Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod jardaficz » ned 21 led, 2018 3:31 pm

malé kolejiště pryč, teď jen stavba vozů a doplňků pro kolejiště a seznamování s DCC. Ale je možné, že se dostanu k takovéhlemu místu, tak mě napadlo zas jen plánovat. Velkou ispirací byl pan Hank a jeho segmentová kolejiště a také plánky pana Ferdiána, konkrétně Smrky, Datyně a Martiněves. Tak sem přikládám svůj návrh segmentového kolejiště, kde je dominantou úvraťová stanice,
III. a IV.epocha Čsd. Podmínku bych měl vratnou smyčku, ve které bude i skryté a možnost provozovat tři rybáky + kocour, což bude asi nejdelší souprava (cca550 mm). Chtěl jsem mít také na trati most, což se mi zřejmě povedlo a vlečku, které jsem nacpal 2. Jen mi trochu vadí na segmentu s nádražím plno volného prostoru, ale takhle se mi nechtělo vejít rovnoběžně s hranou panelu. Počítám, že se bude ještě upravovat. Nechci plevelit fórum, ale třeba by toto také mohlo někoho inspirovat.
3.JPG
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod Myšpulín » ned 21 led, 2018 3:59 pm

Nejsem žádný odborník, ale na to, že máš ve stanici 4 koleje a přitom tam nevykřižuješ dvě soupravy, aniž bys nepřejel lidi, mě to připadá divné. Prostě potřebuješ ještě jednu spojku. Pokud je sklad u první koleje (počítáno od SB), pak propoj dole třetí a čtvrtou kolej. Jinak je ta čtvrtá zbytečně dlouhá. Zkus ale asi přehodit výtažnou až na třetí a celé nádraží lehce spodkem posunout doleva nebo ho uprostřed lehce ohnout.
A to skrýté bych trochu natáhl napravo, ať máš delší staniční koleje.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod MkTT » ned 21 led, 2018 5:14 pm

Je ta odbočka za nádražím v rovině? Pokud ne, měl bys tam mít odvratnou výhybku.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod Rocky_MK » ned 21 led, 2018 5:21 pm

Kolejiště je to rozumné a chce jen minimální úpravy. Jednak SN, jak psal Myšpulín. A v té stanici bych přidal spojku, vlečku, co máš bych protáhl trochu dál směrem k silnici, to by mohl být trošku větší areál. A do volného místa se hodí další menší vlečka, např. silo, násypka štěrku apod. Toho volného místa nemáš až tak moc, spíš tak akorát na znázornění okolí - začátek vesnice a lesa, na straně vleček a remízy může začínat pole, zahrádky apod.
Jaké chceš použít kolejivo? Dle obloukovky soudím Tillig, tak to bys mohl na rozvětvení vleček a remízy použít i angličana.
[attachment=0]jardaficz.png[/attachment]
Přílohy
jardaficz.png
jardaficz.png (130.44 KiB) Zobrazeno 7151 krát
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod jardaficz » ned 21 led, 2018 5:32 pm

Pod těmi mosty vede řeka, jinak tu novou velčku bych už asi nedělal, tak jak jsi upravil druhé zhlaví jsem měl původně a vypadá to lepší. Jako inspiraci jsem bral také ve stanici v Tachově. Jinak jedná se o modelové Tillig. A je možné, že segment s nádražím nebude obdélník, ale zřejmě bude napravo od zhlaví vyříznutý trojúhelník, kam bych mohl rovnou napasovat ovládací pult v analogu.
3.JPG
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod Rocky_MK » ned 21 led, 2018 5:40 pm

Ten prostor na straně vesnice se taky nabízí pro vlečku...
jardaficz.png
jardaficz.png (127.5 KiB) Zobrazeno 7140 krát
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod jardaficz » ned 21 led, 2018 5:48 pm

Ta nová vlečka je dobrý nápad, šla by i rozdvojit. Jinak stranu s remízou bych nechal podle mého návrhu, jestli to je provozně možné. Chci se vyhnout použití angličana, to jsem ještě nezapojoval.
Jinak to SN, to mi zabralo nejvíc času a nepovedlo se mi to lépe vytočit, aby se vlezla líp. A koukám, ty máš na rajčeti podobné plánky, co jsem sem teď dal. Já se jen chci vyhnout více úrovním. A ty tratě za odbočkou jsou ve stejné rovině.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod Myšpulín » ned 21 led, 2018 6:12 pm

Ta první úprava od Rocky_MK nic neřešila, stejně by se jezdilo do lidí, ale ta druhá již vypadá dobře. Ona by teoreticky ta výtopna mohla zůstat u čtvrté koleje (trváš na ní?), od spodu bouda, výhybka, zbrojení, ale to by znamenalo zvláštní režim (nemůže se zbrojit v době křižujících vlaků) a nevím, jestli se takováto věc někde v reálu vyskytovala. Pátá kolej s boudou to řeší lépe. A klidně bych se nebál první kolej udělat jako dopravní.

Do stanice dojede manipulační vlak a usadí se na třetí koleji. Následně dojede z druhého směru osobák a zajede na první. Protože to je souprava, mašina se odpojí, zajede do šturcu a následně na čtvrtou. Z prvního směru dojede druhý osobák na druhou kolej a opět se odpojí lokomotiva. Ta ze čtvrté přejede na vjezdové zhlaví a vrátí se na vlak, který přivezla, nebo na vozy, které pojedou tam, odkud přijela. Obdobně druhá lokomotiva. Pak odjíždí vlak z druhé, poté z první no a je čas na manipulák. Pokud již nestihl otočit lokomotivu před příjezdem osobáku, má na to nyní čas. A pokud nebude manipulace, může na odhlášku vyrazit na trať.

Jinak asi jiný smysl celého tohoto kolejiště není. Omezit to malým počtem použitelných kolejí asi nemá smysl, za chvíli by kolejiště přestalo bavit.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod Rocky_MK » ned 21 led, 2018 6:41 pm

Nemáš možnost ten segment se smyčkou rozšířit třeba na 75 cm? Aby šlo prodloužit SN a zachovat rozumný oblouk. Další průjezdnou kolej bych do nádraží nedával, to by už vypadalo blbě. Leda jinak napojit remízu.
http://rockymk.rajce.idnes.cz/Moje_plan ... aficz1.jpg

Mimochodem, SN bych dělal za kulisou - tak, jak to měl hank61 na své úvrati se smyčkou. Tunel by znamenal moc velký spád terénu u těch dvou tratí. Na rozdvojení těch tratí jsem se snažil o co největší oblouk, aby mohly být mosty rovné (kolej v oblouku na rovném mostě). Most v oblouku je totiž dost nepřirozený. Řeku bych tam opravdu dal, to je dobré optické oddělení.

EDIT: Tak pokud chceš 4 průjezdné koleje a můžeš rám rozšířit o 10 cm aspoň na konci, tak ještě lze takto http://rockymk.rajce.idnes.cz/Moje_plan ... aficz2.jpg
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod jardaficz » ned 21 led, 2018 7:31 pm

Rocky_MK píše:Nemáš možnost ten segment se smyčkou rozšířit třeba na 75 cm? Aby šlo prodloužit SN a zachovat rozumný oblouk. Další průjezdnou kolej bych do nádraží nedával, to by už vypadalo blbě. Leda jinak napojit remízu.
http://rockymk.rajce.idnes.cz/Moje_plan ... aficz1.jpg

Mimochodem, SN bych dělal za kulisou - tak, jak to měl hank61 na své úvrati se smyčkou. Tunel by znamenal moc velký spád terénu u těch dvou tratí. Na rozdvojení těch tratí jsem se snažil o co největší oblouk, aby mohly být mosty rovné (kolej v oblouku na rovném mostě). Most v oblouku je totiž dost nepřirozený. Řeku bych tam opravdu dal, to je dobré optické oddělení.

EDIT: Tak pokud chceš 4 průjezdné koleje a můžeš rám rozšířit o 10 cm aspoň na konci, tak ještě lze takto http://rockymk.rajce.idnes.cz/Moje_plan ... aficz2.jpg


Ten segment by rozšířit šel, myslím, já nevím přesně, zda bych se k těm prostorům dostal. Za kulisou jsem to měl v plánu, jen jsem nevěděl, jak jí naznačit. Já vím, že most nesmí být v oblouku,a le takhle to wintrack udělal sám :D Tam by byly jen krátké ocelové. Třeba se pan Hank ozve a poradí, jak se stanicí. Mě se líbil tvůj druhý návrh, ale bez angličana a první vlečky.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod Polabský » ned 21 led, 2018 9:31 pm

Jen maličkost:
Angličana bych se nebál, ušetří místo a nevypadá zas tak blbě.
Hezký večer Všem.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod mizl » úte 23 led, 2018 11:58 am

Klasik by řekl, že vše jednou poprvé. Kyž jsi políbil svou první holku, tak si jí neřekl, že si ještě žádnou nepolíbil. Trochu alibistická výmluva. Nemyslíš?

Rozhodně bych se angličana nebál. Na webech je spousty malůvek jak jej zapojit.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod jardaficz » úte 23 led, 2018 1:32 pm

Rád bych zůstal u takového jednoduššího řešení. Nejlíp vypadá toto od rockyho http://rockymk.rajce.idnes.cz/Moje_plan ... aficz1.jpg to by mohlo být dostačující.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod Rocky_MK » úte 23 led, 2018 3:47 pm

Tento argument fakt není moc dobrý. Kdybys řekl, že ti angličan k lokálce nesedí, to bych pochopil (i když se tam mnohde vyskytují).
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod rawen » úte 23 led, 2018 3:56 pm

Nevím, jak ostatní, ale já tam pořád vidím vexli přes rozhraní segmentů...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků