Kolejiště 4900x3900 H0

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod milan ferdián » sob 31 bře, 2018 2:24 pm

Nechápu proč se tak čertíš.Co jsi čekal.Především jako amatér jsi si měl prostudovat kolejivo,do kterého jdeš.Kolejivo od PECA je proslulé tím,že kolejové návrhy jdou složit jen pomocí wintracku,protože nikdo nezná geometrii kolejiva PECA.
Kolejivo je určené pro anglické modeláře.Jestli chceš jej použít pro provoz ČSD/ČD musíš dodržet tyto pravidla.
1 - ve stanici osová vzdálenost kolejí minimálně 55 až 59 mm
2 - budeš muset vkládat mezi výhybky kousky přímého kolejiva,aby jsi dosáhl danou osovou vzdálenost kolejí ve stanici
3 - píšeš osovou vzdálenost na širé dvojkolejné trati 52 mm a máš osobní vozy dlouhé 313 mm,to znamená mít poloměry na dvojkolejné trati R700/R752 (NEM112)
4 - vyzkoušet průjezdnost vozů míjení dvou souprav v obloucích na daných poloměrech nejdříve na sucho
5 - skupinu kolejí ve stanici napojit takto zleva doprava:
dvojkolejná trať R700/R752---kolejová spojka levá--výhybka levá--odvrat--skupina kolejí ve stanici
6 -podívat se jak vypadá v reálu úvraťová stanice Liteň a opravit stanici na pravé straně v místnosti
7 - vedení tratě jak dvojkolejné a lokálky ti neposoudím,záleží totiž co se ti nejvíce líbí
8 - zatrolejovat dvojkolejnou trať dle NEM201/1 a ještě najít podklady pro umístění trolejových sloupů na trati
9 - pokreslit horu papíru (wintrack) než budeš vůbec s něčím spokojený
Toť můj poslední příspěvek.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod JaroHo » sob 31 bře, 2018 2:39 pm

kdo by se nečertil....
nechci vláčkodrom, nechci to přeplácaný. nechci nesmysl. To v žádném případě.
chtěl jsem to smáznou a založit časem znova, ale konečně je tu něco co jsem potřeboval, díky Milane. V neděli na tom zamakám.
Ještě jednou děkuju :wink: .
El.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod Michal Šuhajda » sob 31 bře, 2018 11:03 pm

Ahoj,
Jo to téčkový kolejiště je širší, ale nemusíš ho kopírovat. Hlavní námět se mi zdál podobný. Plánuješ sám a to je lepší, než sem hodit rozmery cimry ať Ti někdo udělá plán. Ber ho jako inspiraci a zkus podle nej vytvořit vlastní plán. Pokud Ti to nepůjde, tak napiš a něco vymyslime.
Michal
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod vorech » ned 01 dub, 2018 11:28 am

Opravdu nemej pocit demotivace,jedine co ti zde panove snazili naznacit je to,ze si musis ujasnit,co od toho kolejiste chces a pozadujes.Pak k tomu vse smerovat a rozvijet.nevim jakou mas za sebou modelarskou historii,ale takhle velke rozmery na zacatek?
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod JaroHo » ned 01 dub, 2018 12:00 pm

Díky Michale, dneska v noci budu mít 12 hodin času, dávám wintrack do laptopu :mrgreen:
vorech: ten pocit jsem ale v tu chvíli měl, beznaděj, potřeboval jsem se od něčeho odpíchnout, něčeho se chytit.Žena v tu chvíli dost prudila....
nebojím se toho ale je pravda že když jsem začal zjišťovat nějaký věci, myslel jsem si že to asi nemá smysl.
Moje modelářská historie? V 15 letech mi brácha přivezl nějaký zbytky H0 z francie, tak jsem si udělal kolejiště z horního patra patrové postele, byl to ovál, dřevo, polystyren, herkules, papír.Koleje na papírovým položí,nebyly žádné flexi gleiss... Neměl jsem žádnou zkušenost, naši mě nepodporovali v žádném koníčku co něco stál, jediný co bylo byl malířský kroužek zadarmo, kde malování zátiší s pomerančem mě fakt nebavilo :wink: ,Ani jsem neměl žádnou funkční lokomotivu, jen vrak nějakýho stroje sncf, jen vagony asi 4 z toho 2 rychlíkáče na pneumatickejch podvozcích, velmi dlouhé. strejda měl H0 ale jen ve vitríně. Takže nikdo z rodiny kolejiště nemodeloval. Dělal jsem plastikový modely letadýlek, do detailu včetně vymalování tváře pilota, takže nějaký minimum znám co se týče modelu. Do modelařiny mě svým způsobem dokopal kolega z Poděbrad, kterej z bráchou dělají ve sklepě model. vč. trakčního vedení físmann :wink: dělší strana 5m.
Nikoho z Vás osobně neznám, na burzy nejezdím, maximálně do prahy se synem na Smíchov na vlakodrom, potom do Žďáru občas, pak do Peček na výstavy jezdíme(2x zatím). V krámě nakupuji u modeláře p.Hladíka tady na náměstí v Nymburce + modelbazar, modely biz, mašinky.cz, ITvlaky. Jo a eště co se týče drážní historie naší rodiny, děda dělal v ŽOS Nymburk, a pak v důchodu obsluhovali s babičkou šraňky, taky jsme si to jako děcka mohli vyzkoušet(byly to ty ruský-tlačítkem se troubilo), bylo to na desítce tzn. na trati z NBK na Lysou nad Labem :mrgreen: a potom strejc dělal údajně u traťovky ale detaily nevim(podle mě jen kouřil jednu za druhou). Druhej strejc co má ve vitríně H0 dělá na ministerstvu dopravy. Tchán - bejvalej mistr v depu DPOV dělá revize elektro na mašinách, po renovaci dělal revize na Kyklopovi i Stříbrný šíp
Kolejiště a videa který mě osobně se líbí je:
http://www.mkzdar.cz/
https://modelovy-sklipek.webnode.cz/fotogalerie/ tohle se mi líbí velmi
na videa koukám hodně na Chrudimské modeláře, Michala G, a hodně se mi líbí kolejiště Michala Čapka - Capkamodellbahn, videa Tomáše Pelecha, Mi.Ko & Endy96,
tolik o mě. zatím
edit:
dost inspirace jsem našel zde http://www.gvd.cz/cz/data/planky/planky.html
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod Polabský » ned 01 dub, 2018 1:21 pm

Hezký den,
snad i trochu cíleně jsem v minulém příspěvku zvolil hrubší tón.
Chcete se pustit do poměrně výrazného díla a ani nevíte, co Vás čeká.
Je skutečně nutno si v klidu ujasnit, co vlastně chcete a jak toho dosáhnout.
Pro Vaší sbírku vozidel je nutno najít, vytvořit smysluplné kolejiště. Aby to spolu šlo dohromady a mělo to hlavu a patu.
Stavba kolejiště je vždy o velkém množství kompromisů, nikdy nelze postavit "zmenšeninu". I ohromná kolejiště budovaná pro veřejnost jsou vždy v něčem "zkrácena".
Nechvátejte do rychlého a zdánlivě snadného řešení. Tady lze najít informace a rady.
Zdravím.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod JaroHo » ned 01 dub, 2018 1:38 pm

jsem v klidu, beru to jako potřebný kopanec a srovnání správným směrem.
díky.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod richardisko » ned 22 dub, 2018 7:08 pm

Pár věcí, které mě napadají při pohledu na ten plánek:

- Prosím, hlavně ne točnu s rotundou, kterou obkružuje hlavní trať. Prosím, opravdu ne. :cry: Ať to na plánku vypadá sebelíp, nikdy to v reálu nepůsobí dobře. Kolejišť s takovým motivem už vzniklo, nebuďte další, kdo tu chybu udělá. Pokud už depo opravdu chcete, což takhle nekolikamístnou výtopnu a točnu oželit? Nemluvě o tom, že takové depo s točnou by mělo mít podstatně více kolejí, kde každá má svůj účel (zauhlovací, vjezdová, odjezdová, na popel, správková,..) a depo takových rozměru v nácestné stanici by asi nevzniklo. Doporučuji nastudovat knihu od Vladimíra Zusky - Lokomotivní depa a jejich modely.
- Nikdy nepůsobí dobře, když dáte do jedné linie hranu kolejiště a stanici. Co tu koncovou stanici vpravo dát šikmo do prostoru víc nad portál té dvojkolejky?
- Podobně bude působit ta jednokolejná trať, co vede přímo podél hrany kolejiště. Nejen, že se ochuzujete o možnost modelování krajiny okolo trati (hrana kolejiště na fotkách taky nevypadá nejlépe), ale mašinky na samé hraně kolejiště si říkají o to, že spadnou v nejméně střežené chvíli.
- Do té koncové stanice vjíždí zprava trať z tunelu. Do stanice je zaústěna jen na jednu kolej, která je zatraceně krátká. Když tam něco bude stát, tak z tunelu nemáte jak vjet do stanice. Chtělo by to dostat ze z každé traťové koleje alespoň na dvě staniční.

Neberte to prosím jako hledání chyb na návrhu, ale pokud máte touhu udělat Rataje, tak bych se na nějakou dvoukolejku vykašlal a udělal bych lokálku se dvěma stanicema (Vlastějovice, Šternberk nebo Ledeč nad Sázavou) vpravo a vlevo a jako hlavní motiv na čele ty Rataje.
www.zeleznicepodbaba.cz
Uživatelský avatar
richardisko
 
Příspěvky: 61
Registrován: sob 05 pro, 2009 7:18 pm

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod JaroHo » pon 23 dub, 2018 11:45 am

zdravím,
díky moc za názor, no ono točnu má každej, no tak asi by bejt nemusela, nad variantou bez točny jsem neuvažoval :wink:
S těma stanicema a jednokolejkou není zlej nápad ale chci tam někde kus s drátama, ne celý kolejiště. Na knížku se poptám. Ještě jednou děkuji.

P.S.:práce na místnosti pro mašinky a na plánku se odkládají, je hezky a je třeba dělat venku, no jenže v sobotu jsem sebou praštil na kole a tak už ani to nejde. Tak snad se k malování dostanu, jsem neschopen :mrgreen:
edit: tak dělám na plánku, sice mě bolí za krkem ale dělám. Pohrávám si s variantou v pravo na téma Telgrádská Slučka a Palcmanská maša :mrgreen: no je to pakárna ale alespoň se učim kreslit plochy. Dvoukolejka je tam stále ale celý kolejiště jsem přemaloval...depo s točnou jsem ještě nevypáral
edit: telgard odložen, dneska jsem si vzal metr a chodil dole po místnosti-překreslen rám na rozměry tak aby byl 90cm od zdi pokud možno a zkoušim tam vymodelovat stanici a někam ji umístit. Všecko ostatní jsem smazal :shock:
edit: takže všecko od znovu...chodim do cimry se dívat a představovat si....za dveřma by se mi líbila konečná lokálky jen pro vůz M152/810. Stanice je malá ale pasuje mi tam a chtěl bych tam remízu. Prostě když se dívám do prostoru tak to tam prostě pasuje. Jen si říkám jestli to není moooc krátký....ono já ten panel nechci moc hluboký od zdi, proto takto. Přiznám se že si mi víc líbí moduly než megapanely a tak bych viděl i to moje kolejiště, nijak hluboký, max 100 od zdi a to v místě kde se budou vracet ty mý dlouhý vagony....a od dvoukolejky jsem upustil...
Přílohy
konecna.jpg
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod JaroHo » čtv 03 kvě, 2018 12:56 pm

tak tohle jsem vypotil. S reálem to mám pramálo společnýho ale za to mě neperte. Dvoukolejka je složena z vnitřního okruhu který vede dokola přes skryťák v pravé části. Vnější pravá kolej dvoukolejky je nakonec okruh lokálky vycházejícího z nádraží vlevo dole a vede do asi nádraží vpravo pod zastávkou Harmanec Jaskyňa :mrgreen: .Před zastávkou Harmanec Jaskyňa je tunel a Telgartska Slučka :mrgreen: Na tom velkým okruhu jsou zvoleny rádiusy min 460mm kvůli vozům Bmee a.c.m.e.
Možná ještě udělám jednu spirálu a skryťák nalevo, to aby dvoukolejka mohla bejt případně zadrátovaná a elektrika mohla jezdit malý okruh pod drátama....uvidíme. Když to sečtu, strávil jsem na tom 14 dni(neschopenka).
Levé nádraží- v jedné lini bych s nádražní budovou viděl sklady....Vlevo dole to má být sýpka telč nebo ZZN :roll: a když na to teď koukám tak by mohlo být levé nádraží rovně se zdí, nádražní budova, sklad a ZZN v jedné linii napravo tak jako je to v Nymburk-město.......co vy na to?
Kolejiště jsem se snažil držet 90cm od zdi max. pro dostupnost a esteticky štíhlejší linii. Sice mi ty koleje někde lezou přes ale jinak to nešlo. Pokud mi máte chuť pomoci tak prosím návrhy klidně od tužky na dokončení detailů nebo opravy chyb. Vím že ta malá koncová stanička je asi hodně špatná i napojení je nešťastné ale strašně jsem tam něco chtěl dát a nevěděl jsem co. Nebo by tam mohlo být malé depo, to by se mi asi líbilo jen nevim jak jej správně napojit?
V tom depu bych viděl naftové zbrojení a pozůstatky po parním provozu, tzn. popelovou jámu, nějakej zauhlovací výtah, remízu a vodárnu, dílnu?
Předem děkuji za shovívavost a pomoc. :wink:
Přílohy
plan_kveten_1.jpg
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod JaroHo » sob 05 kvě, 2018 5:38 am

takže asi takhle. Jeden může jezdit s myší kolem dokola, druhej může dělat posun nebo jízdu z levého nádraží po vnější lokálce do konečné stanice třebas Liteň.
Přílohy
plan_kveten_2.jpg
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod michal_n_cz » úte 08 kvě, 2018 2:06 pm

Lucy píše:Námět z ciziny.... :wink:

V H0 to na tu plochu tak pěkně nevejde - ten námět je tak pro 1:160...
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod JaroHo » čtv 10 kvě, 2018 6:48 am

Díky za tipy.
ten skryťák to je teda nářez :wink:
Ono je právě limitující to, že potřebuju pracovat s minimálním poloměrem 460mm kvůli ACME Bmee :mrgreen: To že jsem si řekl že bude panel 90cm od zdi, tim jsem si pěkně s prominutim zasral do všeho. S tim poloměrem to prostě vyřešit chci. v hlavě se mi rýsuje tak nějak další plán s tím že ta stanice vlevo bude konečná s malým depem ale to už jsem asi psal....preotože ten kraj u dveří se k tomu nabízí, vystřihnout tam remízu na dvě stání, zbytky po zauhlování, vodárnu, vodní jeřáby, rezavý zauhlovací výtah, některé koleje prorostlé zelení.....
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 10 kvě, 2018 7:16 am

Odpovím tady místo SZ.
To místo se podle mě hodí spíš pro vlečku. Tím jak je zalomený se tam remíza bude pašovat blbě. Divně to bude vypadat, dokud to bude nelogické. Většinou nebyl důvod strkat remízu daleko od kolejiště stanice. I větší strojové stanice navazují na kolejiště ve stanici.
U vlečky je to jiné. Ta se přizpůsobila podniku a vedla tak jak bylo nutné a kudy to šlo (terén, zástavba atd.)
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště 4900x3900 H0

Příspěvekod JaroHo » čtv 10 kvě, 2018 8:52 am

ok, tak v tom případě bych navrhoval ZZN ? to by mohlo projít. :wink:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků