eNko pro vnoučata - poradíte?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » sob 15 pro, 2018 3:17 pm

tak dvoukolejka konečně položena, nádraží počka....
Přílohy
1336F0ED-0ECC-492A-8156-B0C970C1B2E1.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » sob 15 pro, 2018 3:18 pm

...a jdu se učit pájet nerez....
Přílohy
A8A1E44F-ED18-4C56-91DD-1559E1B5D9F1.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » sob 15 pro, 2018 6:24 pm

Praktický dotaz k tahání drátů:
Mám rozdělenou na úseky kolej “K” a budu tahat dráty k jednotlivým úsekům.
1. Je lepší tahat vždy oba dráty (i když kolej “J” je napájena “celoobvodově” (jiný výraz mne nenapadá)? Anebo tahat “J” jen k dlouhým úsekům a např. k výhybkám dole na výhybně tahat jen “K”?
2. S ohledem na možné rušení “svazovat” souběžně vedoucí vodiče do svazku anebo je tahat po rámu vedle sebe?
(koukám, že mi na výhybně chybí očíslovat dva úseky)
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod HonzaM » sob 15 pro, 2018 11:05 pm

U obou kolejnic, detekované i nedetekované, napájím každý úsek, mezi spojkami, bez ohledu na to zda jsou vodivé nebo nevodivé. Nespoléhám na vodivost “vodivých” spojek. Nepoužívám kusové kolejivo, počet spojek proto není příliš velký. U nových modulů vodiče vedu v plastových rozvaděčových žlabech. Připojeny jsou vždy obě kolejnice, jedna přes detektor obsazení, druhá přes svorkovnici rozbočující nedetekovaný pól. Pro rozbočování používám pájecí svorkovnice, šroubovací svorky pouze tam, kde jsou součástí komponent (modulů detekce obsazení, výhybkových dekodérů, přestavníků atd.).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 16 pro, 2018 12:47 am

Ahoj, zrovna dratuju o 106. U tématu (kolejiště na půdě) je par fotek a odkaz. Též pajim přívod (raději 2) ke každému kusů kolejnice. Lepší se s tím teď piplat, než dodělávat přívody dodatečně.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » ned 16 pro, 2018 4:41 am

Bezva, díky, včera jsem to počítal a těch úseků opravdu není tak moc. Takže dnes zapojím všude prostředek nejdelší koleje (zítra mám zahájení provozu s návštěvou) a pak dopájím zbytek za spojkama).
Doporučení na vedení drátů už jsem našel na stránkách Martina Pinty, tak to snad dopadne.
Díky všem...
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » ned 30 pro, 2018 8:09 pm

i když mám ještě spoustu práce před seabou, letošní cíl je splněn: jezdíme....

https://www.facebook.com/100001919331396/posts/2386170191456935/
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod hopeter » pon 31 pro, 2018 11:16 am

Krásná práce , gratuluji ke zprovoznění. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 31 pro, 2018 2:48 pm

hopeter píše:Krásná práce , gratuluji ke zprovoznění. :)

Děkuji převelice..... Přiznávám, že některé vagony a lokomotivy na některých výhybkách vykolejují (přesněji, místo rovně jedou do oblouku a naopak), ale to chce doladit a vyrovnat napojení výhybek na koleje, na což bude času dost.... A ještě položit koleje v nádraží a první etapa bude dokončena. Ale i tak je to kráááásný relax, odskočit si od práce do vedlejší místnosti, pustit KARLEXe anebo cokoliv jiného a kochat se.....
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 31 pro, 2018 2:49 pm

DĚKUJI TÍMTO VŠEM ZA RADY, PŘIPOMÍNKY A NÁPADY (NEJEN) K MÉMU SNAŽENÍ......
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » sob 19 led, 2019 8:48 pm

Stavební práce přes zimu ustaly, akorát jsem využil starých mechanických ovladačů přestavníků, abych nemusel obíhat panel když chci odstavit vlak ve “skrytém” nádraží...
A taky jsem zprovoznil z21, kterou jsem náhodně koupil loni v létě, tak než se posunu o level výš, ať slouží...
Plán pro letošní rok je:
- dodělat nádraží
- zabudovat točnu a depo
- postavit jednokolejku
Přílohy
DFEF57DB-485D-4E4B-AA9A-CE42BE5973F6.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » ned 24 bře, 2019 4:19 pm

po opakovaných problémech s vykolejovánim vlaků byla vyvozena osobní odpovědnost a zahájeny práce na rekonstrukci kolejového podloží....
Přílohy
CAD2CC15-824F-45B5-A6EC-4640E23234F7.jpeg
ED424CA1-E486-4092-B19E-8FD625200977.jpeg
D0F56816-7ADB-488D-8D28-D6E409AABFCF.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Trixt » ned 24 bře, 2019 8:40 pm

Ahoj Ove. Trochu jsi mě překvapil. Co jsi měl za problém, že jsi to vzal tak od podlahy? Také jsem se potkal s nějakými problémy při jízdě vlaku. Většinou za to mohly plastová kolečka, špatný rozvor, nevhodná spřáhla a občas i problém s výhybkami. Je fakt, že jsem musel některé výhybky doladit, ale pustit se do takovéto rekonstrukce? Tu myšlenku jsem si ani nepřipustil. Copak tě k tomu dovedlo?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 26 bře, 2019 6:22 am

Příčin problémů je víc - tenká překližka, navíc jako podklad z jednoho kusu, takže mám zároveň přechod ze stoupání do roviny a ještě k tomu v oblouku, což samo o sobě vyvolává pnutí "do vrtule". Dále napojení podkladu pod výhybkou a jeho podložení jen na několika málo místech (chtělo by to víc podpěr, jenže není volný prostor). A k tomu požité kolejivo - flexi PECO nemá tendenci se vracet do původního stavu, ale FL profi s podložím ano. A velikou, takže se musí pořádně fixovat k podkladu (čili v oblouku nejlépe šroubovat co 5 centimetrů a v místě napojení dvou kolejí ještě šroubek přidat, protože má tendenci se ve spoji "zalamovat"). A navíc jsem, důvodu úspory prostoru (páč v levém oblouku bude ještě třetí patro) nařezal podklady jen "na šířku" dvoukolejky. A všechny tyhle okolnosti způsobily, že se v místě "křížení" dvoukoleky před zhlavím vytvořily vlny a vlaky nebyly schopny projet rovně, natož na přejet na druhou kolej (analog by to možní zvládnul, ale digitál rád vypíná i při drobném zkratu). Navíc, když jsem přišrouboval výhybky k podloží, abych je vyrovnal s kolejemi, tak se prohnuly a přestaly přehazovat... Několikrát jsem zkusil různá vylepšení, podložení, přešroubování.... vydrželo krátkodobě, než se objevily problémy na jiné výhybce, takže jsem přikročil k radikálnímu řešení: sundat patro a vyrobit podklad ze silnějšího materiálu, čili překližka 10 mm. Zima a topení ukázaly problémy, výhodou je, že nemám krajinu a jednokolejku, takže zatím jsem strávil akorát jednu neděli rozebráním. Deska překližky stojí tolik co jeden vagon, čili finanční ztráty budou minimální a navíc jsem odvezl "šablony" do truhlárny, kde mi uříznou podklady přesně podle nich, takže mi to ani nezabere tolik času dávat nazpátek. Nové položení kolejí tipuji na jeden víkend, četně položení zbylých kolejí v nádraží, takže to nebude tolik bolet. A asi vynechám korek, páč je to další vrstva, která může být při různém dotažení šroubků jinak silná.
Čili tak... kdo si hraje, nezlobí :D :D :D
Přílohy
IMG_8472.jpg
IMG_8472.jpg (135.9 KiB) Zobrazeno 4200 krát
IMG_8471.jpg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Trixt » úte 26 bře, 2019 10:40 am

Tak to chápu. To ti asi nic jiného nezbylo. Co se týká flexi, nedá se předem vytvarovat tak, aby drželo tvar i bez přišroubování? Já používám kolejové pruty a samostatné podloží a koleje nejdříve vytvaruji a při lepení se již nic nešponuje. Ono totiž, když pak náhodou doděláš přerušení koleje na nevytvarované zatáčce, tak výsledkem je vždy, že se kolej v místě přerušení láme. Fakt se ty tvoje flexi se nedají vytvarovat předem? N-ko vůbec neznám. Jinak držím palce, aby to tentokráte klaplo. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Jirkátor a 3 návštevníků