eNko pro vnoučata - poradíte?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 10 srp, 2020 10:16 pm

když se to dá uříznout, tak to zasejc musí jít zpátky nalepit, aneb tady bude nadjezd....
Přílohy
nadjezd.jpg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 11 srp, 2020 5:35 pm

předběžný náčrt....
Přílohy
CA00FF0C-27A3-4A73-9244-59CD27757561.jpeg
B4FEA76B-C64C-4120-85C5-38A281E1566B.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 11 srp, 2020 8:08 pm

Ahoj, to je sešup jak na sjezdovce. Silnice mají sklon běžně do 8%, výjimečně 12-16%. U Nebude lepší udělat nadjezd i nad jednokolejkou a klesnout až potom?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Trixt » úte 11 srp, 2020 8:19 pm

Michal Šuhajda píše:Nebude lepší udělat nadjezd i nad jednokolejkou a klesnout až potom?

No, tipuji si, že Ove chce mít ještě před úrovňovým přejezdem jednokolejky odbočku ke skleníkům. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Jirkátor » stř 12 srp, 2020 5:15 am

Nevím jak to vypadá v reálu, ale na těch fotkách to vypadá opravdu hodně příkře. Ten příjezd ke skleníkům by šel udělat přejezdem přes jednokolejku a ta silnice by mohla dolů až za druhým mostem.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Dusan » stř 12 srp, 2020 7:46 am

Nevím, jaký je další plán krajiny na kolejišti, ale ty skleníky jsou mimo. Tady bych očekával nějaký porost atd. co i oddělí ty tratě od sebe a skleníky bych umístil někam polohově níže s dobrou dopravní obslužností. Skleníky jsem viděl vždy v rovině a pokud možno u zdroje vody ....
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 12 srp, 2020 11:05 am

Ahoj,
souhlas, skleníky bych též přesunul třeba za dvoukolejku. Na na jejich místě by podle mě mělo být pokračování " hřebenu" terénní vlny mezi tratěmi. protože bude plynule klesat, v prostoru mostu bude původní terén zvýšen násypem do výše mostů.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Trixt » stř 12 srp, 2020 11:52 am

No, když k tomu přistoupíme tak, že skleníky na daném místě nebudou a Ove by chtěl mít na jednokolejce úrovňový přejezd, pak by šlo most přes dvojkolejku posunout blíže k tunelu a tím sklon silnice zmenšit a vše by pak působilo přirozeněji.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Zippich » stř 12 srp, 2020 1:10 pm

Typické negativní dopady snahy dostat na malý prostor úplně všechno. Ještě mi tam mezi kolejemi "chybí" hrad, rozhledna a benzínová pumpa. Ne, vážně, Ove, doporučoval bych (konjunktiv) něco vyhodit. Buď silnici, nebo skleníky. A na zeď místnosti pověsit pravidlo o tom, že méně je často více, abys ho měl stále na očích...
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 12 srp, 2020 9:11 pm

Díky všem a hlavně bez emocí, vše je ve stádiu vývoje... ono to jinak vypadá na papíře a jinak když to člověk vyrobí na kolejišti, to hned vyniknou všechny nesmysly.....
Původně to mělo být malé zahradnictví (tam co jsou skleníky) a do rohu jsem chtěl dál kostelík a naznačit hřbitov... Jenže to byl zámysl, v reálu to vypadá naprosto jinak, kostelík tam prostě nezapadal a proto tam bude další část zahradnictví... a ten přejezd přes dvoukolejku vypadal taky divně, takže nejprv jsem “zrušil” přejezd přes dvoukolejku a udělal nadjezd. “Předlohou” mi byl např. tenhle v Šakvicích, přes který jsem párkrát jel - viz. foto... (Ale na silnici Šakvice - Břeclav je takových povícero a jsou i příkřejší, než ten na fotce). Nicméně, po ořezání kopce jsem usoudil, že silnice je stále dost příkrá a tak jsem dnes (celý den v autě) přemýšlel, nad východiskem a dodumal, že nadjezd bude jak přes jednokolejku, tak dvoukolejku (čili stejně, jako je na fotce....). A protože jsem dnes v jednom úžasném krámku narazil na staré mechanické šraňky, tak ta původní silnice přes jednokolejku zůstane, ale bude “zazděná” těma nefunkčníma šraňkama, co se prostě nebudou zvedat, páč tudy už nikdy přes koleje nic nepojede (kravina??)

No, tento víkend se moc neposunu, páč je DPH a příští týden jedu s rodinou a dětma na dovolenou, ale na přelomu srpna a září zkusím předělat ten most, přesunout zahradnictví, zazdít původní silnici.... a pokud to bude vypadat dobře, tak to zůstane jako finální verze...

PS: hrad nemám, rozhledna možná bude na kopci za pilou (pokud na to dostanu dotci od EU ;-) ) a benzínová pumpa se možná vleze do města před tunel... a když ne, tak tam prostě nebude...
Přílohy
9A00DD9E-01E9-4FB5-AB8E-9CB2395B3364.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Jirkátor » čtv 13 srp, 2020 5:16 am

Ove píše:...a proto tam bude další část zahradnictví...

Zahradnictví přepůlené dvojkolejnou tratí? To bude divné. To ho dej spíš celé do toho rohu.

Ove píše:... ale bude “zazděná” těma nefunkčníma šraňkama, co se prostě nebudou zvedat, páč tudy už nikdy přes koleje nic nepojede (kravina??)...

Promiň ale bude. Dráhy, pokud mají možnost, zrušit nějaký přejezd, tak to udělají. Pokud máš možnost udělat ty závory funkční, pak by bylo řešením, použít je na přejez na cestě do zahradnictví, která je napojena na silnici za nadjezdem. To by pak ale muselo zůstat tam kde je.
Jiným řešením by mohl být přejezd, který je trvale uzavřený a otevírá se jen v případě potřeby. Typicky jsou to cesty ke strážním domkům. A nějaká pěkná vechtovna by se místo toho zahradnictví dala klidně dát. Nakonec, proč by někdo, kdo si ten strážní domek koupil, nemohl mít u domku pár skleníků.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Dovi » čtv 13 srp, 2020 6:17 am

 
Ove píše:hrad nemám, rozhledna možná bude na kopci za pilou (pokud na to dostanu dotaci od EU ;-) )


Pro dotaci všem zainteresovaným musíš tu rozhlednu situovat do hlubokého údolí...
(zdroje jsou)
 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 13 srp, 2020 7:17 pm

Jirkátor píše: Zahradnictví přepůlené dvojkolejnou tratí? To bude divné....

Spíš jsem to chtěl pojmout tak, že tam bylo původně zahradnictví, pak ale získali pozemky za tratí a tam vznikl sad... nesmysl?

Jirkátor píše: ..Dráhy, pokud mají možnost, zrušit nějaký přejezd, tak to udělají...
Jiným řešením by mohl být přejezd, který je trvale uzavřený a otevírá se jen v případě potřeby. Typicky jsou to cesty ke strážním domkům. A nějaká pěkná vechtovna by se místo toho zahradnictví dala klidně dát. Nakonec, proč by někdo, kdo si ten strážní domek koupil, nemohl mít u domku pár skleníků.

Taky nápad k zamyšlení, ale u toho mne napadá - jak si někdo “jen tak” otevře přejezd? To mu to dráha dovolí? (Při tom všem, co se dnes a denně na kolejích děje?)
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Jirkátor » čtv 13 srp, 2020 7:30 pm

Standardně se to i v dnešní době používá. Jde o přejezdy s minimální frekvencí aut. Pochopitelně že to má svá pravidla, která mohu popsat, ale pro tvé účely to asi bude zbytečné.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pát 14 srp, 2020 8:42 am

Na chvilku odbočím od stavby a vznesu dotaz k osvětlení kolejiště, čili dotaz zní:
"Jaké používáte dekodéry pro osvětlení a zkušenosti se zapojením, programováním, provozem?"

Narazil jsem, viděl jsem v provozu a tudíž zvažuji jeden z těchto dvou, ale výběr není konečný, neviděl jsem v chodu další, takže to třeba dopadne nakonec úplně jinak:

1. PeLi UL16-A02
2. IQDecoder od Tomáše Emresze, alias "Tomas IQtrains"

Např. na pile (viz. níže) předpokládám vícedruhové samostatné osvětlení, a to:
- nástupiště ve stanici
- osvětlení kolejí ve stanici před nástupištěm
- manipulační prostor kolejí u pily
- budovy stanice
- cesta lesem od stanice do "vesnice", čili k silnici
- pila - vnitřní osvětlení
- pila osvětlení nad vchody
- pracovní prostor před pilou
- silnice od pily k přejezdu

čili lamp tam bude povícero, různé druhy a typy (znáte to, původní už je poničeno, něco bylo vyměněno, něco doplněno, předěláno, čili takový paskvil)



Jen upřesňuji, že v současnosti používám z21 a ovládání přes aplikaci Z21 na iPadu, ale ve finále předpokládám přechod na DR5000 a sw TrainController
Přílohy
2E13EB73-8D8F-4E97-806B-1EA592F27DC4.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků

cron