První kolejiště 270x170

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

První kolejiště 270x170

Příspěvekod Zata » úte 14 srp, 2018 1:01 pm

Ahoj, jsem úplný začátečník a majitel několika lokomotiv a kolejí H0. Tzn. měřítko je jasné, velikost možného prostoru cca max. 270x170 (ideál 250x150).
Má představa je kolejiště, které bude obsahovat tunel, most, nádraží, překladiště uhlí. Volitelně nějakou továrnu / malé koncové nádraží. Možná nějaké malé skryté nádraží (úklid souprav).
Nejde mi o přesný železniční model. Nádražák ze mě nikdy nebude, ikdyž jsem na dráze pracoval a jde mi spíše o modelařinu, než o přesný a bezchybný model železnice.
Něco jsem zde již shlédl a udělal si takový nástřel. Co vy, zkušenější, na to? Bude to dávat alespoň trochu smysl?
Petr
Obrázek
Obrázek
Zata
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 12 čer, 2018 7:39 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Adam96 » úte 14 srp, 2018 2:38 pm

A) Nádražák ze mě nikdy nebude, ale na dráze jsem pracoval.
B ) Nejde mi o přesný model, jde mi o modelařinu.

Pokud si z nás nestřílíš, tak jsem dlouho neviděl si někoho takto protiřečit :D
Jinak k tématu, píšeš, že jsi začátečník a jde ti tu modelařinu. Takže pro začátek doporučuji vychladnout a projekt hooodně zmenšit. Toto je klasický vlakodrom, kde za chvíli zjistíš že na hodně míst nedosáhneš, pravděpodobně to bude stát i na financích a záhy přijdeš na to, že sis ukouslo velké sousto, které nejde ani polknout, ani zvrátit.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod hopeter » úte 14 srp, 2018 5:34 pm

Ahoj , tak studenou sprchu už jsi dostal... :)
V podstatě každé domácí kolejiště je více nebo méně vlakodrom. Záleží jen a jenom co se komu líbí a proč to kolejiště staví. Já koukám jak je kolejiště zpracováno a jak si s tím stavitel dal záležet. I obyčejný ovál s jednou stanicí se dá udělat hezký.
K tvému návrhu asi tohle.
Předpokládám , že máš pamatováno na přístup do podzemí a zkontrolované výšky průjezdů včetně potřebné tloušťky podloží kolejí. K tomu jsou normy NEM102.
Dále je potřeba přístup ze všech stran , protože reálná délka abys dosáhnul je cca 80 cm. I tak už budeš pupíkem bořit kraj kolejiště a dlouho v té pozici nevydržíš. Pokud plánuješ kolejiště u zdi počítej s možností odsunutí , nejlépe na kolečkách.
Pokud je to možné tak by bylo dobré nemít koleje až na hraně rámu.
Provoz by mohl být celkem v pořádku , můžeš kroužit , vystřídat soupravu v podzemí i posunovat na vlečky. Nešikovné mě připadá to horní nádraží. Zkusil jsem ti ho trochu upravit aby při posunu mohl projíždět vlak po širé trati a neposunovalo se po půlce kolejiště...

nadrazi1.jpg
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Ivan » úte 14 srp, 2018 6:30 pm

Zata:
trochu vzdáleně mi plánek připomíná Sluníčko od Milana F, plánek je na začátku vlákna na následujícím odkazu
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=9312&hilit=slun%C3%AD%C4%8Dko#p173606
Tvůj plánek mi přijde trochu neučesaný, nechtěl bys zkusit do H0 překreslit sluníčko? Originál je v TT.

Osobně bych radil začít ještě s menším projektem, ale samozřejmě záleží na tobě ;), na finančních a hlavně časových možnostech.
Doporučuji nepodcenit plánování, osobně nechám plán nějaký čas uležet, pak na něj juknu a zas to případně pozměním... časový odstup je dobrá věc.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Adam96 » úte 14 srp, 2018 7:37 pm

Zkusím být konkrétnější. Tady si v pláncích TT najdi soubor kolejišť "test", najdeš tam malá, jednoduchá, ale přesto zajímavá kolejiště, převedení do H0 je otázka kalkulačky a drobných rozdílů v geometrii kolejiva.
Další možnosti jsou mini moduly, nebo segmenty. Jsou zde o tom vlákna, pokud chceš, pohledáš, nebo dostaneš nějaké nasměrování.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod sidlo » stř 15 srp, 2018 4:48 am

Návrh není špatný, jenom několik postřehů.
Ve stanici jsou dopravní koleje roztažené na maximum, do skryťáku se nic nevejde, ten musí mít koleje nejdelší.
Ta stanice uprostřed kolejiště je rukou nedosažitelná, znemožňuje to jakýkoliv posun. Nakládková kolej v oblouku vylučuje rozpojování a spojování souprav.
Celé kolejiště je dimenzované na 3 vlaky + 1 motorový osobák sólo. Varianty postavení:
a) 1. vlak čeká ve skryťáku, 2. vlak čeká v horní stanici/zastávce, 3. vlak posunuje ve stanici
b) 1. vlak čeká ve skryťáku, 2. vlak čeká ve stanici, 3. vlak odjíždí/vjíždí z/do stanice horní
c) 1. vlak čeká v horní stanici/zastávce, 2. vlak čeká ve stanici, 3. vlak odjíždí/vjíždí z/do skryťáku
d) mezi tím pendluje sólo motorák z honí stanice do hlavní stanice, případně na odstavnou kolej ve skryťáku
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Zata » stř 15 srp, 2018 6:39 am

Ahoj, děkuji za odpovědi. Když to po sobě čtu, souhlasím, že si pěkně protiřečím :D Myslel jsem tím, že fanda ježdění ČD nejsem, ale modelová železnice se mi líbí. Zkušenosti s modelařinou jako takovou trochu mám (stavění RC modelů, plastových modelů), ale skutečné kolejiště jsem nikdy nestavěl. Když jsem byl malý, měl jsem TTčka a hrál si na podlaze. Poté vše prodal a dnes se k tomu vracím. Asi jako mnozí z vás.
Co se týká financí a celkem i času tam problém naštěstí nemám. Vždyť to nemusí být postavené za týden :D Horší je to opravdu s tím místem. Tady souhlasím, že mohu mít problém s dosahem :( Výšky jsem též neřešil = musím promyslet.
Ano, inspiroval jsem se zde a už to celé pár měsíců promýšlím. Jen jsem neměl odvahu se s výsledkem pochlubit :D
Zkusím tedy promyslet návrh od Hopetera a i předělávku na "přesné" Sluníčko.
Děkuji též za postřeh Sidla. Ano, nádraží mám co nejdelší a skryťák kratší = nesmysl. To rozpojování též promyslím.
Možná bych měl napsat, co chci na kolejišti provozovat - 1x osobní vlak (1x lokomotiva + 3x rychlíkový vagón), 1-2x nákladní vlak (nemusí být extra dlouhý), 1x motorák.
Každopádně ještě jednou díky všem. Mám zase o čem přemýšlet :roll: :D
Zata
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 12 čer, 2018 7:39 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod milan ferdián » stř 15 srp, 2018 6:52 am

Já mam dotaz.Kolejivo,výrobce :?: Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Zata » stř 15 srp, 2018 7:32 am

V současné době již vlastním nějaké zásoby Piko-A.
Zata
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 12 čer, 2018 7:39 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod milan ferdián » stř 15 srp, 2018 7:37 am

Dík za odpověď,čekej ale negativní ohlasy na kolejivo PIKO-Agleis.Je zde napsáno hodně postřehu o tomto kolejivu.Je evidentní,že kolejivo chceš použít pro stavbu svého kolejiště.

Jestli dovolíš,tvůj rám 2,5 x 1,5 bych rád zařadil do IV.dílu s jiným námětem :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Zata » stř 15 srp, 2018 7:45 am

Tak to jsi mě nepotěšil, ale co už nadělám. Budu se s tím kolejivem muset poprat.
Určitě, zařaď to kam je libo :D
Petr
Zata
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 12 čer, 2018 7:39 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod milan ferdián » stř 15 srp, 2018 7:46 am

Děkuji,zařazeno.Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod Sandy » stř 15 srp, 2018 8:38 am

Každý začínající modelář by si měl projít tyto stránky:
http://masinky2003.wz.cz/index.html
Mimořádně poučná je historie stavby (vývoj layoutu, jak se libozvučně nazývá kolejové schéma).
Technické provedení je zbytečné zmiňovat, fotky hovoří za vše.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod hopeter » stř 15 srp, 2018 8:44 am

Zato jsi v dobrých rukách. Milan ti udělá šikovný návrh , zbytek bude na tobě. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: První kolejiště 270x170

Příspěvekod milan ferdián » stř 15 srp, 2018 8:47 am

hopeter píše:Zato jsi v dobrých rukách. Milan ti udělá šikovný návrh , zbytek bude na tobě. :)

Milan napsal,s jiným námětem,s jiným rozměrem a s jiným kolejivem :wink: ."Sluníčko II" v H0 se mi fakt nechce řešit :P .Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků