Navrh kolejiste H0e

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Navrh kolejiste H0e

Příspěvekod shiso » úte 17 dub, 2018 11:23 am

Ahoj vsem,
chtel bych zkusit jednuche kolejiste a po dlouhe vahani padla volba na H0e. Na rozmery 140x70 cm nema cenu cpat nic moc jineho a rad bych se na kolejisti naucil zakladni stavebni postupy.
Idea byla v dolni casti prekladiste na H0 a v horni casti bud motiv pily, nebo sterkovny, ci maleho dolu. Zkusil jsem hodit jednoduchou skicu a rad bych poprosil o rady, zda to ma aspon troche logiku
Hlavne doufam ,ze to na danem prostoru bude realizovatelne. Optimalne planuji pouzit flexi kolejivo ROCO
Přílohy
plan.png
plan.png (11.76 KiB) Zobrazeno 6365 krát
shiso
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 26 říj, 2011 8:01 pm

Re: Navrh kolejiste H0e

Příspěvekod sidlo » úte 17 dub, 2018 11:32 am

Do lomu/pily se bude jezdit jako sunutý vlak?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Navrh kolejiste H0e

Příspěvekod el_salamo » úte 17 dub, 2018 12:12 pm

MF měl dva pěkné plány na úzkou - mrkni na to. Tunel na úzké nebývá moc často (a v ČSD není vůbec), vjezd do něj by musel být nějak elegantně maskován (údolí, silniční nadjezd...).
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 206
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Navrh kolejiste H0e

Příspěvekod hank » úte 17 dub, 2018 1:15 pm

Ve zdejších podmínkách máme silně omezený výběr předloh skutečných úzkorozchodných tratí, což většinou omezuje i naši osobní zkušenost a fantazii při návrhu témat modelů. Každému, kdo se o to pokouší a chce modelovat něco jiného než JHMD, TEŽ nebo ČHŽ, bych doporučil nakouknout a) do historie, b) přes hranice, a to třeba i do zámoří. Stovky úzkorozchodných námětů od modelářů z celého světa jsou na mých oblíbených stránkách http://www.carendt.com se sbírkou mikro- a jiných pidikolejišť i odkazů na stránky jejich tvůrců a spolků. O německých úzkých obecně jsou pěkné stránky http://www.bimmelbahn-forum.de, o "feldbánech" pojednávají stránky http://www.kipplore.com. Ve Francii jsou dobré stránky http://www.passion-metrique.net. Za řeč stojí i pohled na východ - třeba sem https://750mm.ru (mj. i proto, že tyto ruskojazyčné stránky provozuje Čech) - nebo i dál za moře, třeba až k protinožcům sem: http://www.zelmeroz.com. Pochopitelně je dobré umět aspoň trochu číst německy, anglicky, francouzsky a rusky, na závadu není maďarština (kolegové na Slovensku jistě znají stránky http://www.kisvasut.hu), polština (snad každá polská waskotorówka, nejen ta muzejní, má své stránky...) nebo italština (kdo u nás ví o tom, jak aktivní jsou italští modeláři, kupodivu dokonce i v TT...), ale to snad ani není nutno zdůrazňovat... Na každých stránkách je dále spousta odkazů jinam, takže jistě je co studovat 8) Nicméně na netu není zdaleka všechno, takže vřele doporučuju papírové publikace ing. Zdeňka Bauera Úzkorozchodné železnice v průmyslu a zemědělství a Stroje na stavbách. A zase: Vagóny literatury k tématu úzkých jsou v němčině, kromě soudobých i staré především z nakladatelství Transpress od soudruhů z NDR, což má tu výhodu, že by mohly být leckde i v českých knihovnách nebo dost lacino v antikvariátech.

Snad bych ještě podotkl, že na toto fórum chodí např. kolega pod nickem Mašinka, který publikuje i na jednom německém fóru (jenom kdybych si teď vzpomněl kde... :oops: ) a měl před léty i nějaké články o "freelance" modelování průmyslových úzkorozchodek v časopisu Dráha. Třeba se přihlásí sám s nějakou užitečnou radou. :wink:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Navrh kolejiste H0e

Příspěvekod hank » úte 17 dub, 2018 1:18 pm

el_salamo píše:Tunel na úzké nebývá moc často (a v ČSD není vůbec), vjezd do něj by musel být nějak elegantně maskován (údolí, silniční nadjezd...).


Na stránkách http://www.carendt.com/ je spousta příspěvků na téma "jak nechat zmizet trať v zákulisí kolejiště". Svého času jsem tam napočítal asi 11 možných způsobů takového zmizení :lol: a to jistě existují i další...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Navrh kolejiste H0e

Příspěvekod shiso » stř 18 dub, 2018 12:50 pm

Ahoj,

dekuji vsem za podnety

Do lomu/pily se bude jezdit jako sunutý vlak? Dobry point nad tim jsem neuzvazoval, to bude chtit zmenu...

Ten tunel mne vubec nenapadnul ,ze bude problem. Ale souhlasim asi jich na uzkych zas tak moc nebyva. Nicmene neslo ani tak o realnou predlohu, jako spise o to vyzkouset si stavbu prvniho kolejiste a to modelovani krajiny - skal, tunelu, stoupani trate, zakladni zapojeni a mit elemetarni moznosti provozu. Beru to jako testovaci a "hraci" pole, neb k velkemu kolejisti je hodne daleko a kdo vi kdy bych se k necemu takovemu dostal. Toto mi dava sanci na "rozumny" vysledek v "rozumnem" :D case . Puvodne jsem uvazoval I jen o jakemsi dioramatu, ale pak jsem si rekl ,ze to by byla opravdu nuda, kdyz je moznost aspon zakladniho provozu...

Co jsem dohledal Milanovo planky, zaujala mne tam Uzkorozchodna koncova pro TTe ,nebo Hurky, ale ty na dany prostor nenacpu...

Jeste mne zaujal ten prvni planek - priznam se ,ze nevim zda je Milanuv , akorat nevim zda by se na dany proctor v H0e vesel....

Hankovi dekuju za odkazy - umim troche Rusky a Eng, ale pro mne bude stacit I obrazkova inspirace :D
Přílohy
IMG_0189.JPG
IMG_4048.JPG
IMG_4048.JPG (91.33 KiB) Zobrazeno 6053 krát
IMG_3975.JPG
IMG_3975.JPG (95.12 KiB) Zobrazeno 6053 krát
shiso
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 26 říj, 2011 8:01 pm

Re: Navrh kolejiste H0e

Příspěvekod Jarda H. » stř 18 dub, 2018 1:41 pm

A co Milanova kniha č.1, str. 63, plánek KU_034 Lesní železnice / H0e Peco / 700x1.500 mm ?!
Trať vedoucí lesem s jednou úvratí a překladiště vč. (symbolicky) jedné koleje HO s překládkovým jeřábem ?!

Případně i předchozí plánek KU_032 Lesní železnice / H0e ROCO 24° / 900x600 mm, kde je bohatší "síť" lesní železnice
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Navrh kolejiste H0e

Příspěvekod JanoH0e » stř 18 dub, 2018 1:53 pm

K námetom. Veľa možnosti nemáš. Na podobnom priestore robil lesnú železnicu "Beňa". Potom je tu možnosť K.B.K. napr. stanica Koněprusy, s odbočkou do lomov a hl. traťou. http://trempoviny.rajce.idnes.cz/Malodr ... 030655.jpg . To sú námety, kde môžeš "stúpať". Potom môžeš mať ovál s malou stanicou vpredu a skrytou stanicou za kulisou. Klasika "kameňolom" z ŽM,staničky ako H. Povelice alebo Čabová, popr. niektora stanička z JHMD, môžeš si urobiť námet na "mestkú železnicu" - viz. Lučivná od M.F. Ďalej môžeš mať priemyselnú železnicu niekde v fabrike. Tvojej predstave by asi najviac odpovedala K.B.K.. Len dole by bola hl. trať a odbočovala by do hôr odbočka, vlak sa aj v skutočnosti sunul. Viz plány K.B.K.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Navrh kolejiste H0e

Příspěvekod hank » stř 18 dub, 2018 4:56 pm

JanoH0e píše:K námetom. Veľa možnosti nemáš. Na podobnom priestore robil lesnú železnicu "Beňa". Potom je tu možnosť K.B.K. napr. stanica Koněprusy, s odbočkou do lomov a hl. traťou. http://trempoviny.rajce.idnes.cz/Malodr ... 030655.jpg . To sú námety, kde môžeš "stúpať". Potom môžeš mať ovál s malou stanicou vpredu a skrytou stanicou za kulisou. Klasika "kameňolom" z ŽM,staničky ako H. Povelice alebo Čabová, popr. niektora stanička z JHMD, môžeš si urobiť námet na "mestkú železnicu" - viz. Lučivná od M.F. Ďalej môžeš mať priemyselnú železnicu niekde v fabrike. Tvojej predstave by asi najviac odpovedala K.B.K.. Len dole by bola hl. trať a odbočovala by do hôr odbočka, vlak sa aj v skutočnosti sunul. Viz plány K.B.K.


Pokud jde o KBK, tak v Pragomodelu pořád ještě mají za krásných 35 Kč skoro 30 let starou publikaci o jejích dějinách, mj. s podrobnými situačními plány všech kolejových systémů, které tam kdy byly v provozu. Mohla by tě zajímat například i proto, že na odbočkách do některých lomů byly - aspoň dočasně, do vytěžení nadloží - tunely.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Navrh kolejiste H0e

Příspěvekod shiso » stř 18 dub, 2018 6:30 pm

To JanoH0e : diky , urcite nechci stavet prumyslovy areal, idea je trat v prirode i kvuli vyzkouseni modelarskych postupu.
K.B.K se mi jevi jako realna a rozumna moznost.

To Hank: dekuju za tip, jsem z Prahy tak se pro knihu stavim :D

Neporadil by jeste nekdo kolik je snesitelne stoupani pro H0e na1m a jaky je nejakceptovatelnejsi +- polomer pri pouziti flexi?
shiso
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 26 říj, 2011 8:01 pm

Re: Navrh kolejiste H0e

Příspěvekod JanoH0e » stř 18 dub, 2018 7:08 pm

Čo sa týka polomerov. Záleží na lokomotívach. Niektorým stačí r -190 mm, iným nestačí 400 mm. V podstate sa dá povedať, urob ich maximálne, čo ti koľajisko dovolí. Ale ak sa dá, pod 260 mm nechoď. To je taký H0e rádius výrobcov. Stúpanie to isté. Netreba to preháňať. Ľahké lokomotívy toho veľa neuvezú. A odpor v oblúku a stúpanie môže spôsobiť, že sa nevyštverá ani sama lokomotíva. Najideálnejšie by bolo kúpiť lokomotívu, vagóny (max. vlak) a trasovať to podľa jej schopnosti. Väčšinov sa neodporúča viac ako 30 promile na rovine, ale niektoré lokomotívy, hlavne tie ľahšie nevystupajú ani to.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Navrh kolejiste H0e

Příspěvekod Kimis » sob 11 kvě, 2019 7:37 am

Taky jsem na internetu hledal ideální poloměr, jsem sice "hánulkař" ale přemýšlím nad sestavením diorámy ve vitríně kde by se vlak mohl točit aby nebyla vitrína čistě statická. Samozřejmě aby část tratě vypadala reálně, bude muset jít z tunelu do tunelu i když u ČSD něco takové nemá předlohu dle toho co jsem se zde dočetl. No každopádně v H0e je, co se týče poloměru, možné vše - https://www.youtube.com/watch?v=TmN-GCzZt0s. Otázkou spíš je, jaký je minimální poloměr pro TU47, věděl by prosím někdo z vás?
Kimis
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 29 říj, 2018 12:08 pm

Re: Navrh kolejiste H0e

Příspěvekod jihous » sob 11 kvě, 2019 5:21 pm

Myslím, že jsem to psal ve vláknu k TU47.o a to že mám dva modely, starší na N-kovém podvozku a "tovární od pana Jiřího JIndry. Oba bez problému projíždí tovární výrobky HOe Roco i Peco. Zvěrstva s flexi jsem nedělal, neboť základní ovál HOe ROCO má šíři jen 55 cm a to mi stačí.
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: Navrh kolejiste H0e

Příspěvekod juroH0 » ned 12 kvě, 2019 9:40 am

Na podobnom priestore mám rozpracovnú, mierne upravenú lesnú železnicu od Milana. Minimálny polomer 185 mm, v stúpaní 30%o a z vlakom zloženým z dvoch plošiňákov v pohode zvládajú Roco feldbahn diesel, para aj HF110 resp jej prestavba na Kolbenu. A taktiež aj pojazd Kato, použitý pod M11.0. N-kovú V200 čo by budúcu darkyňu orgánov pre Rábu som zatiaľ neskúšal.
Viac info: viewtopic.php?f=1&t=11571
Nech sa darí :)
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků