Brzdov pokus

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod Trixt » sob 13 říj, 2018 2:09 pm

brzda: No pokud použiješ šablonu, která je umístěna mezi kolejnicemi a tu i zatěžuješ, pak i lepení disperzí je v pohodě. Vlastní kolejnice zůstávají nezakryté a při použití ventilátoru nevznikne žádný problém, neb kolejnice reagují na výpary z disperze a ty odfoukneš tím ventilátorem. Klidně si to zkus na kousku tratě. Přeci jen člověk může udělat chybu a odlepování pak není tak destruktivní.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » sob 20 říj, 2018 3:10 pm

X geometrických variácií, improvizácie a pokusov - spodok koľajiska je hotový, položené koľaje skrytej stanice až po výjazdy z tunelov, predné stúpanie je už vyrezané a z časti osadené na mieste, všetko vychádza na mm. Nemám jasno vo výške hornej časti - stúpanie je 3,1% pri výške hornej stanice nad TK 9 cm. V zadnej časti je to v pohode, tam je rovná koľaj, avšak vpredu je 180% oblúk s cca 90% protioblúkom R 396/353,nebude s tým problém?
Naposledy upravil brzda dne úte 29 led, 2019 1:09 pm, celkově upraveno 2
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod Trixt » sob 20 říj, 2018 3:28 pm

No, úžasný projekt a hodně práce. Vypadá to fakt pěkně. :) Jen mi, při pohledu na fotografie, vrtá hlavou, jak řešíš práce v zadních rozích kolejiště? Já mám panel hluboký 101 cm a přístupný ze tří stran a jsem rád, že uprostřed dozadu jakž takž dosáhnu. Co se týká oblouku, nemám to z vlastní zkušenosti, ale doporučení je jednoduché. V oblouku raději méně (do 2,5%) a na rovině klidně více (až skoro 4%).
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » sob 20 říj, 2018 6:07 pm

Zo zadnej strany koľajiska je prístup, v skrinkách pod koľajiskom budú veci v bytových prepravkách a vrchné dosky skriniek sú vyberateľné pre rýchlu manipuláciu. Na obrázku sú dosky vybraté.
Naposledy upravil brzda dne úte 29 led, 2019 1:13 pm, celkově upraveno 1
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » pon 29 říj, 2018 9:22 pm

Vykonal som jazdné skúšky spodnej časti koľajiska po zapojení výhybiek a vratných slučiek. Lokomotívy KUEHN všetky bez problému, tak som nasadil na testovanie aj niečo z Tillig, no výsledok katastrofa. Pojazdovo komplikované parné loko paradoxne žiadny problém, ale výhybkový uzol na foto je pre 742 a jemu podobné loko nezdolateľný. Po nájazde na oblúkovú výhybku predný podvozok do odbočky zatočil na každej loko, zadný však bez šance. Jazyky na výhybke sedia ako r.ť na šerbel, rozmerová kontrola bez akéhokoľvek nedostatku, či už kolies na loko, alebo výhybky. 20°výhybka Kuehn spolu s oblúkovou Tilligu nesedia. Pri akejkoľvek inej kombinácii prejazdu uzlom nie je problém. Takže prišlo na najhoršie, rozhodol som sa to prerobiť. Keďže som lepil Chemoprénom, očakával som problém s demontážou, ale žiadny nebol, nepoškodil sa ani korkový podklad, ani koľajivo, odrezal som to olamovacím nožom. Takže by som sa lepenia Chemoprénom nebál. Prihodil som dajaké foto do albumu. Priorita je bezchybná prejazdnosť, úprava bude účelová, menej estetická, v skryťáku však nevadí.
Naposledy upravil brzda dne úte 29 led, 2019 1:13 pm, celkově upraveno 1
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod Trixt » úte 30 říj, 2018 6:26 am

brzda: Měl jsem podobný problém při nájezdu z oblouku přímo do odbočky 15° výhybky. Jedna lokomotiva v pohodě, druhá vždy vykolejila jedním podvozkem. Též jsem ladil jazyky, rozteče kolejí, rozchod koleček na nápravě, vše se zdálo být v pořádku. Nakonec pomohla jednoduchá úprava výhybky, kdy pomocí dvou kleštiček jsem kolejnici v místě konce jazyku trošičku prohnul tvaru S, aby jazyk "zapadl" za toto prohnutí. Stačilo opravdu maličko a bylo po problému. Omlouvám se za kvalitu obrázku, načrtl jsem to narychlo v malování, aby bylo jasné, jak jsem to myslel. Třeba na to má někdo lepší způsob.

Obrázek
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod Mike » úte 30 říj, 2018 1:26 pm

Sleduji tvou stavbu, je to perfektní. Odkud máš tu fototapetu pozadí, nebo to je tvoje práce? Ta se mi moc líbí.
H0 analog
Mike
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 31 pro, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha-západ

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » úte 30 říj, 2018 7:51 pm

Mike píše:Sleduji tvou stavbu, je to perfektní. Odkud máš tu fototapetu pozadí, nebo to je tvoje práce? Ta se mi moc líbí.

Dík. Tapeta nie je moja, našiel som ju na linku http://www.trainmania.info/ke_stazeni-panorama.html, vytlačil na farebnej laserovke v požadovanej veľkosti a v zrkadlovom obraze tak, aby sa dali nadpojiť jednotlivé diely na celkovú dľžku cca 6000mm. Prilepená je obojstrannou páskou, čo šlo veľmi rýchlo a tapeta sa nekrčila, aj keď bola vytlačená na obyčajný kancelársky papier. Drží ako hluchý dvere.
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » úte 30 říj, 2018 8:21 pm

Ak by to nebolo v skrytej časti, experimentujem s výhybkou ďalej, ale tu nie je priestor na pokusy. Nebol som na 100% presvedčený, že to bude dokonale prejazdné a je to na hlavnom zhlaví, tak som tam aj na požiadavku zvýšenia prejazdovej rýchlosti hodil výhybky EW2 Tillig. Odstavná najkratšia koľaj skryťáku sa skrátila na 2180mm,čo je asi úplne jedno:). S prestavníkmi MTB MP1 mám dobré skúsenosti a budú aj tu. Je potrebné doladiť správnu polohu prestavníku voči výhybke a použiť správnu strunu medzi prestavníkom a výhybkou. Základná doska je 8mm,na tom korok 3mm a tu po testoch dokonale funguje 0,8mm struna pre angličanov Tillig, 0,6mm pre EW2 ,prestavník má nastavený chod z polohy do polohy na 6mm ( po zväčšení hrúbky dosky + 3mm už treba aj na EW2 struny 0,8mm), výhybky Kuehn sú na tom inak, tam stačí na dokonalý chod 3mm zdvihu a struna 0,6mm, prevrtávam opatrne stred výhybky a tadiaľ vediem strunu . Struny, pre zamedzenie efektu zdvíhania jazykov po opretí , tvarujem tak, ako je na obrázku. Je potrebné sa s tým pohrať, aby prítlačná sila struny bola dostatočná, ale zároveň prestavník dokázal bez problému dosiahnuť zopnutie koncáku vačkovým hriadeľom prestavníku. Dá sa to detekovať aj sluchom, ako prestavník "trpí", ak je struna silná, treba testovať.
Naposledy upravil brzda dne úte 29 led, 2019 1:13 pm, celkově upraveno 1
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » čtv 01 lis, 2018 1:27 pm

Niečo s testovačky spodnej časti po vykonaní úprav trate na https://www.youtube.com/watch?v=vlge4czV0is + dajaké aj minulé.Roco BR44 je zaujímavý kus, len čo je pravda. Ak by už neboli na predaj, bude to škoda. Nič pojazdovo zložitejšie nemám, tak dúfam, že všetky ostatné mašiny si s pasážami skrytej stanice poradia bez problému.
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod Trixt » čtv 01 lis, 2018 10:10 pm

Vypadá to dobře. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » pon 05 lis, 2018 8:33 pm

Mierny posun, zadná rampa. Nájazd na rampu aj napriek tomu, že bol realizovaný ako veľmi mierny, robil problém. Pri jazde R o 8 ks. Y tie mali z rampy tak veľkú tlačnú silu, že vagón za loko natláčali na loko až tak, že to kinematika nebola schopná ustáť a dochádzalo k poskočeniu vozňa tým, že sa narazníky vklínili do seba - stúpanie je pod 3%. Takže znovu prerábka, úprava stúpania až za oblúk a problém zmizol. Vagóny Kuehn sú tak na sebe nalepené, že je problém ich spriahnuť aj na rovine a to nevravím, že sa v komplikovaných uzloch moc neznesú z osobákmi typu Y fy. Tillig. Vo vrchnej časti už budem múdrejší, preriešil som zhlavia za použitia Tillig EW2 pri minimálnej strate dľžky staničných koľají. Oblúkové výhybky z ľavej strany pravdepodobne nahradím, tiež EW 2 v rovnom úseku, to ešte uvidím.
Naposledy upravil brzda dne úte 29 led, 2019 1:14 pm, celkově upraveno 1
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » stř 21 lis, 2018 7:07 pm

Veľmi mierny posun:), teoretické vyskladanie pravej vrchnej časti.Je vidieť nahradenie problematických miest výhybkami EW2 a prepracovanie úsekov zhlaví pre lepší prejazd.
Naposledy upravil brzda dne úte 29 led, 2019 1:14 pm, celkově upraveno 1
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod lajblt » čtv 22 lis, 2018 9:20 am

Ahoj, jsem moc rád, že se stavba podle mého návrhu daří a že případné nedostatky tě neodradily od pokračování. Držím palce, ať to dotáhneš do zdárného konce. :)
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Brzdov pokus

Příspěvekod brzda » čtv 22 lis, 2018 6:03 pm

lajblt píše:Ahoj, jsem moc rád, že se stavba podle mého návrhu daří a že případné nedostatky tě neodradily od pokračování. Držím palce, ať to dotáhneš do zdárného konce. :)

A mňa teší, že si mi s tým pomohol. Pôvodný návrh nemal ani hlavu a ani pätu, chýbalo tomu korenie. Zápasím s kopec vecami, ale o to tu ide. Problémov je kopec...
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků