Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Miloš_P » pon 22 říj, 2018 4:33 pm

Tu vlečku bych taky řešil jako dvě kusé koleje. Manipulák přijede do stanice, loko objede soupravu, příslušné vozy vytáhne za zhlaví a nasune na vlečku. Z druhé koleje vlečky pak vezme naložené nebo prázdné vozy a odveze zpět do stanice, kde sestaví vlak.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod jipol57 » pon 22 říj, 2018 5:06 pm

Tu dvojitou výhybku. Máš ji sice v šuplíku, ale ona se až tak moc v reálu nepoužívala. A když, tak někde na manipulačních kolejích. O jedné vím. https://mapy.cz/zakladni?x=16.9640869&y ... ase=ophoto
Ale taky není na vjezdu do stanice. A máš tam dost místa dát levou a pravou za sebe.
Já sám jsem taky při plánování je dal všude, kde jsem chtěl šetřit s místem. Ale potom jsem si uvědomil, že to vypadá blbě, tak mně zůstala jen jedna skrytá a jedna v depu. A když chci šetřit s místem, tak výhybky zkracuji, že na jazyk předešlé, hned následuje srdcovka další.
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Vojtěch Vorel » pon 22 říj, 2018 5:26 pm

Ty výhybky byly porůznu, v Poličce v depu, v Jablonném v Podještědí v manipulační koleji, ale i např. ve Skovicích, kde jsou v přímé koleji, a to dokonce na obou stranách stanice.
https://mapy.cz/zakladni?x=15.4624031&y ... &q=skovice
Ale co takhle dát do přímé koleje dvě výhybky, levou a pravou, a místo levé výhybky, co vede na vlečku a pravé výhybky na vlečce, dát tuto dvojitou?
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » pon 22 říj, 2018 5:46 pm

navrh12a_1.jpg

Dovolil jsem si dát do náčrtu moji myšlenku z dopoledne. :wink:
To zelené jsou cesty. Sklad může být i součástí VB. Zbrojení jen bouda na oleje , naftu a písek. Případně mezi šturce vodní jeřáb a vedle boudy kupku uhlí. Továrnu oddělit plotem a budovu třeba jen kulisu ( viz. hank61 ).Vlečkové koleje nemusí být moc dlouhé , stačí tak na tři vozy.
Za výhodu považuji přiblížení stanice i vlečky k přednímu okraji abys lépe dostal na manipulaci. Když nacpeš nádraží až dozadu tak budeš odkázaný jen na rozpojovače.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Polabský » pon 22 říj, 2018 6:47 pm

Vážení,
už jsem si sám protivný ale dvojité (trojcestné) se historicky používaly i v hlavních kolejích. příkladem může být Praha Libeň dolní a spousta dalších. Nahrazovány byly až v sedmdesátých letech.
Hezký večer Všem.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pon 22 říj, 2018 7:03 pm

No, nádraží bych asi raději posunul dále, aby nádražní budovy byly od sebe co nejdále. Takže asi bych jej nechal v pozadí. Zkusil jsem dvě varianty:

1) přehodit dvojitou výhybku mimo hlavní kolej dle Vojtěcha Vorla
2) zapracovat myšlenky Hopetra

Obrázek
Obrázek

Polabský: Dvojité výhybky se nechci zbavit. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » pon 22 říj, 2018 7:40 pm

navrh14b_1.jpg

Když to bez té třícestné nejde tak ji dej alespoň na koncové zhlaví. Pokud potřebuješ více místa pro fabriku tak druhý šturc vynech. Vlečce dopřej alespoň kousek volné tratě abys trochu oddělil nádraží od fabriky. Už se opakuju ale ten šturc na vlečce ti jen zbytečně zabírá cenné místo, které potřebuješ na kousek tratě mezi areálem fabriky a nádražím. Navíc zajížděním na vlečku mašinou napřed si zkomplikuješ jinak jednoduchý posun.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod jirmicz » pon 22 říj, 2018 7:54 pm

Jo tato poslední varianta se mi líbí nejvíce. Ještě popřemýšlet jestli se tam nevejde malý štruc na vlečce pro malou vlečkovou mašinku. Asi už jsi to někde psal, ale jaká to bude epocha?
jirmicz
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » pon 22 říj, 2018 8:02 pm

Tuhle vlečku by měla v pohodě obsloužit mašina od manipuláku. Pokud by to nestačilo tak bych uvažoval remízovou kolej pro vlečkovou mašinu na tom druhém šturcu v nádraží. Třetí kolej ve fabrice už by asi hodně překážela.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pon 22 říj, 2018 10:47 pm

Že by tedy nějak takto? Ta propojka na vlečce být nemusí, a pokud by byla, využívala by se jen občas.

Obrázek

jirmicz: Epocha V s občasným provozem páry provozované spolkem místních nadšenců. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » úte 23 říj, 2018 4:22 am

No budiž ale proč pořád děláš z vlečky nádraží ? Fakt je to plýtvání místem. Provoz přece bude jednoduchý. Přisunu prázdné vozy z nádraží a vytáhnu plné vozy do nádraží.
Navíc by úplně stačila kolej jen jedna s provozem vytáhnu plné vozy z fabriky do nádraží a přisunu prázdné vozy z nádraží. Jiný provoz tam těžko bude tak na co spojku nebo spojení do šturcu ?
Zkus si přimalovat budovy ,cesty , manipulační a skladovací plochy do fabriky a uvidíš sám. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Fox » úte 23 říj, 2018 5:41 am

to řešení mi připomíná moje, viz foto. Přišlo mi dobré, že mohu přivézt vozy, mašinu odpojit vrátit po druhé koleji díky propojce ve šturcech. Ale pokud to neodpovídá realitě - sorry. Fakt je ten, že zatím nemám jasno co s tím prostorem nakonec udělám...
HN.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » úte 23 říj, 2018 8:59 am

Fox: Prohlížel jsem si tvoji prezentaci mnohokrát a nějak mi ani nedošlo uspořádání tvého vedlejšího nádraží. Asi to uspořádání bude dobré, když jsem se k němu v úvahách tak přiblížil. :D

hopeter: Máš pravdu, že bez propojky by mohly být koleje vlečky kratší a že uspořádání výrobního areálu a komunikací by se hodně zjednodušilo. Zkusím to večer zase namalovat a uvidíme. A proč tam tu propojku pořád tlačím? Láká mě představa možnosti uplatnit i více lokomotiv, třeba to, že v areálu mají vlastní lokomotivu parkovanou na šturcu. Ale asi to již přeháním a jsem daleko od reality. Ve skutečnosti by měla tato lokomotiva zázemí spíš v přilehlé stanici. Otázka je ale kde.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » úte 23 říj, 2018 9:33 am

Trixt píše:
[b]hopeter
: Máš pravdu, že bez propojky by mohly být koleje vlečky kratší a že uspořádání výrobního areálu a komunikací by se hodně zjednodušilo. Zkusím to večer zase namalovat a uvidíme. A proč tam tu propojku pořád tlačím? Láká mě představa možnosti uplatnit i více lokomotiv, třeba to, že v areálu mají vlastní lokomotivu parkovanou na šturcu. Ale asi to již přeháním a jsem daleko od reality. Ve skutečnosti by měla tato lokomotiva zázemí spíš v přilehlé stanici. Otázka je ale kde.

Jak píšu výše - na spodním šturcu v nádraží.
Použít na posun ve fabrice další lokomotivu je možné. Logičtější by to ale bylo kdyby tato podniková lokomotiva obsluhovala vlečku včetně odvozu a dovozu vagonů na /z nádraží. Nádraží by ale muselo mít kolej na odstavení vagonů než si je převezme manipulák.
Asi by bylo vhodnější když už další lokomotivu ji mít ve stanici jako střídající.
Snad ti poradí někdo z profíků , já jsem laik a znám jen okoukané. :oops:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Sandy » úte 23 říj, 2018 10:28 am

Nemohu si pomoci, ale tohle je typická ukázka Murphyho zákonů v křišťálově čisté podobě... Každé další zlepšení vede ke zhoršení stávajícího stavu... :roll:
Nejlepší návrh je " trixt 211" (předchozí strana).
Jen bych ho lehce modifikoval. Kdybych znal geometrii TT kolejiva, tak bych se to pokusil nakreslit.
Stanici bych nechal tak, jak je. Jen bych přehodil kusou kolej směrem k nádražní budově.
Vlečku bych udělal jednokolejnou k areálu Prefy ( Raj s cementem, Sas s kamenivem, plošinové vozy na hotové výrobky, kotlové vozy s naftou do malé mobilní kotelny na vytápění provozu - nádrž na naftu ze starého kotláku).Kotelna v klasické buňce, 15 m vysoký ocelový komín. Z areálu by byl vidět jen okraj. Kousek portálového jeřábu na nakládku panelů. Dva nebo tři bunkry na kamenivo, malé silo na cement.
Kolej bych "přihnul" směrem ke stanici
https://mapy.cz/zakladni?x=14.2378028&y=49.9166218&z=18&base=ophoto

Případné rozvětvení vlečky jako
https://mapy.cz/zakladni?x=12.7497283&y=49.5773461&z=19&base=ophoto
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Svrzno/#P4131529.jpg
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: MIC, Toch a 10 návštevníků