TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT MINI Jizerka 120x115

Příspěvekod workous » ned 26 srp, 2018 3:06 pm

Pěkný je to ...držím palce do další stavby...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: TT MINI Jizerka 120x115

Příspěvekod Ivan » ned 26 srp, 2018 3:50 pm

hopeter píše:Pěkná práce. Překližka by ti opravdu stačila tenčí ( 8 mm ). Tuhost rámu nedělá tloušťka ale právě ty diagonály. Hold to budeš mít trochu těžší na zvedání ke stropu... :wink:
Ještě opravdu uvaž třetí kolej v SN , ta už se tam nevejde i na papíru... :wink:
Pro inspiraci jak uložit kolejiště ( mini ) ke stropu přikládám fotku. Jsou tam tři kolejiště. :)


Diky za pochvalu. S třetí kolejí už nepočítám, nevejde se tak, aby šla hezky zakomponovat do krajiny. Změnou úložného prostoru jsem získal navíc cca 10cm, už to však předělávat nebudu. Vedení silnice asi nechám v této podobě, ale ještě závažím její otočení.
Uložení budu mít také zavěšeno pod stropem, asi na kovové konstrukci. Spodek a přední část oblozim laminem v odstínu sousední vestavěné skříně, takže to bude na pohled spíš taková skříňka a vše bude chráněno od prachu.
Už se nemohu dočkat, až vyjede na trať první manipulak.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 120x115

Příspěvekod Ivan » ned 13 led, 2019 7:55 pm

Zdravím modeláře!

s menší závistí sleduji zdejší rychlostaviče jak postupují na svých projektech, kdežto já mám pořád jen ty rámy... abyste si však nemysleli, že jsem se úplně flákal, tak aspoň menší aktualizace :-).
Času na podzim moc nebylo, tak jsem ho věnoval spíše studiu technik (hlavně elektro, kde bohuel stále často tápu) a postupů a nákupu materiálu. Stále také trpělivě čekám a tiše doufám, že Tillig vypustí do světa IBW s kovovou srdcovkou, tak snad už se v tom únoru dočkáme.
Co se povedlo:
- seznámit se a rovnou i nastavit zapojení přestavníků MP1 s dekodér WD10 (trochu zvlášní, nastavovat něco před montáží, ale ono to aspoň nezabere tolik místa na stole a docela mne to i bavilo)
- rámy jsem opatřil čepy na spojení - použil jsem trhací nýty (na nápad jsem narazil u lokopina). Hlavy jsem zalepil epoxidem do rámu a následně do nich opětovně zalepil "tyčku" a patřičně zkrátil. Docela se to kupodivu povedlo, uvidíme, jaká bude životnost.
Obrázek

- začal jsem stavět ocelový most od pana Bartáka - zatím jen v nástřiku základovkou jako základ pro patinu

Obrázek

- a pak ještě pár drobností na rozpracovaných modelech...

Ať se daří!!!
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 120x115

Příspěvekod Trixt » ned 13 led, 2019 9:25 pm

Ahoj, moc hezký most. :) Co se týká obloukových výhybek s kovovou srdcovkou, také jsem na ně čekal. Nakonec mě zde na fóru přesvědčili, že je lepší si koupit flexi stavebnici 15° výhybky od Tilligu a obloukové výhybky si postavit sám. Měli pravdu, výhybka vypadá lépe než výhybky s kovovou srdcovku, je levnější (poloviční cena) a navíc si ji člověk může přizpůsobit i jinému poloměru odbočení než klasická IBW. Zpočátku jsem se bál a postavit první výhybku byl "porod". :D Zabralo mi to spoustu času. S každou další to šlo lépe a lépe. Dnes bych si stavěl i klasické rovné výhybky. ;) Docela pěkně zpracovaný článek na toto téma má na svém webu Martin Pinta viz http://www.lokopin.wz.cz/kolejivo/vyhybky3_stavebnice.htm a pár informací je i v http://www.lokopin.wz.cz/kolejivo/vyhybky4_praxe_zapojeni.htm. Video na stejné téma je najdeš na https://www.youtube.com/watch?v=s7AuOXaa4sM&index=9&list=PLLWtQLF-b9D_HcW1ZWVttOvVrIX5r3hhs.. Mně to osobně moc pomohlo a třeba to bude inspirací i pro tebe.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: TT MINI Jizerka 120x115

Příspěvekod milan ferdián » pon 14 led, 2019 8:53 am

Důležité je,že pokračuješ.Všichni jsme nedočkaví na další tvé stavební pokroky :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » čtv 30 kvě, 2019 7:24 pm

Zdravím příznivce mini i ostatní, pomalými ale jistými krůčky se pokračuje vpřed k vysněnému cíli. Krom pár drobností na kolejišti mám snad už komplet materiál (krom foliáží a stromků).
Výhybky IBW jsem nakonec koupil s plastovou srdcovkou, kterou odfrézuji a nahradím pruty, stejnou úoravu plánuji i na DKW. Zatím moc nevím, jak uvolnit navazující pruty na srdcovku, nikde jsem nenašel žádný tip. Poradí někdo? Nebo stačí kleště a trochu zabrat? Zatím jsem to nezkoušel.

Při plánování krajiny papír snese hodně, bohužel má můj plánek jednu zásadní chybu. Velký smrkový les u kulisy jsem plánoval ve strmém kopci, ovšem nedošlo mi, že tam nemohu takto zakončit úzkou :roll: (tunel na lesní železnici by byl pěst na oko). Její osud je tedy trochu nejistý, ale ještě to nevzdávám. Jako varianta mne napadla mít kopec jen cca do půlky a pak kousek lesa v rovině, úzkou trochu zkrátím a posunu doprava. No, uvidíme jak to bude vypadat, až začnu tvořit kopec.

Plánek jsem ještě upravil. Rozhodl jsem se zrušit třetí odstavnou kolej ve skryťáku (dle rad některých z vás), což přineslo bonus v podobě více prostoru pro portál a většího poloměru oblouku. Jsem za toto rozhodnutí rád, plánek upravil jsem přes PC a doplnil do něj navíc poloměry hlavních oblouků.
Obrázek

Nakonec pár fotek a co se ještě podařilo:
- kolejiště má hotovou skříňku v chodbě na uložení, bude nad dveřmi do obýváku po strop
- most je zabudovaný v rámu se základem krajinky, po umístění mostu by se to špatně dělalo, ještě asi budu muset rozšířit otvor pro potok
- nakreslil jsem v CADu výkres podloží ale požadovaných poloměrů, vytisknul šablony, nastříhal, obkreslil na korek a vystříhal z něj podloží
- udělal jsem si radost dvěmi barčami od kuehna :D

Obrázek
Obrázek
Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod svata60 » pát 31 kvě, 2019 9:25 am

Ivan píše:Zdravím příznivce mini i ostatní, pomalými ale jistými krůčky se pokračuje vpřed k vysněnému cíli. Krom pár drobností na kolejišti mám snad už komplet materiál (krom foliáží a stromků).
Výhybky IBW jsem nakonec koupil s plastovou srdcovkou, kterou odfrézuji a nahradím pruty, stejnou úoravu plánuji i na DKW. Zatím moc nevím, jak uvolnit navazující pruty na srdcovku, nikde jsem nenašel žádný tip. Poradí někdo? Nebo stačí kleště a trochu zabrat? Zatím jsem to nezkoušel. ....


Zdravím, já jsem měl výhybky IBW jako stavebnici, tak to jsem neřešil, ale řešil jsem "angličana". V místech kde je nabodovaný propojovací plíšek jsem ho odbrousil stopkovým diamantovým tělískem - čelem. Šlo to pěkně a rychle. Těším se na další tvoje aktualizace :)
Uživatelský avatar
svata60
 
Příspěvky: 95
Registrován: sob 10 lis, 2018 9:42 pm
Bydliště: Boršice u Buchlovic

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » pát 31 kvě, 2019 9:30 am

Svata: díky, to jsem potřeboval vědět :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Myšpulín » pát 31 kvě, 2019 4:25 pm

A proč potřebuješ les na kopci? Stačí jen vlevo u portálu. Pak ten kopec normálně stáhni na rovinu k úzké. A kulisu jednoduše propíchneš otvorem jako tunelovým portálem a celek zakryješ hustým lesem. Vláček zmizí v lese a projede kulisou, aniž by to bylo vidět. Jen pozor na tu cestičku, aby ti to zbytečně neotvírala.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » pát 31 kvě, 2019 5:00 pm

Díky za reakci, tohle už mne také napadlo a asi to tak bude. Možná i úvrať. Úzkou budu řešit úplně na závěr, pokusím se udělá koleje provozní, ale i s maketou budu spokojen.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » ned 10 lis, 2019 9:34 pm

Zdravím! po létě a narození druhého syna se mi povedlo vyšetřit trošku času na mini (ale opravdu jen trošku :D).

Položil jsem korkové podloží a začal s pokládkou. Používám samostatné metrové pruty a flexi podloží, takže by kromě rozdělení segmentů a napojení na výhybky by neměly být nikde "sváry". Dle rad zkušených jsem pruty předohýbal a musím kvitovat, je to dobrý nápad. Tím, že se na jednom prutu postupně mění poloměry lepím po malých částech (=poloměrech), hlavně že to ale jde. Ocelový mostek byl trochu chybně umístěn (natočen), takže navazující oblouk nevyšel 330. Po dlouhém zkoušení různých poloměrů jsem dospěl k řešení, kdy za mostem začíná oblouk cca 310 a postupně se mění na 330.

Dále jsem ze zbytů zdiva po stavbě mostu od pana Bartáka udělal základ pro otvřený propustek. S patinou jsem si zas tak moc nehrál, plánuji ho dost zarůst...
Docela jsem řešil, jak řešit výškově potok k rybníku a dle původního plánu by to nevyšlo. Takže nakonec zruším soutok potoků a obrátím směr vodoteče u rybníka. Z lesa bude vytékat druhý potůček, který bude napájet rybník. Taky bude dost zarostlý a nebude ani moc vidět, no uvidím jak to vyjde. Bohužel papír snese opravdu hodně a teprve až při stavbě člověk pozná, že to prostě výškově nevyjde (rám výšky 5cm toho moc nesnese). Zvažoval jsem i zrušení rybníčka, ale nějak ho tam zatím chci mít.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

No a na závěr... ač jsem ji původně nechtěl, tak po velké chvále i zde na fóru i u mne přistála Manka v depu. Tedy zatím jen ve vitríně na dioramatu. Model je opravdu povedený.

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » úte 25 úno, 2020 10:01 pm

Přes Vánoce (a po nich) jsem vyšetřil nějaký čas a trochu s tím pohnul... základní okruh je položený, zapojený... zkrátka JEZDÍME! takže se synem teď více jezdíme než stavím.
Dřevěná vláčkodráha má sice díky vaiabilitě trochu navrh, ovšem zvuková barča to dost vyvažuje. :D
Oba segmenty mám v chodbě ve skříni, vytažení a zapojení je otázka cca 3 minut, takže se zvoleným řešením jsem spokojen. V dřevěné bedýnce mám trvale pospojované trafo a centrálu lenz, takže jen zapojím jeden konektor do kolejiště a jezdíme.
Dost jsem se obával monTáže přestavníků, ale šlo to dobře a zatím jsem neměl s MP1 žádný problém (srdcovky zatím nejsou zapojeny). Původně jsem je chtěl napáje externím zdrojem (konektor je na to připraven), zatím jsou napájeny přímo z JK, ale zvažuji, že to tak nechám, přece jen je to jen mini. Co myslíte?
Dekodér Kuehn WD10 také funguje. Není to však zatím moc otestované, když není ještě moc kam odbočovat...
Na řadu přijde pokládka dalších kolejí, další drátování a zapojení srdcovek. Člověk si řekne mini, ale už teď je těch kabelů... Už se těším, až se vyhrabu z doby drátové, páč ta mne tolik nebere.

Pár fotek:
Obrázek
pokládka kolejí, zatěžuji čím se dá...

Obrázek
Na první kolej přijel historicky první osobní vlak, který se křižuje se strojem T478.3 na Mn. Já vím, epochy moc nesedí, ale zatím novější motorák nemám

Obrázek
Aktuální stav mini.

Obrázek
Zapojení centrály. Konektory na spojení segmentů budou pak nalepeny na vnitřní straně kulisy. Nechtělo se mi frézovat otvory do rámu, takhle to nebude ničemu vadit.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » sob 26 zář, 2020 12:01 pm

Zdravím!
po půl roce menší aktualizace (já vím, aspiruji na titul nejpomaljšího stavitele...)
Pokládka vesměs hotová, ještě bojuji s elektrikou, chybí zapojit tak 30%, ale hlavní okruh už je a tak si občas i zajezdíme. Sjízdnost je bezproblémová, až na patra Bap na obloukových IBW, ale ty tu stejně moc jezdit nebudou. Osobáky budou vozit hektoři nebo Pielstici s rybáky a pak motory.
Po zjištění, že se do výtopny Ledečko nevejde ani M152 jsem se rozhodl nahradit výtopnu Rokytnicí od KB model. Bude to jak se říká o fous, ale aspoň se mi tím hezky vyřešilo i zakrytí rohu kulisy (viz základ výtopny na fotce).

Obrázek

Nemám teď moc čas a prostor dělat na panelu, tak jsem se aspoň pustil do skladiště 8x8 od Igry. Řeším teď dilema, zda na něj dát lampu, či nikoli. Co jsem viděl fotky, tak na dřevěných moc nebývaly, ale asi tam dám nad vrata do kladu tuto od JM detail, prostě se mi líbí... Co myslíte?
Rampu jsem musel trochu upravit do oblouku a hranu nahradil kolejnicí, jako v reálu (byla by lepší menší než tillug, ale až se to dostane do barev, nebude to snad tak okaté).
Obrázek

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Kavka_ » sob 26 zář, 2020 3:16 pm

Já bych tu lampu osadil, mě se líbí taky... jen bych počítal s tím, že je třeba ji utlumit - jakoukoli jsem na kolejiště osadil na skladiště a na garáž motorového vozu, tak šíleně nepřirozeně moc svítila a lákala nežádoucí pozornost...
Jinak pěkné, jen tak dál!
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: TT MINI Jizerka 115x115 (1.3 m2)

Příspěvekod Ivan » ned 07 úno, 2021 12:07 pm

Ahoj, po delší době opět pokračování, už to pomalu vypadá jako kolejiště :). Kromě koleje před remírou mám položeny všechny koleje, elektrika v hrubé podobě hotová (chybí zapojení některých srdcovek a EW1 k remíze). MP1 verze2 zatím krásně fungují, tak snad jim to vydrží. Nalepil jsem kulisu z překližky, tunelový portál a nahrubo je již téměř dotvořena krajina XPS. Dřevěnou krabičku s LZV100 jsem nahradil centrálou DR5000, která je přímo na kolejišti. Toto řešení mi zjednodušilo sestavení kolejiště (které jinak odpočívá natěsno ve skříni nade dveřmi), kdy zapojím jen napájení, multimouse a jezdíme. Až se k tomu dostanu, výhybky budu ovládat přes aplikaci Z21, aspoň může syn jezdit s myší :wink:

Pár fotek:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků