Brzdov pokus

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod lajblt » úte 04 zář, 2018 8:50 pm

No, uvidíme, doufám, že ho tenhle projekt nepřepere a budou tu přibývat fotky ze stavby a hlavně z provozu. :)
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod Myšpulín » stř 05 zář, 2018 5:03 pm

Opravdu Tome jen zírám.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod lajblt » stř 05 zář, 2018 7:54 pm

Dík, snažím se. Kdyby mi takhle šla stavba mého vlastního kolejiště, tak mám doma nejmíň Žďár. :)
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » úte 11 zář, 2018 7:37 am

Mal som dajaké povinnosti, sorry, že som sa neozval, no ale medzitým si to dotiahol fakt do dokonalosti, nemám k tomu čomu dodať, len smekám pomyselný klobúk. Keďže som medzitým dosť výrazne pokročil s pôvodným projektom, tak ten mení cez víkend majiteľa, pretože Tvoj návrh ma posadil na zadok. Pôvodný model má položené koľajivo na zvršku, zapojená a funkčná elektročasť, nalepené pozadie ( na pozadí je zvláštne to, že svetlá domov na pozadí svietia a dodáva to modelu veľmi zaujímavú hĺbku), vykonaná skúšobná prevádzka - doplnené foto do galérie https://brzda1111.rajce.idnes.cz/Stavba ... z_predane/. Štrkovať a dotvárať krajinu si bude nový majiteľ sám. Keďže mi vlastne z koľajiva Kuehn neostalo v podstate nič, nie je problém ten projekt postaviť na koľajive Tillig, ak to prináša dajaké značné výhody čo sa týka kvality prevádzky a jazdných vlastností. Ak bola vrchná časť parádna, tak spodok vôbec nezaostáva:), naopak.
Naposledy upravil brzda dne pát 28 zář, 2018 8:26 pm, celkově upraveno 1
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod lajblt » úte 11 zář, 2018 3:51 pm

Ahoj, až takový úspěch jsem nečekal. Díky. :)
Kuehn i Tillig mají každé své výhody. Pokud bych tohle kolejiště navrhoval čistě v Tiligu, výrazně by se zkrátily staniční koleje. Je to dáno geometrií, kdy výhodou Kuehna pro "menší" kolejiště je větší úhel odbočení výhybek (20 stupńů) oproti Tilligovi (15 stupňů). Dvojitá kolejová spojka v oblouku sice zabere poměrně dost místa, ale Kuehnovy pseudoobloukové výhybky mají výhodu stejných poloměrů v obou větvích. Tillig naproti tomu má křižovatkovou výhybku, EW2, EW3 a oboustranné (symetrické) výhybky. K dokonalosti chybí už jen křižovatková výhybka s úhlem odbočení 12 stupňů.
Pokud se kombinují výhybky z obojího, dá se použít z obou přesně to, co na dané místo "pasuje". Dá to sice trochu práce navíc kvůli rozdílné výšce kolejnic (1,8 mm Kuehn oproti 2,1 mm Tillig), ale přechodové spojky to poměrně elegantně řeší. Koleje je stejně nejlepší stavět z pražcových podloží a kolejových prutů, výrazně se sníží počet spojek.
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » úte 11 zář, 2018 4:32 pm

Ok, budem vychádzať z kombinácie oboch koľajív, asi majú obe svoje pre a proti. Ešte raz to prejdem, lebo sa mi zdalo, že nesedia čísla použitého koľajiva na layoute, ale ono asi moc iných možností nebude (71630 - 72630, ....atď.) Ak budem mimo, môžem sa ozvať?
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod lajblt » úte 11 zář, 2018 4:46 pm

Určitě, rád ti s tím pomůžu. :)
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » sob 22 zář, 2018 11:44 am

Skoro 100€ za program na plánovanie koľajiska sa mi zdá prepych, tak som sa vymoril v skladaní sekcií do povoleného množstva koľajových polí vo free verzii. Prekreslil som návrh od Lajblta do programu SCARM, aby som mal podklad na nákup koľajiva a aj možnosť tlače 1:1 pre polohové umiestnenie koľajových polí. Vykonal som drobné úpravy návrhu, keďže som aj tak musel objednať materiál znovu. V skryťáku som nechal Kuehn výhybky, na hlavnej trati som ich na pravom zhlaví vymenil za EW2, bude to efektnejšie a priestorovo sa to nezmení. Poexperimentoval som aj so skalami, odliatky zo sádry. Stavba zatiaľ nepokračuje, nie je všetok materiál, iba korok, čo som musel objednať až z tramtárie, poskladal som konštrukciu nového rámu a osadil na miesto. Dajaké foto len tak https://brzda1111.rajce.idnes.cz/Nove_kolajisko/#
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod Edys » sob 22 zář, 2018 1:11 pm

Ahoj,
Jakým postupem jsi barvil ty skály. Jsou moc pěkné.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » sob 22 zář, 2018 2:31 pm

Odliatok sádry som natrel penetrákom z laku a bielej farby aby podklad už nebol tak savý, na to po zaschnutí šedá patričného odtieňu a nakoniec airbrush na dotvorenie tmavších miest.
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » sob 22 zář, 2018 7:07 pm

Pokúsil som sa vyladiť vzdialenosť stúpania zo skrytej stanice v zadnej časti modelu. Portál tunelov sa mi nechcelo vyrábať, tak som kúpil NOCH v TT pre dvojkoľaj. Ako to dopadlo je pekne vidieť na foto v odkaze. Portál je moc veľký a aj dve elektriky, vychádzajúce naraz z tunela sú v ňom úplne stratené. Zle pôsobiaca je hlavne medzera medzi bokom portálu a loko. Zo styroduru vyrobená forma, zohľadňujúca NEM 102 aj s pridaním 6+6mm na prejazd do oblúka vyzerá inak ( https://brzda1111.rajce.idnes.cz/Nove_kolajisko/#16.jpg )
, takže mi neostane nič iné, ako tunelové portály vyrobiť svojpomocne. Nenašiel som na trhu nič lepšie, ako portály od NOCH, vie niekto o niečom lepšom?
Naposledy upravil brzda dne ned 23 zář, 2018 7:15 am, celkově upraveno 1
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod lajblt » sob 22 zář, 2018 9:20 pm

Vidím, že se to pěkně rozjíždí. :) Ještě mě napadlo, je možné použít kolejnice HOn3 s výškou 1,8 mm v pražcových podložích TT Tillig? Odpadl by tím problém s rozdílnou výškou kolejnic Tiilig a Kuehn.
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod hopeter » ned 23 zář, 2018 8:11 am

TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » ned 23 zář, 2018 9:58 am

hopeter píše:https://www.itvlaky.cz/kategorie/tunely:busch,auhagen/?pv25=16 Auhagen a Busch se ti taky nelíbí ? :wink:

Ono ani tak nejde o to, že nelíbí, práve naopak, tieto sú dizajnovo a povrchovou úpravou super, problém je v rozmeroch, v zadnej časti panelu potrebujem každý mm a tunely sú zbytočne široké, výška sedí. Ono aj v porovnaní s mašinami to vyzerá divne, keď si pozriem akékoľvek video na nete z výjazdu reálneho vlaku z tunelu na tratiach ex. ČSD, vyzerá to inak, ako na mojich foto. Keďže sem nedostanem fotky, lebo sa mi nedajú vložiť, tak sú na https://brzda1111.rajce.idnes.cz/Nove_kolajisko/#17.jpg. Rozmery portálov ostatných výrobcov som nikde nenašiel, takže to neviem posúdiť. Nie že by som bol "lenivec" a nechcel tunely vyrábať, len som chcel ušetriť čas kúpou hotových. Pri porovnaní tunelového portálu a prejazdového profilu som vychádzal z SW , ktorý spracoval p. Peter Šídlo, z vlastných šablón a z noriem NEM 010, 102,103,105,111,112,120, 122. Možno to zbytočne komplikujem, ale do takéhoto detailu riešim len veci, ktoré mi opticky nesedia, ako napr. toto.
Naposledy upravil brzda dne ned 23 zář, 2018 10:14 am, celkově upraveno 1
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod milan ferdián » ned 23 zář, 2018 10:12 am

brzda píše: Keďže sem nedostanem foto, lebo sa mi nedajú vložiť, tak sú na

Nepovídej a co "příloha" :?: .Milan
Klik:
na přílohu
vybrat soubor
vybereš ze souboru obrázek/foto
náhled (pohlídat se velikost,jinak ti ohlásí překročení velikosti)
odeslat
Přílohy
17.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků