Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod HonzaM » pon 17 pro, 2018 8:40 am

Vypadá to velice pěkně. Téšim se až uvidíme provoz. Řešení s dvěma smyčkami je velmi zajímavé a dost neobvyklé. Předpokládám, že na dostavěné časti jsi už nějaký provoz realizoval.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 17 pro, 2018 11:28 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pon 17 pro, 2018 8:59 am

Ahoj Honzo, obrázky z června neplatí,od té doby prošel návrh mnoha změnami a zjistil jsem, že vymyslet něco při daném rozměru a výšce, co by se líbilo všem, je nemožné. Modeláři inklinují ke dvou krajním polohám. Buď chtějí mít bohatý železniční provoz a z toho pak vznikají vlakodromy, anebo naopak se chtějí co nejvíce přiblížit realitě a tedy i reálné krajině, ale to je buď velmi náročné na prostor nebo člověk pak realizuje spíše výřezy tratě (modulovka, diorama). Samozřejmě, že dost velká část z nich se pohybuje někde uprostřed a to za cenu kompromisů. Tam patřím i já. Mám odbočné nádraží koncipováno na Zamračenou plus tři ypsilonky (vlaky do délky 900 mm) a koncovou stanici zase na Veselou krávu (řada 714) s třemi vozy Btax nebo historickou páru se třemi historickými osobními vozy, tedy na vlaky do délky 500 mm. Snad mi to bude dostačovat. ;) Nákladní provoz se dá přizpůsobit vždy. Člověk se musí nějak rozhodnout a pak se toho držet, jinak se motá v kruhu. A já jsem ve fázi, kdy jsem se rozhodl. Tedy alespoň doufám. ;)

P.S: Snažím se hned na první stránce tématu udržovat aktuální schéma kolejiště, aby každý měl přehled co buduji a nemusel to hledat mezi příspěvky.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Ivan » pon 17 pro, 2018 11:02 am

Mně se finální návrh líbí. Na dané místo se toho nacpalo hodně a kdyz se to hezky oddělí krajinou, bude to paráda a nebude to vlakodrom. Držím palce a dale sleduji!
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pon 17 pro, 2018 3:28 pm

Díky všem za povzbuzení. :) Tak jsem budoucí desku koncové stanice postavil na prozatímní nožičky. Dokud nepoložím koleje a nezapojím úseky a přestavníky, nebudu desku přidělávat na definitivní místo v kolejišti. Je mi jasné, že v budoucnu se budu se špatně přístupnými přestavníky potýkat, ale teď si vše mohu nachystat pohodlně bokem.

koleje19.jpg
Základová deska koncové stanice na nožičkách.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Myšpulín » úte 18 pro, 2018 9:23 am

Trixt píše:Tak jsem budoucí desku koncové stanice postavil na prozatímní nožičky. ...

Pokud ty nožičky umístíš na vhodná místa, mohou tam nejen zůstat, ale třeba i tvořit jakési opěry či vymezovat vůle. A pokud necháš vrchní desku odnímatelnou (třeba i po odšroubování nějakých držáčků či příchytek), budeš ji moci v případě problémů vyjmout z kolejiště a hned je na ty nožičky postavit a pustit se do oprav.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » úte 18 pro, 2018 4:55 pm

Myšpulín: To není špatný nápad. Alespoň po nějakou dobu. Jen je musím umístit trochu jinak.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod tondakladno » stř 19 pro, 2018 7:28 am

Ahoj Romane, kdyby to bylo možné, tak si od tebe nechám vymodelovat ženu. Měl bych ovšem dvě podmínky: né z překližky a oživenou.
Z mého pohledu je neuvěřitelné co dokážeš. Jak jsem Ti již jednou napsal, jsi šikulka. T.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » čtv 20 pro, 2018 12:30 am

Ahoj Tondo. Díky za chválu, ale není to moje zásluha, jak kolejiště vypadá. Na jeho návrhu se podílela spousta lidí zde na fóru a i mimo něj. ;)

Jinak času je před Vánocemi málo, ale podařilo se mi alespoň položit první staniční kolej v koncovém nádraží.

koleje20.jpg
Koncová stanice s první kolejí.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » sob 22 pro, 2018 10:32 pm

Dnes jsem měl času na 'vláček' tolik, jako za poslední měsíc dohromady. Podařilo se mi dodělat pokládku kolejí v koncové stanici. Je zvláštní, jak jsem si oblíbil flexi výhybky. Kdybych realizoval kolejiště dnes, určitě bych nepoužíval EW1, ale buď stavebnice EW2 nebo stavebnice flexi výhybek. Dají se částečně zkrátit, zasadit do sebe, prostě upravit dle potřeby. Ale to je teď již jedno. Momentálně tedy koncová stanice vypadá dle níže uvedeného obrázku. Teď je na řadě instalace přestavníků a dále pak detekce obsazení. Kontakty jsou již ke kolejím připájeny, takže by to neměl být problém. Ještě jednou si ale musím zkontrolovat, zda přestavníky výhybek v koncové (horní) stanici nebudou v kolizi s kolejemi v nultém podlaží.

koleje21.jpg
Kolejiště koncové stanice.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » úte 25 pro, 2018 12:09 am

Tak jsem dokončil elektroinstalaci pod koncovým nádražím. Fungují všechny výhybky a též je plně funkční detekce obsazení jednotlivých úseků. Jak to vypadá zespodu je vidět na následujícím obrázku.

elektro3.jpg
Rozvody pod koncovou stanicí

Samozřejmě proběhly i provozní zkoušky. Na ty jsem využil ozvučenou BR55 od firmy Piko, kterou jsem dostal pod stromeček. Pojezdové zkoušky probíhaly před půlnocí a když jsem u BR55 aktivoval zvuk, po chvíli mě přišla žena upozornit, že se zvuky parní lokomotivy rozléhají po celém domě. Tak jsem musel zkoušky dokončit v režimu bez zvuku. ;) Vše proběhlo hladce, dopustil jsem se jen dvou drobných chybiček. Zapoměl jsem napojit jednu srdcovku a na jednom šturcu jsem prohodil polaritu. Po opravě již vše šlapalo jak má a lokomotiva hladce projížděla všechny koleje i výhybky. Prostě takový pohodový den. :)

lokomotovy1.jpg
Pojezdové zkoušky s dárkem od Ježíška. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Fox » úte 25 pro, 2018 7:10 am

Pěkná a čistá práce :D . Jen nezapomeň, hlavně když jsi umístil moduly hned pod desku a ne až pod skryťák, aby bylo možné vršek v případě nutnosti demontovat a vyjmout. Taky prověř, jestli nechochází k přeslechům mezi detekcemi vlivem indukce signálu mezi paralelně vedenými přívody ve svazku.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod HonzaM » úte 25 pro, 2018 9:26 am

Fox píše:Pěkná a čistá práce :D . Jen nezapomeň, hlavně když jsi umístil moduly hned pod desku a ne až pod skryťák, aby bylo možné vršek v případě nutnosti demontovat a vyjmout. Taky prověř, jestli nechochází k přeslechům mezi detekcemi vlivem indukce signálu mezi paralelně vedenými přívody ve svazku.

S obojím souhlasím, sice nemám skryťák, právě z důvodu problematické přístupnosti, ale už mnohokrát jsem byl rád, že mám odnímatelné všechny tunely. Občas se přihodí, že v tunelu něco zůstane stát pro ztrátu kontaktu s kolejemi nebo pro havárii, třeba když se souprava rozpojí. Přístupnost je rozhodně potřebná kvůli číštění kolejí. To čas od času vhodné je.
Pokud jde o druhou připomínku, už se mi stalo, že docházelo k falešným obsazením a stačilo použít jinak vedenou spojovací kabeláž. Vedení ve svazku vypadá úhledněji, ale může způsobovat problém.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » úte 25 pro, 2018 10:26 am

Co se týká přeslechů, nic se neprojevilo ani na spodní části, kde mám vše realizované obdobným způsobem. Vzdálenosti k místům detekce nebo k výhybkám jsou, až na malé výjimky, většinou krátké a pokud to jen trochu šlo, páry vodičů J-K jsem zakroutil. No, uvidím v budoucnu. Pokud se problém projeví, tak doufám, že to bude dříve, než vše usadím napevno. ;) Jinak moduly mám na základové desce koncové stanice přidělány tak, že se nacházejí nad manipulačními otvory ve spodní základové desce, takže něco na nich šroubovat, nebo je dokonce vyměnit, není problém. Jsou pohodlně dostupné zespodu. Na to jsem myslel již při jejich pozicování. Výhodou toho, že moduly jsou umístěny na desce koncové stanice je, že propojení spodního a horního patra je prozatím jen pomocí páru vodičů J-K a plochým kabelem LOCONET (sběrnice LOCONET je vedena mimo trasu kabelů J-K). To se spíše bojím kolejí ve skrytém nádraží a na stoupání u zadní strany panelu, jak je udržovat v kondici a nebo, když se něco pokazí na výhybce. Také mám dilema, jak potom dodělat osvětlení nádraží a budov, návěstí atd. Těch 124 mm výšky volného prostoru mezi skrytým nádražím a koncovou stanicí jsou pro manipulaci sice na první pohled pohodové, ale něco složitějšího tam dodělávat bude asi jako modelovat loď v láhvi. ;) Takže asi panel na kolejiště prozatím namontuji jako odnímatelný. Ještě to budu muset promyslet. Teď mám v podstatě dvě funkční kolejiště. :D
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod HonzaM » úte 25 pro, 2018 11:19 am

I v lahvi se modelovat dá a Ty jsi šikovný..
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » ned 06 led, 2019 12:01 am

Tak po nějaké době zase malý postup. Horní, již v základu dokončené, patro s horním koncovým nádražím jsem umístil na základní panel a dodělal kolejovou spojku volné tratě s tímto nádražím, viz foto. Zatím se dá v případě potřeby demontovat, je jen přišroubované.

koleje22.jpg
Dokončeno pokládání kolejí

Samozřejmě ruku v ruce s dokončením pokládky kolejí souviselo i doplnění definice kolejiště v rámci software RockRail. Kromě dodefinování koncové stanice jsem musel doplnit spousty jízdních cest. Úmorná a zdlouhavá práce a to jsem pořád na začátku. Navíc se zamýšlím díky tématu nad http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=26&t=11806 nad přechodem k JMRI. Ono je vše jednodušší, když člověk má kde čerpat informace a nemusí na všechno přicházet sám. Momentálně definice v RocRail vypadá následovně:

rocrail6.jpg
RocRail - definice tratě


Jinak dostupnost základních elektrických komponent koncového nádraží skrz montážní otvory v základní panelu je více než dobrá:

elektro4.jpg
Přístup k dekodérům koncového nádraží v horním patře
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků