eNko pro vnoučata - poradíte?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod milan ferdián » úte 09 říj, 2018 10:58 am

milan ferdián píše:Hmm,plocha 3,0 x 1,25,kolejivo Fleischmann :?: ,přístup ze všech stran.Dobrá rada od Karla s těma nohama :wink: .Luxusní.Tak ať se s realizaci stavby kolejiště daří.
Milan

Pár otázek.
1 - píšeš,že máš rád dlouhé soupravy.To je co u tebe dlouhé?Zatím jsi se zmínil o sergeji + 15 uhláku (Wapek :?: )
2 - osobní vlaky,většinou se řekne základ rychlík o lokomotivě + X vozů"Y" a u tebe to bude kolik :?: Vidím "Delfína".
3 - zmiňoval jsi se o nákladovém nádraží.Tam bude i regulérní posun nebo jen simulace provozu nákladních vlaků tam a zpět :?:
4 - proč budou zatrolejovány jen dvě koleje ve stanici :?:
5 - ostrovní nástupiště ty nebudou na tak frekventované trati ve stanici :?:
6 - k čemu bude sloužit lokomotivní depo s točnou :?:
7 - točna,která to je :?:
8 - vedlejší trať bez nákladní dopravy nebo tam bude svoz dřeva(kulatiny) :?:
9 - vedlejší trať.Píšeš o pendl motor vozy.Myslíš tím sólo motorové osobní vozy nebo soupravy s řídicím vozem :?:

Doufám,že jsem tě mou zvědavostí nevylekal. :wink:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 10 říj, 2018 6:45 am

Hoj... nevylekal, naopak potěšil... takže postupně:
1) ano, např. Falns od Fleischmanna, dále souprava s cca 15 cisternovými vozy, a souprava uzavřených vozů ČD Gbqs, těch mám asi deset, ale musím je najít a spočítat ;-)
2a) v prvé řadě KARLEX, čili VT 18.16
2b) Taurus + 3 ks Bmto ČD od KUEHN
2c) BR442 čtyřdílný
2d) BR204 + čtyřdílná patrová jednotka ČSD (zelená klasika)
3) nákladové nádraží bude sloužit zejména k seřazení vozů co přijedou z pily a rozřazení prázdných, co pojedou na pilu (pila bude v koncové stanici)
4) trolejovat nebudu vůbec (míněno včetně drátů), ale protože mám elektrické lokomotivy, tak chci naznačit trolejovými sloupy
5) ostrovní nástupiště samozřejmě budou, ale na plánek se "nevešly" (teď jsem ve fázi, kdy mám čistou desku panelu, včera jsem na ni natáhl papír a dnes večer začnu rozkreslovat dvoukolejný okruh, abych zjistil, jak budu muset "utáhnout" oblouky, abych mohl v nádraží zastavovat Karlexem) a jak vyjde stoupání/klesání...
To nádraží na plánku je zatím jen naznačeno, počet kolejí a výhybky upřesním po rozkreslení , až budu vidět, jak jsem na tom s prostorem a odkud/kam budu potřebovat dojet...
6) točnu si přál kdysi syn hodně si s ní vyhrál, převážel lokomotivy z koleje na kolej a vydržel to i několik hodin. A protože je škoda ji vyhodit/prodat, tak ji tam umístím, jednak na ni bude navazovat opravárenské depo a na volných kolejích budou stát lokomotivy již vyřazené z provozu
7) Fl 9152 a funguje i po dvaceti letech naprosto bezchybně
8) správně, jednak to bude jezdit "historický vlak", čili nějaká párovka s vozy Baai a Daai a pak na pilu budou jezdit "pendláky" pro dřevo (úžasná pila byla letos v Lipsku a určitě dostane taky zvuk...). A mám třídílnou soupravu 240, jen ji musím uvést do chodu, takže se tam sveze i ta....

Díky za další náměty.
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod milan ferdián » stř 10 říj, 2018 7:00 am

Děkuji za vyčerpávající odpovědi.Poslední postřehy,píšeš o poloměrech R700 na hlavní trati.Z pohledu geometrie poloměry oblouků půjdou určitě daleko níže než proklamuješ.Mě spíše zarazilo levé zhlaví hlavní stanice,kde máš použity poloměry R192+R225,6.Tak budu zvědav jaké poloměry nakonec na hlavní trati použiješ.Na ostrovní nástupiště,to bude taky zajíma-
vé.A na vedlejší trati oblouky R192 nebo R225,6 :?:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 10 říj, 2018 7:18 am

símtě, ten návrh dělal kolega jen proto, aby zjistil, jestli je realizovatelné stoupání/klesání 3cm/m (je jaksi zastánce dodržování norem a má svou pravdu, já ale dělám kolejiště pro sebe, takže s normama budu kapku na štíru). Návrh je ve wintraku s použitím normovaného kolejiva, proto ty použité poloměry... Já budu dělat celou trať z flexi kolejí, takže mám poměrně volný prostor pro poloměry a mám varianty dvě:
1) pokud vyjdou oblouky "vzhledně" (míněno, aby se mi na nich nelámaly osobáky) tak zůstanou viditelné
2) pokud vyjdou oblouky "nevzhledně", budu je muset schovat do tunelů...
Pokud by to vyšlo úplně nevzhledně, panel byl samej tunel a vlak jsem viděl "dvakrát za den" tak vyměním papír a zkusím variantu číslo 2, a to dloooouhé nádraží, okruh do osmičky a pak nějak zakreslit jednokolejku - viz. hrubý náčrt (to černé, červené a zelené malováno na ajpadu, tak se neděste z mého grafického projevu :D ). Akorát mi to asi nevyjde výškově (budou mi drhnout pantografy o pražce a kouř z párovky poleze lidem do oken... šak si zvyknou :D )
Přílohy
osmiška.JPG
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod milan ferdián » stř 10 říj, 2018 8:46 am

Ove píše:símtě, ten návrh dělal kolega jen proto, aby zjistil, jestli je realizovatelné stoupání/klesání 3cm/m (je jaksi zastánce dodržování norem a má svou pravdu, já ale dělám kolejiště pro sebe, takže s normama budu kapku na štíru).

Dělej jak myslíš,ale tuto větu jsem už slyšel několikrát :wink: .Přeji návrhu a stavbě zdar.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod HonzaM » stř 10 říj, 2018 9:23 am

Byl bych opatrný se stoupáním v oblouku. Na kolejišti mám na rovině stoupání 70 mm na 2 m a Taurus RailJet se sedmi vozy prokluzuje, ovšem Ty nebudeš jezdit s tak dlouhými vlaky. Horší je to s těmi radiusy, na kolejišti mám na dvojkolejce minimální radiusy R 223 a i na těch se rychlík s Y láme tak, že je mám celé schované v tunelech.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Trixt » stř 10 říj, 2018 9:30 am

HonzaM: Podle toho posledního náčrtku co sem dal Ove, bych odhadoval vnější poloměr oblouku vlevo nahoře na 350 mm, což by vyšlo lépe než u tebe. Jak ale bude na tomto poloměru vypadat rychlíkový vagón v N si neumím představit.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 10 říj, 2018 11:30 am

milan ferdián píše:..Dělej jak myslíš,ale tuto větu jsem už slyšel několikrát ....
Milan

Nechci to úplně ignorovat a vystoupat 6 čísel na jeden půloblouk, ale vyšlo mi to nějakých 5-5,5 cm/m, to by mohlo být snesitelné, nebo ne? A oblouky uvidím večer, až to namaluju na papír v reálné velikosti...
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 10 říj, 2018 11:58 am

Při prolejzání webů jsem narazil a zaujalo mne domácí kolejiště Radislava Wimmera z nedalekého Žďáru nad Sázavou, viděl jste ho někdo naživo? Kolejivo zhruba stejné, jako můj předchozí návrh, akorát má vzadu druhé nádraží a levou smyčku schovanou v tunelu, kde je skryté nádraží... Točnu má taky a vedlejší kolej k pile také... Když to vydělím na polovinu, tak jsem na svých rozměrech... no, mám nad čím přemýšlet (práce mám teď habakuk, volného času pomálu, takže se stavbou začnu nejdřív v půlce listopadu....)
http://www.kolejiste-zdar.cz/web/plany/plany/plany.html
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 10 říj, 2018 12:04 pm

Trixt píše:...Jak ale bude na tomto poloměru vypadat rychlíkový vagón v N si neumím představit.

Rychlíkový vagon má 10,5 cm na střed podvozku, to samé Karlex, nejvíc (a nejhůř) vypadá dvoupatrák Bmto s rozvodem 12cm, čili ten bude směrodatný a na něm budu vizuálně posuzovat výsledek....
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 10 říj, 2018 2:35 pm

rozměřování začalo, poloměr vnějšího oblouku 35 cm, KARLEX v pohodě, jdu hledat poslední dva uhláky...
Přílohy
P1.jpg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 11 říj, 2018 12:14 am

Tak jsem s využitím vysloužilého kolejiva a výhybek cvičně sestavil trať a vypadá to dobře, všude mám vnější oblouk minimálně R 35 cm, vnitřní 30 cm, stoupání/klesání 1cm na délce 33 cm, čili jsem v normě... Akorát jsem musel zadní nádraží místo v 0 naplánovat ve výšce +2 cm, protože pravý oblouk má délku mezi zhlavími cca 160 cm a převýšení 5 cm, což je snesitelné...
Ale mám dilema, jak řešit křížení na dvoukolejce:
1) na hlavním nádraží přidáním jedné výhybky na každém konci a použitím "angličana"
2) rozšířit koleje v zadním nádraží a vložit křížení do něj?
Přidávám pár fotek pro názornost a děkuji za připomínky, rady a názory....
To červené vedle točny je programovací kolej
Přílohy
KP.JPG
KL.JPG
KZ.JPG
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 11 říj, 2018 12:19 am

vedlejší tratě, mezilehlého a koncového nádraží...
Přílohy
VK.JPG
ML.JPG
KN.JPG
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 11 říj, 2018 1:15 am

ještě dotaz: rozdíl ve výhybkách s plastovou a kovovou srdcovkou je kromě ceny v čem? čili výhody a nevýhody? děkuji...
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod JenikPluto » čtv 11 říj, 2018 5:33 am

Ove píše:Ale mám dilema, jak řešit křížení na dvoukolejce:

Ja jsem ho realizoval takhle.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků