eNko pro vnoučata - poradíte?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 19 lis, 2019 3:52 pm

sidlo píše:Někde v 80-tých letech vystavovali Němečtí modeláři velké segmentové kolejiště v Brně. Celé to bylo v závislé trakci. Na kolejišti měli pouze sloupy trakčního vedení s výložníky, ale bez trakčního vedení. Vypadalo to celkem dobře.

Budu to dělat stejně, protože poměrově by dráty neměly být viditelné, čili jen stožáry podél dvoukolejky - viz. foto na předchozí straně (sehnal jsem ve výprodeji SET od Viesmanna 4300, takže mám dvaadvacet stožárů). Nádraží a výhybnu vpředu budu řešit ve stylu "Světlá n.S.", čili sloupy ze špejlí a výložníky - brány (na které zatím sháním výrobce)
Přílohy
Výložník 2.JPG
Výložník 1.JPG
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 19 lis, 2019 5:04 pm

Přátelé, kamarádi i všichni VY ostatní, rádce a kritiky nevyjímaje, kdo máte čas, chuť a náladu a hlavně možnost.... v předVánočním týdnu pořádám v Havlíčkově Brodě posezení, poježdění a pokoukání.
A to v úterý 17.12., ve čtvrtek 19.12. a pak ještě v pátek 20.12. (po domluvě i v sobotu 21.12 a v neděli 22.12.), vždy nejlépe odpoledne, ale přizpůsobím se časovým možnostem případným návštěvníkům.
Čili, kdo chcete a můžete, písněte KDY a stavte se....
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » ned 24 lis, 2019 1:59 pm

devět? sedm? anebo jen šest? hmmm, babo raď....
devět je moc na doraz, nebyl by prostor pro manipulaci okolo budovy, sedm je možná nevyrobitelné, a šest trochu málo :D :D :D
děkuji za rady a připomínky....
Přílohy
976.JPG
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod jirkan » ned 24 lis, 2019 4:15 pm

Neměla by ta rotunda být dál od točny? Pak by tam asi bylo i víc místa.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » ned 24 lis, 2019 4:26 pm

jirkan píše:Neměla by ta rotunda být dál od točny? Pak by tam asi bylo i víc místa.

asi jo, ale dostal jsem podlahu v měřítku 1:1 a vyšlo to takhle....
ale když kouknu na rotundu od Fallera, tak to vychází stejně
Přílohy
rotunda faller.JPG
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod jirkan » pon 25 lis, 2019 12:24 am

Ono ale záleží na tom, jestli se použije rotunda s dělením po 7,5 nebo 15 stupních. Pro Tvůj konkrétní případ bych se podíval po těch rotundách 7,5 stupňů, protože to vypadá, že máš víc místa do délky. Ale to je jen můj odhad, není to odměřeno.
Jen mimochodem, na těch fotkách jsou paprsky asi po 7,5 stupně?Pak by tam ty rotundy, co zmiňuješ, nepasovaly.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod jirkan » pon 25 lis, 2019 12:36 am

Ještě doplněk. Podívej se na stránky Flm na jejich rotundu. V návodu je schéma, ze kterého je patrné uspořádání k točně a je vidět, že vzdálenost rotundy od točny je větší, než průměr točny.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 25 lis, 2019 6:32 am

ta rotunda od FL je variabilní, paprsky si můžete rozmístit jak je libo a klidně udělat i "Ruské kolo", když na to máte prostor a finance.
Nakonec jsem se rozhodl pro 6 stání plus dvě manipulační koleje a ještě zbyde místo pro kamiony, přivážející náhradní díly.
Hrubé rozmístění na obrázku, ty koleje vlevo budou malinko posunuté, aby se mašiny vešly normálně.

Apropos, nikde jsem u depa neviděl "námezdníky", čili dotaz - je nutné je v depu umísťovat?
Přílohy
rotunda.jpg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ferys » pon 25 lis, 2019 7:29 am

Ahoj, máš to parádní. Námezníky se na paprscích běžně používají.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ivan » pon 25 lis, 2019 10:31 am

Palec nahoru za poslední variantu :wink:

Jinak hezké pokroky, těším se až skončí doba dřevěná a začne se zelenat a hlinět.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 25 lis, 2019 6:10 pm

ještě jsem udělal drobné změny:
- zásobníky na naftu přesunu doleva za rotundu a prodloužím k nim zásobovací kolej (modrá)
- z druhé volné koleje udělám zbrojení na naftu (zelené)
- na původním místě zůstane zásoba uhlí a vodní jeřáb (hnědé)
- původní zásobovací kolej bude provozně změněna na odstavnou kolej pro montážní a opravárenský vlak (červené)
- za rotundou bude přijezdová silnice pro automobilový provoz do depa (šedá)
- jednokolejka bude vyvýšena buď opěrnou zdí anebo svahem (fialová)

Otazník = volný prostor, který může být využit pro drážní stavbu, kterou by takovéto nádraží mít určitě mělo, ale prozatím mne to nenapadlo, čili prostor pro zkušenější kolegy...
Přílohy
7A1411E3-1A43-4BF4-9844-24918A4773A0.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Brejla » úte 26 lis, 2019 7:19 am

Navážet naftu do zásobníků přes točnu není moc praktické.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod hank » úte 26 lis, 2019 7:38 am

Zásobovací kolej přístupná přes točnu není dobrý nápad. Kolej by měla točnu obcházet.

Nikde nevidím pískovnu a olejnu. Obojí bude muset být dosti velké, viz dále.

Ten "opravárenský a montážní" vlak bude nehodový vlak? Případně v tak velkém depu může být kromě nehodového vlaku ještě i jeřábová jednotka. O nehodových vlacích pěkně píše strojvedoucí Vladimír Klimeš (dej mu pámbu věčnou slávu) v knize Mám páru rád, jestli nejsi "od dráhy", doporučuji přečíst.

V tom prostoru s otazníky by mělo být pomocné zázemí depa. Depo je velké (kolik tam vlastně budeš mít ustájených lokomotiv? a kterých trakcí? v reálu by se remíza/rotunda se 6 stáními stavěla pro depo, které by mělo nejmíň 40 lokomotiv), takže bude potřebovat nejméně toto pomocné zázemí: Vytápěcí kotelna, zdroj vody a páry pro čištění a (při parní trakci) vymývání (může být lokomotivní kotel), kanceláře, jídelna s kuchyní, kantýnou a skladem potravin, nocležna, sociálky, vodařská a PHM laboratoř (při kombinaci parní + motorový provoz PHM = všechna paliva, tj. uhlí, nafta, případně i mazut, benzín, a desítky druhů maziv), hasičárna s vlastním nejméně jedním požárním vozidlem, dílny pomocných profesí (stolaři, klempíři, sklenáři, opraváři kompresorů, čerpadel, injektorů, různých armatur, měřáků a dalších drobnějších pomocných zařízení - podle epochy, elektrikáři, elektronici apod. - některé profese třeba po jednom pracovníkovi, ale v takovém velkém depu by se nejméně do konce IV. epochy určitě našly všechny), sklady pomocného a režijního materiálu - barevných kovů, řeziva, barev a laků, skla, elektromateriálu, chemikálií, některých drobnějších a dražších součástek, dále sklady pracovních oděvů, obuvi, čistících a mycích prostředků, takové depo mělo určitě několik osobních i nákladních vozidel s garážemi a dílenským zázemím, možná tam byla ordinace závodního lékaře... Spousta materiálu se bude skladovat venku nebo pod přístřešky, třeba kotlové i jiné trubky, plechy, řezivo, kovový šrot a jiný odpad apod. (V tomto ohledu modeláři často vykazují obdivuhodný nedostatek fantazie, někteří naházejí kolem remízy nějaká dvojkolí a kabelové bubny a jsou spokojení...) Píšu to v rychlosti, určitě jsem na něco zapomněl. Něco z toho asi budeš mít v té rotundě, jiné věci logicky - třeba z důvodu požární bezpečnosti - musí být mimo.

Upřesni si druh a hustotu provozu, něco ti vypadne, něco si doplníš, taky záleží na epoše... Čti vyprávění pamětníků, zajdi si někam na exkurzi.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Brejla » úte 26 lis, 2019 7:53 am

Vzhledem k tomu, že bude provozována i elektrická trakce, bylo by dobré uvažovat i se zázemím pro tato vozidla. Přeci jen nároky na ošetření parních a elektrických lokomotiv jsou dost odlišné. Pro ošetřování elektrických lokomotiv jsou obvyklejší modernější hranaté haly než staré rotundy.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 26 lis, 2019 8:46 am

převelice děkuji za náměty a informace, budu se tím postupně prokousávat.....
(PS: koukám, že při mé velikosti plochy kolejiště by se mi tam vešlo jentaktak trochu slušné depo :D )
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků