eNko pro vnoučata - poradíte?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 23 srp, 2018 5:28 pm

Hojte všichni a předem děkuji za všechny názory a rady, které určitě přijdou....
Protože jsem se stal dědou, skončil čas výmluv na práci a nedostatek času a došlo na “vláčky pro vnoučata”.
Můj starý panel, který jsem dělal před dvaceti lety pro děti, už prostě “vyšel z módy”, takže se chci pustit do novostavby.
Nejprve Co a Proč, čili Co se nebude měnit a Proč:
Původní kolejiště mám postavené na profilovém kolejivu od Fleischmanna, které jsem nakoupil před dvaceti lety v Německu a přestože nebylo patnáct let provozováno, vše funguje napoprvé a bez chyby - koleje, výhybky, přestavníky, točna, závory i semafory (já vím, řiká se návěstidla, ale když má něco jen červenou a zelenou, tak je to semafor ;-) ). Čili to vše chci použít a propojit flexikolejivem. A samozřejmě, místo analogu půjde digitál a protože mám rád ajpedy, tak rovnou do z21.
Prostudoval jsem vše možné (nejen) na tomto fóru a narazil na spoustu užitečných rad (některé příspěvky jsem si uložil k dalšímu využití, čili jestli se dotyční uživatelé objeví i v tomto fóru, budu mít konkrétní dotazy), takže zhruba vím jak by to mělo/mohlo vypadat.
Jenže, víc hlav víc ví, takže si nechám poradit, protože jednak nevím vše, jednak jsem byl 15 let mimo dění (takže mi ujel vlak, zejména ten DCC) a pak je zde určitě spousta “Cimrmanů”, kteří rádi a zavčasu dokáží řict: “tudy ne, tudy cesta nevede...” (těm děkuji dvojnásob, protože to šetří čas a peníze.
Protože jsem na dovolené a na dovolené je dovoleno vše, tak jsem strávil většinu času čtením příspěvků a návrhu nového kolejiště (viz. obrázek), s tím že kolejiště bude ze dvou samostatných panelů - viz. modré orámování, co čtvereček to 5 cm, čili představu o prostoru máte. A teď dílčí info/dotazy/náměty (budu je číslovat, ať se v tom neztratím a nemusime se sáhudlouze citovat:
1) opravdu nebudu měnit N za HO, mám stovku nových vagonů od Roco a Fl, takže škoda měnit
2) celé kolejiště bude v základní rovině, vpředu vpravo osobní nádraží, vzadu bude za deskou s pozadím (modře vytečkováno) přístupné kdyby...
3) nejdelší okruh bude mít vzadu dvě (možná tři) koleje skrytého nadraží (miluji dlouhé nákladní vlaky, zejména “jednodruhové” (např. patnáct kotlů), čili to bude základem provozu
4) další dva vnitřní okruhy vpravo budou “elektrifikovány” (páč jsem si koupil Tauruse a tímpádem se posunul z půdní epochy IV vejš) a mám IC (syn sy ho přál a tak jsem podlehl)
5) poslední vnitřní jednokolejka půjde na vedlejší nádražíčko, aby se uplatnily motorové jednotky
6) vnitřní okruh vlevo (červeně podbarvený) bych ponechal v analogu, páč mám točnu 9152, která jednak funguje naprosto sqěle a dále absorbuje spoustu nejetých lokomotiv, které patrně nepůjde předělat do analogu a zde najdou využití... (točna byla taky nápad syna a dokázal si hodiny přesunovat lokomotivy z jedné koleje na druhou, zatímco já jezdil na hlavním okruhu - proto může zůstat v analogu jako “retro” a občas kdyby se objevila návštěva s analogovou lokomotivou /ano, i takové k nám jezdí/ tak aby se mohla projet....)
7) za točnou možná přibude nákladové nádraží
Víc mne nenapadá, čili je čas na rady a názory....
Přílohy
C2EE4AF8-1986-4038-AC40-7D179CA01C96.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod vmucha » čtv 23 srp, 2018 6:29 pm

Ad 0) zkus si stáhnout nějaký kreslící program typu WinTrack a překli si plánek do něho. Sice nedělám do Nka, ale myslím, že ti to moc v reálu nebude vycházet.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 23 srp, 2018 7:25 pm

Už mám v plánu SCARM, narazil jsem na něj v diskuzi, ale je jen pro PC a já jsem na dovolené na ajpadu...
Takže ten nakres je od ruky na papír, co měli v obchodě po cestě ;-). Čili prozatím improvizace, než se vrátím do civilizace :D .
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Trixt » čtv 23 srp, 2018 8:28 pm

Ove: Přiznám se, že netuším, jak to vychází v eNku, jaké jsou rozměry panelu? Kolejiště bude přístupné ze všech stran? Pokud bude ta kolej za kulisou u zdi v rohu, jak si plánuješ přístup k ní?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 23 srp, 2018 8:44 pm

Psal jsem, ale zřejmě to zaniklo, źe jeden čtvereček je 5cm, čili levý obdélnik 200x125 a pravý 125x250, vše v cm (vycházím z rozměru překližky, tj.250x125, levou část budu muset o 50 čísel zkrátit. Panel bude v prostoru, zadní část cca 40 čísel od zdi, aby se tam dalo nouzově vlízt... Ze všech tři zbylých stran metr volného prostoru...
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Trixt » čtv 23 srp, 2018 9:06 pm

Ove: Máš pravdu, psal jsi to. Nějak jsem to přeskočil. Bude to asi tím, že se mozek nechtěl zabývat přepočtem. :D S tím přístupem nemáš tedy problém. Sám jsem začátečník, ale přiznám se, že ten oválný dvoukolejný okruh při dispozicích toho panelu se mi zdá příliš strohý, bez možnosti trošku bohatšího provozu. Také vím, že zkušenější zde na fóru mi radili nevést tratě neustále rovnoběžně se stranami panelu, neb to pak vypadá nepřirozeně a většina tvých tratí se vine právě kolem krajů panelu. Určitě se ti bude lépe plánovat doma pomocí SCARMu. Ve free verzi je omezen počtem dílů použitých na kolejišti. Dá se to trochu kompenzovat tím, že až si trať poskládáš pomocí standardního kolejiva, nahradíš většinu z nich flexi kolejemi a tím můžeš ušetřit díly a díky tomu naplánovat i složitější kolejiště ve free verzi.
Naposledy upravil Trixt dne čtv 23 srp, 2018 10:47 pm, celkově upraveno 2
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod HonzaM » čtv 23 srp, 2018 10:21 pm

Z vlastní zkušenosti doporučuji mít na kolejišti možnost nechat vlaky jezdit po oválu (myslím ovál z provozního hlediska, ne fyzicky). Mám čtyři vnuky ve věku 4, 7, 9 a 12 let. Ten nejmladší se do nedávna jen díval, teď přichází na chuť ovládat jízdu vlaku. Úplně mu stačí možnost jezdit dokola a zastavovat v nádraží. Občas požádá o možnost jezdit s jiným vlakem. Ti dva starší byli nedávno u mne na návštěvě a nepožadovali také nic jiného než mít každý svůj vlak a s tím jezdit dokola,kolejiště je postaveno tak, že mohou jezdit dva vlaky aniž by byly v kolizi. Na kolejišti je i třetí trať, koncová, ale ta kluky nebaví. Toho nejstaršího už vlaky prakticky nebaví.
Pokud jde o ponechání analogu, nezdá se mi to rozumné, ovšem nevím jak často k vám někdo chodí na návštěvu s mašinkou, a pokud ano, spíš jen aby ji ukázal. Projet ji na digitalizovaného kolejišti lze na adrese 0, ovšem není možné ji na kolejišti ponechat trvale, protože i když nejede, je trvale pod napětím. Bylo by myslím značné ochuzení,pokud by část kolejiště nebyla pro digitalizované mašiny využitelná. To jsou moje názory a zkušenosti, netvrdím že jsou jedině možné.
Pokud jde o trakční vedení, na jednom kolejišti jsem ho měl, ale zkušenosti byly tak špatné, že na dalším kolejišti už jsem ho neinstaloval a elektrické lokomotivy jezdí se staženými pantografy. Jsou modeláři, pro které je to naprosto nepřijatelné, mně to vúbec nevadí. Vždy jde o kompromis a o to, co je člověk ochoten tolerovat.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 24 srp, 2018 8:09 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pát 24 srp, 2018 5:16 pm

Díky za rady, nechci citovat (zbytečně to “zasírá” fóra a odrazuje lidi od čtení). Takže:
Pro Trixe - taky mne napadlo udělat nádraží vpravo “našikmo”, ale deska má rozměr 2500x1250... no, možná pridám ještě jeden trojúhelník dopředu (anebo jinak) čili z toho vznikne něco takového - viz. foto dole
(akorát musím myslet na to,že to kolejiště jednou bude někdo stěhovat a rozměry už i teď jsou hraniční)
Pro HonzaM - souhlasím s oválama, proto jsou na panelu 3 samostatné okruhy plus ten analog (pracovní název). Dále točna a jedna vedlejší, kde bude pendlovat courák nahoru a dolů...
Trakční vedení nemám v plánu funkční, ale jako “dekoraci”, aby ty vlaky s pantografy aspoň jezdily pod drátama...
Zatím díky, jdu přemýšlet dál....
Přílohy
5440C67F-F66E-4B99-90A3-DC10B0E44371.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod dmerhaut » pát 24 srp, 2018 8:52 pm

Jsem autorem kolejiště, které zmínil HonzaM. Hledal jsem kompromis, jak postavit kolejiště pro syny, ale nedělat běžný okruh. Vyřešil jsem to smyčkami, které lze v budoucnu zrušit. Zbytek řeším falešnou dvojkolejkou.
DCC smyčky umožňuje a fungují dobře - pomocí smyčkového modulu.
U kolejiště jsem se bál stoupání, ale myslím, že zbytečně.
Rozměry panelů mám srovnatelné jako Ty. Myslím, že dvě nádraží jsou nutnost.
Mám rovněž stejnou točnu jako Ty a mám ji digitalizovanou. S točnou si děti rády hrají.
Velmi inspirativní je zde prezentované kolejiště Telgartská slučka.
Tam bude velká délka tratí, poměrně velká nádraží a nebude to ovál, kde půjde jen kroužit. Stejně jako moje kolejiště je na motivy skutečné trati.
K návrhu jsem použil SCARM. Ve starší verzi byl celý zdarma. Snad bych někde pro Tebe našel instalační soubor.
Dan
http://www.1ku160.cz
N, FREMO, MGP, Digikeijs, Digitrax, TrainController 8 Gold, Tanvald-Kořenov
Uživatelský avatar
dmerhaut
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř 06 lis, 2013 10:39 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » ned 26 srp, 2018 6:53 am

dmerhaut:
To kolejiště myslíš 1ku160 dole v podpisu? Jinde jsem nic nenašel.... Ď
DCC smyčky jsem studoval, taky jsem měl jeden nápad na trochu menší kolejiště řešené falešnou dvojkolejkou se smyčkou v tunelu, ale nakonec před-zvítězil nápad v prvním příspěvku (ale nic není dosud rozhodnuto, stále jsem ve fázi plánování, takže kolejiště nakonec možná bude vypadat úplně jinak)
Ze stoupání nemám strach, na původním panelu jsem měl (a dost strmé - málo prostoru) a všechny vlaky ho v pohodě ujezdily (a bez “ztráty” vagonků ;-) )
Na Telgart kouknu
Za SCARM děkuji, když bude, písnem si přes SZ
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod HonzaM » ned 26 srp, 2018 7:58 am

Ove píše:dmerhaut:
To kolejiště myslíš 1ku160 dole v podpisu? Jinde jsem nic nenašel.... Ď
DCC smyčky jsem studoval, taky jsem měl jeden nápad na trochu menší kolejiště řešené falešnou dvojkolejkou se smyčkou v tunelu, ale nakonec před-zvítězil nápad v prvním příspěvku (ale nic není dosud rozhodnuto, stále jsem ve fázi plánování, takže kolejiště nakonec možná bude vypadat úplně jinak)
Ze stoupání nemám strach, na původním panelu jsem měl (a dost strmé - málo prostoru) a všechny vlaky ho v pohodě ujezdily (a bez “ztráty” vagonků ;-) )
Na Telgart kouknu
Za SCARM děkuji, když bude, písnem si přes SZ

Synovo kolejiště je opravdu na http://www.1ku160.cz, moje je tam také. Kdybych kolejiště stavěl dnes, bylo by také řešeno smyčkami a falešnou dvojkolejkou, ovšem představa že bych to měl kompletně přestavovat je mimo realitu. Naštěstí mám dost prostoru a není problém realizovat provoz mezi třemi většími stanicemi a jednou koncovou vedlejší tratí. To řešení se dvěma smyčkami je ovšem nejhezčí pokud je na to prostor jaký má syn, se dvěma většími nádražími, každé na desce 2x 1 m a několikametrovou spojovací dvojkolejnou tratí. Telgártská smyčka je hozká na pohled, ale zcela mimo oblast mého zájmu, což je moderní provoz s rychlíkovým provozem. Před stavbou kolejiště je potřeba si ujasnit, o jaký druh provozu má jít. Já mám rád modernu a kolejiště sloužilo především proto, aby bylo možné pozorovat v provozu ICE, TGV a podobné vlaky, v poslední době ale jsou ve vitrině a na kolejišti jezďí výhradně vozidla, která je dnes možné vidět na českých tratích.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 27 srp, 2018 8:08 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod czhunter » pon 27 srp, 2018 6:40 pm

Taky bych to řešil jako falešnou dvoukolejku - podle mě je to mnohem lepší kompromis model/hračka (ovládá se hračkově, vypadá modelově) než ovál - což je _jenom_ hračka.

Telgárt je moc pěkný, trojpatrový, ale zase dost ušetříš na výhybkách :-)

Mně osobně se od Milana Ferdiána moc líbí Menhartice (ty původní) a Dolní rybník ... prostě tou modelářskou drzostí, že to "nemá ani pořádný nádraží".
Otázka je, jestli bys to dokázal postavit jako falešnou dvoukolejku (+ odbočka).
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 27 srp, 2018 8:05 pm

cuhunter - díky za tip, zítra na to kouknu...
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 12 zář, 2018 6:45 pm

Taknějak jsem zfinalizoval návrh, základem je elektrifikovaná dvoukolejka,která má v tunelu skrytou druhou kolej pro každý směr, na které budou v intervalech jezdit “dlouhé”osobní a nákladní soupravy. Okolo celého panelu povede jednokolejka pro nákladní soupravy a manipuláky zajíždějící do depa vybaveného točnou (zde zvažuji druhé propojení /červené, místo původního modrého/, aby se nemuselo zpět “couvat”, akorát že mi vznikne smyčka a s tou nemám v digitálu zkušenosti, ale někde jsem si uložil návod/odkaz).
A ještě jedna lokální trať do koncového nádraží....
Rozměry panelu jsou 300x125 cm (platí pro všechny návrhy, rám už je ve výrobě)
Někdo, plíz, nějaké rady či připomínky? Předem děkuji...
Přílohy
B8046052-7488-4E51-A39D-67EDD0F32346.jpeg
Naposledy upravil Ove dne stř 12 zář, 2018 7:01 pm, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 12 zář, 2018 6:50 pm

...jenže po vyzkoušení digitálu prostě červík začal vrtat a hlodat... takže trochu jiný návrh: stejně koncipované nádraží, akorát výrazně delší, aby mohly jezdit a zastavovat i delší soupravy... točna se přesunula napravo a třetí okruh se taknějak vyvine a možná na něm vznikne i dvojkolejné nádraží pro míjení vlaků.
Kdyby měl někdo nápad, budu rád...
Přílohy
785F754E-741E-408E-AC2F-84A88C5DE904.jpeg
Naposledy upravil Ove dne stř 12 zář, 2018 7:02 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků