Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod milan ferdián » pát 26 lis, 2021 9:20 am

Parádní fotky Michale, v dokončeném stavu, stanice nebude mít chybu. Už vidím ve své představě II.epochu :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod Dusan » pát 26 lis, 2021 10:30 am

Jako celek to vypadá moc pěkně. Plánuje se ještě nějaké pozadí ? Ten materiál kde jsou uchyceny konzoly je lamino ?
Plánuji něco podobného. Díky, ať se daří.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod MichalM » pát 26 lis, 2021 3:02 pm

Milane děkuju za pochvalu. Práce je na tom ještě spoustu - od dostavby výtopny, přes dokončení střech, cest, vodní jeřáb, až po různé detaily jako zábradlí propustku, návěsti, zarostení koryta potoka a další podobné vylepšení v krajině. Ale povětšinou jsou to věci, které se dají dělat postupně při chvíli volna.

Dušane, pozadí plánuju, ale musím nejdřív vymyslet maskování těch konzol. Nechtěl jsem v předu žádnou podpůrnou příčku, proto tam musí být takto velké konzoly (šířka horní desky je 42cm). Navíc jsem chtěl na pozadí opravdu Staré Město a tím pádem si jej budu muset zajet sám nafotit a poskládat.

Konzoly jsou uchycené ve zdi (materiál podobný ytongu). Zbytek jsou klasické DTDL desky, které jsem si nechal naformátovat na odpovídající rozměry a ohranit. Přední deska pod zasklením je zezadu vyztužena hliníkovým profilem (uprostřed je spoj na kolíky bez lepidla) a v krajních deskách je pouze nasucho kolíkovaná. Horní desky jsou na konzolách samonosné, pravou krajní (s výjezdem) jsem schopen jednoduše vytáhnout (povolím 4 vruty), potom vytáhnu i skla a čelní desku a můžu si segmenty vytáhnout úplně ven. Moc často se to rozebírat nechystám, ale v případě potřeby to nedá zase tolik práce.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod Zlámalík » pát 26 lis, 2021 4:07 pm

V jednoduchosti je síla. Krásně zpracováno! Smekám.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod Dusan » pát 26 lis, 2021 5:24 pm

MichalM píše:Konzoly jsou uchycené ve zdi (materiál podobný ytongu). Zbytek jsou klasické DTDL desky, které jsem si nechal naformátovat na odpovídající rozměry a ohranit. Přední deska pod zasklením je zezadu vyztužena hliníkovým profilem (uprostřed je spoj na kolíky bez lepidla) a v krajních deskách je pouze nasucho kolíkovaná. Horní desky jsou na konzolách samonosné, pravou krajní (s výjezdem) jsem schopen jednoduše vytáhnout (povolím 4 vruty), potom vytáhnu i skla a čelní desku a můžu si segmenty vytáhnout úplně ven. Moc často se to rozebírat nechystám, ale v případě potřeby to nedá zase tolik práce.


Máš to pěně vymyšlené. Já plánuji využít ten systém-lišty s dírama na zeď, do kterých se pak nasouvají ty policové podpěrné konzoly. Vše bude na zdi bez skříněk. Tak si vytvořím dvě police nad sebou po celé délce. Police budu dělat nasouvací na konzoly něco jak má IKEA, abych je tak zamaskoval. Na ty lišty pak přijdou tenká "záda" s pozadím. Taky jsem laboroval právě nad tím, jak to udělat bez podpěr v průběhu délky.
Máš to jako celek fakt pěkný. Ať se daří.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod hank61 » pát 26 lis, 2021 5:37 pm

Dusan píše:
MichalM píše:Konzoly jsou uchycené ve zdi (materiál podobný ytongu). Zbytek jsou klasické DTDL desky, které jsem si nechal naformátovat na odpovídající rozměry a ohranit. Přední deska pod zasklením je zezadu vyztužena hliníkovým profilem (uprostřed je spoj na kolíky bez lepidla) a v krajních deskách je pouze nasucho kolíkovaná. Horní desky jsou na konzolách samonosné, pravou krajní (s výjezdem) jsem schopen jednoduše vytáhnout (povolím 4 vruty), potom vytáhnu i skla a čelní desku a můžu si segmenty vytáhnout úplně ven. Moc často se to rozebírat nechystám, ale v případě potřeby to nedá zase tolik práce.


Máš to pěně vymyšlené. Já plánuji využít ten systém-lišty s dírama na zeď, do kterých se pak nasouvají ty policové podpěrné konzoly. Vše bude na zdi bez skříněk. Tak si vytvořím dvě police nad sebou po celé délce. Police budu dělat nasouvací na konzoly něco jak má IKEA, abych je tak zamaskoval. Na ty lišty pak přijdou tenká "záda" s pozadím. Taky jsem laboroval právě nad tím, jak to udělat bez podpěr v průběhu délky.
Máš to jako celek fakt pěkný. Ať se daří.



Dušane ty lišty s dirama na zeď a na ně policové konzole jsem měl na kolejišti také. To musí být ale velice lehké a také úzké. Jinak se to díky vůlím kloní dolů. Ja jsem to z tohto důvodu zrušil a raději jsem pod kolejiště dal skříňky :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod MichalM » pát 26 lis, 2021 8:38 pm

Ten systém zavěšení polic bez konzol jsem také zkoumal, ale narazil jsem na dva problémy. Prvním bylo frézování v hraně u stěny, které je nutné, aby se skryl závěsný systém. To bych doma neudělal a musel bych si na to sehnat truhláře. No a druhý problém byl, že pro moji šířku (42cm) bych tu polici musel mít tlustou myslím 4 nebo dokonce 5 cm a i přes to jsem tuším překračoval doporučenou šířku. Tloušťka tam byla kvůli průměru trnů. Proto jsem zvolil toto řešení a použil konzole 25x30cm. 25cm je na zdi a 30 pod policí. Tuším se měly montovat opačně, ale to mi nevycházelo a chtěl jsem tu polici mít podepřenou v co největší šířce, aby se nevylomila. DTDL deska má tloušťku 18mm a ze spodu jsou pouze 3 vruty 3x15mm. Na druhou stranu výrobce tvrdí, že nosnost jedné konzoly je tuším 35kg a ta police je asi 150cm vysoko, takže nepředpokládám, že by tam někdo dával něco těžkého. Maximálně nějakou vázu, sklenici s pitím nebo jinou drobnost.

Jinak pokud se někdo chystá realizovat něco podobného, tak asi nejdůležitější rozměr je výška toho přístupového otvoru, kterou mám asi 30cm. Nad tím jsem dlouho přemýšlel a za sebe můžu říct, že pro šířku segmentu 40cm je to dostatečné pro běžné čistění a drobné práce. Už jsem pod policí vysadil několik stromů a projel všechny koleje vatou, akorát se musí dávat pozor na překážky v popředí (pokud jsou) a lampy.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod MichalM » pát 26 lis, 2021 8:46 pm

Až jsem to dopsal, odeslal a následně si znovu přečetl tvůj příspěvek, tak mi došlo, že myslíš něco jiného. No, mazat to nebudu, třeba to bude pro někoho zajímavé. U toho IKEA systému bych měl trochu obavu o přesnost provedení. Kdysi jsme takové police doma také měli a bylo to takové lehce nestabilní. Konzoly tam úplně pevně nedržely a police se krapet hýbaly. Ale jaké to má vlastnosti při větším zatížení nebo pro tvé použití, to nejsem schopen hodnoti.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod Ivan » pát 26 lis, 2021 9:14 pm

Té ikee bych také moc nevěřil. Což takhle dát do zdi na chemickou kotvu roxory/závitovky, a těsně pod ně zavěsit vršek skříňky? Bylo by to shora trochu vidět, ale nemuselo by tolik, případně nějak zamaskovat či zapustit do police.

Jina kolejiště vskutku nádherné!!!!
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod Dusan » sob 27 lis, 2021 9:50 am

Už to tu Michalovi nechci víc plevelit, ale dokončím myšlenku ať je debata celá. Nechci používat IKEA jako tovární, jen udělám svoje police tak jak mají oni u produktu LACK (jejich jsou jen v šíři 250, já potřebuji 350). Jako konzoly použiji to co je na fotce. Máme to doma v komoře asi 20let, je na tom plno krámů včetně knížek atd. Nikde se to nehne, konzoly (310mm) jsou ve svislé části nasunuty a zacvaknuty směrem dolů dvěma zuby. Ty vlastní konzolky prošroubuji z boku příslušným hranolem dejme tom u 30x30 a na tom budou pak nasunuty ty police.
Pak to bude jak u Michala, segmenty budou zvlášť, vloženy do prostoru. Výškově bude k dispozici 42cm, dáno roztečí okýnek pro nacvaknutí konzolek.
Ty závitovky jak píše Ivan je dobrý řešení, ale do přesné zdi, u mě nepoužitelné (stará křivá cihlová zeď).
Mám v délce a šíři toho místa celou plochu srovnánu našroubovaným a vypodloženým laminem(DTDL), což mi dělá rovinu.
Tak sorry za plevel tady, více pak časem u mě v tématu.
Ať se daří.
Přílohy
20211127_102834(0).jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod MichalM » úte 30 lis, 2021 4:45 pm

Dokončit myšlenku je důležité. Až to bude někdo číst, aspoň z toho bude něco mít.

Já jsem měl původně v plánu mít segmenty u protější stěny, která je asi 550cm dlouhá, ale nakonec jsem musel plány poněkud zredukovat. Takže mám původní stanici doplněnou o dva segmenty délky 20cm a 40cm a následně je vložen "mizící" segment s hustým lesem, který je cca 16cm (přesně do zbylé mezery). Tyto segmenty mají jednotné rozhraní a tudíž až mě tato sestava přestane bavit, tak je můžu nahradit jinými a ty stávající někam uložit. Teoreticky bych mohl nahradit i krajní segment stanice délky 20cm, kde končí kopec a získat tak až 80cm prostoru pro nějakou variabilitu layoutu do budoucna. Velmi se mi líbí marwinova továrna s říčkou, ale zatím je otázka, jestli na to budu mít někdy čas.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod MichalM » úte 07 pro, 2021 7:06 pm

Jsem sice spíš amatérský fotograf, ale dělám pokusy i s videem. Jak zjišťuji, na jednu stranu je to dost odlišná disciplína, na druhou stranu to má dost společného, ale to asi úplně nepatří na modelářské fórum. Zatím jsem dal z několika snímků dohromady video příjezdu vlaku do stanice. Snažil jsem se trochu vybírat související vozy, ale na druhou stranu musím pracovat s tím, co mám. Ještě mám nachystaný nějaký posun, ale to je dost složitější na střih.

https://www.youtube.com/watch?v=ee_XZYAqBhY
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod Dusan » úte 07 pro, 2021 8:29 pm

Moc hezký, má to atmošku. Všiml jsem si tam v detailu té konzoly, jak jsme debatovali, že zvažuješ jak je zamaskovat. Napadá mě, ten úhel žebra konzoly od kolmice zdi je malý. Co takhle to pozadí umístit na ně? Použít nějak lehčenou desku z reklamky jako podklad, klidně by to celé mohlo držet jen na magnetech. Sice to bude s mírným sklonem, ale ... ?
Pěkný, ať se daří.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod MichalM » úte 07 pro, 2021 9:09 pm

O tom jsem taky přemýšlel, ale pozadí je spíš hudba budoucnosti. Mám v podstatě dvě varianty:
1. pozadí na stěně s maskováním konzol polepem - nebude to ideální, konzoly budou stále zřetelné, ale pozadí bude svisle
2. pozadí v místě konzol šikmo ke stěně - konzoly vidět nebude, ale pozadí bude zlomené a v horní části šikmo. Aktuálně si neumím představit, jak to bude vypadat

V plánu mám vyzkoušet obě varianty a následně vyberu tu lepší. Pro pokus mi asi bude stačit černobílé pozadí a kus kartonu ... a čas, to je ta problematická veličina.

PS: Ještě jsem to měřil, od spodní hrany konzoly je to 22cm vysoko asi 2cm od stěny.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod kokr » stř 30 bře, 2022 6:57 pm

Mohlo by se hodit - historický snímek z nádraží. https://www.pofila.cz/images/colorbox/191/131.ac03.jpg
Přílohy
Výstřižek Starák.JPG
Zdroj: Pofila link
Výstřižek Starák.JPG (27.59 KiB) Zobrazeno 2884 krát
kokr
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:41 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Miloš_P a 34 návštevníků