eNko pro vnoučata - poradíte?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Polabský » čtv 04 říj, 2018 10:05 am

Ove píše:Děkuji za připomínku, Honzo, i na toto jsem myslel a rámy mám zespoda podlepeny tvrdým filcem, takže si s celým panelem šoupu kamkoliv potřebuji. Faktem je, že až přibude krajina a elektrika, tak malilinko "ztěžkne", ale i tak by neměl být problém ho ve dvou posunout....
PS: místa mám v pokoji dost, takže panel asi nebude stát úplně u zdi, minimálně po dobu stavby bude víceméně uprostřed místnosti....


Hezký den,
úvahu, že panel bude ležet na zemi nepovažuji za ideální. Veškeré dění pro P.T. účastníky je moc nízko i pro pouhé sledování provozu.
Hrozí i scenérie "Godzila" nežádoucího šlápnutí, či pádu diváku, či obsluhy na panel.
Při výstavbě ale i při provozu je pracovní ale i uživatelská pozice na zemi docela nepohodlná, nejen pro dospělé.
Na všechno se velmi silně práší. Hlavně však je nutno vyřešit veškeré elektrické napájení modelu a samozřejmě i následná údržba, či případné změny a úpravy.
Drátování, svorkovnice, případně další hejblátka nelze umístit smysluplně na povrchu panelu.
Mám pocit, že panel by měl být rozumně vysoko a na zabrzditelných otočných kolečkách. Vhodnější jsou kolečka s vyšší nosností, případně i dvojitá, která mají větší styčnou plochu a nezanechávají otlaky v podlaze.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 04 říj, 2018 2:16 pm

Polabský píše:... Hezký den, úvahu, že panel bude ležet na zemi ....

panel nebude ležet na zemi - viz. foto níže v diskuzi....
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 04 říj, 2018 2:43 pm

Dotaz na zkušené tvůrce, jak lépe udělat stoupání, ze dvou anebo ze tří dílů překližky?
2. dvoudílné, čili obě základnové desky uříznout a s příslušným obloukem a ty pak ve stoupání spojit (přemýšlím, jestli nebude mít překližka tendenci se kroutit podle ohybu)
3. anebo vytvořit třetí samostatnou desku pro stoupání, ale aby se mi nechtěly na rozhraní (červená/zelená a oranžová/zelená) tvořit zlomy
Nemám s tím žádnou zkušenost, proto se ptám a děkuji za rady
Přílohy
2ks.jpg
3ks.jpg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod JenikPluto » pát 05 říj, 2018 8:25 am

Dovolil bych si par poznamek ke zminovanemu navrhu.

Ad ram - do zeber ramu bych si udelal pruchodky na protahovani kabelu, neni to zadna slast frezovat je v momente, kdy je ram uz zakrytovany.

Ad kolejiste - myslim, ze bys si mohl usetrit problemy s vymyslenim stoupani po preklizce v momente, kdy by obe stanice na dvojkolejne trati byly ve stejne vysce. Z meho pohledu je to zauzlovani dvojkolejky v leve casti zbytecne a na prilis malych polomerech, takze tam rychlik bude vypadat divne. Pokud by se mely zachovat zakladni pozadavky z Tveho navrhu, preklopil bych sklon vetsi stanice zrcadlove obracene (neco jako tady) a udelal z te dvojkolejky regulerni oval s tim, ze bych vetsinu oblouku zatuneloval. Vedlejsi trat pak vyvest z druhe strany (podelne) stanice, pod povrchem ji dovest na svah nad horni mensi stanici a z prave strany kolejiste pak stocit smerem ke stredu a po horni casti pak vlevo, kde podle toho, jak moc velka cast dvojkolejky bude pod zemi, ziskas pomerne velkorysy prostor na hrani s konecnou stanici. Smycku bych tam nedelal, to uz radeji ukoncit stanici necim takovymhle (pokud jde ciste jen o to, aby se vlak do dolni stanice vracel lokomotivou napred). Do prave dolni casti pod velkou stanici by se mela vejit remiza s tocnou. Navic cely spodek by mohl byt na preklizkove desce, ve ktere by maximalne byly vyrezy v mistech, kde by byl treba pristup k horni trati.
Na poslednim navrhu se Ti nekam ztratila moznost prejizdeni mezi kolejemi hlavni trate, ani u jedne ze stanic uz neni.
Ja sam jsem momentalne ve fazi 60% dokonceni neceho podobneho, ale na mensi plose (110x180), a nakonec jsem zvolil prave reseni s dvojkolejkou na urovni 0, cely ram zakryty preklizkou, stoupani na horni trat a cele horni patro je pak ze styroduru.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pát 05 říj, 2018 8:47 pm

Děkuji převelice za obsáhlý komentář, dnes ho čtu jen na mobilu, takže zítra si ho přečtu nejméně ještě jednou na velkém počítači, abych pochopil tvé myšlenky... nicméně jen narychlo k připomínkám:
Ten poslední návrh byl dělán kolegou s cílem ověřit, 1) zda je možné zrealizovat kolejiště podle tohoto návrhu při zachování maximálního stoupání/klesání 3cm/m, 2) dále aby se v obou nádražích vešla souprava lokomotivy s patnásti uhlákama a 3) na jednokolejce se dalo umístit mezilehlé nádraží s dělkou koleje 60cm, 4) aby se do tohoto nádraží vůbec dalo vystoupat i přes křížení s dvoukolejkou. Vše by se mělo v pohodě vejít. Ta smyčka je návrh kolegy, já předpokládal rozdvojení tratě do osobního nádraží a vlečky k pile, odkud se bude vozit dřevo.
Co se týče dolního “hlavního” nádraží - nejedná se o finální podobu, nebylo nutné kreslit všechny koleje ani přejíždění mezi kolejemi dvoukolejky)
(Kuňa jsem se rozpovídal... ale mám dnes Vánoce z Lipského veletrhu...
Přílohy
F571B5B3-3B7D-41A7-A068-E6043A755D84.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » sob 06 říj, 2018 1:35 pm

JenikPluto píše:...preklopil bych sklon vetsi stanice zrcadlove obracene a udelal z te dvojkolejky regulerni oval s tim, ze bych vetsinu oblouku zatuneloval. Vedlejsi trat pak vyvest z druhe strany (podelne) stanice, pod povrchem ji dovest na svah nad horni mensi stanici a z prave strany kolejiste pak stocit smerem ke stredu a po horni casti pak vlevo, kde podle toho, jak moc velka cast dvojkolejky bude pod zemi, ziskas pomerne velkorysy prostor na hrani s konecnou stanici. Smycku bych tam nedelal, to uz radeji ukoncit stanici necim....
JP

Můžeš to nakreslit do mého plánu a postnout?
Jinak návrh dvoukolejky v rovině jsem měl taky i s tím, že nějak domyslím třetí okruh - viz. hrubý náčrt...
Přílohy
BC59B6F4-7771-43CA-BA0F-B296C568E019.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod JenikPluto » ned 07 říj, 2018 1:18 pm

Ahoj,

uz jsem ve Scarmu a spol. par let nekreslil, takze jen hruby nacrt toho, co jsem mel na mysli:
Obrázek

Vpravo dole prostor pro remizu a spol., vlevo dole podle libosti do tunelu, stejne tak vpravo nahore. Podle uhlu sklonu stanice bude urcena delka koleji i prostor pro depo.

Jednokolejka v leve dolni casti pak vystoupa nahoru, zatunelovana se vraci vpravo nahoru, kde vyjede na povrch a po povrchu se vraci doleva, viz. drivejsi popis. Urcite bych se nesnazil vedlejsi trat zacyklit tak, aby se vracela dolu, nahore bude 'konecna'.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod milan ferdián » pon 08 říj, 2018 3:56 pm

Hmm,plocha 3,0 x 1,25,kolejivo Fleischmann :?: ,přístup ze všech stran.Dobrá rada od Karla s těma nohama :wink: .Luxusní.Tak ať se s realizaci stavby kolejiště daří.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 08 říj, 2018 6:58 pm

milan ferdián píše:...Tak ať se s realizaci stavby kolejiště daří.
Milan

Děkuji... Símtě, co znamená ta poznámka “edice "Plánky kolejišť"”?
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Trixt » pon 08 říj, 2018 9:40 pm

Ove: Milan vydává knihy s plánky kolejišť viz např. : https://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/milan-ferdian-96077 ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 09 říj, 2018 6:33 am

Užasné... akorát jsem ji (prozatím) nikde nenašel... E-kniha by byla úplně supr, odkazuje mne to na Alzu, ale tam ji nemaj... jdu mu písnout... Dííííky
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Dan Buchtela » úte 09 říj, 2018 8:16 am

Ove píše:Užasné... akorát jsem ji (prozatím) nikde nenašel... E-kniha by byla úplně supr, odkazuje mne to na Alzu, ale tam ji nemaj... jdu mu písnout... Dííííky
Špatně hledáš... :-)
http://www.eshop-rychle.cz/model-scene/eshop/18-1-Literatura/0/5/627-Plany-kolejist-II-Segmentova-kolejiste
http://www.eshop-rychle.cz/model-scene/eshop/18-1-Literatura/0/5/710-Plany-kolejist-III-Inspirace-v-prostoru
Jednička je už dlouho vyprodaná, tu tak leda někde bazarovou...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Edys » úte 09 říj, 2018 9:02 am

Nebo v knihovně. Městská knihovna v Praze má všechny tři díly. Akorát se na ně musí čekat. Nevím jak v jiných městech.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 09 říj, 2018 9:33 am

Dan Buchtela píše:Špatně hledáš... :-)

Dvojku a Trojku jsem taky našel, mne by ale zajímala Jednička... (u nás v krajské knihovně ji bohužel nemaj... :-(
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod milan ferdián » úte 09 říj, 2018 9:41 am

Ove píše:
Dan Buchtela píše:Špatně hledáš... :-)

Dvojku a Trojku jsem taky našel, mne by ale zajímala Jednička... (u nás v krajské knihovně ji bohužel nemaj... :-(

Není možné.Deset povinných výtisku z každého dílu byly předány do krajských knihoven.Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků