eNko pro vnoučata - poradíte?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod cipisekmp » pát 30 lis, 2018 7:11 pm

Ahoj, podle me jak rikas, jen bych pak pod spojky nebo spis v miste spojek doplnil prazec ktery rozriznes na tri casti. Dve krajni a jednu mezi koleje. Tim padem ti tam nebude chybet prazec a cely aspon u H0 tillig elite pod kolej nedas. Jedine original co je na koncich u prazcovych poli. Ten je snizeny prave kvuli spojkam.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1581
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod fulda » pát 30 lis, 2018 7:55 pm

Já to dělám tak, že říznu vše podle modré a pak lámacím nožem oddělím poslední pražec od kolejnice, abych měl kam dávat spojku.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4847
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pát 30 lis, 2018 11:59 pm

fulda píše:Já to dělám tak, že říznu vše podle modré a pak lámacím nožem oddělím poslední pražec od kolejnice, abych měl kam dávat spojku.

Čili “podříznout” kolejnice naplocho?
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod fulda » sob 01 pro, 2018 1:43 pm

Ove píše:
fulda píše:Já to dělám tak, že říznu vše podle modré a pak lámacím nožem oddělím poslední pražec od kolejnice, abych měl kam dávat spojku.

Čili “podříznout” kolejnice naplocho?

Ano, já to tak dělám. V podstatě jen uřízneš hřeby.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4847
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » sob 01 pro, 2018 5:55 pm

skrytá kolej položena, kontrola průjezdnosti v oblouku dopadala sqěle...
Přílohy
7BE225A4-E123-4415-AA19-68D700EE6B9C.jpeg
F13DE6F0-EAFB-4070-B356-56B927F5B7F0.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod dmerhaut » ned 02 pro, 2018 10:12 pm

Ahoj Ove,
když koukám na fotky skryté tratě, doporučuji zvážit, jak ochránit vozy pro případ vykolejení. Pokud bude kolejiště na zemi, tak to není takový problém, ale vím, že pokud bude jednou kolejiště na nohách, pád z výšky u modelů není příjemný. D
Dan
http://www.1ku160.cz
N, FREMO, MGP, Digikeijs, Digitrax, TrainController 8 Gold, Tanvald-Kořenov
Uživatelský avatar
dmerhaut
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř 06 lis, 2013 10:39 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » ned 02 pro, 2018 10:18 pm

už jsem na to myslel, zvažoval jsem bočnice, ale ty nezabrání když se “kousne” poslední vagón a v oblouku strhne celej vlak, čili jsem to vymyslel tak, že pod panel natáhnu síť/ě a bude kam padat ;-)
(sice to bude, díky stojanům, piplačka je natáhnout, ale zasejc je nebudu sundavat každý týden, čili to nebude takový problém)
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 03 pro, 2018 2:58 pm

přes víkend jen drobný pokrok...
Přílohy
9BB03E9A-BA05-4AD9-A69B-C08E1EFCD725.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Myšpulín » pon 03 pro, 2018 3:04 pm

Ove píše:..., zvažoval jsem bočnice, ale ty nezabrání když se “kousne” poslední vagón a v oblouku strhne celej vlak, ...

Pokud je bočnice výše než polovina výšky vozu, při kousnutí nepovolí, pak vůz nespadne. Použil jsem pásky starého umakartu, které jsem lepil a přibíjel z boku k podkladové překližce a při testu se nic nepřehouplo. Musí to být ale opravdu pevné. Jedu v H0, tam ty poloměry nejsou tak malé, takže nevím, jestli by se třeba ten umakart ohnul do patřičného oblouku, aniž by praskl.
Rozhodně bych nechtěl ale nic vytahovat ze sítě, to hrozí ulámáním detailů.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 03 pro, 2018 4:57 pm

Hoj, dobrý nápad, akorát zasejc přemýšlím, jak budu uklízet, přesněji luxovat trať... takhle bych to vzal vysavačem.... Popřemýšlím nad tvým nápadem, dokud je "skrytá kolej" přístupná....
a díky
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 03 pro, 2018 6:17 pm

Dotaz (uznávám, že asi hloupý):
Mám udělat výhybnu podle původního plánu (foto nahoře) anebo je snesitelná varianta dole?
Místa mám dost, získal bych tím možnost přejet vlakem z dolní koleje až nahoru a tam “čekat”... asi kravina, že?
Uznávám, vypadá to divně, ale do toho “oblouku” bude vloženo 120 cm rovné koleje, tohle je jen aby se vešlo do foťáku...
Přílohy
637834BC-4392-43EF-BBF7-E352A1F98241.jpeg
5AD720F3-ABFF-40DE-97A9-142208277781.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod sidlo » úte 04 pro, 2018 12:45 pm

Pokud to umožní prostor, tak bych preferoval stejné kolejiště výhybny jako je ta horní. Ušetří se 2 výhybky a přibude jedna kolej. Vzhledem k motivu dvoukolejky postrádá smysl přejíždění na nesprávnou kolej. Ty dvě ušetřené výhybky bych naopak použil na kolejovou spojku na pravém zhlaví hlavní stanice.

Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3588
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Myšpulín » úte 04 pro, 2018 3:51 pm

Ove píše:Hoj, dobrý nápad, akorát zasejc přemýšlím, jak budu uklízet, přesněji luxovat trať... takhle bych to vzal vysavačem.... Popřemýšlím nad tvým nápadem, dokud je "skrytá kolej" přístupná....
a díky

Jak píši, N-ko nemám v oku, ale rozhodně mezi vrchem "mantinelu" a spodkem vrchního patra zbude dost místa jak pro manipulaci, tak pro úklid. Nic ti nebrání v prvopočátku vzít kus čtvrtky nebo jakéhokoli plastu či trochu pevné fólie, přichytit k podkladní pláni, nasadit vršek a testovat dostupnost a manipulovatelnost a pak se rozhodnout.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 04 pro, 2018 9:39 pm

sidlo píše:Pokud to umožní prostor, tak bych preferoval stejné kolejiště výhybny jako je ta horní....
Vzhledem k motivu dvoukolejky postrádá smysl přejíždění na nesprávnou kolej....

Bohužel, pravé zhlaví je krátké na kolejovou spojku a nechtěl jsem ji dělat v tunelu. Řešením by bylo křížení na každé straně zhlaví, ale tím by se změnil charakter stanice, musel bych rozšířit koleje 1 a 2 a mezi ně vložit nástupiště a pak bych musel ještě jedno vložit mezi vyznačené úseky 18 a 19, kvůli výpravě osobních vlaků na jednokolejku..
Co se týče spodní výhybny, tu jsem “okopíroval” z návrhu kolejiště MF “Vresina”, nejprv jsem netušil, oč jde a k čemu to je, ale pak jsem pochopil účel - na viditelném místě nechat zastavit jeden vlak a nechat ho předjet druhým. Dokonalá pastva pro oko...
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Sandy » stř 05 pro, 2018 7:27 am

dmerhaut píše:Ahoj Ove,
když koukám na fotky skryté tratě, doporučuji zvážit, jak ochránit vozy pro případ vykolejení. Pokud bude kolejiště na zemi, tak to není takový problém, ale vím, že pokud bude jednou kolejiště na nohách, pád z výšky u modelů není příjemný. D

Za dvacet let provozu mého kolejiště mi ještě ani jeden vůz ve skryťáku nespadl na zem. A že mi jich tam vykolejila spousta. A to je můj skryťák pěkná divočina a některé koleje vedou těsně při hraně podkladu... A při testování tam někdy pošlu hodně problematické vozy.
Pokud není dostatečná výška prostoru pro SN, tak jakýkoliv mantinel dramaticky sníží možnosti manipulace s vykolejenými vozidly...
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků