Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » stř 15 srp, 2018 7:44 pm

Hlavně zatěžuj tak aby bylo odvětráno lepidlo ( disperzní ). Pokud tak neučiníš budeš se divit co tam druhý den najdeš - zelené až černé kolejnice. Zvlášť Kuehn je na to háklivej... :!:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » stř 15 srp, 2018 7:54 pm

hopeter: Ano, právě tento problém Martin na svých stránkách zmiňuje. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod rawen » čtv 16 srp, 2018 5:04 am

Používám kolejivo Tillig (a nestydím se za to), povětšinou brunýrované. Je pravda, že hlazenka časem "chytila lišku", ale jinak žádný problém. A to takhle pokládám i oblouky na modulech pomocí laserem vypálených šablon.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » čtv 16 srp, 2018 6:37 am

rawen: Jsem sice začátečník, ale nevím proč by ses měl stydět za používání kolejiva Tillig? Já ho také používám. ;) Jinak ty šablony zatáček jsi sehnal kde?

P.S.: Dnes jsem si udělal radost a koupil jsem si v Lídlu digitální úhloměr za 249,- Kč (mají ho ode dneška v akci). Už jsem ho párkrát potřeboval a ty školní jsou malé a je na ně blbě vidět. ;)

Obrázek
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod rawen » čtv 16 srp, 2018 7:00 am

Trixt píše:rawen: Jsem sice začátečník, ale nevím proč by ses měl stydět za používání kolejiva Tillig? Já ho také používám. ;) Jinak ty šablony zatáček jsi sehnal kde?

A: vtip
B: nakreslil, zadal výrobu. Stávaly stovku na ruku, v současné eekonomice dvojnásobek.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod martin-tt » čtv 16 srp, 2018 8:15 am

Po poslední zkušenosti se zatěžováním lepených součástí jsem si pořídil 10 hranolků. Jsou z železného čtvercového profilu o straně 45 mm a o délce 60 mm. Každý má skoro 1 kilo.

Ahoj, právě "železo" ocel společně z výpary z disperze vytváří zmíněnou korozi. Já to řešil takto, bez oceli a dobrého odvětrávání. 1 kilo je docela dost, důležité je zatížení rozložit rovnoměrně tak aby se netvořily "prohlubně" v místě zatížení.
Přílohy
P1020420 – kopie.JPG
P1020418 – kopie.JPG
martin-tt
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » čtv 16 srp, 2018 8:00 pm

martin-tt: Mám i menší závaží, ale chci to řešit spíše jako Martin Pinta, viz http://www.lokopin.wz.cz/kolejiste/01_s ... ky_all.jpg

Ale teď z jiného soudku. Dlouho jsem přemýšlel, čím budu kolejiště řídit. Zjistil jsem, že vstup do digitálního světa není nic levného. Nakonec jsem se rozhodl vyzkoušet centrálu DR5000 od firmy Digikeijs. Myslím si, že pro první kontakt s DCC je to zajímavá alternativa a to jak po funkční, tak i po cenové stránce. Kromě objednání centrály jsem vytáhl z šuplíku jedinou svoji lokomotivu schopnou digitalizace, kterou jsem dostal před čtrnácti lety a nikdy nebyla v provozu. Měla patici dle NEM 651. Pořídil jsem si tedy lokodekóder ZIMO MX622N (místo pro větší v lokomotivě není k dispozici), kterým jsem nahradil propojku vloženou do lokomotivy výrobcem.

Dnes mi došla centrála, kterou jsem nedočkavě vybalil a pustil se do provizorního zprovozňování. Na notebook jsem nainstaloval software pro nastavování centrály ve verzi 1.5 a připojil jsem centrálu k notebooku přes USB kabel. Při kontrole fimware jsem zjistil, že dodaná centrála má verzi 1.4.9, takže jsem stiskl tlačítko pro upgrade fimware a během pár vteřin byla nahrána verze 1.5. Provedl jsem i výrobcem doporučený reset do továrního nastavení.

Připojil jsem k centrále programovací kolej a byl jsem hodně zvědavý, zda pomocí testovací jízdy poprvé rozjedu svoji letitou lokomotivu. Kupodivu, rozjela se.

Tak jsem se rozhodl, že se pokusím pro řízení lokomotivy použít v manuálu zmíněnou mobilní aplikaci Z21 od firmy Roco. Zde nastal trochu problém. Protože jsem resetoval nastavení centrály, změnil se protokol centrály přednastavený dodavatelem na Z21/VlanMaus na defaultní. Pro funkční spojení s aplikací Z21 musí být ale na centrále nastaven zmíněný protokol Z21/WlanMaus. Protokol se dá měnit jen po připojení LAN kabelu. Připojil jsem tedy centrálu na domácí síť, přenastavil protokol a na mobilu nainstaloval aplikaci Z21. V aplikaci jsem upravil IP adresu dle návodu a ve volbě ovládání lokomotiv si vybral jednu z přednastavených lokomotiv, která měla stejné id, jako ta moje na kolejích. Vše fungoval tak jak má, takže i test řízení lokomotivy přes mobilní telefon proběhl bez problému.

Samozřejmě jsem ještě netestoval ovládání příslušenství, nastavovaní dekodérů, ani jsem neřešil zpětnou detekci či napojení na nějaký SW (asi použiji JMRI). Hlavně v oblasti SW to bude asi trochu komplikovanější.

A jak moje testovací sestava a první jízdy po mnoha a mnoha letech vypadaly (jezdil jsem jen tam a zpět na metrové koleji), můžete vidět na následujícím obrázku. Dá se tedy říci, že první kontakt s DCC mám tedy za sebou. :)

Obrázek
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » pát 17 srp, 2018 10:17 am

Gratuluji ke zprovoznění digitálu. Docela mě ta DR5000 začíná zajímat. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pát 17 srp, 2018 11:06 am

hopeter: Mám za sebou i zprovoznění výhybkového dekodéru DR4018 v kombinaci se motorickým přestavníkem MP1. Postup byl jednoduchý. Připojil jsem dekódér na výstup pro programovací kolej. V provozním režimu této koleje (u centrály se dá programově přehazovat, zda je programovací kolej v režimu programovacím nebo v režimu provozním a není třeba žádných přepínačů) jsem zmáčkl jediné tlačítko co na dekodéru je a zadal v PC adresu první výhybky. Dekóder si ji načetl. Pak jsem ještě pro jistotu změnil nastavení registru CV47 (kvůli tomu, že se jedná o motorický přestavník a ne relé) na hodnotu 6. To jsem udělal tak, že jsem v rámci nastavovacího okna programovací koleje v provozním režimu zadal adresu 9999, stiskl tlačítko na dekodéru (rozsvítila se červená dioda) a pak zvolil registr CV47 a zadal hodnotu 6 a stiskl zápis do registru. Tím by se měly nastavit výstupy pro všechny výhybky najednou do režimu provozu s motorickými přestavníky. Poté jsem připojil k dekódéru přestavník MP1 a spustil aplikaci Z21 na mobilu a nadefinoval první výhybku. V ovládání jsem vyzkoušel přepínání výhybky a ejhle, přestavník se bez problému přehazoval z jedné do druhé polohy. Takže mám za sebou i první úspěšný pokus s ovládáním výhybek z mobilu. Zatím jsem nadšený. No ale čekají mě mnohem složitější věci a to zpětná vazba a napojení na některý software. Po studiu informací na internetu se zatím kloním k bezplatnému RocRail, ale to se teprve uvidí. Co se týká zpětné vazby, mám v tom trochu guláš, kterou sběrnici využít. Jako technickému hračičkovi se mi nejvíce líbí LocoNet s RailCom (tedy s posíláním informací o lokomotivě zpět do centrály), ale zatím opravdu nevím. Na to mám ještě času dost. Měl bych se spíše pustit do pokládky kolejí, aby bylo co ovládat. ;)

Obrázek
Naposledy upravil Trixt dne pát 17 srp, 2018 9:26 pm, celkově upraveno 2
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » pát 17 srp, 2018 12:57 pm

Konečně sem někdo dá něco z praxe. Díky. Ještě se zeptám na WiFi centrály - je součástí centrály a funkční v základu ? Pokud ano tak se Roco může jít vycpat s extra routerem a ještě nákupem kódu. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod sidlo » pát 17 srp, 2018 2:37 pm

Obávám se, že se tu pletou dva režimy:
Servisní režim - programování na programovací koleji.
Provozní režim - programování na provozní (v doslovném anglickém překladu hlavní) koleji.
Výše uvedený popis je hodně zmatečný.

V servisním režimu (na programovací koleji) se nezadává adresa 9999. Tam se hned programují jednotlivá CV.

V provozním režimu (PoM) se programuje na provozní koleji. Tam to má Digikeijs dost blbě udělané. Ten jejich způsob totiž:
1) neodpovídá normě NMRA, adresa 9999 pro příslušenství neexistuje, obávám se, že i ten paket není určený pro příslušenství
2) provozní režim je tu od toho, aby se programovaly zařízení ke kterým už není přístup, mačkat tlačítko na dekodéru při programování PoM jde proti smyslu tohoto způsobu programování

V případě Digikeijs bych při programování příslušenství byl s provozním režimem programování (PoM) velmi opatrný a vyhnul bych se mu.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pát 17 srp, 2018 3:22 pm

sidlo: No omlouvám se, jsem začátečník. Jaký by tedy měl být správný postup? Přepnout se do servisního režimu na programovací koleji a poté zadávat jen hodnoty CV a odesílat je do dekodéru a nebo být v provozním režimu na programovací koleji, zadat zmíněných 9999 jako id lokomotivy, stisknout tlačítko na dekodéru a pak zadávat hodnoty CV? A nebo ještě jinak? Díky za upřesnění.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Fox » pát 17 srp, 2018 4:08 pm

Trixti, dělej to podle manuálu - což asi děláš.... a na ostatní se vykašli.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod sidlo » pát 17 srp, 2018 5:38 pm

Trixt neomlouvej se, začátečníci jsme všichni.
Čtu manuál a Trixt to opravdu dělá podle manuálu. Omluvit se musím já.
Já preferuji metodu, která je v manuálu o stránku dál – programování na programovací koleji. Ta metoda umožňuje i vyčítat obsah CV. V případě DR4018 je k tomu navíc potřeba odpor 150 – 270 Ω a navíc to nefunguje pro adresy CV 113 – CV 128. Postup který doporučuji je napřed přečíst co v daném CV je, to si poznamenat pro případ nenadálých událostí, a potom zapsat novou hodnotu.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pát 17 srp, 2018 9:35 pm

sidlo: Dobrá omlouvat se nebudu, ale když jsem si přečetl svůj příspěvek ohledně nastavení CV47, musím uznat, že není zrovna jednoznačný. Raději jsem ho tedy upravil, aby nedošlo ke zmatení a lépe popis odpovídal návodu. Zkusil jsem obdobným způsobem nastavit i druhý dekodér a to včetně počáteční adresy 58. Pak jsem zkusil nastavit i ten registr CV47 a to opět tím způsobem, že v provozním režimu jsem zadal id 9999, stiskl tlačítko na dekodéru (rozsvítila se červená dioda), zvolil registr CV47, zadal hodnotu 6 a stiskl tlačítko pro zápis. Je ale pravda, že to člověk dělá naslepo. Raději bych to tedy zkusil přes ten programovací režim. Ten odpor 150-270 Ω se připojuje sériově na kterýkoliv vstup? Rád bych zjistil, co v daném registru je. Předpokládám, že odpor slouží jen pro nastavování CV registrů na progarmovací koleji a v běžném provozním režimu se pak již nepoužívá. Chápu to dobře?

Obrázek

P.S: Sice nejsem dítě a můj mozek je již trochu starší, ale ohledně čehokoliv v modelové železnici je jako houba. ;) Jsem všem vděčný za jakoukoliv informaci, která mě posune dále. :)

P.S.2: Co používáte za dráty (drát nebo lanko, jaký průřez) pro propojování prvků na kolejišti?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků