eNko pro vnoučata - poradíte?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod hank » úte 26 lis, 2019 9:35 am

Brejla: Ano, já toho o elektrické trakci moc nevím, tak bych to raději nechal povolanějším. Přinejmenším by v takovém depu byla například dílna na opravy trakčních elektromotorů (to i v depu s dieselektrickou trakcí) a další specializované profese a jejich dílny na měření, regulaci a automatizaci, to podle epochy a stupně elektronizace/digitalizace. Některá depa (třeba Brno dolní pod vedením ing. Bojanovského) byla už za ČSD specializovaná na dieselektrickou trakci, takže se spoustou i velkých věcí se nemuselo do dílen ŽOS.

Dnes se spousta věcí u dráhy zajišťuje externě, ale nejméně do konce IV. epochy tomu tak nebylo. Byla velká depa, která měla štěstí, že měla za plotem dílny ŽOS - koneckonců ty ŽOSky vznikly z bývalých drážních dílen: Šumperk, Krnov, Č. Třebová, Č. Lípa... Jiná depa to štěstí neměla, takže do nejbližší ŽOSky to bylo desítky nebo i stovky km, tak se tam více museli spoléhat na vlastní síly, ale zase často v takovém místě mívali až do rozdělení ČSD na ČD a ŽSR aspoň sklady - tzv. zásobovací závody sice poněkud těžkopádné, leč úctyhodné drážní složky zvané HÚŽ - Hospodářská ústředna železnic, která měla na starosti centrální nákup pro ČSD a většinou velké sklady. Navíc tam byli nákupčí, kteří mívali slušné odborné znalosti a dobré kontakty na dráze i mimo ni, takže leckterou krizovou situaci dokázali vyřešit. To se týkalo především dep v Praze, Brně, Košicích apod. (Např. v Brně sklad ZZ HÚŽ zabíral celou Malou Ameriku, tj. ty cihlové budovy podél 6. nástupiště, bývalé sklady KFNB postavené začátkem 20. století.) Nicméně to se týkalo jen materiálu. Pokud jde o odborné dílenské práce, musela se depa mnohem více než dnes spoléhat na své vlastní lidi a prostředky.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Vladimír_B » úte 26 lis, 2019 6:25 pm

Tak já vám do toho zase hodím vidle. :D
Brejla píše:Pro ošetřování elektrických lokomotiv jsou obvyklejší modernější hranaté haly než staré rotundy.
A kolik takových hal bylo v republice postaveno? 3 - 4 :D Koukněte se na strojovou stanici Púchov - obraty Albatrosů z Blavy (později T478.3/4), obraty Žilinských bobin a vlastní skútery na Mn a postrky... Dálkové náklady v Púchově většinou nepřepřahaly. A rotunda je tam dodnes.
Za druhé počet stání nemusí vždy odpovídat počtu vlastních strojů, viz. Žatec, Lužná - Lišany...
Za třetí bych to "depo" moc nehrotil - rotundu a basta. Udělal bych tam naftu, opuštěné, tedy prázdné zbrojení uhlí (protože na opravdové uhelné skládky nemá nikdo místo) s popelkou a pokud budou i elektriky, tak stačí aby na okraji depa byla elektrifikovaná kolej. A za depo bych postavil vodárnu.
K tomu "montážnímu" vlaku - mohou to být skladištní vozy. V nejednom depu měli z nich krásný plot... Anebo můžeme tvrdit, že je to nehoďák, ale tak ze 60. let - staré rakouské vozy atp... pak se to začalo redukovat s koncem páry, nebo by tam mohl být NJJ na návštěvě kvůli investiční výstavbě. Třeba naše JhZD měla dva PO s vlastními nehoďáky a vždy jeden byl v pohotovosti a druhý byl na výlukách, vyměňoval mosty, výhybky...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod hank » úte 26 lis, 2019 8:11 pm

Já si taky myslím, že na házení vidlí jsou vhodnější jiné diskuse... :?

Jenom jsem ještě k meritu věci chtěl podotknout, že takhle velké depo by si zasloužilo samostatné kolejiště. Sice by na něm asi moc nejezdily vlaky (nebo jenom na nějaké koleji bokem znázorňující hlavní trať), ale v takhle velkém depu bylo pořád živo. Kdybys chtěl v modelu znázornit reálný provoz, tak by se při jeho obsluze plně zaměstnal jeden člověk a měl by se co ohánět.

Vladimír_B: No jo, ale jaký by mělo smysl modelovat Žatec nebo jiné podobné případy na přelomu IV. a V. epochy? Aby byla většina stání v rotundě prázdná?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Brejla » stř 27 lis, 2019 6:41 am

Tvůj příspěvek vypadá na první pohled nelogicky, ale příspěvek reaguje na můj, který někdo z adminů jako obvykle z nějakého rozmaru smáznul.
Ale abych se vrátil k tématu. Na kolejištích jsou obvykle jen lokomotivní depa a zapomíná se na vozová depa. Na našem kolejišti má u návštěv mnohem větší úspěch například průjezdní mycí linka na vozy s funkčními rotujícími kartáči. Mytí dlouhé soupravy vypadá hodně efektně. Tomu se ani dvě točny u rotund nevyrovnají.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod sidlo » stř 27 lis, 2019 7:00 am

1. admini nic z rozmaru nemažou, zřejmě k mazání měli oprávněný důvod
2. už mnohokrát jsem četl co je na "našem" kolejišti skvělé, ale nikdy jsem neviděl odkaz na nějakou fotku nebo video
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod martin-tt » stř 27 lis, 2019 9:03 am

sidlo píše:1. admini nic z rozmaru nemažou, zřejmě k mazání měli oprávněný důvod
2. už mnohokrát jsem četl co je na "našem" kolejišti skvělé, ale nikdy jsem neviděl odkaz na nějakou fotku nebo video

Ahoj, mám to chápat tak, že pokud příspěvek neodkazuje na foto nebo video bude smazán? :roll:
Tvá reakce je také bez fota nebo videa, bude tedy smazána? :wink:
martin-tt
 
Příspěvky: 186
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 27 lis, 2019 1:44 pm

ale no tak kolegové... ;-)
nicméně děkuji za všechny příspěvky, zejména ten od Vladimíra_B je velmi podnětný a pasáž "za třetí" naprosto vystihuje moje potřeby a možnosti
(aneb, jak jsem dnes pobral v jedné železničněmodelářské diskuzi na fcb "operativní chaos v rámci možností")
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod HonzaM » stř 27 lis, 2019 5:44 pm

Je potřeba rozlišovat zda chci kolejiště které se mi bude líbit a bude splňovat moje představy co vše v něm chci mít. A volit vhodný kompromis mezi stoprocentní věrností realitě, svými představami a prostorovými možnostmi. Někdo preferuje kolejiště kde bude jezdit více vlaků a někde tam bude depo s točnu, které by nemělo být zcela nelogická, jiný bude spokojen jen s velkým depem a v něm probíhající činností, stačí mu si vyhrát s posunováním lokomotiv a vozů a netouží po kolejišti s vlaky projíždějícími dlouhými úseky volné trati. A nikdo by neměl odsuzovat kohokoli s opačnou představou a názorem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 27 lis, 2019 8:15 pm

Znovu opakuji, děkuji všem za jakékoliv příspěvky, návrhy a nápady, podnětné a ty, co se mi líbí se pokouším zrealizovat, zbylé prostě zapadnou. Nehádám se, respektuji názory ostatních, i když mi mohou připadat zcestné, ale to je prostě svoboda a demokracie... howgh
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 03 pro, 2019 8:16 pm

Ove píše:..

Nevím proč, ale když chci vložit nový příspěvek, dostanu toto:
Všeobecná chyba
SQL ERROR [ mysqli ]
Incorrect string value: '\xF0\x9F\x98\x89 )' for column 'post_text' at row 1 [1366]
Objevila se SQL chyba při generování této stránky. Pokud problém přetrvá, kontaktujte administrátora fóra.

Ale “Citovat” můžu....
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ivan » úte 03 pro, 2019 9:30 pm

Ove: a nepoužil jsi nějaký nestandardní smajlík? Mne se to taky stávalo při psaní z mobilu, pak jsem zjistil, že to dělali předdefinovaní smajlíci na klávesnici. Když používám klik na ty "vpravo", je to OK. :twisted:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » sob 07 pro, 2019 9:30 pm

Ivan píše:...a nepoužil jsi nějaký nestandardní smajlík?
:idea:
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » sob 07 pro, 2019 9:45 pm

Dlouho jsem dumal, jak vyřešit, aby se při případné kolizi v tunelu nesesypaly vagony na zem a neutrpěly poškození... a vymyslel jsem “průjezdový tunel” (akorát mne to mohlo napadnout loni, když jsem ještě neměl horní desku :evil: )
Dostupnost pro vyproštění uvízlých vozů zajištěna otvory pod plánovanými stavbami a čištění kolejí v tunelu obstará čistící loko a vysavač od TOMIXe.
A ještě jedna novinka, do rodiny souprav VINDOBONA přibyl SVT 137
Přílohy
55B128F5-3D8E-4B20-B66A-B0508E222E6A.jpeg
0D9B45D7-7365-476C-8680-A5CFDD1C49CC.jpeg
34958D8D-9FA6-45E7-907C-0CC70C01EB34.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod HonzaM » pon 09 pro, 2019 1:34 pm

Ove píše:Dostupnost pro vyproštění uvízlých vozů zajištěna otvory pod plánovanými stavbami a čištění kolejí v tunelu obstará čistící loko a vysavač od TOMIXe.

Podle mých dlouholetých praktických zkušeností s provozem kolejiště ve velikosti N čištění kolejí čisticí lokomotivou a vysavačem Tomix (obojí už dlouho mám) nestačí, občas mi nezbude nic jiného než vzít hadřík namočený v isopropylalkohoholu pořádně přitlačený prstem. Divil by ses jak jsou místa na hadřiku která byla ve styku s koleji černá. Nevím jak je to u větších měřítek kde jsou hnací vozidla těžší a mají díky tomu zajištěn lepší odběr proudu, asi to tak problematické není. Zkus si celé kolejiště projet nejlépe dvouosým motorákem velmi malou rychlostí a budeš se možná divit jak často se kvůli ztrátě odběru proudu zastaví. Dalším testem jsou osvětlené vozy. Ty jsou lehké a tak snadno ztrácejí kontakt a světlo poblikává. Z tohoto důvodu jsem od osvětlování vozů upustil a mám ho jen u motorových souprav které mám celé elektricky propojené. Vedení kolejí na Tvém kolejišti se mi líbí, ovšem pokud je kolejiště bez krajiny a máš všude perfektní snadný přístup. Nedovedu si to představit v době, kdy velkou část kolejiště zakryje krajina a přístup bude jen nevelkými otvory. Moje kolejiště znáš a ujišťuji Tě, že už mnohokrát jsem musel zvednout některý tunel (a jak víš, zvedá a odnímá se celý kopec jímž tunel prochází).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 09 pro, 2019 3:44 pm

HonzaM píše:...občas mi nezbude nic jiného než vzít hadřík namočený v isopropylalkohoholu pořádně přitlačený prstem...

Hoj a díky za rady...
Právě z důvodů čištění kolejí, zejména od mastnoty, jsem měl spodní koleje “odkryté, abych se na ně dostal vysavačem a hadrem (zkušenost z předchozího kolejiště, jenže to byla “placka”). Pak jsem narazil na pár příspěvků, kdy někomu “zhavarovala” souprava a skončilo to pádem na zem a...
Původní nápad byl vyrobit látkové “sítě” a zavěsit je pod jednotlivé otvory rámu, jenže to by bylo pracné a neřešilo by to prach (i když ten proleze kudykoli...). Tak jsem nakonec zvolil řešení vyrobit podél skrytých kolejí bočnice. A vrchní část vedle nádraží (čili město - na fotce karton) bude na samostatné desce, která bude celá sundavací a budu mít jednak přístup k dekodérům a jednak do obou oblouků spodního tunelu, takže vyndat odpojený vagon nebude problém. A odmašťovat koleje budu tímhle (dárek od Karla Brejši). Tak snad jsem to domyslel...
Přílohy
B4B4C01B-2C82-4EEE-9453-A3FF6CA38398.jpeg
B4B4C01B-2C82-4EEE-9453-A3FF6CA38398.jpeg (129.46 KiB) Zobrazeno 4432 krát
71596D65-12F6-41E8-B72C-1A2A5ED8BA77.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků