eNko pro vnoučata - poradíte?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Trixt » stř 30 říj, 2019 7:45 pm

Pokud bys ještě zvažoval předchozí variantu, pak by se mi to líbilo spíše takto. Malé skladiště dát k objízdné koleji nikoliv ke šturcu, který bych zkrátil.

ove1.jpg
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 30 říj, 2019 7:50 pm

Vojtěch Vorel píše:...Na druhou stranu samostatná vlečka taky není špatná. Kdyby se podařilo ji trošku "odsunout" od stanice .... mohlo by to vypadat líp.


O to mi právě šlo, aby to byl samostatný objekt... zítra opět vyndám staré kolejivo a budu “tvořit”

PS: pro MF - klidně napiš, co ti slina přinese a “vypípávat” nemusíš, OVE je velkej kluk
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 30 říj, 2019 7:59 pm

Trixt píše:Pokud bys ještě zvažoval předchozí variantu, pak by se mi to líbilo spíše takto. Malé skladiště dát k objízdné koleji nikoliv ke šturcu, který bych zkrátil.

ove1.jpg

Jo-o, takhle jsem si to představoval, ale na ajpadu se to prstem blbě kreslí, takže jsem počítal s tím, že to přesně takhle zkusím zítra poskládat. Každopádně nádražní budova tato nebude (tu jsem jen pro ilustraci vytáhnul z krabice), bude tam zastávka z domácího prostředí. A to nádraží posunu kapku doleva a štěrkovnu doprava...
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 30 říj, 2019 8:33 pm

JanoH0e píše:Skús sa s tím pohrať


tady js potřeba vzít v úvahu, že bude potřeba dodělat výškové oddělení města a horní vrstvy, čili kopec a nahoře ještě převis, aby shora hned nebyl “padák” dolů, čili horní vrstva bude “zakousnutá” do kopce, čili remíza v těchto místech se nevleze.
Přílohy
15F6E43E-CB5C-40A4-BBB8-77333B1D5AE5.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod JanoH0e » stř 30 říj, 2019 9:03 pm

Tak ju daj niekam, kde vlezie. Napr. na koniec 2. koľaje u násypky. Aj reále to tak býva.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Jarda H. » stř 30 říj, 2019 9:53 pm

Pokud se týká umístění štěrkovny, nezapomeň aby délka koleje byla ve vazbě na délky vlaku a skutečnou polohu násypek, tzn. aby se dal přisunutý vlak postupně naplnit do všech vagonů (snad jsem to popsal výstižně) !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 31 říj, 2019 6:46 am

Jarda H. píše:Pokud se týká umístění štěrkovny, nezapomeň aby délka koleje byla ve vazbě na délky vlaku a skutečnou polohu násypek, tzn. aby se dal přisunutý vlak postupně naplnit do všech vagonů (snad jsem to popsal výstižně) !

Neboj, tohle mám "změřené", čili proto ty 2 čtyřvagonové soupravy.... (jedna prázdná a jedna plná)
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod sidlo » čtv 31 říj, 2019 6:50 am

Ove píše:
Jarda H. píše:Pokud se týká umístění štěrkovny, nezapomeň aby délka koleje byla ve vazbě na délky vlaku a skutečnou polohu násypek, tzn. aby se dal přisunutý vlak postupně naplnit do všech vagonů (snad jsem to popsal výstižně) !

Neboj, tohle mám "změřené", čili proto ty 2 čtyřvagonové soupravy.... (jedna prázdná a jedna plná)


Jarda H. to myslel tak, že když máš 4-vozovou soupravu, tak délka koleje s násypkou musí být na 7 vozů a násypka uprostřed. Viz např. Majdalena https://mapy.cz/zakladni?x=14.8720591&y=48.9459373&z=18&l=0&base=ophoto&source=muni&id=743
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod milan ferdián » čtv 31 říj, 2019 8:51 am

sidlo píše:Jarda H. to myslel tak, že když máš 4-vozovou soupravu, tak délka koleje s násypkou musí být na 7 vozů a násypka uprostřed. Viz např. Majdalena https://mapy.cz/zakladni?x=14.8720591&y=48.9459373&z=18&l=0&base=ophoto&source=muni&id=743

Ano :mrgreen: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 31 říj, 2019 9:06 am

Nebojte, pochopil jsem, že pod výsypnu se musí dostat nejen poslední vůz, ale i ten hned za lokomotivou....

Zatím tvořím z hotových kolejí (čili délka buď 222 nebo 111 mm), ale pokládat budu z flexi, čili i koleje mezi výhybkou A a C bude malinko zkrácena a to samé manipulační koleje ve štěrkovně (zelené) a naopak bude přidána kolej po výsypnu (červené). Modrá bude remíza pro loko patřící štěrkovně (případně bude taky kolej prodloužena víc dozadu (uvidím podle toho, jak se vejdou budovy štěrkovny)

Celý areál štěrkovny bude možná oplocen
Přílohy
IMG_2075.jpg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 31 říj, 2019 9:17 am

Ahoj, asi bude vhodné doplnit odvratnou výhybku pro vlečku - viz obrázek. Dvojici výhybek je možné též nahradit angličanem. Umožní-li to prostor, může být kolej zavýhybkou delší (souběžně s tratí, resp. na náspu) a bude sloužit pro posun vozů na vlečce (výtažná kolej).
Přílohy
IMG_2075.jpg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 31 říj, 2019 9:58 am

Michal Šuhajda píše:...bude sloužit pro posun vozů na vlečce....

Hoj... nerozumím proč zrovna tam? Předpokládám následující provoz - prázdná souprava přijede přes výhybku C doprava, odpojí se ČERNÁ mašina, zajede pod výsypnu, kde budou připraveny plné vagony, připojí je a odjede s nimi pryč. Manipulační VÍNOVÁ lokomotiva si předjede zleva k prázdným vozům a zacouvá s nimi pod výsypnu k naplnění

Asi je to provozně blbost, protože by VÍNOVÁ loko měla po naplnění vozů je odvézt na manipulační kolej a tam je připravit k odvozu, pak by ale měly být koleje tři, protože když na druhou volnou kolej přiveze ČERNÁ prázdné vozy, už nebude mít tato kudy "obrátit", aby odvezla ty plné. Čili jedině by VÍNOVÁ ty po naplnění tyto odstavila na jinou kusou kolej (např. na tu "remízní" - modrou) a ČERNÁ co přiveze prázdné vagony by si je připojila a odvezla.
PROTOŽE ale nikdy nenastane situace, kdy budu vozit prázdné JEN nahoru a plné JEN dolu, tak toto ponechávám v tomto stavu a prostě ČERNÁ přiveze 4 prázdné Talboty, odpojí je na pravé manipulační koleji, zajede pod výsypnu, kde budou stát 4 plné Talboty, ty připojí a přes druhou manipulační kolej odveze k dalšímu zpracování (čili dojede do stanice na kolej 10, tak přepojí loko na opačnou stranu a vydá se zpět do štěrkovny). VÍNOVÁ mezitím obslouží prázdné vozy, čilije nachá pod výsypnou naplnit, odpojí se a odjede si na kusou kolej s remízou...
Přílohy
IMG_2093.jpg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Vojtěch Vorel » čtv 31 říj, 2019 10:05 am

Odvrat by měl být, aby přiípadné uvolněné vozy nevjely na trať, ale do šturcu (nevím, jestli jsem pochopil tan angličák, ale v odvrat by být neměl, aby ty uvolněné vozy do tratě vůbec nezasáhly). Ještě možná, jestli by se nedala přehodit výhybka, aby trať byla do příma a vlečka do odbočky?
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 31 říj, 2019 11:22 am

Vojtěch Vorel píše:Odvrat by měl být, aby přiípadné uvolněné vozy nevjely na trať, ale do šturcu (nevím, jestli jsem pochopil tan angličák, ale v odvrat by být neměl, aby ty uvolněné vozy do tratě vůbec nezasáhly). Ještě možná, jestli by se nedala přehodit výhybka, aby trať byla do příma a vlečka do odbočky?

pochopil jsem......

NICMÉNĚ VYVSTÁVÁ ZÁSADNÍ OTÁZKA (psal jsem níže, že jsem účetní), co je provozně správně:
1) ČERNÁ lokomotiva (dopravce) přiveze prázdné vagony rovnou až do štěrkovny a odveze si prázdné.....
anebo
2) ČERNÁ doveze prázdné vagony do stanice, tam přepřáhne a odveze plné. A prázdné do štěrkovny odveze VÍNOVÁ, čili loko společnosti "štěrkovna" a po naložení štěrkem je opět odveze do stanice k dalšímu odvozu.
V tom případě by stanice měla mít opravdu nejméně dvě koleje, kde na jedné budou čekat plné vozy k odvozu, na další volnou přiveze dopravce prázdné vozy a měl by mít další objízdnou kolej (anebo budou dvě, jako mám teď, plus jedna kusá, na které budou z vlečky dopraveny plné vozy k odvozu....)

kdybych vás sejřil těmato stupidníma dotazama, tak mne klidně pošlete do Prčic (chodíval jsem tam svýho času pravidelně :D :D :D )
Přílohy
sterkovna.JPG
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Trixt » čtv 31 říj, 2019 12:47 pm

A co tak původní variantu jen trochu upravit? Nějak takto:

ove2.jpg
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků