Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod hank » úte 13 lis, 2018 8:38 am

Omlouvám především se za ten anglicko-český titulek, lingvisté tomu říkají makarónština, jenže jinak by se mi to nevešlo do příslušného chlívečku.

Nějak se stalo, že mám doma dva otočné servírovací tácy, kterým se v angličtině poněkud ironicky říká Lazy Susan - líná Zuzana. Vypadají nějak takhle:

lazy_susan.jpg


Sedí to na menším dřevěném kruhu s kuličkovým ložiskem a skutečně s tím lze volně otáčet. Jeden má průměr 60 cm, druhý 50 cm. Byly k sehnání jenom pár týdnů a hlavně lacino, přestože jsou z nějakého lehkého exotického dřeva, a pořídil jsem si je už před delší dobou, když jsem byl "pod vlivem" - ehm :mrgreen: - čtení stránek http://www.carendt.com, kde je spousta návrhů na stavbu kolejišť zvaných pizza layout nebo pizza box layout; v nejjednodušším uspořádání nejde o nic jiného než kruh podobného uspořádání jako Milanovo hradlo Vápenec. Jenže když se do toho Arendta podíváte pořádně, zjistíte, že i u něj jsou návrhy, které se snaží uspořádat na tom kruhovém půdorysu nějaký smysluplný provoz. No a o to mi jde: Zajímaly by mě vaše nápady, co by se s tím dalo dělat ve velikostech TT a N, při použití pokud možno standardních poloměrů továrního kolejiva, aby to nemuselo být jen bezduché kroužení. Mělo by to znázorňovat normální rozchod v česk(oslovensk)ých poměrech. Trochu mě k tomuto příspěvku pohnuly poslední Milanovy plánky kolejišť "do vrecka", protože k nim to už rozměrově nemá moc daleko.

A nechtěl by se nějaký hračička zamyslet nad tím, jak to udělat, aby se stolek otáčel proti směru jízdy vlaku stejnou rychlostí, aby se poloha vlaku vzhledem k pozorovateli neměnila a za vlakem ubíhalo pozadí? (To je mimochodem jedna z filmařských fint používaných hlavně v animovaném filmu.)

Edit: Ten požadavek na tovární poloměry oblouků v TT je těžko splnitelný. Po zkušenosti, že řada vozidel v TT zvládá bez problémů i průměr 180 mm, to myslím můžeme změkčit na průměry řekněme 180 - 250 mm.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod radeksindy » úte 13 lis, 2018 12:36 pm

A nechtěl by se nějaký hračička zamyslet nad tím, jak to udělat, aby se stolek otáčel proti směru jízdy vlaku stejnou rychlostí, aby se poloha vlaku vzhledem k pozorovateli neměnila a za vlakem ubíhalo pozadí? (To je mimochodem jedna z filmařských fint používaných hlavně v animovaném filmu.)


Kdyby se někdo zamyslel, tak by zjistil, že se ten pohon se jmenuje zákon zachování setrvačnosti. 8)
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod hank » úte 13 lis, 2018 1:10 pm

radeksindy píše:A nechtěl by se nějaký hračička zamyslet nad tím, jak to udělat, aby se stolek otáčel proti směru jízdy vlaku stejnou rychlostí, aby se poloha vlaku vzhledem k pozorovateli neměnila a za vlakem ubíhalo pozadí? (To je mimochodem jedna z filmařských fint používaných hlavně v animovaném filmu.)


Kdyby se někdo zamyslel, tak by zjistil, že se ten pohon se jmenuje zákon zachování setrvačnosti. 8)


No, řekl bych, že tak úplně jednoduché to nebude...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 13 lis, 2018 1:16 pm

Vlak přichytit na místě ( tangenciálně ke kolejovému kruhu - mimo kolejiště ) a kolejemi potažmo klrajinou bude točit lokomotiva?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2384
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod Sandy » úte 13 lis, 2018 2:09 pm

Nooo, jen blbněte..... :roll: Sem myslel, že většina z vás jsou seriozní jedinci!
EDIT:
Něco podobného je v Kolejiště našich modelářů (myslím).
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod radeksindy » úte 13 lis, 2018 2:16 pm

hank: Nebude, protože pokud si to nedokážeš odvodit na papíře, pak si to budeš muset vyzkoušet.

Vezmi svoji desku a udělej jí ložisko aby se mohla zcela volně otáčet. Postav nahoře kruh z kolejí, přiveď proud a pusť lokomotivu. A pak nám řekni co se stalo :lol:
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod hopeter » úte 13 lis, 2018 2:41 pm

Kolik je průměr toho koláče ? :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod Brejla » úte 13 lis, 2018 2:44 pm

radeksindy píše:hank: Nebude, protože pokud si to nedokážeš odvodit na papíře, pak si to budeš muset vyzkoušet.

Vezmi svoji desku a udělej jí ložisko aby se mohla zcela volně otáčet. Postav nahoře kruh z kolejí, přiveď proud a pusť lokomotivu. A pak nám řekni co se stalo :lol:


Pokud bude deska s kolejištěm oproti vlaku dostatečně těžká, tak se vlak rozjede a deska bude stát. Zkus si něco přečíst o momentu hybnosti.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod belgarat » úte 13 lis, 2018 2:52 pm

Brejla píše:Pokud bude deska s kolejištěm oproti vlaku dostatečně těžká, tak se vlak rozjede a deska bude stát. Zkus si něco přečíst o momentu hybnosti.

Kazdopadne, pokud byste ji roztocili, tak budete potrebovat dost velke sberace :-) nebo se vam nekam namota privodni kabl.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod radeksindy » úte 13 lis, 2018 3:16 pm

Pokud bude deska s kolejištěm oproti vlaku dostatečně těžká, tak se vlak rozjede a deska bude stát. Zkus si něco přečíst o momentu hybnosti.

Samozřejmě, taky musí být odpor v ložisku přiměřený, a taky nesmíte stát poblíž černé díry a podobné řeči :)

Je nejdříve nutné, aby si hank uvědomil, proč to funguje bez extra pohonu desky. Pak lze pokročit dál k tomu, za jakých podmínek to bude fungovat v reálu. Je to pokus, který se studentíkům předvádí právě kvůli zachování fyzikálních veličin. Najděte si na youtube některá videa prodejců modelů, kteří toho využívají k prezentaci.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod hank » úte 13 lis, 2018 3:18 pm

Někteří modeláři v zámoří už se něco takového pokusili postavit. Problémy se při tom řešily dva: Pohon otáčení a napájení kolejí. Pohon otáčení většinou nějakým elektromotorkem a převodem s ozubeným věncem a pastorkem, napájení kolejí přes nějaký vodivý prstenec umístěný ve středovém otvoru, který při otáčení trvale přiléhá k vodičům přivádějícím trakční napětí. Z toho nakonec vyplynul ještě třetí problém - jak spolehlivě odizolovat jedno od druhého. Ale kromě povšechného popisu jsem viděl jenom pár fotek a jedno video (ještě kdybych si tak dokázal vzpomenout kde... :oops:), žádný plánek nebo návod.

radeksindy: To ložisko - no, nic moc, čínská kvalita. Zas tak úplně lehce se to v něm neotáčí. V kuchyni a při servírování na stole to zřejmě stačí. :mrgreen:

hopeter: Jak už jsem uvedl v prvním vstupu, mám dva kusy, jeden má průměr 50 cm, druhý 60 cm.

Brejla: Přesně tak to je. Vlak jede, točna stojí. Mám to nanečisto vyzkoušeno na menší točně o průměru 380 mm.

Ale prosím vás, ať se moc nesoustředíte jenom na řešení mechanizace toho otáčení. Mně jde hlavně o to, co by se na tuto plochu vešlo, pokud jde o kolejové uspořádání umožňující nějaký aspoň trochu věrohodný provoz, a dále pokud jde o krajinu (nebo zástavbu, kdyby to někdo pojal třeba jako vlečku nebo město).
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod fulda » úte 13 lis, 2018 4:10 pm

hank píše:A nechtěl by se nějaký hračička zamyslet nad tím, jak to udělat, aby se stolek otáčel proti směru jízdy vlaku stejnou rychlostí, aby se poloha vlaku vzhledem k pozorovateli neměnila a za vlakem ubíhalo pozadí? (To je mimochodem jedna z filmařských fint používaných hlavně v animovaném filmu.)

To je jednoduché, vezmeš Roco SmartRail, vykucháš z toho motůrek, ten dáš pod stůl a jezdíš. :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod hank » úte 13 lis, 2018 4:12 pm

Lucy píše:Vy rád dráždíte mistra :mrgreen: :wink: .Pizza točna je leda pro enko.


Tak jak už jsem se zmínil, podařilo se mi znásilnit flexu v TT až na poloměr oblouku 170 mm. Ale i R=250 mm, což by na tu línou Zuzku bylo použitelné, některé modely tovární i malosériové zvládají. Myslím, že už jsme spolu s dalšími kolegy někde na tomto fóru dokonce jejich seznam sepsali, aspoň těch, která jsme vyzkoušeli sami. :wink:

Edit - je to tady:
viewtopic.php?f=16&t=10848
Naposledy upravil hank dne úte 13 lis, 2018 4:24 pm, celkově upraveno 1
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod hank » úte 13 lis, 2018 4:17 pm

fulda: :lol:
Tohle jsem opravdu neznal.

Ony jsou i další extravagantní možnosti. Například někdo přemýšlel, co s nepojízdným modelem, a vymyslel pohon navijákem...Sice jen v přímé trati, ale princip je primitivní a dá se to ovládat i ruční klikou. :mrgreen: Řekl bych, že to bylo zveřejněno někde u C. Arendta.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pizza layout na Lazy Susan - otevřené téma

Příspěvekod radeksindy » úte 13 lis, 2018 4:31 pm

hnak: Je to přes 15 let co jsem to sestrojoval pro kamaráda, který tehdy učil fyziku. Ale věc byla jednoduchá. Deska byla z tvrdého papíru a polystyrenu aby se dobře vyřezávala, průměr musel skoro metr, protože jsem určitě použil zbytky kolejiva o poloměru 380 mm. Ložisko pocházelo z kolečkových bruslí a mělo něco za sebou. Pod deskou na ose jednoduché kroužkové sběrče. Starší francouzská lokomotiva JOUEF mašinka ze startsetu a FZ1.

Deska s lokomotivou tvoří soustavu, která není-li z venku ovlivňována silou, musí zachovávat moment setrvačnoti. Když se rozjede lokomotiva, tak reakcí je pohyb desky. Samozřejmě musí být hmotnosti a odpory v rozumném poměru, aby reakce desky sledovala změny lokomotivy. Ale není žádné složité štelování a vážení gramů.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků