Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » sob 02 bře, 2019 9:07 pm

hopeter: Používám totéž, mám to od Mnitky momentálně půjčeno. Nemusím se dotknout rovnou síťky, stačí vršku cukřenky a již mě to upozorňuje, že sahám, kam nemám. ;) To přejíždění sítkem nad travou mě nenapadlo. Díky. Ten Dispercol je D2, v čem má výhodu? Pomaleji zasychá na povrchu? Tím lepidlem povrch celý rovnoměrně natíráš nebo ho "ďupkuješ", jak to ukazuje Mnitka ve svých videích? Člověk musí použít té trávy hodně, aby byla i tam, kde ji chce mít. Je fakt, že se dá nevyužitá znovu použít. Jen mě to překvapilo.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Fox » ned 03 bře, 2019 5:19 am

Důvod, proč nepoužívám statiky na kolejisti je také ten, že se tím špatně dělají nepřístupná místa. Třeba kolem budovy, opěrné zdi, portálu...
EDIT: prostuduj si taky tohle: http://www.tomashora.cz/mutenice-zatrav ... #more-1081 . A tam je i vidět, že je statika ideální na modul širé trati, jinak jsou tam holt problémy. Každopádně se připrav na to, aby to vypadalo dobře, skládá se zatravnění z několika navazujících kroků. Pokud to tam nasypeš na jeden pokus, tak dostaneš akorát zelený froté ručník, případně golfové hřiště :D . Ale nechci tě od statiky odradit, jen si myslím že statika versus foliáže jsou 1:1. Taky uvaž, že statika to je na jeden pokus, musíš to mít dobře rozmyšlený. Pak to natřeš lepidlem a čas fofrem běží... U foliáží si můžeš kousek přiložit, podumat, vyměnit a pak teprve lepit. A když se nezadaří, navlhčit a sundat to jde taky.
K lepidlům: ano běžná disperze funguje, v tom není rozdíl. Pokud ale chceš ve větší pohodě dělat větší kousek, použij pro tento účel speciální lepidla na statiku (mají delší dobu otevření). Třeba Polák Statfix, nebo něco od Nocha.
K barvám statiky: buď opatrný s jarní a letní. V pytlíčku to vypadá fajn, ale na terénu to bývá nepřirozeně světle zelené (ala křiklavé NDR barvy). Tomáš Hora v tom článku uvádí z čeho to míchá, používám to s malými odchylkami taky tak.
Kopání od cukřenky: nojo, ono to dává 15kV a to už izolace běžného vodiče neudrží. Já jsem u své cukřenky použil VN vodič (zničil jsem kvůli tomu měřící sondu údajně do 1kV) a mám klid... Ale pokud nemáš kardiostimulátor, ber to jako zdravotní masáž. :D .

EDIT 2: nedá mi to, abych ten svůj post nedoplnil... Rozhodně to neber, že to děláš špatně, nebo že metoda statiky je blbá. Je to opravdu spíš o názoru a co komu líp sedne. U statiky se mi líbí, že tím naopak uděláš naprosto luxusní okraj koleje, přechod od štěrku do terénu, stejně jako zarostlá zhlaví, odstavné koleje apod. To foliáží neuděláš nikdy (nebo s potížemi). Já si pro ten účel udělal samostatné drny - statikou - na igelit, které tam pak po jednom lepím :mrgreen:
Pokud nejseš netrpělivý, udělej si na prkýnko malé dioráma (ala Mnitka), kousek širé tratě s náspem a můžeš si to v klidu nacvičit. Když to uděláš pěkně, můžeš používat na zkoušky a progamování mašin, případně do vitríny.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » ned 03 bře, 2019 1:38 pm

No je mě divný , že by krabička od Mnitky tloukla i přes cukřenku , já s tím fakt problém nemám. Dispercol D2 používám na všechno od lepení domečků z papíru až po zakapávání štěrku , jen to ladím různým ředěním.Správné nanesení lepidla je půlka úspěchu. Natírám nebo ďubkuju podle toho jak má vypadat trávník , jestli drny nebo plocha. Podklad mám vždy hlínu nebo štěrk. Chce to zkoušet a ono se to podá , taky mě to chvíli trvalo než jsem byl spokojený. :wink:
Pro nepřístupná místa jsem někde viděl udělátko z pouzdra od doutníku , já jsem to zatím nepotřeboval.
Dnes už používám více fóliáže ale někde to jde se statikou lépe a naopak. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Sandy » ned 03 bře, 2019 2:39 pm

Asi to sem nepatří, ale tohle jsem si udělal já:

https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Rezacka_na_polystyren_aneb_jak_to_delam_ja#P3033090.jpg
Cukřenka z Bílé labuti, pěnová podložka do koupelny, víčko od spreje.

A tímhle trávu míchám
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Rezacka_na_polystyren_aneb_jak_to_delam_ja#P3033091.jpg
LIDL, "ten years ago"

Lepím ředěným Herkulesem.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod fulda » ned 03 bře, 2019 7:25 pm

hopeter píše:No je mě divný , že by krabička od Mnitky tloukla i přes cukřenku , já s tím fakt problém nemám....
To je otázka, jak je připojená "do zdi". Pokud je třídrátem, tak má potenciál proti zemi a tak kope, pokud je dvoudrátem, tak je oddělená a nekope.
Ale to už je dost mimo téma.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pon 04 bře, 2019 1:03 pm

Fox: Video mám prostudováno. Díky. Zkusím nějaké disperzní lepidlo, které se bude pomaleji uzavírat na povrchu než mordrý Duvilax a uvidím.

Sandy, Hopeter: Díky za inspiraci.

Fulda, Hopeter: Mě to kopání jen překvapilo, rozhodně to není nic, co by mě nějak ubližovalo.

Jinak, co se týká povrchu, byl jsem upozorněn, že je důležité, aby povrch s hlínou byl dostatečně penetrován lepidlem. Aby se lepidlo, na které chci nasypat statiku, hned nevsáklo do hliněného povrchu.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Fox » pon 04 bře, 2019 1:14 pm

K lepidlu: aby bylo dostatečně husté, žádná řidina. Ta lepidla "speciálně" pro statiku mají takovou vláčnou, řekl bych až hlenovitou konzistenci.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pon 04 bře, 2019 10:45 pm

Fox: A co toto lepidlo?

Obrázek
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » úte 05 bře, 2019 5:00 am

Trošku předražený Herkules... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Fox » úte 05 bře, 2019 5:23 am

Tohle jsem nezkoušel. Těžko říct. Mnitka kdysi dělal porovnání měl to na původních stránkách, dneska už nedostupné.
Hopeter: ano je to dražší, ostatně jako všechno. Někdo má šroubovák za 5 Kč a zlaté ručičky, někomu nepomůže šroubovák za 500. Ale já se snažím na těchto věcech nešetřit.

EDIT: na Mnitkových stránkách se uvádí (cit.):"Takže, už máme přístroj, statická tráva je taky vybrána a ještě nám zbývá povědět si něco o lepidlech. Dalo by se říct, že lze pracovat pouze s běžně dostupnou disperzí (duvilax, herkules). Pokud však modelář chce pracovat ve větších plochách nebo chce vytvářet různě členitý porost je dobré pořídit některé z lepidel určených pro lepení statické trávy. Investice uspoří čas i nervy. Běžná disperze se velmi rychle povrchově uzavírá, proto nelze dlouho prodlévat mezi nanesením lepidla a aplikací travních vláken. Vytváření drnů pomocí jednotlivých kapek lepidla práci velmi zpomaluje, toto přímo vybízí k použití některého ze speciálních lepidel např NOCH Graskleber." Tím je podle mého řečeno vše :D . Já ale z nějakých spíš historických důvodů používám tohle: http://www.polakmodel.com/statfix---lep ... ravy-420ml.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » úte 05 bře, 2019 11:56 am

Fox: Na ten Noch jsem právě narazil na stránkách pana Krejčího. Podle informací, které zatím mám, by Nof Graskleber měl právě tím uzavíráním povrchu a tedy dobou, kdy se dá set, podobat právě tebou používanému Polák Statfix.

hopeter: Samozřejmě se teď pokouším set s pomocí modrého Duvilaxu, ale jsou to jen malé kousky. Docela mě zajímá, jaký je rozdíl v těch lepidlech. Asi obětuji nějakou korunu a uvidíme. Tedy jestli vůbec něco poznám. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » sob 16 bře, 2019 2:12 pm

Tak jsem dnes absolvoval v Brně školení základů airbrush. Poprvé jsem držel v ruce airbrush pistoli, zkusil si ji rozebrat a něco s ní nastříkat. Docela jsem si udělal představu o některých základních pravidlech a možná tím i předešel tomu, abych se při pokusech nevydal hned zpočátku špatným směrem. Je ale pravda, že k rutinnímu používání airbrush v praxi povede ještě dlouhá cesta. ;) Ten obrázek je je můj první výtvor technikou airbrush. Žádnou jinou souvislost s kolejištěm to nemá a je mi jasné, že těm co již tuto techniku používají, to připadá úsměvné, ale já z něj měl radost. :)

airbrush1.jpg
Airbrush - první výtvor
airbrush1.jpg (26.13 KiB) Zobrazeno 5126 krát
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » čtv 21 bře, 2019 9:25 pm

Tak jsem si pořídil dvě věci. Obě jsou skvělé, ale jedna má drobnou vadu. Ta co je skvělá a vadu nemá je měrka spřáhel pro TT. Ta co je skvělá a má drobnou vadu, jsou 3 přípojné vozy Baafx. Myslím si, že co se týká vzhledu jsem s nimi spokojen. Ta drobná vada jsou jejich spřáhla. Jsou zde použita pérková spřáhla a jejich pozice je problematická. Což je vidět na obrázku. Ale trochu jsem studoval tuto problematiku na webu a myslím si, že to pořeším použitím kinematik od SDV model. Jejich cena je přijatelná a ta trocha práce navíc mě snad nezabije. ;) A doufám, že to pak bude fungovat skvěle.

sprahla1.jpg
Spřáhla a Btax

A jak jsem na tu měrku spřáhla přišel? Díky následujícímu článku: http://www.modulybrno.cz/dilna-11
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » čtv 28 bře, 2019 10:50 pm

Chtěl bych poprosit zkušenější o radu ohledně osvětlení nádraží. Existují nějaká pravidla kde a v jaké vzdálenosti by měly být umístěny sloupy osvětlení? Ať hledám jak hledám, nic kloudného jsem nenašel. Poradíte mi?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Vojtěch Vorel » pát 29 bře, 2019 5:53 am

Myslím, že vzdálenosti závisí na typu, resp. výkonu stožáru. Jednou jsem se to na nádraží pokoušel změřit a vyšlo mi to přibližně 30 m. Hezkým vzorem je Hradec Král. - Slezské předm., kde jsou lampy po celé délce stanice, a to jak mezi kolejemi, tak i za nakládací plochou. Oproti tomu v Dolní Lipce mi přijde, že na zhlaví jsou stožáry co pět kroků.
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron