Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Ivan » pát 29 bře, 2019 7:44 pm

Trixt:
Nejjednodušší je najít si na mapách vhodnou stanici, dát letecky snímek a změřit. Dle stínu lze poznat pozici paty sloupu... Vycházelo mi to těch 30 metrů.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » sob 30 bře, 2019 12:15 am

Díky moc, takže asi 30 metrů. To s tím využitím leteckého pohledu v mapách je dobrý nápad. Jdu hledat. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » ned 07 dub, 2019 6:42 pm

Tak jsem měřil vzdáleností stožárů a můj subjektivní závěr je, že minimální standardní vzdálenost stožárů je opravdu 30 m. Někdy jsou výjimky, že na zhlaví jsou stožáry i blíže, naopak ve stanici podél kolejí jsou vzdáleny až 60 m. Nezdá se mi, že by existovalo nějaké jasné pravidlo, jak mají být stožáry rozmístěny, takže asi pokud se budu držet v rozmezí 30 až 50 m, tak asi neudělám zásadní chybu. Takže by to možná mohlo být jednoduše takto?

osvetleni1.jpg
Osvětlení

Také jsem se pokoušel vytvořit svoji první skálu. Jedná se o skálu založenou na sádrových odlitcích, jenž se bude tyčit nad malou nádrží, která vznikla přehrazením potůčku v údolí. Asi to, jestli bude vypadat dobře nebo ne, rozhodne až její nabarvení. No uvidím, jak se s tím popasuji. Kdyby byla nějaká rada jak na to a čeho se vyvarovat, sem s ní. ;)

skaly1.jpg
Skály
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Fox » pon 08 dub, 2019 1:19 am

Na sádru se mi osvědčila metoda postupného napouštění silné zredenymi akrylkami. Podle videa třeba na woodland scenics. Doporučuji si udělat něco malého vedle a nacvicit si to.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Ivan » pon 08 dub, 2019 6:56 am

Ona ta skála ze sádry vyleze opravdu až po nabarveni. Nejvic pak stejně záleží na patine. Důležité při opracování skály je držet zhruba stejný směr dloubani dlatem. Z fotek to není ale poznat.
Osobně jsem zkoušel i styrodur ala mnitka, zaver byl že sádra poslouží stejně dobře a stojí to méně práce. Na vápenec bych použil sádru, na zvetraly pískovec styrodur.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pon 22 dub, 2019 8:52 pm

Tak jsem nastudoval veškeré zdroje, co se týká tvorby skal, a stále jsem nenašel odvahu, pustit se do jejich barvení. Malé pokusy proběhly, ale zatím nic moc. Prozatím tedy tvaruji terén nahrubo. Milan mi sice celé údolí mezi koncovou stanicí a vlastní tratí k ní navrhl jako kulisu (je pod ním schována smyčka), ale nějak mi bylo líto to zrealizovat tímto způsobem. Tak se pokouším vytvořit zdání jakéhosi potůčku, který pramení v horní části údolí. Jeho koryto (hlavně dno) ještě nemá finální podobu, zatím spíše studuji různé fotky. Momentálně to vypadá následovně.

udoli1.jpg
Údolí s potokem

Také jsem nakonec vyměnil optočleny ve vratné smyčce za moduly DR5013. U optočlenů byl problém, že jednou za čas se rozladily a bylo nutno je seřídit. Většinou jsem ale na to přišel ve chvíli, kdy jsem někomu chtěl předvést lokomotivy, což mělo za následek, že místo předvádění, jsem se začal vrtat v kolejišti. ;) První DR5013, kterou jsem pořídil před měsícem, fungovala skvěle, tak jsem ji pořídil sestřičku a obě smyčky teď řídím pomocí DR5013. Samozřejmě, že jsou řízeny bezzkratově na základě detekce obsazení. Bez problémů funguje i RailCom. Díky použití DR5013 se mi uvolnila jedna DR4088LN. Tu jsem využil k detekci na trati směřující ke koncové stanici, kterou jsem rozdělil na více úseků. Tím jsem získal možnost lokomotivy přesněji zastavit před vjezdovým návěstidlem koncové stanice v případě, že ve stanici probíhá posun.

reverz11.jpg
DR5013
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Fox » úte 23 dub, 2019 4:57 am

K těm skalám: ten kousek úplně vlevo se mi zdá v pohodě, co se ti nelíbí? Moje zkušenost je, hlavně se s tím nes...at. Čím víc přemýšlíš, kam ještě zajet štětcem, tím to je horší. V přírodě je vše nepravidelné a často s překvapivými kontrasty. Neboj se kombinovat několik barev. Vnější hrany a špičky ale už nech být, přidávej spíš v úžlabích a spárách. Nakonec si přidej do barvy černou a ťukni na největší spáry a prohlubně, hlavně v dolních částech skály, i opakovaně dle chuti. Taky je třeba počítat s tím, že po dokonalém vyschnutí sádry (to je klidně až za několik týdnů) se odstíny částečně zesvětlí. Proto jsem nejtmavší části občas musel dodatečně dobarvit.
No a další level tomu dá závěrečný suchý štětec. Vezmi na to ne čistou bílou, ale dle základní barvy skály hodně světle šedou, pokud to máš laděné do hněda, pak vezmi bílou s kapkou okru. Po dokončení můžeš lehce upravit v úžlabích posypem, na řadu přijdou drny, křoví, nálety...
U fixace posypů POZOR na finální přestřiky. Některé prostředky jsou po zaschnutí na sádře lesklé, výsledkem je skleněná hora. Dělá to třeba Polák Sprayfix (pan Polák mne na to naštěstí včas upozornil).
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » úte 23 dub, 2019 3:57 pm

Fox: Díky moc za rady. Jen pro jistotu, na sádru je asi nejlepší použít akvarelové barvy, viď?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Fox » úte 23 dub, 2019 4:07 pm

Asi myslíš akrylové? Tak ty ano, ředitelné vodou. Používám zejména Lifecolor, ale i jiné - viz např. foto.
DSC03577.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » úte 23 dub, 2019 5:51 pm

Ne, myslel jsem původně akvarelové, neb ty mi byly doporučovány předtím. Zkusím tedy LifeColorky. Mám je též doma. Jinak máš pravdu ohledně různorodosti toho, co člověk nebo příroda dokáže vytvořit. O víkendu jsem byl v Beskydech a některá zákoutí či stavby, co jsem si všiml, by na kolejišti vypadaly jako omyl začátečníka. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Fox » stř 24 dub, 2019 5:47 am

Ještě poznámka k barvám: pokud Ti někdo poradil jiné a funguje to, proč ne? Možná jsou i lepší. Tohle fórum není Bible a cest k cíli jistě vede víc.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Ferys » pon 29 dub, 2019 7:36 pm

Dobrý den, kolegové. Jelikož mám omezené prostorové možnosti pro stavbu kolejiště, zaujal mě koncept kolegy Trixta. Je úžasné, jak s pomocí vás, dalších zkušených modelářů vznikl logický a vyvážený návrh. Mám k dispozici prostor 265 x 110 cm s možností nouzového odsunutí od zadní zdi asi o 30 cm. Mám na srdci hromadu dotazů, ale chtěl bych vás, co ještě sledujete toto téma, požádat o radu k následujícím několika málo základním věcem:
- rád bych použil kolejivo Kuehn a pokud možno ve viditelné části jeho štíhlé výhybky 10°. Jak se to projeví mj. na užitné délce staničních kolejí - dokážete prosím někdo odhadnout rozdíl, případně nakreslit návrh s použitím zmíněného kolejiva? Případně jaké jsou k nim kompatibilní angličany?
- aby bylo vidět více hlavní trati, posunul bych levý tunelový portál více dozadu tak, jak je to v prvotním návrhu kolegy Trixta. Je pro tento účel rozdíl 13 cm, které mám navíc, dostačující při zachování R310 levé smyčky SN? (Viz plán u příspěvku Trixt 438 na str. 3),
- pokud byste nebyli striktně limitováni výškou 32 cm, co byste na plánu kolejiště změnili? Můžu až na cca 55 cm.
Moc děkuji za vaše případné reakce a smekám před Trixtem - máš to opravdu precizně zpracované.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod sidlo » pon 29 dub, 2019 7:51 pm

1. založ si nové vlákno
2. vezmi např. XTrackCAD a načrtni si několik studií, rychle se ti ukáže co je a co není možné
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pon 29 dub, 2019 8:37 pm

Ferys: Tím, že máš panel o 9 cm širší se dokážeš lépe vypořádat s prostorem mezi odbočnou stanicí a tratí do koncové stanice a možná i prodloužíš viditelnou část hlavní tratě. Kolejiště bude vypadat přirozeněji. Horší to bude s výhybkami 10°. Zhlaví se výrazně prodlouží a pokud se chceš dostat do délky 265 cm, budeš mít problém. I tak je délka staničních kolejí tak maximálně na Brejlovce se 4 Ypsilonkami (s odřenýma ušima). Samozřejmě můžeš protáhnout nádraží na délku, ale pak skončíš na tom, že budeš mít nádraží od kraje do kraje, a to nebude vypadat pěkně. Možná bys to mohl zkusit s výhybkami EW3 od Tilligu s úhlem odbočení 12°, ale bude to náročné.

P.S: Jak ti poradil Sidlo, založ si téma a já myslím, že se tu najde hodně kolegů, co ti poradí a třeba dáte do kupy i lepší řešení. :) Hlavně bych se soustředil na doplnění další koleje v skrytém nádraží. To si člověk uvědomí až v okamžiku, kdy se mu začne rozrůstat vozový park. ;)

P.S. 2: Pokud bych měl k dobru na výšku ještě 23 cm, pravděpodobně bych vytvořil o patro níže kapacitnější skryté nádraží, abych nemusel v budoucnu ukládat modely někam jinam. Zbytek výšky bych využil na tvorbu terénu neb v mém případě nemohu vysázet vzrostlejší stromy.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Ferys » úte 30 dub, 2019 2:53 pm

Moc díky za tipy a doporučení. Seznamuju se momentálně s XTrackem. Jakmile se mi podaří vytvořit nějaký rozumný návrh, pustím se do nového tématu.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků