moje první kolejiště H0

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

moje první kolejiště H0

Příspěvekod Pidrman » ned 28 říj, 2018 9:26 am

Zdravím

Jsem zde nový a chtěl bych se pustit do první stavby modelové kolejiště v měřítku H0 ( PIKO H0 A). Dá se říct, že mě k tomu vyprovokoval synovec + vlastní dcera :-) a tak trochu si splním sen z dětství.

Po pravdě nevím jak začít.

Jako předlohu pomohl google a program SCARM :-) jestli je tam nějaká hloupost, tak mi prosím řekněte, v plánu je aby jezdili souběžně dvě soupravy. A kolejiště se nebude rozšiřovat.

Obrázek

Chtěl bych už digitální řízení, ale je toho tolik, že bych nerad šlápl vedle.

seznam dílů je zde:
Obrázek

Shrnuto, potřebuji poradit.
Přílohy
1900x100_seznam_dilu.JPG
1900x100_seznam_dilu.JPG (53.75 KiB) Zobrazeno 4360 krát
1900x100.JPG
Pidrman
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 29 lis, 2016 7:26 pm

Re: moje první kolejiště H0

Příspěvekod Edys » ned 28 říj, 2018 9:55 am

Vítej mezi námi stejně postiženými :D
K radám ohledně kolejišt jsou tu mnohem povolanější. Nicméně bych ti doporučil si prohlédnou plánky od Milana F. http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/Pl-nky-MF/
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: moje první kolejiště H0

Příspěvekod tondakladno » ned 28 říj, 2018 9:56 am

Mě se to líbí , ale poradit nemohu, jsem analog.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: moje první kolejiště H0

Příspěvekod jirmicz » ned 28 říj, 2018 10:08 am

Na ježdění dokola proč ne, ale myslím si, že po pár kolech to přestane bavit. Spíš se rozepiš jaké mašiny chceš provozovat. Přibližně epocha. Jak velké to kolejiště má být.
jirmicz
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: moje první kolejiště H0

Příspěvekod hopeter » ned 28 říj, 2018 10:43 am

Nespěchej a důkladně přemýšlej co od kolejiště očekáváš. To co jsi navrhl je v podstatě kobercové ježdění přidělané na desku. Předpokládám,že plánuješ kolejiště pro děti ale taky pro sebe. Děti proženou mašiny po okruhu a pak se vytratí za jinou zábavou. No a to bude ta tvoje chvíle kdy si budeš chtít zajezdit modelově. Vystřídat soupravu , trošku okusit posun atd.
Jak už bylo napsáno projdi si odkazovanou galerii , uvaž kolik máš k dispozici místa a jestli bude kolejiště stálé nebo se bude uklízet. Dobrou inspirací je taky navštívit několik výstav. Teď na podzim jich je dostatek.
Digitálu se neboj. Na první pohled to vypadá složitě ale v podstatě je to stavebnice hotových dílů, které propojíš několika dráty. Je to sice více peněz ale taky více muziky.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: moje první kolejiště H0

Příspěvekod Pidrman » ned 28 říj, 2018 11:48 am

Jedná se o malé kolejiště a tak osobní vlaky raději kvůli poloměru zatáček asi ne ....... spíše nákladní vlaky + nějaký malý motorák, nic dlouhého. Něco kolem sedmdesátých let. Styl kolejiště bude spíše jak to napsat takový pracovní. Mam tam dva tunely, po pravém horním rohu mam v plánu něco jako lom + skalnatý svah. dole malé nádraží. A levá strana zalesněná krajina + nějaké to pole a u menší usedlost.

Kolejiště se bude schovávat. nejsou prostory na trvalé umístění. mam v plánu udělat výklopné kolejiště ( v uzavřeném stavu bude vypadat jako skříň )
Pidrman
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 29 lis, 2016 7:26 pm

Re: moje první kolejiště H0

Příspěvekod vmucha » ned 28 říj, 2018 12:26 pm

Podívej se na klasiku "Sluníčko" - to je úplně jiný level než navrhuješ http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=9312&p=244609#p244609
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 643
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: moje první kolejiště H0

Příspěvekod Pidrman » ned 28 říj, 2018 12:36 pm

Takže mam raději kvůli malému rozměru volit měřítko TT ?
Pidrman
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 29 lis, 2016 7:26 pm

Re: moje první kolejiště H0

Příspěvekod hopeter » ned 28 říj, 2018 12:58 pm

Měřítko je to první co bys měl určit. I v H0 se dá udělat hezké kolejiště na malém prostoru. Právě proto tě odkazujeme na studium plánků v galerii abys získal představu co se vejde. I když jsem TTéčkář tak bych radil spokojit se s menším kolejištěm co se týká rozmachu díla a dát prostor detailům , které se ti budou v H0 dělat snadněji.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: moje první kolejiště H0

Příspěvekod Ivan » ned 28 říj, 2018 3:44 pm

Asi jsem prehledl plánovaný rozměr desky? Jinak souhlas s výše uvedeným.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: moje první kolejiště H0

Příspěvekod Pidrman » ned 28 říj, 2018 9:22 pm

Já na to úplně zapomněl, rozměr desky bude 200 x 100 cm.
Pidrman
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 29 lis, 2016 7:26 pm


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků