Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Tomas Lebeda » ned 22 črc, 2018 1:40 pm

Já bych se spíše obával tuhosti spoje vodorvné a svislé části.
Kdyby se tam přidaly trojúhelníkové příložky na výšku kolejiště, tak se jistě průhyb na konci rámu sníží.
Asi není úplně nejlepší mít kolejiště které by se vlnilo.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » ned 22 črc, 2018 3:16 pm

Tomas Lebeda: Ty šikmé výztuhy tam budou. Materiál již mám připravený. Stejně tak doplním ještě příčné výztuhy pro podepření základové desky, která bude z překližky. Ty ale zatím nebudou napevno, aby se s nimi dalo hnout v případě potřeby. V této chvíli jsem chtěl hlavně otestovat funkčnost mechanismu, neb díky dostupným U profilům jsem neměl moc velké rezervy ve vodorovném směru při montáži vedení na zeď (+- 1 mm).
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » ned 22 črc, 2018 8:54 pm

Mám prosbu. Potřeboval bych poradit, jakou sílu překližky použít jako podklad pod koleje na základním panelu, ve stoupání či koncové stanici. A jaký materiál, borovice, buk nebo bříza?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » pon 23 črc, 2018 4:07 am

Já používám překližku tl.8 mm borovice z OBI. Nechám si naříznout desky a podle potřeby dořežu lupenkovou pilkou. Na překreslení tvarů používám papírové šablony. Je to dostatečně tuhé , dá se tvarovat stoupání/klesání , nechají se do toho dobře přišroubovat spodní přestavníky a další věci jako třeba elektrodesky apod. Díly k sobě a na podpěry lepím CHS Epoxy 1200.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Tomas Lebeda » pon 23 črc, 2018 6:52 am

Tloušťku překližky musíš uzpůsobit vzdálenosti podpor.
Při rozteči nosných profilů 30-40cm bych volil tloušťku překližky 10-12mm.
Překližku bych použil bukovou. Pár korun navíc v této části stavby je v rámci ceny kolejiště naprosto zanedbatelné.
A na nekvalitních základech se dobrý dům postavit nedá.

Nicméně bych nejdříve dokončil plán kolejiště a až poté dodělal rám.
Není zrovna příjemné, když ocelový nosník vychází přímo pod výhybku a nelze tak provést spodní montáž přestavníku, když ho stačilo posunout o 2cm vedle!
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod workous » pon 23 črc, 2018 7:14 am

Pokud používáš Wintrack udělej si žebra a budeš mít jednoduší práci nebo pohled před počátkem prací ve Wintracku 3D na fotce co jsem posílal od souseda to uvidíš.....osadil celou základní desku žebry z překližky a přesně mu vše vychází včetně průjezdného profilu atd a ještě se dobře zpevnila cela konstrukce. Pokud si doděláš na hrubo krajinu budeš se mít čeho chytit.

Může to vypadat třeba takto...
Přílohy
ŽEbra.jpg
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Miloš_P » pon 23 črc, 2018 8:06 am

Vzhledem ke snížení hmotnosti celé konstrukce bych překližku použil pouze pro základní desku a stoupání a krajinu bych modeloval ze styroduru a polystyrenu. Modelování terénu je pak daleko snažší a případné pozdější úpravy a předělávky taky. Já třeba konečnou podobu krajiny řešil až při jejím modelování a často dělal různé úpravy, protože něco jiného je to vidět na papíře nebo ve 3D a něco jiného je pak realita a spousta nápadů přichází až když to roste pod rukama. Ale každý má svoje vyzkoušené postupy.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod workous » pon 23 črc, 2018 8:45 am

Miloš_P píše:Vzhledem ke snížení hmotnosti celé konstrukce bych překližku použil pouze pro základní desku a stoupání a krajinu bych modeloval ze styroduru a polystyrenu. Modelování terénu je pak daleko snažší a případné pozdější úpravy a předělávky taky. Já třeba konečnou podobu krajiny řešil až při jejím modelování a často dělal různé úpravy, protože něco jiného je to vidět na papíře nebo ve 3D a něco jiného je pak realita a spousta nápadů přichází až když to roste pod rukama. Ale každý má svoje vyzkoušené postupy.

Souhlas - já budu žebra dělat z 3 mm kartonu ten se dobře krájí :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » pon 23 črc, 2018 9:11 am

Materiálů a způsobů tvorby rámu je spousta a každý ti poradí to svoje. V tvém případě bych se držel minimální váhy a dostatečné tuhosti. To ti spolehlivě zajistí příhradová konstrukce. Na úsporu váhy je třeba i odlehčovací otvory do žeber a tuhost ti zajistí šikovně umístěné diagonály ( šikmé výztuhy ).
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pon 23 črc, 2018 9:44 am

Díky všem moc za rady. Momentálně mi jde hlavně o základovou desku. Použiji tedy bukovou překližku síly 8 mm. Z ní plánuji vyřezat místa, kudy budu ke kolejím přistupovat zespodu, čímž dojde i k odlehčení základové desky. Jinak chci mít desku v celku, což by mělo vyjít, neb se desky dodávají v rozměru 250x125 cm. Ty 2 cm co mi budou chybět do délky není problém doplnit pruhem přilepeným k bočnímu profilu.

Tomas Lebeda: Já doufám, že plán kolejiště, tedy rozmístění kolejí, již mám hotový a že tedy vím, kde výhybky budou. Nebo bys na něm ještě něco měnil? Navíc kromě dvou krajních příček budou všechny ostatní příčky umístěny zatím posuvně, takže by neměl být problém s nimi pohnout, i kdyby došlo k nějakým drobným úpravám v plánu. Co se týká profilu terénu, nemám jej ještě bohužel definitivně rozmyšlený, ale to doufám dořeším, než se pustím do realizace horního podlaží. To mi díky zaneprázdněnosti ještě nějaký ten pátek potrvá. Jinak i pro stoupání ponechám 8 mm a raději použiji častější podpory. Jde mi totiž na výšku doslova o každý milimetr.

workous: Díky, s těmi žebry to vyzkouším. Myslím ta ve Wintracku, ne ta papírová 3 mm. ;)

Miloš_P: Zatím netuším, jak budu modelovat terén. Zde jsem teprve ve fázi nabírání poznatků. :)

hopeter: Ano, toto mám v plánu.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » pon 23 črc, 2018 10:58 am

Vzhledem k tomu ,že spodní rám už máš kovový tak bych tu překližku použil jen pod koleje a systém žeber a výztuh řešil pro horní patro a dole jen pro nezbytné ukotvení podpěr.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod workous » pon 23 črc, 2018 11:20 am

hopeter píše:Vzhledem k tomu ,že spodní rám už máš kovový tak bych tu překližku použil jen pod koleje a systém žeber a výztuh řešil pro horní patro a dole jen pro nezbytné ukotvení podpěr.


To bude potřeba, aby jsi se všude dostal.....hlavné do SN.... dělat plnou desku na rám si myslím, že nemá cenu pokud jde o patrové kolejiště...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pon 23 črc, 2018 7:41 pm

Tak šikmé vzpěry přidělány , překližka buk 8 mm koupena, přiříznuta a jen tak položena na rám. Spodní příčka pod překližkou je do rámu jen zasunuta, není napevno.

Obrázek Obrázek

Samozřejmě deska přijde po překreslení plánu vyřezat, aby byl přístup ke skryté části kolejiště.

Měl bych dotaz ohledně podloží pod koleje. Všiml jsem si, že se používají různé materiály. Korek, miralon, styrodur, guma ..... Co je vhodnější použít? Jak to vidíte?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Tomas Lebeda » úte 24 črc, 2018 8:00 am

Mě přijde, že ta vzdálenost mezi příčníky cca 1,0m je na tuto tloušku překližky příliš.
Pokud se vyjde například z konstrukce modulů které jsou široké cca 0,5m tam tam se používá 10mm překližka přes žebra ve vzdálenosti cca 0,5m
Současně je rám vysoký 0,1 až 0,2m takže je tuhý.
Zkusil bych na jeden z vykonzolovaných rohů položit 30kg kbelík a změřit kolik se celá konstrukce prohne.
To si myslím poměrně věrně bude simulovat nechtěné opření např. během stavby.
Pokud bude prohnutí v řádu centimetrů a já bych klidně odhadoval, že bude, tak co to pak provede např. s hotovou krajinou.
Pravda to by ani silnější překližka nevyřešila.
Snad to nezní tak, že chci někomu hanit jeho práci. To opravdu není mým cílem.
Jen si prostě myslím, že konstrukce panelu se nevyplatí podceňovat.
Abych mluvil za sebe, tak mám segmenty kolejiště o rozměrech 1050x800mm se třemi vnitřními příčnými žebry a jedním podélným.
Výška rámu z překližky v tl. 10mm je 200mm, rám je položen na pevném podstavci s rektifikovatelnými nožičkami.
A přesto, když s jednotlivým segmentem manipuluji, přes úhlopříčku se to vlní v toleranci cca 10mm.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » úte 24 črc, 2018 8:41 am

No tak to já mám z překližky tl.8 mm rám 1000x960 , výška 8 cm , jedna příčka a dvě diagonály do kříže. Nehne se vůbec ! :) viz. sólo pro Hurvínka
Konstrukce není o tloušťce materiálu ale o způsobu provedení. :wink: Ale to už se opakuju...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků