eNko pro vnoučata - poradíte?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod jirkan » sob 02 lis, 2019 9:03 pm

Nedá mi to, abych tady neventiloval již postarší Milanovu připomínku ohledně kolejových spojek. Nebudu to opakovat, jen přidám poznámku. Máš představu o provozu v hlavní stanici? Provoz na vedlejšítrati trochu zhoustl, a máš k dispozici jen dvě dopravní koleje (z nich by asi jedna v reálu byla manipulační). A tam je třeba zvládnout: 1) střídání osobních vlaků na hlavní trati,
2) totéž s vlaky nákladními,
3) odbavení a objíždění osobních vlaků z lokálky,
4) manipulaci s těmi Talboty a dalšími nákladními vozy z lokálky,
A to ani nemluvím o tom, že třeba i na hlavní trati pojede nějaký Mn.
Tak mi to zavání pěknou tlačenicí :mrgreen:
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod JanoH0e » sob 02 lis, 2019 9:46 pm

Ja by som odporučil vrátiť sa k späť k 2 staniciam, ale upravil stanicu ČSD. Stanica by bola 2 koľajná, ale s jednou manipulačnou koľajou vedľa vedľa slepej - koncovej koľaje. Natiahol by som ju na maximum, aspoň 80 cm od výhybky k výhybke. Lomovu stanicu by som dal naspäť dole, s výhybňou. Dôvod - nudná prevádzka. Ak je tam iba 1 nákladny vlak prázdny talbot- plný talbot, je to tam nudné. Nehovoriac o tom, že voziť plné hore a prázdne dole ..., mať malý kameňolom niekde vzadu, keď môžeš mať plnohodnotný...., oživenie prevádzky o ďalšie vozne a dať zmysel páre. Vidím to nejak takto :
- používať aj vagóny "Sasky s deklom" , odborne Vozy Faccs, typ 9-407.0, vozy se střechou, ktoré privezie vlak s prázdnými talbotmi. Sasky nechá ich v lome akože na nakládku, na druhej koľaji v lome, odváža plné talboty.
- použiť zakryté vagóny, ktoré sa odstavia na koľaj 2b - kusú na rampu u stanice. Vozne napr. "Mattoni expres", stačia 2 vozne.
Potom bude možné zaviesť 2 páry vlakov s rôznymi vagónami.
Legenda - pokec :
Stanica Kyselka - 2 dopravné koľaje, 2 manipulačné kusé 1A a 2A. Nákladne vlaky tu hlavne obsluhujú 2 firmy - Skála&Betón a.s., ktorá ma vlastnú vlečku a Fabriciho kyselka, ktorá nakladá na rampe u koľaje 2A. U koľaje 1A sa nakladá podľa potreby, keď nie je voľná rampa, napr. ZZN - pre roľníkov, Jednota, Lesáci, stavebniny atď. V podstate záložne miesto. Fabriciho kyselka poriada pre svojich obdivovateľov a konzumentov v turistickej sezóne parné výletné vlaky a návštevu fabriky.
Prevádzka nákladných vlakov : 1.pár manipulačných vlakov môže viesť prázdne talboty a Sasky - obslúži vlečku a vráti sa na stanicu pre vozne napr. od FK a.s. a odchádza do Hl. stanice. Vezie plné talboty a kyselku.
2. pár manipuláčných vlakov môže hore viesť vagóny pre Kyselku a napr. pre ZZN. V stanici ich dá na manipulačnú koľaj č. 2A, ak sa tam nezmiestia, dá vagón pre ZZN na 1A. Ide do lomu a berie Sasky a pokračuje do hl. stanice. Pre fajnšmekrov potom vozeň ZZN môže dolu stiahnuť os. vlak - motorák vedený ako PV. Inak ho vezme dole 1. man. vlak zajtra.
Po skončení jazdenia - grafikonu, dňa atď sa vymenia talboty za plné a všetko sa opakuje, vozeň pre ZZN nemusí byť - je podľa potreby.
Na kameňolome by som nešetril, kľudne by som využil celý priestor na haldy, kde by sa nakladalo nakladačmý, poprípade násypky, mosty atď. podľa reality.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Martin Justiz » ned 03 lis, 2019 6:58 am

No mě se ten poslední návrh líbí
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » ned 03 lis, 2019 5:56 pm

Martin Justiz píše:No mě se ten poslední návrh líbí

správně, konec laškování, nebo se nepohneme dál....
Takže jsem dnes položil koleje a:
- zelené bude kopec, oddělující město a štěrkovnu
- černě prosvítající skalní masiv
- hnědě je plot štěrkovny, uprostřed bude otevírací brána pro vjezd do areálu
- žlutě je remíza pro manipulační lokomotivu, případně zbrojení či jednoduché opravy, bude sloužit i pro pilu
- kolej k remíze bude sloužit pro “obracení” lokomotiv (protože nemůžou vjíždět do areálu štěrkovny)
- štěrkovna má kolej potřebné délky pro naplnění 4 Talbotů a šturc proti ujetí vozů
- světle modrá = https://www.itvlaky.cz/stavby/n-set-pol ... usch-8070/
- šedě je těžený kámen
- fialově násypka štěrku
Přílohy
EDF6628E-192F-4D72-98AC-DB927861D7E7.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 04 lis, 2019 8:07 am

Ahoj, otočené budovu ke kraji a dej vedle sklad a volnou skládku. Umožní to doplnit provoz o občasný manipulák. Remízu přesuň na samostatnou kusou kolej, která odbočuje “zpátky” za Angličanem a remíza je v místě hnědé budovy.
Zvlášť, když počítáš s nějakým vybavením pro provoz, nezbude Ti místo pro objíždění vlaku. Remízu bych pojal jako pozůstatek parního provozu, která dnes:
-buď patří spolku nadšenců, který pořádá parní jízdy. Ve stanici ( u remízy) můžou mít odstavenou i malou soupravu vozu.
-nebo slouží pro odstavení motoráku na noc. V tom případě bude bývalé zařízení okolo zchátralé.

PS: ten Angličan na konci stanice vypadá pořad dost blbě. Skoro jako předním ta trojcestná výhybka.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 04 lis, 2019 8:49 am

Michal Šuhajda píše:Ahoj, otočené budovu ke kraji a dej vedle sklad a volnou skládku. Umožní to doplnit provoz o občasný manipulák. Remízu přesuň na samostatnou kusou kolej, která odbočuje “zpátky” za Angličanem a remíza je v místě hnědé budovy.
Zvlášť, když počítáš s nějakým vybavením pro provoz, nezbude Ti místo pro objíždění vlaku. Remízu bych pojal jako pozůstatek parního provozu, která dnes:
-buď patří spolku nadšenců, který pořádá parní jízdy. Ve stanici ( u remízy) můžou mít odstavenou i malou soupravu vozu.
-nebo slouží pro odstavení motoráku na noc. V tom případě bude bývalé zařízení okolo zchátralé.

PS: ten Angličan na konci stanice vypadá pořad dost blbě. Skoro jako předním ta trojcestná výhybka.


teda moc jsem to nepochopil, můžeš to namalovat anebo popsat jinak? děkuji
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 04 lis, 2019 9:22 am

Namaluju, ale z PC, z mobilu to nedám.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 04 lis, 2019 9:50 am

Michal Šuhajda píše:Namaluju, ale z PC, z mobilu to nedám.

to jsem na to stejně, takže klid, počkám....
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 04 lis, 2019 5:48 pm

Ahoj, takže půvpdné myšlenky byla asi takhle. Šturc na konci bude pouze pro objíždění, ačkoliv vím že podobně umístěná remíza se objevovala. To je verze Na
Jak jsem psal ten angilčan mi tam moc neseděl a ještě horší je ten oblouk (esíčko) na vjezdu. Nicméně, protože je angličan na všech návrzích, je mi jasný, že ho tam prostě potřebuješ = chceš, tak Jsem to zkusil učesat ať to tolik nebije do očí. Proto je přiložena ještě verze Nb.
Přílohy
Na.jpg
Nb.jpg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 04 lis, 2019 6:51 pm

Michal Šuhajda píše:Jak jsem psal ten angilčan mi tam moc neseděl a ještě horší je ten oblouk (esíčko) na vjezdu. Nicméně, protože je angličan na všech návrzích, je mi jasný, že ho tam prostě potřebuješ = chceš....

Celá tato předělávka vychází z původního počtu již koupených výhybek, akorát jsem se chtěl “zbavit” té trojité a nahradit ji dvěma jednoduchýma. Změny, které navrhuješ, mi připadají jen “kosmetické”, avšak znamenalo by to přikoupit další výhybky a dekodéry...
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 04 lis, 2019 8:08 pm

Dovolím si parafrázovat N. Armstronga: Malý posun koleje, velký posun kolejiště.
To platí zejména pro verzi b.
Jinak, pokud si spočítáš výhybky zjistíš, že je tam jen o jednu víc. Pokud uděláš remízu ve šturcu - ovšem s dostatečnou délkou koleje- nepotřebuješ navíc žádnou veksli ani dekodér.
Ale dost, jak psal Milan, těžko Ti radit. Ale trochu chápu. Já se zase nerozumim účetnictví a taky si myslím, ze podle mě by to mohlo být lepší. No a účetní jsou ze mě nešťastné.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod vojtas » pon 04 lis, 2019 8:58 pm

Ke Kouřimi a šturcu. Vejde se do něj i 830/831, ikdyž na fest. Není tak krátký, jak vypadá na mapě. :)
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pát 08 lis, 2019 6:33 pm

začíná etapa plánování terénu....
Přílohy
D06F38D3-7D23-4B81-ABFF-96FBA48BA15F.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 19 lis, 2019 5:18 am

milan ferdián píše:... budu zvědavý jak se popereš s tou elektrifikaci :wink: .
Milan

hele, narazil jsem na manuál pro elektrifikaci, prostě seženeš dvacet schopných pavouků... :D :D :D
Přílohy
B51FE6E1-8185-485E-918D-D2BEF5252A18.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod sidlo » úte 19 lis, 2019 5:46 am

Někde v 80-tých letech vystavovali Němečtí modeláři velké segmentové kolejiště v Brně. Celé to bylo v závislé trakci. Na kolejišti měli pouze sloupy trakčního vedení s výložníky, ale bez trakčního vedení. Vypadalo to celkem dobře.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mako65 a 19 návštevníků