Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod workous » pát 19 říj, 2018 7:29 am

Trixt píše:workous: Osobně jsem použil toto relé: https://www.tme.eu/cz/details/hfd2_005-s-l2/elektromagneticka-rele-miniaturni/hongfa-relay/ (funguje bez problémů), ale strhla se diskuze, zda není zatížitelnost kontaktů malá z pohledu dlouhodobé životnosti. Mám ale TT, takže si myslím, že je to v pohodě. Pokud bys chtěl relé, které by zvládlo větší proudy, pak by to dle mě mohlo být toto https://www.tme.eu/cz/details/g5rl-k1-e-5dc/elektromagneticka-rele-miniaturni/omron/.


Uvidíš sám, praxe ukáže ....:)
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod jipol57 » pát 19 říj, 2018 8:24 am

Trixt píše:.... Pokud bys chtěl relé, které by zvládlo větší proudy, pak by to dle mě mohlo být toto https://www.tme.eu/cz/details/g5rl-k1-e-5dc/elektromagneticka-rele-miniaturni/omron/.

Toto relé má podle popisu jen jeden přepínací kontakt. Musel by tam zapojit relé 2, které by přepínaly souběžně. A ještě má cívky spojené plusem. V tom původním mém zapojení jsou spojeny mínusy. Ale taky by to šlo přizpůsobit, asi dvěma tranzistory.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pát 19 říj, 2018 8:43 am

jipol57: Aha, máš pravdu, to relé má sice šest kontaktů, ale vždy jsou propojeny po dvojcích. To jsem přehlédl. No, že by tedy toto? https://www.tme.eu/cz/Document/d814285b03bf02fad0bab1cb322725d3/TE_RT2_bistable.pdf
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Sandy » pát 19 říj, 2018 12:36 pm

Nevím, jak to máte vy, ale pro takové modeláře, jako jsem já, jsou týpci jako Trixt hotovou pohromou...
To se jeden o kousek posune a řekne si, že to je hranice, za kterou určitě nepůjde. A pak se objeví jedinec jako výše zmíněný, který do toho jde s ohromným "drajvem" a už je tu červíček. Když on, tak proč ne já.....
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod workous » pát 19 říj, 2018 3:28 pm

Sandy píše:Nevím, jak to máte vy, ale pro takové modeláře, jako jsem já, jsou týpci jako Trixt hotovou pohromou...
To se jeden o kousek posune a řekne si, že to je hranice, za kterou určitě nepůjde. A pak se objeví jedinec jako výše zmíněný, který do toho jde s ohromným "drajvem" a už je tu červíček. Když on, tak proč ne já.....


jj žádné dlouhé diskuze a je to hotové :) a hlavně spolehlivé...uvedený systém se dá aplikovat na mnoho dalších automatik v kolejišti s minimální znalostí elektroniky.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pát 19 říj, 2018 3:45 pm

Sandy: Nechci být ničí pohromou, ale fakt mě ty "vláčky" baví. :D Neboj, jak dojde na modelování krajiny, můj "drajv" se vytratí, neb nemám žádné zkušenosti a vím o tom jen to, na co jsem natrefil na Internetu. Ještě že ten Internet existuje. ;)

workous: Jo jo, je to skvělé a určitě takových věcí a udělátek je spousta. Jen o nich zatím nemám páru. Ale naštěstí tu máme toto fórum a spoustu šikovných lidí ochotných se podělit o své znalosti. A to je super. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » ned 21 říj, 2018 1:09 pm

Takže po fázi 0 (realizace panelu) je dokončena i fáze 1 (položení kolejí v úrovni 0). Vratné smyčky založené na optočlenech fungují skvěle a určitě bych toto řešení doporučil každému. kdo něco podobného řeší. Momentálně se prokousávám konfigurací kolejiště v programu RockRail. Jezdí to (i náhodně samo), ale o nějaké automatizaci zatím mluvit nemohu. Věřím ale, že se to časem poddá. Takže kolejiště má momentálně následující vzhled:

koleje10.jpg
Po zprovoznění kolejí na úrovni 0, včetně vratných smyček.

Teď mám několik možností co dál. Mohu se pustit do krajiny, třeba do štěrkování, začít řešit návěstidla a nebo ještě dořešit trať do koncového nádraží, tedy zrealizovat výhybnu vlastní stoupání a koncovou stanici s vlečkou. Asi bych té poslední možnosti dal přednost, ale u té koncové stanice a vlečky si pořád nejsem jist jejím uspořádáním:

Obrázek

Potřeboval bych buď ujistit, že je to Ok nebo popostrčit správný, směrem. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod JanoH0e » ned 21 říj, 2018 2:05 pm

Správnym smerom ideš určite. :D A dosť rýchle. Čo sa týka koncovej stanice, ešte by som ju nechal "uzráť". Nie že by nebola dobrá, ale pripadá mi aj s vlečkou tak akosi " sterilne dokonalá". Ale je to môj dojem. Možno ju takú chceš mať. Hlavne nech ťa neopúšťa zápal.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod jirmicz » ned 21 říj, 2018 4:48 pm

Super. Jde ti to od ruky, to je krása. Takové stavební tempo bych potřeboval taky :mrgreen: Teď se mi nechtějí pročítat všechny příspěvky zpět. Ale co to bude za vlečku. Nebo co se tam bude vozit?
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » ned 21 říj, 2018 9:23 pm

JanoH0e: Ta stanice s vlečkou tak nějak vykrystalizovala z diskuzí zde na fóru. Ale jak jsi napsal, je taková, nevím jak bych to řekl, taková rovná, až skoro ideální. Možná by stačilo ji trochu poupravit, ale jak?

jirmicz: Je jedno jakým tempem člověk staví, pro tebe je moje tempo vysoké, např. pro hank61 to bude spíše tempo pomalé. ;) Důležité je, aby nás to bavilo. :) Co se týká vlečky, uvažoval jsem nad sklárnou (návoz materiálu, odvoz produkce), popřípadě menší fabrikou na výrobu třeba rozvaděčů. Ale jasno v tom nemám.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod jirmicz » pon 22 říj, 2018 6:59 am

A vlečku bude obsluhovat loko od manipuláku nebo bude vlečková mašina? Co tam bude jezdit za vozy? Bude posun jenom na vlečce? Jako přehazování vozů.
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » pon 22 říj, 2018 8:25 am

U té vlečky mě připadá koncový šturc zbytečný. Jelikož je to v podstatě součást stanice tak bych řešil vlečku jako dvě kusé koleje bez toho šturcu ( objíždět vozy nebude potřeba ).
U koncové stanice bych zvážil velikost. Vzhledem k uvažovanému provozu by měli dvě staniční koleje stačit. Třetí kolej udělat třeba jen poloviční a kusou buď jako skladišťní nebo s nástupištěm pro pendlující motorák.
Navíc by po těchto úpravách mohla být delší volná trať a více místa pro drážní budovy.
A jinak hezká a promyšlená práce. Stále sleduji a přeji úspěšné dokončení. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Morris Zapp » pon 22 říj, 2018 9:21 am

Skladištní kolej se nedělala kusá ani u koncových stanic: aby mohl končící vlak rychle zasunout třeba vůz s rychlozbožím ke skladišti a nemusel se nejdřív objíždět... Samozřejmě po roce 1948 to ztratilo význam, ale ty výhybky tam zůstaly leckde dodnes.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » pon 22 říj, 2018 10:41 am

Myslel jsem to jako třeba Dobrušku i když tam je skládková kolej trochu odkloněna od dopravních. Prakticky by stanice Dobruška sem docela pasovala , jen přidat tu vlečku. Navíc má i výtopnu. I když dnes je tam provoz minimální zůstala prakticky v nedotčeném stavu.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pon 22 říj, 2018 4:16 pm

Děkuji moc za podněty. Tak jsem přemýšlel a přemýšlel a moc jsem toho nevymyslel. Dobruška je skvělá, v Google mapách se dá objet ze tří stran a kousek. ;) Zkusil jsem ale nakonec jen udělat variantu téhož s tím, že jsem trochu rozbil rovnoběžné linie, o trošku zkrátil dopravní koleje, koncovou stanici jsem odsunul do pozadí a nádražní budovu jsem posunul za kolejiště nádraží k zadnímu okraji, aby nebránila výhledu. Myšlenka je taková, že stanice nebyly původně koncová a trať za ní pokračovala někam dál než ji zrušili. Vlečku jsem naopak přesunul vpřed s tím, že mezi stanicí a vlečkou se bude prostírat areál nějaké továrničky. Na té původní variantě mě vadilo, že areál továrny a nádraží se staly jedním neodděleným prostorem. Dvojitou výhybku jsem zařadil kvůli zkrácení zhlaví a také proto, že v počátcích jsem si ji pořídil a teď se holka válí v šuplíku. ;) Kdyby někoho něco napadlo, klidně stačí náčrtek od ruky a třeba se posunu více.

Obrázek
Naposledy upravil Trixt dne pon 22 říj, 2018 10:45 pm, celkově upraveno 1
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků