NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod Dusan » stř 19 zář, 2018 5:30 pm

V jednoduchosti je síla :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod hopeter » pát 28 zář, 2018 8:09 pm

Nemám rád když mě hmota odporuje tak jsem zkusil druhý pokus s motorovou přesuvnou. Zdá se , že tentokrát jsem bodoval já...
NEMA17HS4401 + driver A4988 už to zvládá. K tomu jsem udělal několik úprav mechaniky - ajeto. :wink:
Ovládají to tři tlačítka. Prvním se přejede o jednu kolej vpravo , druhým o jednu kolej vlevo a třetím je možno doladit polohu krokováním o cca 1 mm ( pokud by si motor správně nespočítal kroky apod.)
Samozřejmě mě ještě čeká zajištění krajních poloh mikrospínači proti přejetí a drátařina ale to už bude dovolená v Jugoslávii a samá pozitiva... :)

přesuvna.jpg

A tady se to hejbá...https://www.youtube.com/watch?v=O6rukgT6niQ
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod zdeno » sob 29 zář, 2018 7:16 am

Jen tak mimo misu,
je vhodne pouzivat zavitovou tyc 6 mm, protoze jedna otocka je presne 1 mm.
Teda se s tim lepe pracuje a laboruje.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod hopeter » sob 29 zář, 2018 7:52 am

Je úplně jedno jaké je stoupání závitu. Krokový motor má 200 kroků na jednu otáčku a je jen otázkou hodnoty jedné proměnné v programu kolik kroků zadám... :wink:
Momentálně tam mám závitovou tyč M10 což je stoupání 1,5 mm/ot. Ještě to asi vylepším o tyč s trapézovým závitem, která je pro tohle použití vhodnější.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod Trixt » sob 29 zář, 2018 8:01 am

Pěkná práce. :) Osobně si myslím, že to vypadá více než dobře a navíc i jednoduše. Předpokládám, že u motorové přesuvny již polohy nearetuješ pomocí kuliček jako u té ruční neb je to aretováno polohou matice na vodícím šroubu. Jak bylo náročné zajistit to, aby se deska s kolejemi nekřížila? Nebo to vedení pro šuplíky je naprosto bez vůlí?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod hopeter » sob 29 zář, 2018 8:13 am

Kupodivu se mě podařilo nábytkové výsuvy doladit tak aby chodily lehce a bez vůlí. Byl to trochu boj s vazelínou , kleštěma a seřízením rovnoběžnosti. Závitovou tyč jsem musel taky přeleštit jemným smirkovým papírem aby se nezadírala v matici. Přes čtyři polohy jezdí tam a zpět bez chyby ( viz. video výše ). Kuličkovou aretaci jsem odpojil , je zbytečná. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod jipol57 » sob 29 zář, 2018 10:54 am

Naprosto přesně a bez možnosti náhodného zkřížení je použít 2 krokové motory, u krajů mostu přesuvny (se společným řízením). Má to tak Průša na 3d tiskárně (osa Z), a chod je ideálně přesný.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod hopeter » sob 29 zář, 2018 5:22 pm

A proč tam cpát dva motory když stačí jeden... Výsuvy jsou téměř přes celou desku a pohon v ose.Pokud by mechanika měla snahu se křížit tak je něco špatně a druhý motor to nezachrání. :wink:
A znovu přiznávám,že to byl docela opruz doladit dřevo a kov na strojařské přesnosti. A to jsem ještě použil různé finty jako třeba,že druhý konec závitové tyče je prakticky bez uchycení tzv. letmo. Díra v překližce je o cca 3 mm větší než osazení na tyčce což umožňuje volný chod i když trochu hází. Axiální směr tedy drží jen ložiska motoru a kupodivu bez vůle... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod workous » sob 29 zář, 2018 5:55 pm

Honzo jsi šikula gratuluji....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod Trixt » sob 29 zář, 2018 7:27 pm

Díky za objasnění. :) Držím palce, aby to chodilo pořád spolehlivě. Kdyby se tyč kousala v závitu, dalo by se to zlepšit bronzovou maticí (zdá se mi, že máš železnou), ale pokud to nezlobí, bylo by to zbytečné.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod nynuna » ned 30 zář, 2018 5:40 pm

Pravidelně sleduji tento projekt a obdivuji tvoje nadšení pro průkopnickou činnost :D Občas mi zatrne, když se chystáš hodit ručník do ringu, ale naštěstí je tvoje trpělivost s řešením problémů nadstandartní, takže se neobávám, že by se nudle nedočkala slavnostního zprovoznění. Honzo, fakt dobrá práce a máš můj veliký obdiv...
Předpokádám ovládání kolejiště digital, ale uvažuješ i o nějakém automatickém provozu, kdy se na kolejišti bude "něco" dít v uzavřené smyčce - takový jako že DEMO mod? Já ti totiž věřím a když už jsi se prokousal tím arduinem přes posuvnu, tak to by byla další výzva a mám za to, že i tvoje prvotní idea. Pro tebe na dlouhé zimní večery prostě brnkačka no a na jaře už se těším na pořádný vlaky na zahradě v tvém podání...
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod hopeter » ned 30 zář, 2018 6:00 pm

Díky za uznání. Momentálně zápasím s dostavbou staniční budovy abych mohl dokončit krajinu.
Prvotní záměr byl kompletní řízení arduinem a i tak trochu něco na automat. Připraveno je to na digitál i na analog. V arduinu mám zatím zmáknuté řízení serv výhybek a přesuvnu. Kam až to dotáhnu se uvidí. Arduino mě baví ale kódy skládám víceméně z ukázkových programů a podle toho vypadají. O to je ale větší radost když to funguje.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod tondakladno » čtv 18 říj, 2018 9:00 am

hopeter píše:Nemám rád když mě hmota odporuje tak jsem zkusil druhý pokus s motorovou přesuvnou. Zdá se , že tentokrát jsem bodoval já...
NEMA17HS4401 + driver A4988 už to zvládá. K tomu jsem udělal několik úprav mechaniky - ajeto. :wink:
Ovládají to tři tlačítka. Prvním se přejede o jednu kolej vpravo , druhým o jednu kolej vlevo a třetím je možno doladit polohu krokováním o cca 1 mm ( pokud by si motor správně nespočítal kroky apod.)
Samozřejmě mě ještě čeká zajištění krajních poloh mikrospínači proti přejetí a drátařina ale to už bude dovolená v Jugoslávii a samá pozitiva... :)

přesuvna.jpg

A tady se to hejbá...https://www.youtube.com/watch?v=O6rukgT6niQ


Pěkná práce, jste šikulka. Asi mi ale něco uniká, hledám praktické využití, proč nepoužít výhybky?
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod Trixt » čtv 18 říj, 2018 9:24 am

tondakladno píše:Pěkná práce, jste šikulka. Asi mi ale něco uniká, hledám praktické využití, proč nepoužít výhybky?

Že by prostorové důvody? Délka zhlaví výrazně zkracuje délku využitelných kolejí v nádraží a pokud nemám prostor, tak je přesuvna skvělé řešení. Za určitých podmínek i levnější.
Naposledy upravil Trixt dne čtv 18 říj, 2018 12:01 pm, celkově upraveno 1
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: NUDLE - minikolejiště 1600x300 mm TT

Příspěvekod hank » čtv 18 říj, 2018 10:42 am

Při použití přestavníků by výhybky byly určitě dražší. A s těmi délkami se to má tak, že každá výhybka zkracuje užitečnou délku koleje; kromě toho je při plánování technologie provozu výhodná i stejná délka všech kolejí přesuvny, takže se nemusí přemýšlet, který vlak nebo posunující díl se vejde na kterou kolej. (I když je nutno podotknout, že s výhybkami lze stejné délky kolejí dosáhnout odsunem osy.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků