jaká je tuhost? Předpokládám, že slušná.
Stavím dost podobný rozměr, ale nějak to teď vazne kvůli času a materiálu (hlavně IBW s kovovou srdcovkou stále ne a ne vyrobit...)


Děkuji, mini projekty jsou krásné. Obvodový rám je z profilu 40x20 a vnitřní výztuhy 30x20 - překvapivě vynikající tuhost.
Uživatelský avatar
svata60
 
Příspěvky: 95
Registrován: sob 10 lis, 2018 9:42 pm
Bydliště: Boršice u Buchlovic

Re: Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod HonzaL » stř 14 lis, 2018 2:39 pm

jardaficz : Hliník se svařuje v argonu střídavým proudem, elektroda se brousí natupo se sraženou hranou a ta kulička na elektrodě se vytvoří při svařování.
HonzaL
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned 28 dub, 2013 10:11 am

Re: Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod svata60 » stř 14 lis, 2018 5:34 pm

HonzaL píše:jardaficz : Hliník se svařuje v argonu střídavým proudem, elektroda se brousí natupo se sraženou hranou a ta kulička na elektrodě se vytvoří při svařování.


Přesně tak jak píšeš.
Uživatelský avatar
svata60
 
Příspěvky: 95
Registrován: sob 10 lis, 2018 9:42 pm
Bydliště: Boršice u Buchlovic

Re: Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod svata60 » stř 14 lis, 2018 6:15 pm

Když II. epocha, tak ty správné lampy. První pokus výroby, ještě přijde LED dioda.
Viz foto:
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
svata60
 
Příspěvky: 95
Registrován: sob 10 lis, 2018 9:42 pm
Bydliště: Boršice u Buchlovic

Re: Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod svata60 » stř 14 lis, 2018 9:05 pm

Asi předbíhám posloupnosti, ale nedalo mi to a poněvadž se mi líbí podzimní příroda, tak jsem vyzkoušel pár podzimních stromečků.
Viz foto:
Obrázek
Uživatelský avatar
svata60
 
Příspěvky: 95
Registrován: sob 10 lis, 2018 9:42 pm
Bydliště: Boršice u Buchlovic

Re: Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod svata60 » pon 19 lis, 2018 8:24 pm

Malá aktualizace:
nejde to tak rychle, jak si člověk představoval, tak něco málo se udělalo. Ochladilo se a v garáži lepidla moc schnout nebudou, tak brzo přejdu na výrobu příslušenství a na výrobu Komárka. Lept už mám a první počin na podvozek viz foto.
Na rámu přibyl rámeček na vymezení krytu proti prachu, otvory pro přestavníky a začínají se rýsovat železniční cesty. Jinak je to už v rámu přišroubováno na hotovo.

Loukoťové kolo bez okolku
Obrázek
Ojniční kolo s okolkem
Obrázek

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
svata60
 
Příspěvky: 95
Registrován: sob 10 lis, 2018 9:42 pm
Bydliště: Boršice u Buchlovic

Re: Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod hopeter » úte 20 lis, 2018 3:27 pm

Nekomentuji , jen tiše sleduji...Moc pěkný námět. Držím palce ke zdárné stavbě. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod svata60 » úte 20 lis, 2018 3:33 pm

hopeter píše:Nekomentuji , jen tiše sleduji...Moc pěkný námět. Držím palce ke zdárné stavbě. :)

Honzo, jestli mohu tykat, moc díky. Budu se snažit :)
Uživatelský avatar
svata60
 
Příspěvky: 95
Registrován: sob 10 lis, 2018 9:42 pm
Bydliště: Boršice u Buchlovic

Re: Ronov-kolejiště podle Milana Ferdiána, ale v TT analog

Příspěvekod svata60 » sob 01 pro, 2018 5:23 pm

Stavba pokračuje po malých krůčcích. Drážní cesty jsou hotové a začíná se dělat korkové lože. Pěkně to všechno vychází.
Pár foteček:
IMG_20181201_174925.jpg

IMG_20181201_175036.jpg

IMG_20181201_175007.jpg
Uživatelský avatar
svata60
 
Příspěvky: 95
Registrován: sob 10 lis, 2018 9:42 pm
Bydliště: Boršice u Buchlovic

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků