Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod MichalM » pon 02 pro, 2019 9:36 pm

Pomalu pokračuji. Nainstaloval a zapojil jsem osvětlení, nainstaloval a naprogramoval dva dekodéry od Digikeijsu (pod každým segmentem jeden), kterými ovládám jak výhybky, tak osvětlení. To byla docela sranda, protože se mi adresy překrývají a sem tam to trochu zlobilo, ale snad jsem to už vychytal.
Teď se bavím přírodou kolem výtopny, kterou jsem zatím neměl čas nakreslit a nechat vylaserovat. Potom bych chtěl pokračovat na rampě (zatím je pouze papírová, musím dodělat povrch) a sjednotit barvu zeminy na volné skládce a trochu ji začít plnit dřívím. Taky mě čeká stavba vodního jeřábu od Weinerta, který by se mi líbil pohyblivý, ale nevím, jestli se zadaří.
Přílohy
DSC05422.JPG
20191111_214839.jpg
20191112_073400.jpg
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod MichalM » úte 31 pro, 2019 10:35 pm

Chtěl bych vám všem poděkovat za rady a další přínosné poznatky a popřát všechno nej do následujícího roku. Můj projekt se po narození potomka posouvá jen velmi zvolna. Spíš jsem rád, že si najdu chvíli na ježdění. Na nádraží mi zbývá ještě spousta práce (výtopna, vodní jeřáb, váha, dodělání rampy u skladiště, sjednocení a zabydlení volné skládky, detekce obsazení úseků, návěsti a další detaily), ale dřív se budu muset spíš zaměřit na ochranu před prachem a nenechavýma rukama, kterou by měla nejspíš tvořit police a několik (nahoru vyndavacích nebo šoupacích) dvířek z plexiskla. Součástí zakrytí by mělo být prodloužení o 20 až 60 cm trati, která mi při posunu chybí, a dále napojení do buďto odendací dvoukolejné přesuvny nebo manuálního kazetového skryťáku. To je asi to, co budu muset vymyslet jako první než budu pokračovat ve stavbě (na druhou stranu manželka při kojení prohlásila, že můžu obsadit obvod celého obýváku, takže do budoucna by mělo být místa dost :D ).
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod Adam96 » stř 01 led, 2020 3:50 pm

Ahoj, moc pěkná tvorba, profesionálně pojaté a zároveň v domácích podmínkách. Jen se zeptám na jednu věc - jak na tom jezdíš? Máš k tomu další segmenty, nebo stanice slouží jen jako funkční dioráma s mašinou sem a tam? Edit. Načetl se mi zbytek stránky, už tedy odpověď mám. :wink:
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod MichalM » úte 14 led, 2020 11:40 pm

Pro dnešek tu mám pár fotek poslední tvorby. Udělal jsem lehkou patinu ohrady na uhlí (zatím bez uhlí uvnitř) a šturcu. Zajímal by mě názor ostatních hlavně k patině kolejnic a ohrady na uhlí. S patinou kolejnic budu pokračovat, až si přeberu připomínky. U boudy je drobná imperfekce, kde jsem se snažil zamaskovat rozpatlaný rezavý pigment a budu to muset zítra ještě upravit.
Přílohy
DSC05632.JPG
DSC05631.JPG
DSC05626.JPG
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod Dusan » stř 15 led, 2020 9:56 am

Té rzi tam máš moc vůči ostatnímu povrchu, hlavně je tmavá, dal bych světlejší a ještě bych ji míchal, aby to nebyl jednolitý odstín. Prostě je soustředěna jen na kolejnice a zbytek je moc čistý. Obecně svršek není jen "rezavý", je to směs rzi, prachu a špíny a je tím zašpiněn celý.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod vmucha » pon 20 led, 2020 7:17 am

Do té ohrady na uhlí ti chybí vstup, příp. místo kudy se vyváží k uhelnému výtahu vozíky s uhlím
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod hank » pon 20 led, 2020 9:36 am

vmucha píše:Do té ohrady na uhlí ti chybí vstup, příp. místo kudy se vyváží k uhelnému výtahu vozíky s uhlím

Ve Staráku výtah nikdy nebyl, zbrojilo se ručně z košů, ale jinak máš samozřejmě pravdu.

V archívu jsem našel tuto normálii kkStB 545/H určenou přímo pro Staré Město, ale na ní vstup vyznačený není. Stačí na vhodném místě mezi dvěma svislými kůly vynechat vodorovné desky.
uhli_starak_maly.jpg

Dnes už asi nikdo nezjistí, kde přesně byl vstup na skládku v tomto konkrétním případě, ale na jiné podobné normálii ZvKČ VIII/H je vstup do prostoru skládky vyznačen takto:
uhli.jpg

Plocha skládky ve Staráku 4x7 m se sice zdá mrňavá, ale když tam bývala mašinka až do r. 1945 doma, tak to byla sama jediná 310.0127 a pro ni taková hromádka uhlí jako předepsaná týdenní zásoba bohatě stačila. 4x7x1 m = 28 m³, to odpovídá cca 20 - 22 tunám uhlí.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod MichalM » pát 13 bře, 2020 10:07 pm

Co se týče ohrady na uhlí, udělal jsem ji podle plánku a tam žádný vstup nebyl. Asi by se tam dal dodělat jednoduchým vyříznutím jedné sekce desek, ale zatím to nechám tak. Aktuálně na to nemám moc času, ale podařilo se mi udělat do šturců alespoň pražec přes koleje. Ještě mi tam chybí návěst, ale to taky časem dotáhnu (potřebuju jich víc - pískáček, 30, 40, přejezdové kříže apod., tak to snad nějak udělám najednou). Dále jsem se pustil do výtopny. Původně jsem ji chtěl nechat vylaserovat a slepit, nakonec jsem modelařil ručně a použil hranolky 2x2mm a papír. Byla to piplačka a výsledek není zdaleka ideální, ale zatím si s tím asi vystačím. Hřebenový trám přijde ještě zalepit do čel budovy, nebude takto nahoře, ale potřeboval jsem to pro slepení něčím chytit a kdybych ho rovnou zalepil dovnitř, už bych to nikdy nerozdělal (a že jsem to rozdělával dvakrát). No a časem se asi odhodlám k té laserovánce, pokud nikdo tento typ výtopny nevyrobí jako model.
Přílohy
20200306_090616.jpg
20200214_091545.jpg
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod hank » pát 13 bře, 2020 11:32 pm

MichalM píše:...pokud nikdo tento typ výtopny nevyrobí jako model.


Karel Barták mi podobnou nudli (nikoli hrázděnou) slíbil v eNku, tak třeba se nechá ukecat, když ho slušně požádáš...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod HonzaM » sob 14 bře, 2020 9:17 am

Stavebnici takovéto podlouhle remízy (ale pro dvě koleje) jsem našel v e-shopu DM Toys, ale je to úmorné hledání, budovy s železniční tématikou v N-ku tam mají na 83 stranách. Jsou tam i nejrůznějsi drobnosti a doplňky jako ploty, mosty a můstky atd. Bohužel pro mne jen málo pro V. a VI epochu a spíš v německém stylu. Ta V. a VI. epocha se ale týká jem domácího kolejiště, na modul takovouhle nudil potřebuji, tak pokud ji pan Barták vyrobí, prosím o informaci, měl bych zájem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4041
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod lajblt » sob 14 bře, 2020 2:23 pm

Ahoj, mám jen takový dotaz - v jaké epoše je stanice modelována? Rychlostníky jsou totiž používány až od roku 1953, přejezdové kříže od r. 1931.
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod MichalM » ned 15 bře, 2020 9:01 pm

Původní představa byla epocha III, spíš IIIa - výtopna je ještě na snímcích z roku 1962, ale na snímcích z roku 1946 je volná skládka pouze u krajní kusé koleje (jako to mám já), kdežto na snímcích z roku 1961 jsou již oba šturcy obskládány dřevem. Takže předpokládám, že někdy v tom období došlo k vybudování zpevněných ploch a rampy. No ale jak to tak bývá, v průběhu času se mi doma sešla vozidla ze všech možných epoch. Každopádně pro moje ježdění bude primární ta epocha III s účastí vozidel ze starších epoch. Takže jak to píšeš, tak přejezdové kříže určitě ano a rychlostníky můžou být třeba zastamdací (primárně jsem je chtěl pro zpestření vjezdového segmentu s přejezdem).
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod MichalM » čtv 25 lis, 2021 11:08 pm

Poslední dobou jsem neměl na modelaření moc čas, ale jak potomek roste, tak jsem musel řešit nějakou ochranu proti prachu, létajícími hračkami a dalšími předměty cestujícími vzduchem. Více řeknou přiložené fotografie. Celková vnější délka je 320cm, vnitřní o cca 4 cm méně. Osvětlení pomocí led pásku, zasklení z plastových desek. Výjezd je realizován kabelovou průstopkou. Vnější skrytá kolej má cca 90cm. Do budoucna počítám s nahrazením starých skříněk jinými ve stejném bílém dekoru. Skrytá kolej bude na stolové desce (potřebuju do obýváku výhledově přestěhovat pracovní kout).
Přílohy
DSC00699.JPG
DSC00698.JPG
DSC00692_panorama.jpg
Naposledy upravil MichalM dne čtv 25 lis, 2021 11:13 pm, celkově upraveno 1
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod MichalM » čtv 25 lis, 2021 11:08 pm

Další fotografie
Přílohy
DSC00702.JPG
DSC00701.JPG
DSC00700.JPG
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Staré Město pod Sněžníkem (Mähr. Altstadt)

Příspěvekod MichalM » čtv 25 lis, 2021 11:09 pm

A ještě
Přílohy
DSC00704.JPG
DSC00703.JPG
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: martin-tt a 10 návštevníků