První kolejiště 270x170

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Zata » pát 31 srp, 2018 8:17 pm

Děkuji všem za návrhy a nápady. Milanova verze se mi líbí nejvíc, ale bojím se, že mezi koleje na předním nádraží nedám žádné nástupiště. Tak jsem sklouzl k této variantě, kde je mezi kolejemi více místa. Dává to alespoň trochu smysl?
Obrázek
Zata
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 12 čer, 2018 7:39 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Trixt » pát 31 srp, 2018 10:25 pm

Osobně se mi to líbí, ale já bych si s nástupišti zase takovou hlavu nedělal. Pořád existuje spousta nádraží se sypanými nástupišti. Možná bych oddělil portály jednokolejné a koncové tratě. Je také škoda, že lokomotiva lokálky bude muset objíždět soupravu po hlavní koleji. Zkusil jsem tedy zvětšit vzdálenosti mezi kolejemi a přitom zachovat 4 koleje. Dopadlo to takto:

Obrázek
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod jirmicz » sob 01 zář, 2018 4:51 am

Ta trojcestná vyhybka tam je jak pěst na oko. A ještě si tím zkrátíš staniční koleje. Když dodržíš osou vzdálenost mezi kolejemi tak se tam vejde sypané nástupiště úplně v pohodě.
jirmicz
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod hopeter » sob 01 zář, 2018 8:46 am

Mě se taky ta třícestná výhybka nelíbí. Zvolil bych jakoukoliv variantu bez ní. Pokud to nebude nějaká pozdní epocha V , VI tak sypané nástupiště pasuje. No a rychlíkáče Y se taky nechají oželet. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Sandy » sob 01 zář, 2018 10:08 am

Pršelo, tak jsem si hrál. Takhle bych si to postavil já (kdybych to uměl).

https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Planky/#Dlouha_Lhota_bez_tunelu1.jpg

A ty ypsilony bych tam proháněl, že by se jim kouřilo od koleček... :roll:
A pro představu, kolik by "koštovalo" samotné kolejivo

https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Planky/#Dlouha_Lhota_cena.jpg
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod hopeter » sob 01 zář, 2018 10:59 am

Ta varianta s tunelem se mě líbí. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Zata » úte 04 zář, 2018 12:16 pm

Díky za poznámky. Variantu s třícestnou výhybkou jsem tedy vyškrtl. Dávám za pravdu, že to není ono.
Vyšly mi tedy tyto dvě varianty. Která je lepší?

Obrázek

Obrázek
Zata
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 12 čer, 2018 7:39 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Sandy » úte 04 zář, 2018 1:16 pm

Nejlepší je taková varianta, kde tratě vlevo nebudou mít společný tunelový portál, který vypadá jako otevřená tlama hrocha..... A ta, kde koncová stanice bude mít dopravní koleje delší než 50 cm. :roll:
Jo, a taky nenadjížděj trať v oblouku, blbě se to modeluje. V tomhle případě to asi vůbec nedáš, pokud nevymodeluješ "obloukový" most.
A taky ta kusá vpravo dole je k ničemu. V této konfiguraci budeš mít k dispozici s bídou 15 cm.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Trixt » úte 04 zář, 2018 6:59 pm

Osobně se mi více líbí druhá varianta s tunelem, která dává větší možnosti řešení koncové stanice. Osobně také souhlasím s tím, že by byly lepší samostatné tunelové portály pro hlavní a koncovou trať. Také bych asi upravil šturc napravo, protože mi připadá, že se tam nedá nic moc zaparkovat. Mohlo by to vypadat nějak následovně:

Obrázek
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Myšpulín » stř 05 zář, 2018 4:56 pm

Trixt píše:... Také bych asi upravil šturc napravo, protože mi připadá, že se tam nedá nic moc zaparkovat. ...

Pravý šturc úplně pryč. Stejně se jedná o dopravní kolej, tak ať tam toho překáží co nejmíň.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Zata » čtv 06 zář, 2018 6:25 am

Tak tunely jsem rozdělil a pravý šturc trochu natáhl. Připadá mi tam takový symetrický, tak se mi nechce ho úplně zrušit :wink:

Obrázek

Myšpulín píše:
Trixt píše:... Také bych asi upravil šturc napravo, protože mi připadá, že se tam nedá nic moc zaparkovat. ...

Pravý šturc úplně pryč. Stejně se jedná o dopravní kolej, tak ať tam toho překáží co nejmíň.
Zata
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 12 čer, 2018 7:39 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Trixt » čtv 06 zář, 2018 10:33 am

Mně se to líbí i s tím šturcem. Poslední co se mi zdá problematické je, že portál levé tratě je moc blízko k pravé trati, kterou budeš asi řešit ten kousek opěrnou zdí. Chtělo by to dostat je trochu od sebe, i za cenu, že na nádraží 55200 nahradíš 55201 a více se s kolejemi vpravo i vlevo posuneš ke kraji panelu.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Zata » pát 07 zář, 2018 6:40 am

Dobrá tedy. Zkusím ještě trochu oddělit a během podzimu se pustím do stavby. Pro začátek mám v plánu dát dohromady hliníkový rám. Tím se rozhodne... až jeho velikost uvidí drahá polovička, možná přeskočím fázi stavby a ježdění a budu zase u konce :D Děkuji všem za názory a rady.
Petr

Trixt píše:Mně se to líbí i s tím šturcem. Poslední co se mi zdá problematické je, že portál levé tratě je moc blízko k pravé trati, kterou budeš asi řešit ten kousek opěrnou zdí. Chtělo by to dostat je trochu od sebe, i za cenu, že na nádraží 55200 nahradíš 55201 a více se s kolejemi vpravo i vlevo posuneš ke kraji panelu.
Zata
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 12 čer, 2018 7:39 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Trixt » pát 07 zář, 2018 6:59 am

Také jsem byl překvapen, jak se mi zdál na plánku panel malý a kolik místa pak zabral v pokoji. Naštěstí moje drahá polovička si jen zkontrolovala, zda bude moci používat sušák na prádlo na zdi vedle panelu a když zjistila, že ano, tak proti rámu již další námitky neměla. On když je to jen hliníkový rám, je to takové vzdušné a nevypadá to tak robustně, dokud na to nepoložíš překližku. ;) Držím palce, aby to klaplo.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Zata » pát 04 led, 2019 1:46 pm

Ahoj po delší době... Aby to nevypadalo, že jsem se nechal odradit, nebo jsem lempl a líný stavět :D tak posílám první postřehy ze stavby:
1. Skutečně jak píše Trixt, teprve po montáži osb desek na hliníkový rám jsem zjistil, ja velké to bude :D
2. Lehký hliníkový rám + těžké osb desky nebylo dobré rozhodnutí. Rám se kroutil. Obojí jsem tedy zužitkoval na zahradě :lol: A začal obráceně. Tuhý dřevěný rám a lehká deska na něm.
3. Nosný systém thule funguje. Jen ty nylonové provázky ve mě nebudí příliš velký pocit jistoty = musím vymyslet nějaké zajištění.
4. Kolejiště jsem zmenšil na 250x150 cm.
5. Začal jsem se stavbou domečků a přiznám se, že je to větší zábava, než jsem čekal :D

A nějaké foto. Nic není ještě lepené, tzn. je to jen demo obrázek, jak člověka svrbí prsty a hraje si jak malý kluk :D

Obrázek
Obrázek

Trixt píše:Také jsem byl překvapen, jak se mi zdál na plánku panel malý a kolik místa pak zabral v pokoji. Naštěstí moje drahá polovička si jen zkontrolovala, zda bude moci používat sušák na prádlo na zdi vedle panelu a když zjistila, že ano, tak proti rámu již další námitky neměla. On když je to jen hliníkový rám, je to takové vzdušné a nevypadá to tak robustně, dokud na to nepoložíš překližku. ;) Držím palce, aby to klaplo.
Zata
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 12 čer, 2018 7:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků