Brzdov pokus

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » ned 26 srp, 2018 9:20 am

Zdravím páni, mám 1,8m*3,4m voľnej plochy, ktorú by som chcel využiť na koľajisko veľkosti TT. Nechcem žiadne koľajisko o neskutočnom počte koľají, mostov, nezmyselných operných múrov a tunelových portálov s výškou nadložia 0,5cm, budov, za ktorými sa vypínajú skalné bralá do výšky Tatier, traťových krížení. Nebude mi vadiť, ak premrhám priestor na úkor akej takej reality. Značne mi komplikuje život moja nezmyselná požiadavka na točňu, ktorá zaberie veľa miesta, avšak je to môj modelársky sen. Koľajisko by malo byť situované do konca éry ČSD, ktorá mi tak najlepšie pasuje. Bude elektrifikované, pretože el. loko musia jednoducho byť. Nechcem vlaky v kruhu. Požiadaviek až, až.
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » ned 26 srp, 2018 9:40 am

Pôvodný návrh bol, že si postavím vlastné moduly len tak pre zábavu a budem ich kombinovať. Ako reál som vybral Cífer, zjednodušený Leopoldov a Trnavu. Projekt skončil realizáciou žel. stanice Cífer a moduly som predal. Problematický sa javil čas skladania koľajiska, nová požiadavka je na takmer okamžitý prístup k jazde, teda úplne iná, ako poskytuje modulové riešenie. Problém bol aj s riešením prepojov modulov pre nevhodne zvolené el. zapojenie, moc káblov - kombinácia analóg a digitál je pre modul z môjho pohľadu nevhodná. Na koľajisku som si aspoň vyskúšal moje možnosti stavby a zručnosti. Budovy som staval podľa reálu, alebo som upravil dostupné na trhu tak, aby kopírovali realitu, Stavadlo st. 1 je možno prvé funkčné stavadlo v TT, panel vo vnútry stavadla je funkčný a odzrkadľuje postavenú vlakovú cestu ( zjednodušene). je tam aj obraz prezidenta:). Dajaké foto na https://brzda1111.rajce.idnes.cz/.
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod HonzaM » ned 26 srp, 2018 11:20 am

Velmi pěkné detaily.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » ned 26 srp, 2018 11:49 am

V minulosti sa mi oplatilo maximum vecí riešiť mimo hlavný panel pre lepší prístup a tak vlastne po zostavení celkovej konštrukcie panelu koľajiska na panel už len dosadzujem hotové celky. A tak už teraz mám pripravené budovy ,ktorých okolie sfinalizujem pred osadením podľa reálnej situácie. Ich foto budem priebežne dokladať na link, kto má záujem pre inšpiráciu sa na to mrknúť, má možnosť: https://brzda1111.rajce.idnes.cz/stavby ... kolajisko/
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod jardaficz » ned 26 srp, 2018 11:50 am

Co takhle postavit model depa, kde bude točna a odjezd z depa by byl přes nějakou kulisu rovnou do skryťáku?
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » ned 26 srp, 2018 12:39 pm

Tu je môj návrh, dlhé úseky pre dlhé rýchliky tam sú ( 7÷9 vagónov+loko), teda jazda v krajine bude, depo je tam...... Polomery oblúkov doriešim potom tak, ako to vyjde v reále čo najväčšie, použijem flexi koľaje. Staničných koľají tam narvem, koľko vojde, aby bolo kde skladovať žel. vozidlá a depo využijem na max, ako sa bude dať. Vlečky pre posun dajaké sú. Stanice budú ako vratné slučky, falošná dvojkoľajka pre efekt, predné diely panelu budú namontované zvlášť, stred vybratý pre dobrý prístup pri stavbe. Panel výklopný zo steny na naviják pre dobrú manipuláciu na starobu, ak sa jej dožijem a netrafí ma z cien v pomere ku kvalite modelov. Pod panelom priestor na uloženie modelov vo forme 4 skriniek s posuvnými dverami, vo vybratom priestore panelu pevná nevýklopná skrinka na stene - dtto.na modely. Priestor premrhaný je:), takže vlastne som splnil zadanie....:)
Naposledy upravil brzda dne úte 29 led, 2019 1:10 pm, celkově upraveno 1
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » ned 26 srp, 2018 12:52 pm

A kto by sa chcel zasmiať, tu sú modely automobilovej techniky na nové koľajisko:) Link: https://brzda1111.rajce.idnes.cz/auta_TT/
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod Tax » ned 26 srp, 2018 6:58 pm

Vidím že žíješ a si aktívny, tak asi prídem k Tebe na exkurziu ;) :mrgreen: Inak 17.11. si daj do kalendára ;)
Uživatelský avatar
Tax
 
Příspěvky: 191
Registrován: sob 12 led, 2008 12:16 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » pon 27 srp, 2018 11:07 am

Páni, nemá niekto skúsenosti s ovládaním pomocných systémov koľajiska - rozpojovače, žeriavy, posuvy brán, vodné žeriavy....atď ( proste všetko, čo sa hýbe ) systémom Arduino? Akčný koncový člen je servo.
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm


Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » pon 27 srp, 2018 11:30 am

Ok, dík za info a link, idem to riešiť:)
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod milan ferdián » stř 29 srp, 2018 11:25 am

Píšeš o prostoru 3,4 x 1,8.7 až 9 osobních vozů určitě "Y" + lokomotiva.No já nevím,měl jsi své kolejiště již načrtnuté v nějakém kreslicím programu?A jaké poloměry jsi chtěl použít na dvojkolejnou trať?Nechci ti brát tvé nadšení a elán,ale
........ :!:

V publikaci bude jedno kolejiště s námětem dvojkolejné elektrifikované tratě s přípojnou stanici.Byl jsem rád,že jsem stanici navrhl souběžně s krajem rámu,zvolil ostrovní nástupiště,vyšla délka maximálně 1500 mm.Víc z prostoru jsem nedostal.Stanice položena napříč by byla určitě kratší,nepočítal jsem,nezkoušel.Rychlík max. lokomotiva + 6 x os.v."Y".Víc se k ostrovnímu nástupišti nevejde.A kde je prostor pro vratné smyčky falešné dvojkolejky :?: .

Můj prostor 3550 x 1400.

Doporučuji ti,přepracovat svoji skicu do reality zvoleného geometrie kolejiva :wink: .
Milan
Přílohy
Stanice.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » stř 29 srp, 2018 4:04 pm

No a to nielen vratné smyčky Milane, ale aj ovládací pult tam musím vtesnať:).
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod Sandy » stř 29 srp, 2018 4:36 pm

Nooo, osm ypsilonů + loko, to v TT koštuje tak nejméně 180 cm, k tomu řekněme 20 cm místa před námezníky + něco na zhlaví, to můžeme být tak na 250 cm. Když ypsilony, tak poloměry od R310 výš. I když to bude úhlopříčně, tak to bude docela " honička". Už teď vypadá návrh dost "vlakodromoidně", což je na takovémto prostoru škoda.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » stř 29 srp, 2018 4:59 pm

A práve tomu vlakodrómu som sa chcel vyhnúť
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků