Stavba kolejiště TT - cca 3m x 1,5m

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Stavba kolejiště TT - cca 3m x 1,5m

Příspěvekod Myspulin » pát 23 úno, 2018 5:41 pm

zdravím vespolek,

měl bych dotaz ke zdejším modelářům. Chtěl bych nejen dětem (si) postavit kolejiště TT o velikosti přibližně 3m x 1,5m - rezerva je ještě do Lka cca 1m x 1m. Prostor mám, nějaké vnitřní nápady také, ale tím, že je to finančně nemálo náročné, nechtěl bych (zbytečně) dělat chyby a vymýšlet již vymyšlené. Tím, že nemám žádné návrhové systémy pro tvorbu kolejiště, tak je to pouze v hlavě a sem tam nějaký výkres, ale nic konkrétního. Neměl by někdo nějaký nápad co dát na takovou plochu? Nechci žádné hotové řešení, spíš se hrabu vlastními myšlenkami, ale jen nechci, aby to byla hloupost.
představu mám asi takovou, že
- mám koupeno kolejivo Tillig; nějaké flexi koleje + nějaké ty hotové kusy, zbytek dokoupím dle potřeby
- výhybky mám EW1 s přestavníkem, ale říkám si, zda nebude přeci jen lepší koupit EW2 a přestavník zabudovat pod povrch ať to vypadá
- řízení určitě digitální, neb mám již 3 loko osazeny dekodéry; k tomu mám samozřejmě centrálu a řízení myšákem
- nemusím mít 2 kolejovou širou trať - ne že by se mi nelíbila, ale nevím, zda by to na té ploše (i když je asi větší, než si kdo může dovolit) vypadalo modelově - prostě nevím...nechám si poradit
- mám rád motoráky (810, M240) + diesely obecně - Hektor, Brejlovec apod. Nemusím elektriku...v tom mám celkem jasno. Nemám rád (příliš) dlouhé soupravy, max. tak 3,4-5 vagónů - prostě takový ten klid na trati, žádné Pendolina, dlouhé nákladní soupravy apod.
- semafory mám rád CCCP, které jsem si již zakoupil v nějakém počtu, zbytek co bude třeba, tak dokoupím
- ne moc přeplácaná nádraží, představa by byla asi 3 nádraží + 1 (možná 2) skrytá
- hodně se mi líbí nádraží v Bechyni, nebo Trhový Štěpánov, dokázal bych si to představit jako koncové stanice pro motoráčky
- 1 hlavní nádraží, nějaké větší + 2 menší (asi) koncové spíše na motoráky
- co se týče tvorby krajiny, tak tady jsem amatér - v podstatě se s tím budu prát od píky
- elektriku a dekodéry si zvládnu sám, programování a vývoj elektroniky je moje zaměstnání, tedy tady mám již hromadu vytvořenou, jak pro semafory, závory, osvětlení, panel apod. tady je to jediné, kde to zvládnu sám a pokud budu mít chybu, kterou budu muset řešit, tak se k ní postavím čelem sám.


měl by někdo nějaký nápad, jak rozložit na takovou plochu mojí myšlenku? Nechci detailní rozpis kolejí, spíše nějakou skicu, jak by se to dalo vymyslet? Hlavně jak umístit následně skryťák - v tom nemám zkušenost žádnou (jako kluk jsem stavěl klasika na koberec - v sobotu ráno postavit a v neděli večer uklidit - a pak jsem kdysi měl panel 2x1m s dvěma okruhy a tím to končilo) - protože s věkem roste chuť na něco stabilnějšího, tak nechci dělat zbytečnosti.
Ještě asi stojí za zmínku, že panel bude u zdi, tedy případný L panel, nebo jen obdélník bude jednou částí u zdi a nebude se k němu možné dostat zadem - pouze zepředu a z jednoho boku, druhý bude opět naražen u zdi.

děkuji všem za jakoukoli pomoc.

M.
Myspulin
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát 18 pro, 2015 8:54 pm
Bydliště: Praha

Re: Stavba kolejiště TT - cca 3m x 1,5m

Příspěvekod Myšpulín » pát 23 úno, 2018 6:32 pm

Pokud to bude jednou stranou u zdi, pak je celkem zbytečná šířka 1,5 metru, pokud neuděláš montážní otvory a nebudeš kolejiště neustále podlézat. A pokud L-ko, pak je ten roh vůbec nedosažitelný. Klidně bych jej zúžil na 120 cm a o těch 30 bych ho odsunul ode zdi.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Stavba kolejiště TT - cca 3m x 1,5m

Příspěvekod Myspulin » pát 23 úno, 2018 6:45 pm

to je pravda, teď jsem si to zkusil nanečisto a raději to odsunu, než dělat kotrmelce ;-)
ještě jsem byl jednou přeměřit místnost a měl bych možnost 4m x 1,5m a do Lka ještě 2m..tedy zúžil bych to asi na použitelných 4m x 1,2m + Lko k tomu...

M.
Myspulin
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát 18 pro, 2015 8:54 pm
Bydliště: Praha

Re: Stavba kolejiště TT - cca 3m x 1,5m

Příspěvekod Tomas Lebeda » sob 24 úno, 2018 7:56 am

Myslim si ze by bylo dobre nakreslit planek mistnosti. Kde jsou dvere pripadne okna.
Pro predstavu co se vejde na plochu 3x1,4m se je mozne podivat na planek kolejiste Michala Suhajdy od Milana Ferdiana
http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/Pl-nky-MF/TT/Drsna-stena/Drsn-Stena-Milan-Ferdi-n.jpg
Pripadne na dalsi kolejiste pro inspiraci. Pokud jste to jeste neudelal.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Stavba kolejiště TT - cca 3m x 1,5m

Příspěvekod Myspulin » sob 24 úno, 2018 10:50 am

Prolezl jsem nějaké plánky, pravda, je toho strašně moc a člověk se musí najít.

Mně se docela líbí plánek Čerchov - sice udělal bych tam hned úpravu - točna je pro mě zbytečná, tedy nahradil bych jí buď nějakým zakončením (pískovna, vápenka, nebo něco takového) a nebo to prostě jen zakončit krajinou bez dalších možností.
Rozměrově je to více, než bych chtěl (ne že bych na to neměl prostor) ale už je to více, než jsem si představoval, tedy asi bych to poměrově zmenšil a o něco ochudil, ale to něco zatím nevím co...aby to neztratilo na pointě.

M.
Myspulin
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát 18 pro, 2015 8:54 pm
Bydliště: Praha

Re: Stavba kolejiště TT - cca 3m x 1,5m

Příspěvekod hank » sob 24 úno, 2018 12:08 pm

Myspulin: Nepodceňuj ergonomii. Rukou dosáhneš podle výšky postavy nanejvýš 80 - 90 cm daleko. Takže i při šířce 1,2 m musí být kolejiště přístupné z obou stran.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavba kolejiště TT - cca 3m x 1,5m

Příspěvekod Myspulin » sob 24 úno, 2018 12:28 pm

hank píše:Myspulin: Nepodceňuj ergonomii. Rukou dosáhneš podle výšky postavy nanejvýš 80 - 90 cm daleko. Takže i při šířce 1,2 m musí být kolejiště přístupné z obou stran.


ano to už jsem si vyzkoušel a od zdi počítám s cca 40 cm prostorem jako technické zázemí.
Myspulin
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát 18 pro, 2015 8:54 pm
Bydliště: Praha


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků