NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod fulda » pát 14 zář, 2018 6:45 pm

To mi neříkej, že tu přesuvnu nezvládneš. Není to tak složité, jen si musíš pohrát s tím co máš a pokud možno nevěřit hloupostem, které se tu občas objevují.
Znáš třeba tohle? tohle?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod hopeter » sob 15 zář, 2018 8:26 am

Ano je to tak. V podobě jak jsem si to vymyslel to nezvládnu. :oops: Pokud bych to znovu zkoušel v budoucnu tak čistě strojařsky. Kovový rám , kvalitní vodící tyče , trapézový šroub, ložiska a motor bez vůlí. To všechno ale stojí větší peníze než chci do tohoto projektu dát.
Momentálně pracuji na doplnění mechanické aretace poloh a zachování přesuvny na ruční pohon. To snad zvládnu a když ne, bude řešení třícestná výhybka.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod rawen » sob 15 zář, 2018 8:43 am

hopeter píše:Ano je to tak. V podobě jak jsem si to vymyslel to nezvládnu. :oops: Pokud bych to znovu zkoušel v budoucnu tak čistě strojařsky. Kovový rám , kvalitní vodící tyče , trapézový šroub, ložiska a motor bez vůlí. To všechno ale stojí větší peníze než chci do tohoto projektu dát.
Momentálně pracuji na doplnění mechanické aretace poloh a zachování přesuvny na ruční pohon. To snad zvládnu a když ne, bude řešení třícestná výhybka.

Ahoj,
inspiruj se třeba u konstrukce 3D tiskáren - pokud je tuhé okolí, může být kovový rám i ze závitových tyčí se samojistícími šrouby, vodící tyče a ložiska lze vzít i z "odejitých" A4 tiskáren, krokáč + driver pro tohle zatížení stojí pakatel, Arduino deska taky...
Ideální je mít někoho s 3D tiskárnou anebo si to alespoň nakreslit a poptat výrobu.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod fulda » sob 15 zář, 2018 10:39 am

hopeter píše:Ano je to tak. V podobě jak jsem si to vymyslel to nezvládnu. :oops: Pokud bych to znovu zkoušel v budoucnu tak čistě strojařsky. Kovový rám , kvalitní vodící tyče , trapézový šroub, ložiska a motor bez vůlí. To všechno ale stojí větší peníze než chci do tohoto projektu dát.
Tady bych si dovolil trochu nesouhlasit.
Jak známo, já jsem příznivcem lehčích a jednodušších konstrukcí. Chtěl jsem tě jen upozornit na zajímavý konstrukční prvek. Tento prvek se dá s přiměřeným úsilím a v dost velké přesnosti včetně pohonu na kdejakém elektroodpadu pod označením "kopírka", nebo "scanner" nebo "multifunkční tiskárna". Záleží, jestli se zajímáš o velikost A3, nebo ti stačí A4.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod rawen » sob 15 zář, 2018 1:35 pm

fulda píše:Chtěl jsem tě jen upozornit na zajímavý konstrukční prvek. Tento prvek se dá s přiměřeným úsilím a v dost velké přesnosti včetně pohonu na kdejakém elektroodpadu pod označením "kopírka", nebo "scanner" nebo "multifunkční tiskárna". Záleží, jestli se zajímáš o velikost A3, nebo ti stačí A4.

Ale pozor - pojezd u skenovacích hlav v multifunkčních tiskárnách se musí opírat o skleněnou desku. Vykuchané plastové díly horní části tiskárny (s hřebenem) a skenovací hlava (s motorem, převodovkou a ozubeným kolem do hřebenu) samostatně nedrží a mají značnou vůli.

Pokud bys šel mnou navrženou cestou, mohu ti vyrobit díly 3D tiskem ze zaslaných dat.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod hank61 » úte 18 zář, 2018 11:09 am

Honzo. Už jsi vykoumal co s tím, nebo stále makáš na zahradě? :D
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod hopeter » úte 18 zář, 2018 11:43 am

Honzo jdu cestou nejmenších úprav. Pracuji na změně posuvny pro ruční pohon s aretací. Zatím ale využívám počasí na "zahrádku" :wink:
Jinak jsem znovu prošel důvody neúspěchu a nejzávažnější problém je slabý krokový motorek. Zatím ale nechci investovat do silnějšího.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod jafobe » úte 18 zář, 2018 6:19 pm

fulda píše:
hopeter píše:Ano je to tak. V podobě jak jsem si to vymyslel to nezvládnu. :oops: Pokud bych to znovu zkoušel v budoucnu tak čistě strojařsky. Kovový rám , kvalitní vodící tyče , trapézový šroub, ložiska a motor bez vůlí. To všechno ale stojí větší peníze než chci do tohoto projektu dát.
Tady bych si dovolil trochu nesouhlasit.
Jak známo, já jsem příznivcem lehčích a jednodušších konstrukcí. Chtěl jsem tě jen upozornit na zajímavý konstrukční prvek. Tento prvek se dá s přiměřeným úsilím a v dost velké přesnosti včetně pohonu na kdejakém elektroodpadu pod označením "kopírka", nebo "scanner" nebo "multifunkční tiskárna". Záleží, jestli se zajímáš o velikost A3, nebo ti stačí A4.

Jakožto bývalý servisák kancelářské techniky s Fuldou mohu jedině souhlasít, minimálně jedna vodicí tyč je skoro v každé tiskárně či kopírce, (ve skanerech už bývají lepší vodící tyče dneska sporadicky, železo je drahé na levné šunty) náhon pojezdu bývá řešen většinou ozubeným řemenem, dřívě u větších kopírek (ne digitálních) ocelováým lankem (protože to tahalo soustavu několika zrcadel), náhom buď krokovým motorem u levnějších zařízení obyčejným motorkem s tím že se krokování či poloha pojezdu řeší optickou cestou a ne krokováním motorku. Obdoba v pomalejší verzi se snímáním polohy mechanicky pomocí spínačů by bohatě stačila i pro přesuvnu. A asi by to nemuselo mít ani nějakou extra železnou konstrukci ... i dobře udělaný dřevěný rám by bohatě stačil. možná i jen s jedním náhonem a přesuvně položené na nábytkových kuličkových pojezdech ...
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod hopeter » úte 18 zář, 2018 7:02 pm

A proč bych měl rozebírat tiskárny, když si můžu komponenty nakoupit hotové a na míru... Zjistil jsem ,že pokus s nejlevnějším motorkem byl omyl. Pojezdy z nábytku zatím zachovám. Pokud to bude spolehlivě chodit na ruku tak už stačí jen koupit silnější motor a Hmůstek. Jestli to bude zastavovat na motor nebo na koncáky se uvidí podle spolehlivosti. Je to hold vývoj samouka co se pochlubí s úspěchem i neúspěchem. Zatím podobný funkční projekt předvedl jen Nynuma a Hank61, jinak to asi všichni tutlají... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod jafobe » úte 18 zář, 2018 7:35 pm

A proč je nerozebrat, když chce člověk šetřit ... dá se k nim dostat zadarmo, a dá se toho z nich případně použít víc, třeba i nějaký ten silnější motorek, převody, optická čidla, spínače ... a nepotřebný zbytek vrátit na recyklaci.
Třeba to ostatní netutlají, jen si hlídají své know-how než projde patentovým řízením... :-D
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod fulda » stř 19 zář, 2018 6:30 am

hopeter píše:Zjistil jsem ,že pokus s nejlevnějším motorkem byl omyl.
Že se tak ptám, jaký byl ten nejlevnější motor?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod hopeter » stř 19 zář, 2018 6:55 am

Ten pokus byl s tímhle https://laskarduino.cz/motory-radice/230031-krokovy-motor-28byj-48-radic-uln2003.html Je to hezká hračka na naučení s krokovým motorem. Utáhlo to jen matici na tyči ale desku přesuvny už ne...
Obrázek pokusu je v sekci elektrika/aplikace pro arduino.
Další pokus chystám s tímhle https://laskarduino.cz/3d-tisk-cnc-stroje/143005-krokovy-motor-nema-17-42hb34f08-024nm.html ještě ale zvažuji verzi co má už napevno trapézový šroub délky 300 mm. Řadič mám zatím tenhle https://laskarduino.cz/motory-radice/143010-h-mustek-pro-krokovy-motor-l298n-dualni-motorovy-modul.html ale ještě se asi podívám po jiném.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod fulda » stř 19 zář, 2018 8:39 am

Podívej se po driveru minimálně na úrovni A4988, nebo jeho nástupcích. Ušetříš si tím drncání.
Motory s trapézovou tyčí jsou bezva. Momochodem - jak daleko s tím chceš jezdit? někdy se dají koupit celé lineární pohony, ale tak do 10cm efektivní délky. A pak tedy pochopitelně ty vozíky ze scannerů, ale to zavrhuješ.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod hopeter » stř 19 zář, 2018 9:16 am

Objednal jsem motor NEMA17HS4401 + driver A4988. Až dorazí tak budou pokračovat pokusy... Pokud se to nezdaří tak zůstane ruční pohon.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod hopeter » stř 19 zář, 2018 2:30 pm

Ruční posuvna je vyřešena. Každá poloha sedí opakovaně jako pr.el na hrnec. :wink:
p1 (1).jpg

p1 (2).jpg

p1 (4).jpg

Popis asi netřeba ale pro úplnost. Na rám kolejiště jsou našroubovány nábytkové výsuvy. Na výsuvech sedí deska přesuvny. Na desce jsou zespodu našroubované lišty z plechu na kterých jsou díry pro zapadnutí kuliček ( průměr 10 mm vykuchané z ložiska ). Z cuprexitu jsem udělal pružné pásky. Pásky jsou našroubované na rám kolejiště. V páscích jsou zalepené kuličky.
Dále se uvidí až dorazí motor s driverem.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků