eNko pro vnoučata - poradíte?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod hank » úte 26 bře, 2019 10:45 am

Ove píše:...flexi PECO nemá tendenci se vracet do původního stavu, ale FL profi s podložím ano...


Mám úplně stejnou zkušenost. Nakonec jsem dospěl k tomu, že flexi Fleischmann s podložím je lepší používat jen v přímé nebo v obloucích o velkých poloměrech a do menších poloměrů je vhodnější dávat kusové kolejivo. Na druhé straně flexi PECO code 55 lze znásilnit i do vražedně malých poloměrů a drží v nich i nasucho, bez lepení, jen přibité hřebíčky.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod milan ferdián » úte 26 bře, 2019 11:28 am

Jo,jo chlapci.Tisíckrát se tu psalo,že na rámu a podkladem pro kolejivo se nemá šetřit,nemluvě o pečlivosti pokládky.A s tím korkem,bych so jo to rozmyslel jej tam nedat.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Dusan » úte 26 bře, 2019 1:25 pm

Já bych ještě popracoval na samotném rámu. Základ z těch trámků je asi dobrý, ale všiml jsem si, že na rám takové ty různé dřevěné nástavby upevňuješ úhelníčky. Dřevo určitě nemáš dosušené a dále bude pracovat, takže tyto místa v budoucnu ztratí svoji pevnost, uvolní se. Bylo by dobré to aspoň podlepit, ideálně epoxidem nebo polyuretanem. Můj názor. Ať se daří.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 26 bře, 2019 5:09 pm

Trixt píše:... Fakt se ty tvoje flexi se nedají vytvarovat předem? N-ko vůbec neznám. Jinak držím palce, aby to tentokráte klaplo. ;)

Dají, ale je to děsnej vopruz, kolejnice si lezou každá jiným směrem, takže to chce silnou vůli, trenink a počítat se ztrátami (první kolejnici jsem po asi desíti minutách tvarování smotal do vrtule, zahodil a šel si dát pár panáků :D :D :D ).
Ale i po vytvarování má tendenci se vracet, to gumovo-plastové podloži má prostě paměť....
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 26 bře, 2019 5:11 pm

milan ferdián píše:Jo,jo chlapci.Tisíckrát se tu psalo,že na rámu a podkladem pro kolejivo se nemá šetřit,nemluvě o pečlivosti pokládky.A s tím korkem,bych so jo to rozmyslel jej tam nedat.
Milan

No jo no, jenže nejlíp se učíš na vlastních chybách :D :D :D
(i když musím přiznat, že to byla lenost spojená s šetrností, páč jsem řekl truhlářovi, že na rámu bude překližka, aniž bych specifikoval jaká a on prostě koupil čtyřku (měl jsem mu ji vrátit hned, i když na té základní rovině je to v pohodě...)
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 26 bře, 2019 5:19 pm

Dusan píše:Já bych ještě popracoval na samotném rámu. Základ z těch trámků je asi dobrý, ale všiml jsem si, že na rám takové ty různé dřevěné nástavby upevňuješ úhelníčky. Dřevo určitě nemáš dosušené a dále bude pracovat, takže tyto místa v budoucnu ztratí svoji pevnost, uvolní se. Bylo by dobré to aspoň podlepit, ideálně epoxidem nebo polyuretanem. Můj názor. Ať se daří.

Rám bych řekl, že je v pohodě, kdybych na něj rovnou položil základni rovinu, tak by asi bylo problémů míň, ale z důvodu odvodnění jsem základní rovinu zvolil +20 mm, takže základní rovina vznikla až na hranolech. Těch je naštěstí dost, ještě přibudou, ale nechtěl jsem jich tam zatím naflákat víc, protože jsem netušil, kde budu potřebovat jakou díru pro průlez, kde budou stojiny pro jednokolejku atd... čili až bude hotová jednokolejka, tak to ještě různě svážu a propojím všelijakými spojovacími a zpevňujícími prvky, jenže to už jsem loni nezvládnul (ještě tejden a bude po daních a zasejc se na to vrhnu).
Jasně, chyba je jednak v tloušťce podloží dvoukolejky a za druhé v nedostatečném počtu podpěr, ale už se pracuje na nápravě....
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 26 bře, 2019 5:24 pm

Truhlář měl dnes naštěstí volnějc, takže výroba podloží pod dvoukolejku trvala necelou hodinu....
Materiál tl. 10 mm, takže snad to bude stačit...

Nad tím korkem ještě popřemýšlím.... čili dotaz na zkušené: korek slouží víc pro odhlučnění anebo vyrovnání? Vzhledem k tomu, že FL profi kolejivo je s podložím, tak mám pocit, že je zbytečný (ale nechám si poradit)
Přílohy
B69C59C3-BD46-4ED4-A1B8-D129A6D66810.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod milan ferdián » úte 26 bře, 2019 5:36 pm

Aha,na to jsem zapoměl,že máš kolejivo s podložím.Staří pardové takové plochy vyztužovali zespod nosníky.Ale pozor na průjezdný profil pod plochou.Ať se daří a těšíme se na nové bourání,ehm,pardón co to píšu.Opravuji se na nové pokračování budovatelského díla :mrgreen: :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 26 bře, 2019 6:18 pm

milan ferdián píše:Aha,na to jsem zapoměl,že máš kolejivo s podložím.Staří pardové takové plochy vyztužovali zespod nosníky.Ale pozor na průjezdný profil pod plochou.Ať se daří a těšíme se na nové bourání,ehm,pardón co to píšu.Opravuji se na nové pokračování budovatelského díla :mrgreen: :wink: .
Milan

Do důchodu daleko a Řím taky nepostavili za dva roky ;-) čili času mám dost....
Dodatečné vyztužení pomocí nosníků jsem taky zvažoval, jenže bych snížil světlou výšku a v tunelu by se mi zasekávaly lokomotivy :D (řešení alá tramvaje pod Vyšehradem se použít nedalo, u mašinfírů to neprošlo ;-) ). A přerušit nosníky bylo kontraproduktivní...
Další nápad byl vyztužit nerezovým plechem, jenže jsem narazil na šroubky, kterými jsou zafixovány koleje, takže tato varianta taky neprošla... Takźe jsem nakonec přistoupil k razantnímu řešení a vše od nuly nahoru dostalo centimetrový podklad...
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod fulda » úte 26 bře, 2019 7:25 pm

Ove píše:
Trixt píše:... Fakt se ty tvoje flexi se nedají vytvarovat předem? N-ko vůbec neznám. Jinak držím palce, aby to tentokráte klaplo. ;)

Dají, ale je to děsnej vopruz, kolejnice si lezou každá jiným směrem, takže to chce silnou vůli, trenink a počítat se ztrátami (první kolejnici jsem po asi desíti minutách tvarování smotal do vrtule, zahodil a šel si dát pár panáků :D :D :D ).
Ale i po vytvarování má tendenci se vracet, to gumovo-plastové podloži má prostě paměť....

Tak ona se normálně na flexi používá OHYBAČKA, ta práci dost zjednodušuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod hank » úte 26 bře, 2019 7:29 pm

fulda píše:Tak ona se normálně na flexi používá ohýbačka, ta práci dost zjednodušuje.

Na flexi s podložím?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Milanhb3 » úte 26 bře, 2019 8:47 pm

Nazdar pane,
zkusil bych podlepit hlavně ty spoje co máš a šroubuješ na těch podpěrách,
stačilo by 5kou překližkou podlepit.Tam mě přijde,že se Ti to jakoby láme.
Budeš zítra u sebe?
Milan
Milanhb3
 
Příspěvky: 62
Registrován: pát 07 srp, 2009 3:56 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 27 bře, 2019 9:01 am

Milanhb3 píše:Nazdar pane,
zkusil bych podlepit hlavně ty spoje co máš a šroubuješ na těch podpěrách,
stačilo by 5kou překližkou podlepit.Tam mě přijde,že se Ti to jakoby láme.
Budeš zítra u sebe?
Milan

hoj a díky za nabídku... dnes nebudu, odjíždím po klientech, ale ve čtvrtek budu furt, mám noční, tak se stav... díky
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » ned 14 dub, 2019 8:07 pm

dnes pokračovaly stavební práce.... pokud máte někdo konstruktivní připomínku, sem s ní, budu rád... a ještě zítra přidám fotku okolí točny, určitě bude mít někdo dobrou radu anebo nápad, jak lépe a účelně položit koleje a uspořádat provoz...
Přílohy
F6B10CEE-720F-4465-94B7-93207D2FA8F8.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod mpinta » ned 14 dub, 2019 8:21 pm

Ty teda jedeš ... :!:
A pro inspiraci ... viděl jsi depo Jirky Pintra?
http://lokopin.wz.cz/body.php/fotogaler ... /depo.html
Možno vidět i v reálu ...
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron