Pilsnerovo H0 kolejiště

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Pilsnerovo H0 kolejiště

Příspěvekod Jaroslav Štengl » pát 02 lis, 2018 7:16 pm

Zdravím, rozhodl jsem se do toho konečně praštit a začínám s návrhem svého kolejiště. Pro začátek napíšu, že se jedná o H0, epocha IV< a spíše nákladní doprava. Kolejiště by se mělo stavět do segmentů (V Olomouci je nedostatek H0-kařů asi :D) Rád bych betonové pražce, proto jsem zvolil kolejivo Peco CODE 75 což vychází i cenově zajímavě. Před tím jsem zkoušel Tillig std, ale vycházel mi o cca třetinu dráž. První dva segmenty by měli mít celkový rozměr 3000mm na délku a cca 1700 mm šířka. Konečný tvar ve finále by měl být do U, proto v pravé části jsou připravené koleje na napojení dalšího segmentu. Je vůbec reálné takto umístit kolejiště při dělení tohoto segmentu na min 2 části ? Díky za rady Jarda
Přílohy
45002223_1467684896708427_8727686330760298496_o.jpg
Jaroslav Štengl
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 23 říj, 2018 9:57 am
Bydliště: Olomouc - Plzeň

Re: Pilsnerovo H0 kolejiště

Příspěvekod Vladimír_B » pát 02 lis, 2018 8:05 pm

Dobrý večer,
Jaroslav Štengl píše:Je vůbec reálné takto umístit kolejiště při dělení tohoto segmentu na min 2 části ? Díky za rady Jarda

Dělení není vůbec problém, dodrží-li se nějaké zásady... Problém je v šířce panelu - na tři metry se Vám to tam nevejde a ve stanici vykřižujete maximálně 810x810. Další problém jsou ty přesmyky, na vzájemné nadjetí dvou tratí potřebuje pomálu několik metrů a nestačí Vám třetina oblouku R600 tj. zhruba 126 cm... Za další dosáhnete průměrně 80 cm, takže potřebujete přístup k panelu i z druhé strany, nebo opírací bod, nebo vylézák...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Pilsnerovo H0 kolejiště

Příspěvekod Jaroslav Štengl » pát 02 lis, 2018 9:06 pm

To znamená panel upravit, nebo zvolit úplně jinou koncepci kolejiště ? Ty přístupy jsou mi jasný.
Jaroslav Štengl
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 23 říj, 2018 9:57 am
Bydliště: Olomouc - Plzeň

Re: Pilsnerovo H0 kolejiště

Příspěvekod jafobe » sob 03 lis, 2018 11:01 am

Jaroslav Štengl píše:To znamená panel upravit, nebo zvolit úplně jinou koncepci kolejiště ? Ty přístupy jsou mi jasný.

Mám obavuu že by pro dané měřítko i velikost kolejiště nebylo od věci zvolit úplně jiný koncept ...
Něco takového dvoukolejného by docela stěží zkousnul i tramvajový provoz (kterému by víc sedělo jakým způsobem se dvoukolejka dělí), na převážný provoz nákladních vlaků bych to takto taky moc reálné neviděl i přesto že je v plánu pokračování, dost dobře ne ani jako kochací vlakodrom pro děti.
Spíš bych zvažoval jednokolejnou trať a sím že by se to pro začátek uzavřelo třeba jako ovál s tím že by se už vytáhly koleje pro možné rozšíření, když nic jiného dalo by se celkem plnohodnotně jezdit dřív než se dostane na to rozšíření. Možná bych zvážil malé překladiště a nějakou vlečku aby nákladní provoz měl větší smysl a aby to nebylo jen o projíždění nějakývh nákladních vlaků sem tam ... Námětů se zde na fóru dá najít poměrně dost. ;-)
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Pilsnerovo H0 kolejiště

Příspěvekod HonzaM » sob 03 lis, 2018 12:21 pm

Chtělo by to si nejprve ujasnit několik výchozích podmínek:
- jak velký prostor je k dispozici?
- kolejiště má vést kolem stěn (v tom případě by šířka měla umožňovat dosáhnout až ke stěně), nebo má stát uprostřed místnosti a být přístupné že všech stran?
- rozměr H0 je podmínkou?
- cílem je převážně osobní/rychlíkový provoz na dvojkolejce?
- je zájem o hraní s posunem, s důrazem na převahu nákladního provozu?
- je zájem o vybudování vedlejší tratě?
- vedlejší trať by sloužila pro nákladní provoz, končila koncovou stanicí kde by byla třeba pila (podobně jako třeba Josefův Důl).
Těch otázek co by bylo dobré si před zpracováním návrhu ujasnit bude určitě víc.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Pilsnerovo H0 kolejiště

Příspěvekod Jaroslav Štengl » sob 03 lis, 2018 12:56 pm

- jak velký prostor je k dispozici? Tak momentálně těch 3x2 metru.
- kolejiště má vést kolem stěn (v tom případě by šířka měla umožňovat dosáhnout až ke stěně), nebo má stát uprostřed místnosti a být přístupné že všech stran? Bude u zdi, ale podstavec bude na kolečkách, takže bude možnost v případě potřeby odsunout od stěny
- rozměr H0 je podmínkou? Víceméně.
- cílem je převážně osobní/rychlíkový provoz na dvojkolejce? Cíl je převážně nákladní doprava, o osobní neuvažuji.
- je zájem o hraní s posunem, s důrazem na převahu nákladního provozu? Ano
- je zájem o vybudování vedlejší tratě? Ano
- vedlejší trať by sloužila pro nákladní provoz, končila koncovou stanicí kde by byla třeba pila (podobně jako třeba Josefův Důl). Něco takového je v plánu.
Jaroslav Štengl
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 23 říj, 2018 9:57 am
Bydliště: Olomouc - Plzeň


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků