Variabilní minikolejiště H0

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank61 » čtv 13 zář, 2018 3:41 pm

hopeter píše:Ještě bych zachoval to oddělení ( les apod. ) u vlečky. Kulisou může být tovární hala ( opravdu jen placka nebo zúžená budova ) a můžeš vlevo jezdit na lokálce a občas si pohrát vpravo na puzleti.


Honzo. To asi ano. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod JBr » čtv 13 zář, 2018 5:22 pm

K tomu Inglenooku pozor, aby to fungovalo, tak musí být délky kolejí takové, aby se na ně vešlo v klasické konfiguraci 5/3/3 vozů. Výtažná kolej pak musí pojmout 3 vozy + lokomotivu (to nebude v tomhle případě problém, bo by se posunovalo do stanice). Případně se dá Inglenook zmenšit do konfigurace 3/2/2, čímž se samozřejmě sníží počet možných herních variant. Na tom schémátku to ale vypadá, že na tu třetí kolej na vlečce se vejde tak jeden vůz.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Trixt » čtv 13 zář, 2018 6:57 pm

A co takhle, aby ty koleje napravo nebyly rovnoběžné:

Obrázek

P.S: Ještě jsem trochu upravil geometrii. Na tom prvním obrázku se mi nelíbilo to zhlaví napravo ve stanici:

Obrázek

Použil jsem kolejivo Peco code 100. Nevím zda to je dobře, v HO se vůbec nevyznám.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank61 » čtv 13 zář, 2018 7:25 pm

Tak to vypadá velice zajimavě :wink: Jen nevim, jak myslíš tu kulisu tovarny. Chci aby mi tam jedil i solo motorak M131, nebo M 242.
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Trixt » čtv 13 zář, 2018 8:52 pm

To jsem jen tak plácnul neb jsem pozapomněl na zamýšlený provoz. Uspořádání terénu, budov a co bude na té kulise raději nechám na tobě. Moje znalosti jsou v tomto ohledu prozatím mizerné. Mně šlo spíše jen o to uspořádání tratí, jako další možnost, co se do toho prostoru může vlézt. Prostě další inspirace pro tebe.

P.S: Nakonec mi to nedalo a zkusil jsem ze sebe přeci jen něco vymáčknout a udělal ještě jednu úpravu:

Obrázek

Jednalo by se o osobní provoz mezi zastávkou u továrničky a koncovou stanicí s případným občasným odjezdem někam dále po jednokolejné trati do města (SN za kulisou), které by zajišťovaly tebou vzpomínané jednotky. Tento provoz by byl doplněn manipulací s plnými i prázdnými nákladními vagóny mezi továrničkou a nádražím, které by se časem odvezly opět někam do světa. Manipulaci by zajišťovala nějaká malá posunovací lokomotiva, která by se občas mohla odstavit i v areálu továrničky a sloužila by jen k tomuto posunu. Odvoz nákladních vagónů připravených na nádraží by zajišťovala nějaká jiná lokomotiva, jejíž domovské depo by bylo v blízkém městě, ale občas by se odstavila na koleji k remíze. Je to ale jen takový laický pohled. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hopeter » pát 14 zář, 2018 4:43 am

To vypadá docela zajímavě. Po době "kameničkové" přichází doba "nudlová". :wink: Honzo nezávidím ti výběr... :lol:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank61 » pát 14 zář, 2018 5:20 am

Trixt-ovo řešení je velice lákavé. Děkuji :wink: No a s tím výběrem? Ono to nějak dopadne :D :D Hezký pátek všem :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 14 zář, 2018 11:09 am

hank61 píše:
Michal Šuhajda píše:Ahoj,
kolej vpředu udělej jako vlečku, přidej jednu výhybku a máš posunovací hlavolam - inglenook. No a máš nadlouho o zábavu postaráno.


Michale. Myslíš něco na tento způsob?
http://www.rmweb.co.uk/community/index.php?/topic/88508-inglenook-variations-and-diversions/

Co třeba takto?

13-9-3.jpg

Ano.
Jak už psal JBr Inglenook má předepsané délky kolejí, kvůli "obtížnosti hraní", ale pokud nechceš dodržovat standardy nic Ti nebrání postavit vlečku dle vlastních představ.
U Trixtova řešení bych byl opatrný s úvratí na vlečce. Ano, v reálu se to dá vidět, ale vozy se často posunují animálně nebo různými vrátky. pro posun lokomotivou bych se držel odstavných míst v jednom směru od lokomotivy.
Toto byl i důvod, proč jsem v Prefě Drsná dodělal objízdnou kolej.
Posun lokomotivou bez možnosti objíždění vozů znamená, že vůz můžeš rozumně odstavit pouze na kusé koleji u červ. obdélníku, nebo ve šturcu za zastávkou. Jinak musíš na vlečku zajíždět soupravou s vozy na obou koncích, nebo obsluhovat vlečku nadvakrát.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank61 » pát 14 zář, 2018 12:26 pm

Michale. Uvažoval jsem s tou úvratí na vlečce podobně a prostě jsem ji vypustil. Nejraději bych se obešel i bez té tovární haly, ale pak by ta malá zastávka, která se mi tam moc líbí, postrádala asi smysl. Jo je to fuška... :wink:

14-9-1.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 14 zář, 2018 2:16 pm

Pokud je cílem mít zastávku a ne posunovat, použij horní návrh.
Námět - částečně zrušená trať kdesi v pohraničí. Tomu odpovídá i krajina s kopečky, žádné placaté Polabí.
V zastávce prohoď délky kolejí, kolej u zastávky pokračuje na hranu kolejiště poslední centimetry se utápí v trávě a křoví, ja k trať kdysi pokračovala (např. přes hranice do Polska - viz Vidnava, Otovice...) Zastávka slouží pro obec mimo kolejiště, druhá kolej slouží pro nakládku kulatiny na vozy.
Kulise je z každé stany jiná od stanice zářez a vysoký les od zastávky nadjezd. Třeba to dřív (před ukončením před hranicí) mohla byt hlavní trať i silnice.
Od nadjezdu pokračuje porostlý svah, který odděluje zadní skryté koleje.
Vlastně by se hodilo původní pokračování a zrušená trať i na pravou stranu stanice. Hlavní trať, která kdysi procházela přes některý z výběžků hranice zde měla odbočku do vnitrozemí.
Po 2. sv. válce byla trať za hranice uzavřena a následně i stanice přestavěna na levém zhlaví se z původní odbočky se stal hlavní směr.
Dnes z vnitrozemí přijíždějí vlaky - pouze MOs (sólo malý motor v nejlepším případě s vlekem, nebo 2x motor) některé vlaky pokračují sólo do koncové zastávky. je to zapadákov, ale děti do školy a pracující do zaměstnání jezdit musejí.
Stejně tak krátké Mn vlaky toho moc nevezou. Dva vozy do stanice, jeden vůz k nakládce dříví, který zůstane odtavený ve stanici a na vlečku ho může zavézt motorák při cestě do zastávky.
Nicméně se můžeš vyblbnout a budeš-li mít třeba 2x malý motor, a jednu loko a 6 nákladních vozů pro střídání na Mn vlacích uděláš si zajímavý provoz.
Přílohy
14-9-1.jpg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank61 » pát 14 zář, 2018 5:23 pm

Michale. Tohhle by mohlo býti ONO :wink: Moc děkuji :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Trixt » pát 14 zář, 2018 8:18 pm

No i mně se líbí docela Michalovo řešení.

Jen jsem trochu chtěl objasnit logiku protisměrnému šturcu u navrhované továrničky. Podle mě i ten má svojí logiku. Továrnička na 'cokoliv' potřebuje suroviny. Hektor dotlačí jeden či dva vagóny s materiálem do koncové stanice a odstavuje je na 2.koleji. Poté si přejede na šturc vedle nádraží. kde mezi tím byly připraveny vagóny s hotovými výrobky z nedaleké továrničky. S nimi odjíždí po hlavní jednokolejné trati za kulisu (zde zůstane stát). Mezitím T211, jenž stála na koleji před remízou (v remíze ne, zde stojí M131), si vagóny s materiálem stojící aktuálně na 2. koleji (musí je objet přes koncový šturc a 1. kolej) odtáhne k továrničce a poté je odtlačí k příručnímu skladu materiálu. Buď se vrací před remízu v koncové stanici (předpokládá-li se, že bude déle trvat vyložení materiálu) nebo je odstavena na šturcu přímo před továrnou. V okamžiku, kdy je materiál vyložen, vrací se k prázdným vagónům zpět a přetáhne je na šturc před továrnou a zde vyčká zapřažena na naložení hotových výrobků. Poté tyto naložené vagóny odtlačí do koncové stanice, kde je přesune na šturc vedle nádražní budovy. Poté je T211 odpojena a odstavena v remíze k denní údržbě. Mezitím 2x denně přijíždí po jednokolejné trati M242 a přes koncovou stanici zajíždí i k zastávce u továrny, aby obsloužila lidi nastupující na první směnu a poté odpoledne, kdy první směna končí svoji šichtu. Na konec druhé směny (není tak početná) zajíždí již jen M131, která pendluje mezi koncovou stanicí a zastávkou u továrny. Mimo toto noční spojení může být M131 odstavena v remíze, kde se musí prohodit s T211. V okamžiku, kdy další den Hektor přiveze další vagóny s materiálem (poté co ve městě byly vyloženy hotové výrobky a naložen materiál), se celý cyklus opakuje. Já myslím, že na tom není nic nereálného a že i ten šturc má své využití. Navíc trochu obzvláštňoval rozložení kolejí na pravém dílu. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod Stanin » stř 19 zář, 2018 12:21 pm

Trixt píše:No i mně se líbí docela Michalovo řešení.

Jen jsem trochu chtěl objasnit logiku protisměrnému šturcu u navrhované továrničky. Podle mě i ten má svojí logiku. Továrnička na 'cokoliv' potřebuje suroviny. Hektor dotlačí jeden či dva vagóny s materiálem do koncové stanice a odstavuje je na 2.koleji. Poté si přejede na šturc vedle nádraží. kde mezi tím byly připraveny vagóny s hotovými výrobky z nedaleké továrničky. S nimi odjíždí po hlavní jednokolejné trati za kulisu (zde zůstane stát). Mezitím T211, jenž stála na koleji před remízou (v remíze ne, zde stojí M131), si vagóny s materiálem stojící aktuálně na 2. koleji (musí je objet přes koncový šturc a 1. kolej) odtáhne k továrničce a poté je odtlačí k příručnímu skladu materiálu. Buď se vrací před remízu v koncové stanici (předpokládá-li se, že bude déle trvat vyložení materiálu) nebo je odstavena na šturcu přímo před továrnou. V okamžiku, kdy je materiál vyložen, vrací se k prázdným vagónům zpět a přetáhne je na šturc před továrnou a zde vyčká zapřažena na naložení hotových výrobků. Poté tyto naložené vagóny odtlačí do koncové stanice, kde je přesune na šturc vedle nádražní budovy. Poté je T211 odpojena a odstavena v remíze k denní údržbě. Mezitím 2x denně přijíždí po jednokolejné trati M242 a přes koncovou stanici zajíždí i k zastávce u továrny, aby obsloužila lidi nastupující na první směnu a poté odpoledne, kdy první směna končí svoji šichtu. Na konec druhé směny (není tak početná) zajíždí již jen M131, která pendluje mezi koncovou stanicí a zastávkou u továrny. Mimo toto noční spojení může být M131 odstavena v remíze, kde se musí prohodit s T211. V okamžiku, kdy další den Hektor přiveze další vagóny s materiálem (poté co ve městě byly vyloženy hotové výrobky a naložen materiál), se celý cyklus opakuje. Já myslím, že na tom není nic nereálného a že i ten šturc má své využití. Navíc trochu obzvláštňoval rozložení kolejí na pravém dílu. ;)

Prave jsem si poslintal triko :shock: Velmi inspirujici vlakno :)
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod milan ferdián » stř 19 zář, 2018 12:31 pm

Wow,roste nám další šikovný kouzelník a mág.Vedle MiŠ,lajblta bude Trix rovnocenným partnerem.Pánové,paráda :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Malé a skladné minikolejiště v H0

Příspěvekod hank61 » čtv 20 zář, 2018 10:43 am

Kluci. Ještě jsem dost surfoval a narazil na tyto stránky http://www.rmweb.co.uk/forum/viewtopic.php?f=66&t=24472&sid=ff67dcc0bef2e16aab80fc1dab6d4eb0
Napadlo mě řešení, že bych se s celým kolejištěm mohl vejít pouze do dvou 1 metr dlouhých segmentů. Kolejiště by bylo tedy 2000x380mm. Na to bych měl v bytě místo, a nemusel bych jej neustále rozebírat a ukládat do skříně. Samozřejmě, je to něco za něco. Zkusil jsem se inspirovat jedním z návrhů a nakreslil jsem zatím toto. Klasický Ingelnook nechci, ale když už by se mělo všechno odehrávat na takovéto malé ploše, tak ať je tam alespoň nějaká možnost posunu.
Kolej vedoucí vlevo nahoru by byla na konci opticky oddělena nějakou kulisou, kde by parkoval sólo motor-třeba M240. Nákladní posun by zajišťoval T435.0 Hektor. Průběžná kolej vpravo by umožňovala, snadno napojit tento layout na další segment, případně SN. Zatím je všechno ve stadiu úvah. Co vy na to? Předem děkuji za názory.

20-9-1.jpg
Naposledy upravil hank61 dne čtv 20 zář, 2018 11:14 am, celkově upraveno 1
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků