Variabilní minikolejiště H0

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod JBr » ned 09 zář, 2018 1:52 pm

Tohle vlákno je velmi nebezpečně inspirativní... Ještě tak týden zpět jsem si říkal, že ta moje malá stanička mi na občasné hraní stačí a teď mám ve WinTracku nakreslenou druhou koncovou stanici, v hlavě nápad na několik modůlků na jejich propojení a na stole v dílně část materiálu na první z nich.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod petrh » ned 09 zář, 2018 5:00 pm

Tak se s nim Jiriku s nama hlavne podel, at mame i my inspirace;)
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank » ned 09 zář, 2018 7:56 pm

JBr píše:Tohle vlákno je velmi nebezpečně inspirativní.


Nápodobně. Doma zahálejí dvě tabule ze smrkové deskovky o rozměrech 800 x 500 mm a 1200 x 300 mm, tak pořád něco mastím do Anyrailu a na téma Kameničky a Zadní Doubice i na téma fiddle yard čili šoupaliště už mám několik desítek variací.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6108
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank61 » pon 10 zář, 2018 4:17 am

Těší mě, že vás tohle vlákno tak inspiruje. A to i proto, že malé projekty mají mnohem větší šanci dožít se zprovoznění :wink:
Nyní vás žádám o radu. Dejme tomu, že stanice na levém a prostředním segmentu je již OK. Stále mi ovšem úplně není jasné uspořádání na pravém segmentu. Zkusil jsem nakreslit 3 varianty. Na té horní by byla malá zastávka a motorák by dále mohl mizet za kulisou. Ty dvě spodní jsou jen alternativou malé koncové stanice s nákladištěm a strojovou kolejí pro lokomotivu. Nebráním se ani jiným návrhům na tomto segmentu a předem děkuji :wink:

10-9-1 varianty.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank » pon 10 zář, 2018 5:57 am

Pořád se příliš důsledně držíš té původní německé myšlenky, která vychází z jejich zvyklostí. U nás se takové koncové dopravny bez objízdných kolejí vyskytují jen jako následek drastických redukcí kolejového uspořádání v posledních epochách (V - VI) a pravidelnou nákladní dopravu na nich těžko zdůvodníš. Napadají mě jenom dva příklady ze života: Loket předměstí (ale tam jde o to, že na nepoužívaném úseku tratě opravili jen půlku klasického dvojkolejného nákladiště s jednou výhybkou a zbytek nechali zarostlý, přičemž manipulační kolej se pravidelně nepoužívá...) a Dolní Poustevna (po redukci kolejiště a před zprovozněním úseku do Sebnitz, plánek si najdi na gvd.cz). S přivřením oka by to organizací dopravy mohlo připomínat snad ještě nz s vlečkou Černousy v letech 1945 - 57 před znovuotevřením úseku do Zawidówa, kde v uvedeném období jezdily osobní (motoráky i klasika) i vlečkové vlaky z/do Frýdlantu v jednom směru jako sunuté a všechny tam končily/začínaly. (Případně můžeš naznačit, že traťová kolej mizí za kulisou směr státní hranice a pokračují po ní jen dva sólo motoráky denně jako služební vlaky, které ke hranicím vozí podle epochy celníky nebo finanční stráž, železničáře a Stráž obrany státu/pohraniční stráž...)

To už by z té části bez objízdné koleje bylo lepší udělat vlečku s osobní dopravou, kde by všechny vlaky byly v jednom směru sunuté.

Samozřejmě se mohu mýlit a někdo třeba zná další příklady ze života.

Ať je to jakkoli, bez pečlivého plánování kulis a dalších scénografických vychytávek pro usměrnění pozornosti diváků se neobejdeš.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6108
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hopeter » pon 10 zář, 2018 6:28 am

Za mě verze 3. Nástupiště ještě protáhnout ke zhlaví. Příběhem by byla zredukovaná dvoukolejná koncová stanice s vlečkou ( nákladištěm ). Proto ještě VB posunout aby byla dále od koleje ( dříve tam byla kolej až dozadu ). Ta strojová kolej by nebyla strojová ale sloužila k nástupu cestujích pokud na druhé koleji bude nákladní vlak. Grafikon uspořádat tak , že pomocná lokomotiva pro posun bude Hurvínek nebo M810/152. Příklad ze skutečnosti neznám ale mohlo by to být celkem reálné. Zbývá vymyslet nějakou komoditu co se bude z nákladiště odvážet. Napadá mě jen dřevo nebo kamení , klidně ale i nějaký průmysl kde ještě nevládnou kamiony.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod MkTT » pon 10 zář, 2018 7:53 am

Mně se líbí verze 1. Mohla by to být mezilehlá zastávka s nákladištěm/vlečkou. Za zastávkou by mohla kolej mizet v lese či v tunelu, kde by končila.
MkTT
 
Příspěvky: 567
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 10 zář, 2018 8:03 am

Ahoj, za mě varianta 1. Zastávka + vlečka, možná tedy odbočení viditelné koleje z trati řešit jednou výhybkou a pak teprve rozvětvit vlečku.
Třeba pak vyšťouráš kousíček místa na pokračování nebo na přesuvnu - výtah na MOs za kulisou. Já vím, že to už není to jednoduché minikolejiště, ale co kdyby...
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Trixt » pon 10 zář, 2018 9:34 am

Že by tedy jen takto jednoduše? (Je to kreslené jen v malování.)

Obrázek

P.S: Jinak se mi líbí varianta 3 s posunutím budovy jak psal Hank.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 10 zář, 2018 10:02 am

Proč ne,
A nebo takhle, když to zelený bude silo, vejde se za něj i ten výtah :wink:
Přílohy
10-9-1%20varianty.jpg
10-9-1%20varianty.jpg (22.46 KiB) Zobrazeno 4139 krát
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hopeter » pon 10 zář, 2018 10:38 am

No vidíš , ještě chvilku a bude ti stačit ten malý segment 1000x390 coby průmyslový aerál alias posunovací puzle... :P
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank61 » pon 10 zář, 2018 11:31 am

Kluci díky. To zelený měla být u té první varianty ze tří na obrázků, nějaká ta kulisa pro mizení sólo motoráku. :wink: To by se mi i líbilo, byť případná návaznost na další segment už z prostorových důvodů nepřipadá v úvahu. Jinak díky za nápady. Ještě je čas se s tím popasovat :D
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Dusan » pon 10 zář, 2018 3:35 pm

Ahoj, jen poznámečka k prvnímu segmentu(zleva), vyhýbku ke kusé můžeš posunout víc vlevo, bude se ti lépe dělat rozhraní segmentů. Mě to vychází i středníma vyhýbkama na délku kusé 450mm a ještě tam je kousek k dobru, viz. obrázek
Přílohy
dusanHO.jpg
dusanHO.jpg (16.29 KiB) Zobrazeno 3961 krát
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Trixt » pon 10 zář, 2018 5:36 pm

Dusan: No, jestli jsem to dobře pochopil, vzhledem k tomu, že Hank61 má skříň pro zhruba 1 metr dlouhé moduly, pak by posun výhybky nebyl vhodný.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Dusan » pon 10 zář, 2018 6:17 pm

I na metru s jeho krátkými vyhýbkami to vychází a to počítám šturc 350 a kusou 450, ta může být klidně o 100 kratší ....
je to jen příklad
Přílohy
hankHO.jpg
hankHO.jpg (16.18 KiB) Zobrazeno 4648 krát
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků