eNko pro vnoučata - poradíte?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Pavel-HP » pát 14 srp, 2020 9:02 am

Digi-CZ ??
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod HonzaM » pát 14 srp, 2020 9:15 am

Záleží na tom jaké máš představy, zda Ti půjde jen o zapínání, nebo zda si představuješ nějaké specifické funkce, jako možnost nastavení intenzity světla jednotlivých lamp nebo skupin lamp, efekty jako poblikávání výbojek, nebo třeba vytvoření dojmu televizoru uvnitř v budově, a další. Ovládání může přes DCC, XpressNet, případně LocoNet (ten ale až budeš mít DR5000).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pát 14 srp, 2020 5:28 pm

jasně, vyjádřil jsem se nepřesně a neúplně...

Netuším, co oba dekodéry zvládnou, jestli jen “různé druhy osvětlení” anebo i “postupné či nahodilé rozsvěcování a zhasínání různých výstupů” (samozřejmě nechci aby BLIK - všechno svítí, BLIK... tma, ale aby se rozsvěcovalo postupně, čili nejprve osvětlení uvnitř budov, pak venkovní osvětlení stanice, pak třeba cesta v lese...)

A další (a to oba dekodéry zvládnou), aby svítila různá svítidla různě, některá občas blikla, některá “sodíková výbojka” svítí, pak problikne a pak na nějakou dobu zhasne... ale to je spíš záležitost venkovního osvětlení...

ANO, zaobírám se pouze “vícefunkčními” dekodéry, protože bych rád měl jeden u pily, druhý u štěrkovny (koncová stanice), třetí u zahradnictví, čtvrtý ve městě, pátý v nádraží.... Proč? Abych netahal dráty přes celé kolejiště, pokud si rozumíme. Mám představu, že každá část kolejiště bude obsloužena jedním dekodérem. JE TATO MYŠLENKA SPRÁVNÁ? Anebo je logičtější/praktičtější/funkčnější mít jeden dekodér např. pro bílé lampy a tahat od něj dráty do všech míst, kde budou. A další např. pro výbojky a od něj tahat dráty zase na všechny strany... viz. obrázky


Takže spíš si nechám poradit, jak to kdo řeší/řešil, něco jsem už na různých kolejištích viděl, ale prozatím nebylo na programu to prozkoumat podrobně. Prošel jsem i zdejší forum, narazil na různé diskuze, co se okrajově dotkly tohoto tématu, ale nikde jsem nenarazil na konkrétní ucelené vlákno k osvětlení kolejiště. Chvíli jsem uvažoval, založit k tomuto tématu samostatné vlákno, ale pak jsem to nechal sem, pokud z toho vyplyne ucelený soubor rad a návodů, tak to shrnu do jednoho příspěvku a zveřejním pro další pátrače....
Přílohy
AD3D5386-FDDB-439A-9C14-259B461BA605.jpeg
5EFB0119-AF10-4121-BB0A-544D688D453C.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod adix » sob 15 srp, 2020 6:37 am

Dekodéry iqtrains.cz vypadají zajímavě - jsou s nimi nějaké zkušenosti?
https://eshop.iqtrains.cz/iqtrains-home ... navka.html
adix
 
Příspěvky: 80
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » sob 15 srp, 2020 4:18 pm

adix píše:Dekodéry iqtrains.cz vypadají zajímavě - jsou s nimi nějaké zkušenosti?

Pokud máš fcb, hledej “Jiří Abel” (tady netuším, jestli se objevuje), ten ho má na kolejišti a u něj jsem okukoval funkčnost. Někde dával i video, ale asi do nějaké skupiny, páč ho nemohu dohledat...
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod JenikPluto » ned 16 srp, 2020 6:11 am

Já to řeším Arduinem MiniPro s rozhraním pro LocoNet. MiniPro se vejde i do domečku a jeden stojí kolem 2$, pro pouliční nebo tovární osvětlení v kombinaci s mým obíbeným WS2811 8) Naprogramovat to není žádná raketová věda a nejsi nijak omezen předprogramováním univerzálních 'dekodérů'. Rozvržené to je tak, že co budova, to jeden 'dekodér', nádraží (včetně nástupišť) jeden 'dekodér', ulice + dvůr továrny jeden 'dekodér', takže dálkové drátování je sběrnice + napájení, rozvod ke světlům pak jen lokální.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » ned 16 srp, 2020 8:28 am

JenikPluto píše:Já to řeším Arduinem MiniPro.....

díky za tip, kouknu na to...
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 24 srp, 2020 4:19 pm

sice žádnej velkej pokrok, ale ta hromada šrotu je prostě úžasná... a až to projde barvivem a orezne, bude to nádhera... (ovšem jen do chvíle, než to nabonzuje ňákej ekoaktivista :P )
Přílohy
106CE053-FCC7-4A6F-A64F-1F4F9756871B.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 24 srp, 2020 11:15 pm

Velmi, velmi, velmi nahrubo jsem ořezal ten styrodur a vzniklo tohle (ten růžový přijde ještě ořezat lehce nad úroveň té cesty, čili snížit...)
Přílohy
C19AC391-5167-42C1-95FF-470297D2CEEF.jpeg
E425B5BB-160A-4D91-90FC-145C1B2CBF7F.jpeg
9FBDA9EA-FDB6-4E5F-AC64-6162D3B3C177.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Jirkátor » úte 25 srp, 2020 4:43 am

Takhle ta cesta z nadjezdu k přejezdu vypadá mnohem reálněji. Jen bych zvážil poloměr zatáčky před tím přejezdem. Vím, že tam není moc místa, ale na druhou stranu, ta silnice přece nemusí přetínat koleje kolmo.
K tak velkému domu, jaký ti tam stojí, by měla být už pořádná přístupová cesta a pár míst k parkování.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 25 srp, 2020 8:51 am

Jirkátor píše:.. Jen bych zvážil poloměr zatáčky před tím přejezdem. Vím, že tam není moc místa, ale na druhou stranu, ta silnice přece nemusí přetínat koleje kolmo.
K tak velkému domu, jaký ti tam stojí, by měla být už pořádná přístupová cesta a pár míst k parkování.


Ten barák patří k městu, je to Finanční úřad a chodit se tam bude pěšky... parkoviště bude tam co je svorkovnice... a kromě toho bude hořet a hasiči nejsou (v tomto případě) zrovna nejrychlejší :wink:
A ta cesta vede k zahradnictví, čili to bude stará rozbitá asfaltka, po které pojedou akorát dodávky, menší traktůrky a pár osobáků (a manželky podnikatelů v SUV :lol: )
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Dusan » úte 25 srp, 2020 10:21 am

Ahoj,
jak příznačné, vedle sebe finanční úřad a "tunel" :-)
Ještě bych na tom hodně zapracoval, hlavně ty "zářezy" tratě v terénu s "kolmými" boky terénu. Pěkně plitce to udělat a pokud někde má být opěrná zeď, tak třeba jen kousek a pak zas jen pozvolna klesající terén k trati. I ten "jazyk" terénu mezi hlavní a vedlejší trati bych nedělal až k vyhýbce a nebo jen hodně pozvolna ....
Jinak kolejiště je a bude hodně dobré :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 25 srp, 2020 10:30 am

Dusan píše:... Ještě bych na tom hodně zapracoval, hlavně ty "zářezy" ....

díky za pochvalu... neboj (-te, je vás víc), je to v prvotním stádiu, kdy mne v noci chytla pracovní horečka, takže jsem nahrubo řezal... a včas se zastavil, abych si to za denního světla prohlídl a nelepil zpátky již ořezané (i když už i teď jsem našel pár mís, kde jsem řízl moc...)
zídky samozřejmě budou, ale až ve vlně detailů, teď bych rád do konce srpna zazelenil aspoň do stavu protilehlé pily a na září mám v plánu nahrubo kamenolom... (to je ta část za koncovou stanicí).
A ještě bych rád letos zaštěrkoval stanici (a pokud výrobce konečné dodá, zapustil peróny)...
A bude konec roku a vypuknou daně a nebude čtyři měsíce čas tvořit, spíš jen semtam nějaký ten detail dodělat....
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Vojtěch Vorel » úte 25 srp, 2020 1:28 pm

Pokud můžu k tomu zmiňovanému terénnímu jazyku, kdyby cesta přes ten jazyk byla na staré, kamenné, opěrné stěně (jako třeba v Praze na hlavním), tak by se v tom vzniklém trojúhelníčku mohlo krčit třeba opuštěné stavědlo (jako je třeba v Lužné).
Naposledy upravil Vojtěch Vorel dne stř 26 srp, 2020 4:08 pm, celkově upraveno 1
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 25 srp, 2020 4:32 pm

Vojtěch Vorel píše:Pokud múžu k tomu zmiňovanému terénnímu jazyku, kdyby cesta přes ten jazyk byla na staré, kamenné, opěrné stěně (jako třeba v Praze na hlavním), tak by se v tom vzniklém trojúhelníčku mohlo krčit třeba opuštěné stavědlo (jako je třeba v Lužné).

Můžeš sem dát foto? Zní to zajímavě...

PS: pochopil jsem to správně?
Přílohy
2EFF900E-3B89-4A9D-889D-DD303603C014.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků