Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod jardaficz » sob 10 bře, 2018 7:21 pm

Zase jsem se vrhnul do plánování. Stanice by měla být správně. levá trať vede stoupáním do další koncové stanice, kterou jsem ještě neudělal a pravá trať vede nejspíše klesáním do skrytého nádraží, kde je přesuvna a odstavná kolej pro motoráky.
Nový rastrový obrázek.jpg
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod jardaficz » stř 14 bře, 2018 6:14 pm

Nový rastrový obrázek.jpg

Další pokus u plánování. Místo druhé koncové stanice je jen obyčejná trať, na které je zastávka s odbočkou na vlečku, kterou jsem viděl v létě na trati z Kralup n. Vltavou. Spodní část vede po mostě a segment by měl být vyjímatelný, abych nemusel podlézat. Pak skryté se smyčkou a přesuvnou, abych ušetřil za výhybky.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod jardaficz » pát 16 bře, 2018 8:08 am

Zřejmě už budu otravný s dalšíma a dalšíma návrhama a změnama že? :D
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod Michal Vaniš » pát 16 bře, 2018 1:30 pm

Kdepak, zatím seš co se týká počtu stránek podprůměr :mrgreen:
Je tu sice jedno vlákno (hooodně dlouuuhé - asi šest let :D ) jehož majitel sice nic z toho asi nepostavil (ber to s rezervou,spíše mu nepřejí hvězdy), ale inspirace pro ostatní tam má velmi mnoho... 8)
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod hopeter » pát 16 bře, 2018 6:57 pm

Navrhnout kolejiště zase není tak jednoduché jak se zdá... :wink:
Pro začátek si ujasni jaký prostor máš k dispozici.
Urči si co by mělo kolejiště představovat a co očekáváš od provozu.
Řekni si co tam musí být a bez čeho se obejdeš - nikdy se ti nevejde všechno co bys chtěl.
Vyber si jaká bude konstrukce rámů , jestli bude SN v podzemí nebo navrchu , kde bude ovládání a jaký bude přístup k práci a k provozu.
Teprve potom začni plánovat koleje a krajinu.
A vůbec nejlepší je si postavit menší osvědčený projekt abys brzy utěšil touhu si zajezdit a mít kolejiště. Dále si vyzkoušíš jednotlivé technologie a získáš zkušenosti pro vlastní plánování.
Tož ať se daří. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod workous » pát 16 bře, 2018 8:18 pm

Michal Vaniš píše:Kdepak, zatím seš co se týká počtu stránek podprůměr :mrgreen:
Je tu sice jedno vlákno (hooodně dlouuuhé - asi šest let :D ) jehož majitel sice nic z toho asi nepostavil (ber to s rezervou,spíše mu nepřejí hvězdy), ale inspirace pro ostatní tam má velmi mnoho... 8)

Nemáš na mysli "Jéňu"? :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod Michal Vaniš » pát 16 bře, 2018 9:27 pm

no coment... :mrgreen:
Ale jak jsem psal, kvalitní inspirace, informací a nápadů je tam dost pro každého a to oceňuju 8)
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod jardaficz » pát 16 bře, 2018 9:33 pm

Docela bych se na to vlákno podíval, jinak pokud by se objevil názor na můj poslední návrh, docela bych byl potěšen :D
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod jardaficz » sob 17 bře, 2018 10:17 am

hopeter píše:Navrhnout kolejiště zase není tak jednoduché jak se zdá... :wink:
Pro začátek si ujasni jaký prostor máš k dispozici.
Urči si co by mělo kolejiště představovat a co očekáváš od provozu.
Řekni si co tam musí být a bez čeho se obejdeš - nikdy se ti nevejde všechno co bys chtěl.
Vyber si jaká bude konstrukce rámů , jestli bude SN v podzemí nebo navrchu , kde bude ovládání a jaký bude přístup k práci a k provozu.
Teprve potom začni plánovat koleje a krajinu.
A vůbec nejlepší je si postavit menší osvědčený projekt abys brzy utěšil touhu si zajezdit a mít kolejiště. Dále si vyzkoušíš jednotlivé technologie a získáš zkušenosti pro vlastní plánování.
Tož ať se daří. :)


To už mám nějak rozmyšlené. Navíc za sebou i jedno malé, kde už vím, jakých chyb se vyvarovat, hlavně v konstrukci. A tady prostě koncová stanice, kam se mi vejde kocour a tři rybáky a cestou zastávka s vlečkou a konec skryté se smyčkou, abych nemusel objizdet soupravy a přesun pro ušetření za výhybky a místo. Mě to přijde jako dobře navržené, takže je mi jasný, že jsem zaujatý a někdo by určitě našel nějaké vylepšení.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod jirkah » sob 17 bře, 2018 11:38 am

Nedělej si iluze , že nebudeš dělat změny během stavby kolejiště a nebo po zkušebním provozu. Kolejiště není nikdy hotové :-) Hlavně když u toho člověk přemýšlí , tak se to nakonec odklání někam jinam a ukazujou se problémy co člověk neviděl nebo byl moc velký optimista. Já jsem takto začal v roce 2012 a už je tady rok 2018 a stále nejsem hotov , protože u toho moc přemýšlím a nechci zbytečně předělávat a současný stav už je jinde než byl počáteční návrh , ale jak jsem psal je to naprosto normální a stejně už jsem předělával hotové SN zhlaví na uplně jiné. Plán v počítači a stavba v reálu je rozdíl. Přeju hodně štěstí ve stavbě.
Jirka
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod jardaficz » sob 17 bře, 2018 11:43 am

jirkah píše:Nedělej si iluze , že nebudeš dělat změny během stavby kolejiště a nebo po zkušebním provozu. Kolejiště není nikdy hotové :-) Hlavně když u toho člověk přemýšlí , tak se to nakonec odklání někam jinam a ukazujou se problémy co člověk neviděl nebo byl moc velký optimista. Já jsem takto začal v roce 2012 a už je tady rok 2018 a stále nejsem hotov , protože u toho moc přemýšlím a nechci zbytečně předělávat a současný stav už je jinde než byl počáteční návrh , ale jak jsem psal je to naprosto normální a stejně už jsem předělával hotové SN zhlaví na uplně jiné. Plán v počítači a stavba v reálu je rozdíl. Přeju hodně štěstí ve stavbě.
Jirka


Znám pravidlo 90/10 :D
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod hopeter » sob 17 bře, 2018 1:38 pm

Tak tedy k tomu poslednímu... Předposlední návrh je o hodně lepší. :wink:
Na posledním návrhu budeš podlézat koleje. Teď ti to třeba nevadí ale za pár let až ztloustneš se ti nebude chtít lozit po čtyřech.
Trať ti nehezky kopíruje tvar panelu.
Šuple by se mělo vysouvat ven z panelu aby byl lepší přístup k soupravám.
Šuple by mohlo být delší abys nemusel tak moc přesně zastavovat.
K šupleti by bylo dobré přidat kousky kolejí na vyjetí mašiny aby sis zjednodušil objíždění soupravy a neblokoval průjezd. Smyčka ti otočí celý vlak.
Kusou ve skryťáku bych zrušil a přidal jednu kolej k šupleti - ušetříš výhybku,budeš mít motorák víc na očích a kolej ze smyčky bude moct být blíže šupleti.
Kolej ze smyčky bych necpal až dozadu ale co nejblíže k šupleti. V nízkém prostoru tam nedosáhneš.
Místo zastávky s vlečkou bych udělal dvoukolejné nádraží s vlečkou. Mezi posunem budeš moct projet s jiným vlakem a odpadne dlouhé sunutí ze nebo do stanice.
U hlavní stanice bych zrušil ten druhý šturc a nechal jen ten za dvojitou výhybkou. Když nepoužiješ dvojitou výhybku tak ušetříš. Dvě klasické výhybky stojí polovic a místa tam máš dost.
No a ještě si všude domaluj domečky a skládkové plochy abys viděl jestli se to všechno vejde.
Tož asi tak za mě. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod jardaficz » sob 17 bře, 2018 6:07 pm

hopeter píše:Tak tedy k tomu poslednímu... Předposlední návrh je o hodně lepší. :wink:
Na posledním návrhu budeš podlézat koleje. Teď ti to třeba nevadí ale za pár let až ztloustneš se ti nebude chtít lozit po čtyřech.
Trať ti nehezky kopíruje tvar panelu.
Šuple by se mělo vysouvat ven z panelu aby byl lepší přístup k soupravám.
Šuple by mohlo být delší abys nemusel tak moc přesně zastavovat.
K šupleti by bylo dobré přidat kousky kolejí na vyjetí mašiny aby sis zjednodušil objíždění soupravy a neblokoval průjezd. Smyčka ti otočí celý vlak.
Kusou ve skryťáku bych zrušil a přidal jednu kolej k šupleti - ušetříš výhybku,budeš mít motorák víc na očích a kolej ze smyčky bude moct být blíže šupleti.
Kolej ze smyčky bych necpal až dozadu ale co nejblíže k šupleti. V nízkém prostoru tam nedosáhneš.
Místo zastávky s vlečkou bych udělal dvoukolejné nádraží s vlečkou. Mezi posunem budeš moct projet s jiným vlakem a odpadne dlouhé sunutí ze nebo do stanice.
U hlavní stanice bych zrušil ten druhý šturc a nechal jen ten za dvojitou výhybkou. Když nepoužiješ dvojitou výhybku tak ušetříš. Dvě klasické výhybky stojí polovic a místa tam máš dost.
No a ještě si všude domaluj domečky a skládkové plochy abys viděl jestli se to všechno vejde.
Tož asi tak za mě. :)


Tak já psal, že bude jeden vyjímatelný segment, abych nemusel podlézat. Jinak trať byla na rychlo, může se i vlnit. S tou dvoukolejnou stanicí je to asi lepší nápad. Teď přesně nechápu, které šturcy rušit. A ten skryťák byl návrh, jak by měl přibližně provozně vypadat, tam je jasné, že by se měl upravit.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod hopeter » sob 17 bře, 2018 6:36 pm

Když chceš konzultovat návrh tak ho musíš udělat celý ... :wink:
Moje myšlenky asi takhle ale stejně bych se přimlouval za ten předešlý do "U".
Nový rastrový obrázek.jpg
Nový rastrový obrázek.jpg (63.86 KiB) Zobrazeno 5007 krát

Je to jen tak narychlo , jak to vyjde si poskládej sám. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Návrh segm.kolejiště TT 140x190

Příspěvekod jardaficz » sob 17 bře, 2018 7:22 pm

Tak jsem ty úpravy správně pochopil. Nicméně návrh do U mi přišel moc strohý na širou trať, takhle mohu dělat menší úzké lehké segmenty, které nebudou tak pracné, nemám pravdu? Navíc ve druhém návrhu je více místa pro obsluhu.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků