TT 125x70 Zadní Doubice

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod jardaficz » úte 28 srp, 2018 6:34 pm

hank píše:
jardaficz píše:Jistě, rám ze smrkových lišt, rošt také a desky z překližky. zbytek pěna, polystyrem, kapesníky, co najdu doma. Pod mostem nejspíše koryto potoka, proto nevím přesně, jak vysoký může být most, pokud pod ním je jen potok.


Obvykle se světlost mostní konstrukce volí podle nejvyšší zaznamenané hladiny, minimálně podle stoleté vody.


Tak přesně něco takového jsem si myslel, moc děkuji za potvrzení.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod hank » úte 28 srp, 2018 6:45 pm

Čti můj minulý post znovu, ještě jsem ho doplnil...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6076
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod jardaficz » stř 29 srp, 2018 7:09 am

Přečteno. Teď přemýšlím, jak udělat mosty. Pod tratí směrem ke skryťáku asi nechat jen desku pro koleje a dodělat boky jako kamenný most a před zhlaví podobně. Nebo nějaký širší ocelový? Když je vše v oblouku?
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod hank » stř 29 srp, 2018 7:15 am

jardaficz píše:Přečteno. Teď přemýšlím, jak udělat mosty. Pod tratí směrem ke skryťáku asi nechat jen desku pro koleje a dodělat boky jako kamenný most a před zhlaví podobně. Nebo nějaký širší ocelový? Když je vše v oblouku?


Nejdřív si vymysli potok - průtok vody, extrémy - a navazující krajinu. Most - typ, provedení, rozměry - ti pak vyjde (skoro) sám. :wink:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6076
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod Adam96 » stř 29 srp, 2018 5:49 pm

hopeter píše:Deska opravdu není nutná. Stačí rošt a podloží pod koleje. Na celé bych použil překližku tl.8 mm. Výška roštu 6 až 8 cm ( podle toho co všechno se má do něj schovat. Snížení v místech odtoku potoka nebo cesty může být asi na cca 3 cm. Schéma příček jsem ti načrtnul. Pokud by nestačilo to plnou čarou tak přidej čárkované dle potřeby. Hlavně pozor aby bylo místo pro spodní přestavníky a nezapomeň na vybrání žeber pro prohlubně. Taky si rovnou udělej výstupky na pláň tratě. Můžeš sice podložky pláně nalepit až na rám ale líp to vypadá vcelku. :wink:

male.jpg


Nějak složitěji to ještě nešlo? Tohle je jak to schodiště v Bradavicích :D

K tématu: Pokud to budeš dělat na klasiku, tak krom obvodového rámu bych dal žebra kolmé k horní ( nejdelší ) straně, žádné složitosti. Nebo při této velikosti můžeš jít ještě jinou cestou, základovou desku ze styroduru. Navrstvíš třeba 10 cm z desek 5 nebo 2cm, něčím sofistikovaným vyřízneš tvar dle plánku Doubice a boky můžeš pro estetiku a ochranu pokrýt třeba 4mm překližkou. V těchto rozměrech absolutně pevné, velmi lehké a taky levné. Tvorbou krajiny to ještě zpevníš. Má to ale jednu nevýhodu, celá deska je "plná", takže je trochu oříšek, co s ovládáním výměn a kam s elektronikou. Ale kdyby tě to zajímalo, i to se dá nakonec vyřešit :wink:
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod hopeter » stř 29 srp, 2018 6:27 pm

Adame , vždycky jde všechno jednoduše i složitě. Záleží co od toho stavitel očekává... Jak vypadá schodiště v Bradavicích opravdu nevím a dožiju i bez této znalosti. :wink:
Pokud jsem správně sledoval další příspěvky tak si Jarda poradil dle svého uvážení a myslím , že dobře.
Požadavkem byla prakticky každodenní manipulace - uložení ke stropu a sundání zpět. Dovolím si tvrdit ,že pevný rám ze dřeva vydrží několikanásobně víc cyklů než plotna polystyrénu.
Omlouvám se za plevel.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod jardaficz » čtv 30 srp, 2018 3:51 am

Dělat úhlopříčné výztuhy je složité? Stačí dvě a rám se ani nehne, pokud tedy nejsou např. 2x2 cm :D žebro kolmo na stěny nezpevni nic, leda by se s rámem už nehybalo. To jsem i přemýšlel spojit obvodové prkna na ozuby a žebra ještě zadlabávat. :D
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod hopeter » čtv 30 srp, 2018 4:17 am

Já obvodové díly a kolmá žebra dělám na tzv. zámky což je v podstatě to zadlabávání ( čepování ). Ani ne tak kvůli pevnosti ale z důvodu polohování. Na přesné sestavení mě pak stačí jen úhelnice a nemusím nic proměřovat. Diagonály pak už jen natupo. Od té doby co jsem jednou odfušoval rám a na něj nastrkal cca 30 tis. a stovky hodin práce už to jinak nedělám...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod Sandy » čtv 30 srp, 2018 6:25 am

Kolejiště 200x100 cm. Rám smrková prkna 100x20 mm. Rošt v síti 50x50 cm, prkna 80x20 mm. Podklad tratě překližka 5 mm ze zad staré skříně. Terén polystyren, buničitá vata. Úhlopříčný průhyb nejméně 30 mm.Stáří dvacet let. Po mnohačetetných manipulacích nejsou pozorovány žádné změny na vedení kolejiva ani na terénu....
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod jardaficz » čtv 30 srp, 2018 4:44 pm

Nakoupeno dřevo a vytisknutý plánek. Zatím celý postup :D
DSC_0006.JPG
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod hopeter » čtv 30 srp, 2018 5:14 pm

Když už máš k dispozici "prázdný" roh nestálo by za to přidat vlečku ? Třeba angličana místo výhybky u tunelu nebo kdekoliv z druhé koleje od VB. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod jardaficz » čtv 30 srp, 2018 5:20 pm

Přemýslel jsem, ale kdepak, budu se držet plánku a roh bude na ovládací panel a asi i programovací kolej, či jiné ,,pracovní,, místo
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod hank61 » čtv 30 srp, 2018 5:36 pm

jardaficz píše:Přemýslel jsem, ale kdepak, budu se držet plánku a roh bude na ovládací panel a asi i programovací kolej, či jiné ,,pracovní,, místo


Dej tam vlečku a volnou skládku. Ovládací panel apod. bych tam nedával. Bude ti to rušit celkový dojem. Před časem jsem u velice podobného minikolejiště udělal naprosto stejnou chybu. :wink:

Obrázek
Naposledy upravil hank61 dne čtv 30 srp, 2018 5:42 pm, celkově upraveno 2
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod hopeter » čtv 30 srp, 2018 5:37 pm

DSC_0006.JPG
DSC_0006.JPG (36.96 KiB) Zobrazeno 4647 krát


A co alespoň tohle ? Měl bys kam odložit kus vlaku nebo motorák a mohl si při posunu uvolnit kolej na objetí soupravy. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT 125x70 Zadní Doubice

Příspěvekod hopeter » čtv 30 srp, 2018 5:45 pm

54h.jpg

Já to taky tak udělal a považuju to za docela dobré... Možná na kopeček u pultu ještě přidám nějaké křoví na oddělení. :wink:
Místo obsluhy je z boku abych dostal na ruční rozpojování.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: svatopluk a 1 návštěvník